22006198 021

اصول و عوامل موفقیت در ازدواج (10 گام)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(35 رای)
اصول و عوامل موفقیت در ازدواج (10 گام)

اصول و عوامل موفقیت در ازدواج شامل مهارت هایی هستند که در روابط بین فردی و با رعایت آن ها می توان احتمال ازدواج با موفقیت بالاتری را داشت. در اینجا 10 گام عملی برای موفقیت در زندگی مشترک را معرفی خواهیم کرد. در نظر داشته باشین پیش از تمام مهارت ها اهمیت مشاوره پیش از ازدواج است که بسیار ضرروی است.

احتمال ازدواج با موفقیت بالا داشتن تماماً به شناخت ما از خودمان و خواسته خودمان مربوط است و در واقع رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. اگر هر فردی خود را بشناسد، بداند چه کسی است و چه چیزی می خواهد بنابراین راه یافتن او به خواسته قلبی اش بیش از پیش خواهد بود.

موفقیت در ازدواج

اما اگر این شناخت صورت نگیرد و ما به عنوان فردی که نمی دانیم چه کسی هستیم، چه می خواهیم و تصمیمات و شناختمان بر اساس سطحی ترین مسائل و خواسته هایمان باشد، بنابراین انتخابمان از همسرمان به مرور رنگ می بازد و پس از گذر زمان احساس می کنیم با فرد جدیدی مواجه می شویم. بنابراین اصول ازدواج پیش از همه به خود ما و شناخت ما از خودمان مربوط است. اما این شناخت در مراحلی وابسته به مهارت هایی است که می توانیم با در نظر گرفتن آن مهارت ها، معاشرت های بهتر، مفیدتر و واضح تری با افرادی که می خواهیم ازدواج کنیم، به دست آوریم.

در ادامه روش های بدست آوردن مهارت های لازم برای داشتن یک ازدواج مناسب و زندگی موفق بیان می شود.

1. اصول و عوامل موفقیت در ازدواج (معیارهایمان را بشناسیم)

پیش از ازدواج باید معیارهای مشخصی داشته باشیم، آن ها را بشناسیم و بر اساس آن معیارها تصمیم بگیریم. اگر بدون معیار و ملاک مشخصی باشیم، نمی دانیم چه می خواهیم و با چه کسی مایل هستیم در رابطه باشیم. ممکن است با هر فردی به دلایلی غیر از ملاک هایمان وارد روابط صمیمانه بشویم و بعد از مدتی با آن ها به مشکل بربخوریم زیرا ملاک هایمان را نادیده گرفته ایم و خودمان را در حالت سرگردانی قرار داده ایم.

2. صمیمیت داشته باشیم

شناخت ما از صمیمیت به آن معنی نیست که فقط بتوانیم با فردی که می خواهیم به عنوان همراهی برای ازدواج قرار بدهیم، زمانی برای خوش گذرانی و خنده داشته باشیم. صمیمیت به معنای همدلی، همراهی و رازداری است و نه صرفاً به معنی وقت گذرانی و اتلاف وقت و بیهودگی. ما باید بدانیم چگونه می توانیم با فردی صمیمی باشیم و او را با خودمان همدل و همراه داشته باشیم.

صمیمیت در ازدواج

3. رازدار باشیم

رازداری یکی دیگر از اصول موفقیت در ازدواج است. رازدار بودن به معنای درک مسائل یکدیگر است و پس از آن شنیدن حرف های یکدیگر و نگه داشتن رازهای طرف مقابلمان برای خودمان است. به این صورت است که هر دو نفر احساس می کنند یک نفر شده اند و می توانند یک همراه و همراز برای خود داشته باشند.

این رازداری منبعی از صمیمیت نیز می باشد، اگر کسی با ما احساس محبت و صمیمت داشته باشد می تواند حرف هایی که جزء اسرار زندگی او محسوب می شوند برای ما مطرح کند و هیچگاه هراس از این نداشته باشد که کسی دیگر به هیچ دلیلی این حرف ها را از جایی دیگر نمی شنود.

4. همدل باشیم

همدلی در واقع فصلی جدا از صمیمت و همراهی است، در همدلی در شرایطی که ما فردی را به عنوان ازدواج انتخاب می کنیم، حتی اگر در طولانی مدت از او بی خبر باشیم اما همدلی بین ما باعث می شود چیزی بین دو نفر تغییر پیدا نکند، احساس بین دو نفر از بین نرود و همان احساس های قدیمی در جریان باشد و رشد نیز پیدا کند. همدلی به معنای رابطه قلبی و دوست داشتن هایی است که در قلب و احساس ما جاری است و نه در ظاهر و همراهی های مداوم.

5. اهداف مشترک داشتن

در اصول یک ازدواج موفق داشتن هدف های مشترک و دو نفره انسجام رابطه را زیاد می کند. هر چقدر که این هدف ها به یکدیگر وابسته تر باشد و سرانجامی یکدست تر داشته باشد هر دو نفر از لحاظ فکری به یکدیگر در راستای هدفشان وابستگی روانی مثبت پیدا می کنند و هر کدام دیگری را می تواند عامل رشد و رسیدن به هدف بداند. بنابراین یکدیگر را همراهی می کنند و برای رسیدن به نتیجه مثبت و نتیجه هدف با یکدیگر همراه تر و یکدست تر عمل می کنند. تمام این عوامل به تنهایی می تواند عاملی برای رشد یک رابطه و بهبود روابط نیز باشد.

