22006198 021

داشتن هدف مشترک در ازدواج چقدر اهمیت دارد؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(33 رای)
داشتن هدف مشترک در ازدواج چقدر اهمیت دارد؟

داشتن هدف مشترک در ازدواج چقدر اهمیت دارد؟ وقتی حرف از ازدواج میشود به این معنی است که دو نفر میخواهند با انتخاب خودشان و با توجه به معیارهایشان فردی را برای کنار هم بودن انتخاب کنند و هدف مشترک دارند. از این رو هر آنچه که هر دو نفر از لحاظ معیار و ملاک و همچنین هدف گذاری به هم نزدیکتر باشند در امتداد زندگی مشترک با چالش های کمتری رو به رو خواهند شد.

داشتن هدف مشترک در ازدواج چقدر اهمیت دارد؟

هدف مشترک باعث میشود که کارهای مشترک هر دو نفر، بیشتر شود و ارتباطشان بنا به هدف رو به رشدشان بیشتر و بیشتر شود. اما اگر هدف هم به سرانجام نرسد باز هم میتوانند با بردباری و شکیبایی کنار یکدیگر هدفی جدید را دنبال کنند و مجدداً کنار یکدیگر بمانند و راهی جدید را طی کنند.

بسیار شنیده ایم که روابط گرم و پرشور زوج های زیادی در گذر زمان به مشکل خورده است و دیگر شادابی و طراوت قبلی در زندگی آنها به چشم نمیخورد؛ اما علت چیست؟ هر زن و مردی در ابتدای آشنایی و اوایل رابطه شور و اشتیاق ذاتی زیادی دارد و احساسات و هیجانات زیادی به طور طبیعی باعث کشش زیاد در رابطه میشود اما با گذر زمان این احساسات و هیجانات فروکش میکنند که این نیز امری طبیعی است و در اکثر روابط به چشم میخورد، اما اهمیت اهداف و مسیر مشترک دقیقا در این نقطه مشخص میشود زیرا بهترین چیزی که میتواند باعث باکیفیت تر شدن و صمیمی ماندن روابط شود، داشتن همین اهداف و مسیر مشترک است.

اهمیت کارهای دو نفره

بنابراین وقتی حرف از زوج میشود، به هر میزانی که رفتارهای دو نفره شان بیشتر باشد پایه های رابطه قوی تر خواهد شد. به این معنی که زوج ها پس از ازدواج باید زمانی برای پیاده روی، ورزش کردن، پختن غذا با یکدیگر، پیک نیک های دو نفره و یا کارهای خیریه که دو نفری با کمک هم انجام دهند، بپردازند.

تمام این رفتارها هدفهایی هستند که دو نفره انجام میشود و باعث میشود در سختی و در شادی دو نفر بیاموزند که باید صبورانه و با پشتیبانی یکدیگر در کنار هم بمانند. صبوری و استقامت در برابر آنچه که انتظار آن را نداریم (که بیشتر سختی های یک زندگی و رابطه دو نفره است) باعث میشود متوجه شویم، زندگی مشترک نیازمند گذر کردن از مراحل سخت و دشوار است و هر آنچه این مراحل را با مهربانی و در کنار یکدیگر بگذرانیم، به همان میزان که خودمان رشد میکنیم زندگی مشترکمان هم رو به رشد و شکوفایی میرود و پایه های قوی تری خواهد داشت.

هدف مشترک در ازدواج

چند نمونه از هدفهای مشترک زوج ها که پس از ازدواج اهمیت دارد

1. هدفهای اقتصادی

هدف اقتصادی امروزه یکی از مهمترین هدفهای زندگی مشترک زوج ها پس از ازدواج است. هم زن و هم مرد میتوانند با کار و تلاش بیشتر برای زندگیشان، رشد اقتصادی بیشتری را شاهد باشند.

امروزه دیگر زمانی است که هر فردی (زن و مرد) با تلاش در زمینه های اقتصادی و کار کردن میتواند پایه های اقتصادی زندگی را مستحکم تر کند. نشستن در خانه، کم کاری کردن و تلاش کم باعث میشود هر دو نفر نسبت به هم موضع بگیرند و از یکدیگر ناراضی باشند و احساس کنند همه تلاششان را برای زندگی مشترک انجام نداده اند. بنابراین هدف داشتن در مسائل اقتصادی به رشد در این زمینه منجر میشود و دستاوردهای خوب هم باعث میشود که دو نفر شاد تر و پر تلاش تر باشند.

