22004925 - 021

درمان قطعی و سریع ترس و اضطراب

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(31 رای)
درمان قطعی و سریع ترس و اضطراب

درمان قطعی و سریع ترس و اضطراب با روش ها و تکنیکهای رفتاری و شناختی امکان پذیر است.اضطراب حالتی شبیه به دلهره، سردرگمی و ترس است اما ترس چیزی است که ماهیت و وجود خارجی دارد. ترس در واقع منبع مشخص دارد، ترس از هر چیزی که باعث وحشت ما میشود مانند حیوانات وحشی، زلزله و بسیار از چزهای دیگر. اما اضطراب منبع مشخص خارجی ندارد و غالباً دلیلی در گذشته و یا در آینده دارد، بنابراین حال ما را پرتنش و خراب میکند.

نشانه افراد مضطرب

برای درمان ترس و اضطراب اول ریشه را باید پیدا کرد. اما مشکل اینجاست که افراد مضطرب نمیدانند از چه چیزی اضطراب دارند و به یکباره دچار رفتارهایی با سطح اضطراب بالا میشوند که واکنش هایی در جسم و بدنشان خواهد داشت. مثل سردی دست و صورت، داغ شدن بدن، تپش قلب، حالت تهوع و یا بیرون روی و سرگیجه از جمله نشانه های اضطراب است که بسته میزان بالا بودن و یا پایین بودن اضطراب یکی از این حالت ها خود را در جسم نمایان میکند.

/// شماره های تماس ///

ریشه اضطراب

از آنجایی که درمان ترس و اضطراب ریشه در باور ما دارد و تصمیم ناخودآگاه ما برای به وجود آمدن اضطراب و عامل اصلی آن تعارضی است که در وجودمان است و از آن آگاه نیستیم و در روان ما به صورت نقص است و در جسم، خود را با این نمودها بیان میکند. وقتی فردی از اضطراب سخن میگوید، در واقع از مسئله ایی حرف میزند که به یکباره به او هجوم میاورد و تمام ذهن و بدنش را درگیر میکند و انسان برای باخبر کردن فرد از این اضطراب در جسم، خود را به حالاتی مانند تهوع و تپش قلب نشان میدهد که نیاز به بررسی دارد.

تفاوت ترس و اضطراب از نگاه کاپلان

بایستی برای درمان ترس واضطراب دقت کنیم. هشداری که فرد را گوش به زنگ می کند (alerting signal)؛ یعنی به فرد هشدار می دهد که خطری در راه است و باعث می شود که فرد بتواند برای مقابله با خطر، اقداماتی به عمل آورد.

ترس و اضطراب

ترس هم هشداری است که فرد را گوش به زنگ می کند، ولی باید آن را از اضطراب افتراق داد. ترس در پاسخ به خطری معلوم، بیرونی، معین و یا منشا غیر تعارضی ایجاد می شود. اضطراب در پاسخ به تهدیدی پیدا می شود که نامعلوم، درونی و مبهم است.

علایم اضطراب

احساس اضطراب دو مولفه دارد. با خبر شدن فرد از تغییرات جسمی خود (مثل تپش قلب و تعریق) و با خبر شدن از اینکه عصبی شده است یا ترسیده است.

احساس شرم نیز ممکن است به اضطراب دامن بزند (دیگران می فهمند که من ترسیده ام). بعضی افراد وقتی می فهمند دیگران پی به اضطراب آنها نبرده اند یا شدت آنها را دریافت نکرده اند، بسیار تعجب می کنند. همچنین اضطراب بر روی قدرت یادآوری (recall) و مختل ساختن ربط دادن امور به یکدیگر می تواند بر روی یادگیری و کاهش تمرکز اثر داشته باشد. درمان سریع ترس و اضطراب با مرکز مشاوره مکث.

انواع مناطق و ناقل های عصبی تأثیر گذار در اضطراب

  1. نوراپی نفرین در منطقه لوکوس سرولوس
  2. سروتونین
  3. هورمون آزاد کننده (CRH)
  4. نقش محور هیپوتالاموس، هیپوفیز، فوق کلیه
  5. گاما - اسید گابا
  6. گالانین
  7. دستگاه لیمبیک
  8. قشر مخ

درمان قطعی و سریع ترس و اضطراب

جهت تعیین وقت و درمان قطعی و سریع ترس و اضطراب شما می توانید با مرکز مشاوره مکث و متخصص درمان اضطراب تماس حاصل کنید. افراد مضطرب حتماً باید به یک روانشناس ترجیحاً با رویکرد روانکاوی مراجعه کنند و از سطح اضطرابشان مطلع شوند و درمان را آغاز کنند. زیرا اضطراب به تنهایی میتواند عاملی برای حملات قلبی و سکته باشد و غیر از آنکه فرد را از لحاظ روانی فلج میکند و فرد در هر حالتی مدام دچار دلهره و آشوب است و نمیداند چرا از لحاظ جسمی نیز آسیب رسان و پر خطر است.