6. صرف زمان زیاد و تفریح با یکدیگر

یکی دیگر از اصول ازدواج موفق صرف زمان زیاد برای صحبت کردن و وقت گذرانی با یکدیگر است. هر چقدر هر دو نفر بتوانند زمان بیشتری را با هم بگذرانند و با یکدیگر تفریح های مشترک داشته باشند شناخت بیشتری به یکدیگر پیدا می کنند و به همان واسطه نیز می توانند صمیمیت بیشتری را نیز با یکدیگر تجربه کنند.

تفریح با یکدیگر از اصول موفقیت در ازدواج

ورزش های مشترک، قدم زدن های دو نفره، کوه نوردی های دو نفر با یکدیگر، مشارکت، صمیمت و کمک رسانی به یکدیگر در سختی ها و یا شرایطی غیر از خانه و رستوران فراهم می کند که باعث می شود با واکنش های یکدیگر نیز مواجه بشوند و بتوانند یکدیگر را بیشتر و در شرایط متفاوت نیز بشناسند.

7. به دنبال شباهت ها باشیم

شباهت های خانوادگی، فرهنگی، مذهبی، تحصیلی، روانی، هر چقدر شباهت ها در تمام این زمینه ها بیشتر باشد رسیدن به امکان مشترک برای هر دو نفر بیشتر فراهم می شود و هر چقدر این تفاوت ها بیشتر باشد امکان رسیدن به رابطه ایی بهبود یافته و مؤثر کمتر می شود.

8. در مسائل مهم زندگی، هماهنگی و نظر مشترک داشته باشیم

چگونه زندگی کنیم، کجا زندگی کنیم و اشتراک نظر در مورد نحوه زندگیمان بسیار مهم است. اگر بخواهیم در یک رابطه صمیمی و واحد قرار بگیریم باید در این موارد مهم با یکدیگر اتفاق نظر داشته باشیم.

9. بخشش داشته باشیم

بخشش نسبت به یکدیگر باعث می شود روابط دچار انسجام شوند و این انسجام باعث می شود روابط به تدوام بخورد. بنابراین می توانیم با بخشش یکدیگر و نگاه نکردن به مسائل پیش پا افتاده و بزرگ جلوه ندادن مسائل کوچک به غیر از پایدار کردن روابطمان، بزرگوارانه بودن را نیز به یکدیگر القا کنیم و محبت قلبی را در وجود یکدیگر رشد دهیم. چشم پوشی از آنچه که لطمه های جدی به روابطمان وارد نمیکند و سعی در نادیده گرفتن هر آنچه که به چهارچوب روابط لطمه وارد نمی کند، نه تنها دلیل بر بی توجهی نمی شود، بلکه باعث رشد روابط می شود.

10. در لطف و محبت به یکدیگر پیش قدم باشیم

پیش قدم شدن در لطف و محبت باعث می شود همیشه دلیلی برای دوست داشتن یکدیگر پیدا کنیم. اگر صرفاً بخواهیم بشینیم و بشماریم که من محبت کرده ام و جبران نشده و یا نادیده گرفته شده، از جایی به بعد ترازویی در دست داریم که در شمارش لطف یکدیگر قرار گرفته ایم و فقط احساسی از خشم در ما ایجاد می شود. اما اگر بی دریغ و با محبت بی کران به یکدگیر محبت کنیم هر چند کوتاه و مختصر و کم، اما این باور را در ذهن یکدیگر جا می اندازیم که در دوست داشتن یکدیگر پیش قدم بوده ایم.

چگونه رابطه ای سالم تر داشته باشیم؟

یکی از راه هایی که می تواند صحبت و گفتگو را بیشتر کند و صمیمیت بین زوج را افزایش دهد، گفتگو پیرامون مسائل مربوط به فرزندان و تربیت آن ها است، زوج ها می توانند هنر گفتگو کردن را یاد بگیرند و سعی کنند در مسائل مختلف مانند رسیدگی به فرزندان و بازبینی شیوه های تربیتی خود گفتگو و نتیجه گیری کنند. آن ها همچنین باید برای آینده و تفریح با فرزندان خود برنامه ریزی کنند زیرا زوج هایی که روابط سالمی باهم دارند می دانند که باید به فرزندان خود در هر شرایطی متعهد باشند و در برابر آن ها احساس مسئولیت کنند.

نظرات کاربران:
کیا
پاسخ به این نظر
12:29 - 2 مرداد 99

سلام واقعا برام مفید بود اینجارو هم با اجازتون تو موبایل سیو کردم و هم برای دوستم تو واتساپ فرستادم هم اینجارو ببینه وهم نگاهی به سایتتون بندازه

1 1
مرکز مشاوره مکث
20:56 - 14 مهر 99

سلام و درود، از ابراز لطف تون ممنونیم. موفق باشید.

1 0
pouria
پاسخ به این نظر
12:02 - 27 شهریور 00

بنظر من مهم ترین چیز تو ازدواج بعد صداقت داشتن اهداف مشترک هست و این چیزی هست که رابطه با همسرو از بقیه روابط متمایز میکنه و این به این معنی نیست که هم کار یا هم رشته باشند بلکه باید ببینن چی از زندگی میخان و چجوری به دنیا نگاه میکنند . اشتراک تو این مسائل خیلی مهمه

0 0
افزودن نظر:
captcha