2. هدفهای معنوی

هدف معنوی در زندگی مشترک بین زوج ها باعث میشود هر دو نفر از لحاظ روحی و روانی به یکدیگر نزدیک شوند. درست است که هر فردی تمایلات معنوی و مذهبی خود را دارد، اما از آنجایی که حرف از یک زوج است باید با هم در این موارد همسو باشند و این همسویی باعث رشد بیشتر، دلبستگی بیشتر و یکدلی هر دو نفر در کنار یکدیگر میشود.

بنابراین هدف های معنوی مانند کمک های خیریه، پیدا کردن نیازمندانی که بتوانند به آنها کمک های مادی و معنوی برسانند، شرکت در مراسم ها، آیین های مذهبی و یا اعتقادی مورد علاقه شان، از جمله اهدافی هستند که میتواند باعث بهبود روابط شود.

3. هدفهای مفرح

هدف های مفرح مانند ورزش کردن، سفر رفتن و کوه نوردی میتواند برای داشتن روابط مستحکم تر کمک کننده باشد. پیک نیک های دو نفره باعث میشود هر دو نفر با کمبود ها، شادی ها، علایق و احساسات یکدیگر بیشتر آشنا شوند و احساس نزدیکی بیشتری کنند. تفریح های بیشتر باعث شادی فردی و همچنین شادتر شدن روابط میشود.

4. هدفهای فرزند پروری

هدفی همچون فرزند پروری و تولید مثل، میتواند بسیار لذت بخش باشد، زیرا در مسیر رسیدن به این هدف یعنی فرزند پروری و تربیت شایسته فرزندان، زن و مرد میتوانند هرچه بیشتر تعامل و گفتگو داشته باشند و همچنین از داشتن خانواده ای بزرگتر احساس لذت و شادمانی کنند. البته باید توجه داشت که فرزند پروری نباید به منظور بهبود روابط میان فردی زن و مرد انجام شود بلکه باید به منظور داشتن هدفی عالی تر مثل تربیت فرزندان شایسته و مفید انجام شود. همچنین توجه به این نکته که پس از چه زمانی از گذر زندگی مشترک نیاز به داشتن فرزند وجود دارد حائز اهمیت است.

نظرات کاربران:
رایکا
پاسخ به این نظر
1402/11/17

به نظرم این موضوع خیلی در زندگی اهمیت داره من درزندگی شخصی خودم این و تجربه کردم چون این موضوع باعث درک متقابل و تفاهم بیشتر میشه

0 0
محیا
پاسخ به این نظر
1402/11/17

من زمانی که خواستم ازدواج کنم هدف های زندگیم رو باهمسرم مطرح کردم و ایشون هم همین کار روانجام دادند و واقعا الان که 2 ساله زندگی مشترک داریم خیلی باهم هم سو هستیم و این برامون خیلی نکته مثبتیه.

0 0
رضوان
پاسخ به این نظر
1402/9/12

سلام وقتتون بخیر من و همسرم در اکثر موارد اختلاف نظر و سلیقه داریم اما تا الان که ۲ سال از زندگیمون گذشته باعث نشده مشکل بزرگی برامون پیش بیاد. گاهی همین تفاوتها زندگی رو حتی قشنگ تر هم میکنه و البته این که طرف مقابل هم شعور و آگاهی خوبی از این تفاوتها داشته باشه بی تاثیر نیست

0 0
parisa
پاسخ به این نظر
1400/6/28

سلام من 30 سالمه من 4 ساله ازدواج کردم مشکل من با همسرم اینه که باهم هیچ اشتراکی نداریم . یعنی اصلا چیزایی که از زندگی میخایم مثل هم نیست . مثلا همسرم میگه همه ی مهمونی هارو بریم اما من دوست ندارم زیاد وقتمو تو مهمونی تلف کنم دوست دارم بیشتر کتاب بخونم یا فیلم ببینم نه اینکه برم مهمونی که هیچ ارزشی نداره یا دوست دارم سفر برم اما همسرم خیلی اهل سفر نیست نهایتا سالی یک بار به سفر رضایت بده و این موضوعا خیلی منو اذیت میکنه فکر کنم خیلی باهم متفاوتیم البته بگم که من خیلی دوسش دارم اما سر این مسایل ادیت میشم و دعوامون میشه . ایا راهی برای اینت مشکلات هست ؟

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