باید به این نکته توجه کنیم که ترس های بی دلیل که ریشه اضطرابی دارند حتماً باید پیگری شوند و نیازمند درمان هستند، زیرا اضطراب به مرور با شکل گیری تعارض بیشتر، وسعت و دامنه بیشتری پیدا میکند و ممکن است فرد را به سمت افسردگی بنیادی بکشاند.

بنابراین توجه به سطحی از اضطراب های کم و خفیف هم نشان از تعارض است. شاید برایتان این سوال مطرح شود که تعارض چیست و چگونه به وجود میاید؟

تعارض در ساده ترین تعریف؛ به نیرویی روانی در فرد گفته میشود که فاصله بین خواست، میل قلبی و آنچه که در وجودمان سرکوب شده است، میباشد.

در واقع وجود ما چیزی را میطلبد اما آن را سرکوب کرده ایم و ناچار به ایفای نقش دیگری شده ایم و این عامل در وجودمان درونی شده، پس از آن ذهن هوشیار و زیرک ما، به آن دلیل که خواسته اصلیمان را نمیتواند فراموش کند با سطحی از اضطراب در شرایطی که به صورت ناخودآگاه، ما را بین خواسته مان و سرکوب خواسته قرار میگیرد، مضطرب میکند که این آلارم را به فرد بدهد که در اینجا خطری است که تو و روان تو را تهدید میکند و اضطراب نشان دهنده همان تعارض (سرکوب امیال، احساسات، نیازهایمان) است.

/// شماره های تماس ///

چگونه اضطراب میتواند بر زندگی فرد اثر گذار باشد

همانگونه که پیش از این توضیح دادهایم اضطراب و اثرات آن بر روی هر فردی میتواند زندگی او را از پا در آورد. فردی که دچار اضطراب است نمیتواند زندگی خود را به صورت نرمال بگذراند و رفتارهای روزمره خود را داشته باشد و دلیل اصلی بی قراری و احساس ناامنی در فرد است. بیماری های روحی میتوانند هر فردی را به طور کامل از رفتارهای روزمره دور کنند تا زمانی که فرد خود را نیازمند بهبود و درمان بداند.

آیا ترس و اضطراب درمان پذیر است

از آنجایی که ترس یک پدیده شناختی است قطعاً میتواند بسیار ساده تر از اضطراب قابل درمان باشد. به طور مثال فردی که از تاریکی و یا حیوانی میترسد میتواند با تغییر در شناخت و عوامل محیطی و بازتاب های آن به ترس های خود غلبه کند و با رفتار درمانگری و ایجاد رفتارهای جدید به دستاوردهای جدید دست پیدا کند. درمان ترس و اضطراب با تکنیکهای متفاوت قابل درمان است.

اضطراب و ترس

اما اضطراب اتفاقی متفاوت تر در روان فرد به وجود میاورد، از آنجایی که اضطراب ریشه در آسیب ها و تعارضات موجود در روان دارد شناخت و درمان آن بسیار پیچیده تر و مهمتر است.

به هر میزان که تعارضات در روان هر فردی بیشتر باشد سطح اضطراب نیز بالاتر خواهد رفت و فرد مضطرب احساس ناخوشایند تری را تجربه میکند. یکی دیگر از راهکارهای درمان ترس و اضطراب به صورت قطعی و سریع استفاده از دارو و رفتار درمانی است.

علل وجود تعارضات در روان فرد

در درمان ترس و اضطراب باید دقت کنیم که ریشه و پایه وجودی تعارضات روانی حد فاصل بین آنچه که فرد میخواهد باشد و آنچه که هست و وجود دارد است. بنابراین به هر میزان فردی احساس ناخوشایند بیشتری به خود و آنچه که هست داشته باشد تعارضات او نیز بیشتر خواهد بود.

در درمان های روانکاوانه میتوان تعارضات فرد را جستجو کرد و به علل و ریشه های اصلی آن که اساساً ریشه در کودکی و عزت نفس فرد دارد پرداخت تا فرد بتواند به مرور احساس خوشایند بیش تری را تجربه کند.

وقتی فردی مضطرب میشود باید بداند در وجود و و روان او اتفاقی از پیش افتاده و امروزه آن مسئله خود را به صورت اضطراب نشان میدهد. نشانه های اضطراب دلیلی برای پیگیری و درمان است و نباید آنها را نادیده گرفت و باید به ریشه و اصل دلیل آن با کمک یک روانشناس با مهارت پی ببریم و مشکلاتمان را در ذهن حل کنیم. به همین دلیل یک درمانگر با گرایش روانکاوی برای درمان هایی از این دست بسیار مؤثر عمل میکنند.

نظرات کاربران:
اروینا
19:45 - 10 فروردین 99
سلام من چند وقت استرس و تپش قلب شدیدی دارم قرصایی هم که قبلا روانپزشک بهم داده دیگه جواب نمیده البته یه مدت قطعش کردم حالا نمیدونم از کجا میتونم یک روانپزشک پیدا کنم. ممنون میشم اگه راهکارهای درمان استرس مطلب بیشتر بزارین. ممنون از مجموعه اینجامکث
افزودن نظر:
CAPTCHA2
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث