22006198 021

اصول و عوامل موفقیت در ازدواج (10 گام)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(38 رای)
اصول و عوامل موفقیت در ازدواج (10 گام)

اصول و عوامل موفقیت در ازدواج شامل مهارتهایی هستند که در روابط بین فردی 10 گانه WHO به آن اشاره شده است. با رعایت این مهارتها میتوان احتمال ازدواجی پایدار با موفقیت بالاتری را پیش بینی کرد. در اینجا 10 گام عملی برای موفقیت در زندگی مشترک را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. از نگاه روانشناسان خانواده اگر هر فردی خود را بشناسد، بداند چه کسی است و چه چیزی می خواهد، راه یافتن او به خواسته قلبی اش بیش از پیش خواهد بود.

اینفوگرافیک اصول موفقیت در ازدواج

اهمیت یادگیری در موفقیت ازدواج

هرروز محصولات و ایده های انگیزشی روابط زناشویی بیشتری مانند کتاب، نوار کاست، سی دی ها، فیلم ها، کتاب های کار، سمینارها و بسیاری موارد دیگر به بازار عرضه میشود. دلیل اینکه امروزه تعداد زیادی محصولات الهام بخش، سخنرانان و نویسندگان وجود دارند، این است که در سال 2023 افراد کمال گرایی بیشتری در ایجاد ارتباط با فرد جدید در نظر میگیرند. سخت گیری در ارتباط می تواند یک نکته مثبت داشته یاشد و هم یک نکته منفی. نکته مثبت آن توجه به فرد پیش از ورود به ارتباط است که با هر کسی نمی توان وارد یک رابطه بلند مدت شدت و باید اعواملی را پیش از آن در نظر گرفت. اما نکته منفی کمال گرایی بیش از حد در روابط است که می تواند فرد را به جایی برساند که هیچگاه ازدواج نکند و به سخت گیری خود انقدر ادامه دهد که تمام گزینخ های مورد نظر کنار بروند.

موفقیت در ازدواج

1. معیارهای خودتان را بشناسید

پیش از ازدواج باید معیارهای مشخصی داشته باشید، آن ها را بشناسید و بر اساس آن معیارها تصمیم بگیرید. اگر بدون معیار و ملاک مشخصی باشید، نمی دانید چه می خواهید و با چه کسی مایل هستید در رابطه باشید. ممکن است با هر فردی به دلایلی غیر از ملاک هایمان وارد روابط صمیمانه بشوید و بعد از مدتی با آن ها به مشکل بر بخورید زیرا ملاک های خودتان را نادیده گرفته اید و یا در حالت سرگردانی بیش از حد در انتخاب یست گزینه ها گیر کرده اید.

2. صمیمیت داشته باشید

شناخت شما از صمیمیت به آن معنی نیست که فقط بتوانید با فردی که می خواهید به عنوان همراهی برای ازدواج قرار بدهید، زمانی برای خوش گذرانی و خنده داشته باشید. صمیمیت به معنای شفقت ورزی، همدلی، همراهی و رازداری است و نه صرفاً به معنی وقت گذرانی و اتلاف وقت و بیهودگی است. شما باید بدانید چگونه می توانید با فردی صمیمی باشید و او را با خودتان همدل و همراه کنید. یا در اصل در مسیر زندگی بتوایند هر دو با هم همراه شوید نه وابسته بکه در کنار هم!!.

3. رازدار باشید

رازداری یکی دیگر از اصول موفقیت در ازدواج است، رازدار بودن به معنای درک مسائل یکدیگر است و پس از آن شنیدن حرف های یکدیگر و نگه داشتن رازهای طرف مقابلمان برای خودتان است. به این صورت است که هر دو نفر احساس می کنند یک نفر شده اند و می توانند یک همراه و همراز برای خود داشته باشند. در میان گذاشتن مشکلات با خانواده خودتان باعث آسیب در روابط شما می شود پس عجول نباشید. این رازداری منبعی از صمیمیت نیز می باشد، اگر کسی با ما احساس محبت و صمیمت داشته باشد می تواند حرف هایی که جزء اسرار زندگی او محسوب می شوند برای ما مطرح کند و هیچگاه هراس از این نداشته باشد که کسی دیگر به هیچ دلیلی این حرف ها را از جایی دیگر نمی شنود.

4. همدل باشید

همدلی در واقع فصلی جدا از صمیمت و همراهی است، در همدلی در شرایطی که شما فردی را به عنوان همسر انتخاب می کنید، حتی اگر در طولانی مدت از او بی خبر باشید اما همدلی بین شما باعث میشود چیزی بین دو نفر تغییر پیدا نکند. احساس بین دو نفر از بین نرود و همان احساس های قدیمی در جریان باشد و رشد نیز پیدا کند. همدلی به معنای رابطه قلبی و دوست داشتن هایی است که در قلب و احساس ما جاری است و نه در ظاهر و همراهی های مداوم. همدلی روش است که آموخنتی است. تمام مواردی که در این 10 گام برای داشتن یک ازدواج موفق به آن اشاره شد آموختنی است.

صمیمیت در ازدواج

5. داشتن اهداف مشترک

در اصول یک ازدواج موفق داشتن هدف های مشترک و دو نفره انسجام رابطه را زیاد می کند. هر چقدر که این هدف ها به یکدیگر وابسته تر باشد و سرانجامی یکدست تر داشته باشد هر دو نفر از لحاظ فکری به یکدیگر در راستای هدفشان وابستگی روانی مثبت پیدا می کنند و هر کدام دیگری را می تواند عامل رشد و رسیدن به هدف بداند. بنابراین یکدیگر را همراهی می کنند و برای رسیدن به نتیجه مثبت و نتیجه هدف با یکدیگر همراه تر و یکدست تر عمل می کنند. تمام این عوامل به تنهایی می تواند عاملی برای رشد یک رابطه و بهبود روابط نیز باشد.

6. صرف زمان زیاد و تفریح با یکدیگر

یکی دیگر از اصول ازدواج موفق صرف زمان زیاد برای صحبت کردن و وقت گذرانی با یکدیگر است. هر چقدر هر دو نفر بتوانند زمان بیشتری را با هم بگذرانند و با یکدیگر تفریح های مشترک داشته باشند شناخت بیشتری به یکدیگر پیدا می کنند و به همان واسطه نیز می توانند صمیمیت بیشتری را نیز با یکدیگر تجربه کنند.

داشتن تفریح های مشترک و رفتن به جاهاییی که خاطره انگیز باشد یکی از مهمترین نکات یک ازدواج موفق است. شما اگر به بهترین رستوران هم بروید یا گران ترین زیورآلات را هم بخرید تجربه خاص و دیالوگ مشترکی به همراه نمی آورد که یک مسافرت و تفریح مشترک آن کار را میکند.

ورزش های مشترک، قدم زدن های دو نفره، کوه نوردی های دو نفر با یکدیگر، مشارکت، صمیمت و کمک رسانی به یکدیگر در سختی ها و یا شرایطی غیر از خانه و رستوران فراهم می کند که باعث می شود با واکنش های یکدیگر نیز مواجه بشوند و بتوانند یکدیگر را بیشتر و در شرایط متفاوت نیز بشناسند.

تفریح با یکدیگر از اصول موفقیت در ازدواج

7. به دنبال شباهت ها باشید

شباهت های خانوادگی، فرهنگی، مذهبی، تحصیلی، روانی، هر چقدر شباهت ها در تمام این زمینه ها بیشتر باشد رسیدن به امکان مشترک برای هر دو نفر بیشتر فراهم می شود و هر چقدر این تفاوت ها بیشتر باشد امکان رسیدن به رابطه ایی بهبود یافته و مؤثر کمتر می شود.

8. در مسائل مهم زندگی، هماهنگی و نظر مشترک داشته باشید

چگونه زندگی کنید، کجا زندگی کنید و اشتراک نظر در مورد نحوه زندگیمان بسیار مهم است. اگر بخواهیم در یک رابطه صمیمی و واحد قرار بگیریم باید در این موارد مهم با یکدیگر اتفاق نظر داشته باشید.

9. بخشش داشته باشید

بخشش نسبت به یکدیگر باعث می شود روابط دچار انسجام شوند و این انسجام باعث می شود روابط به تدوام بخورد. بنابراین می توانید با بخشش یکدیگر و نگاه نکردن به مسائل پیش پا افتاده و بزرگ جلوه ندادن مسائل کوچک به غیر از پایدار کردن نقاط منفی و مثبت به هعنوان یک ویژگی آن را پذیرفت. چشم پوشی از آنچه که لطمه های جدی به روابط وارد نمیکند و سعی در نادیده گرفتن هر آنچه که به چهارچوب روابط لطمه وارد نمی کند، نه تنها دلیل بر بی توجهی نمی شود، بلکه باعث رشد روابط می شود.

10. در لطف و محبت به یکدیگر پیش قدم باشید

پیش قدم شدن در لطف و محبت باعث می شود همیشه دلیلی برای دوست داشتن یکدیگر پیدا کنیم. اگر صرفاً بخواهیم بشینیم و بشماریم که من محبت کرده ام و جبران نشده و یا نادیده گرفته شده، از جایی به بعد ترازویی در دست داریم که در شمارش لطف یکدیگر قرار گرفته ایم و فقط احساسی از خشم در ما ایجاد می شود. اما اگر بی دریغ و با محبت بی کران به یکدگیر محبت کنیم هر چند کوتاه و مختصر و کم، اما این باور را در ذهن یکدیگر جا می اندازیم که در دوست داشتن یکدیگر پیش قدم بوده ایم.

چگونه رابطه ای سالم تر داشته باشیم؟

یکی از راه هایی که می تواند صحبت و گفتگو را بیشتر کند و صمیمیت بین زوج را افزایش دهد، گفتگو پیرامون مسائل مربوط به فرزندان و تربیت آن ها است، زوج ها می توانند هنر گفتگو کردن را یاد بگیرند و سعی کنند در مسائل مختلف مانند رسیدگی به فرزندان و بازبینی شیوه های تربیتی خود گفتگو و نتیجه گیری کنند. آن ها همچنین باید برای آینده و تفریح با فرزندان خود برنامه ریزی کنند زیرا زوج هایی که روابط سالمی باهم دارند می دانند که باید به فرزندان خود در هر شرایطی متعهد باشند و در برابر آن ها احساس مسئولیت کنند.

نظرات کاربران:
pouria
پاسخ به این نظر
1400/6/27

بنظر من مهم ترین چیز تو ازدواج بعد صداقت داشتن اهداف مشترک هست و این چیزی هست که رابطه با همسرو از بقیه روابط متمایز میکنه و این به این معنی نیست که هم کار یا هم رشته باشند بلکه باید ببینن چی از زندگی میخان و چجوری به دنیا نگاه میکنند . اشتراک تو این مسائل خیلی مهمه

0 0
کیا
پاسخ به این نظر
1399/5/2

سلام واقعا برام مفید بود اینجارو هم با اجازتون تو موبایل سیو کردم و هم برای دوستم تو واتساپ فرستادم هم اینجارو ببینه وهم نگاهی به سایتتون بندازه

1 1
مرکز مشاوره مکث
1399/7/14

سلام و درود، از ابراز لطف تون ممنونیم. موفق باشید.

1 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