22006198 021

سیستم لیمبیک و ساختار اصلی آن چگونه است؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(50 رای)
سیستم لیمبیک و ساختار اصلی آن چگونه است؟

مغز ما یکی از شگفت انگیزترین ساختار های بدن ما است و گرچه یکی از ارگان های بدن است که بیشترین تحقیقات را به خود اختصاص داده است. اما هنوز هم بسیاری از عملکرد های آن ناشناخته باقی مانده است. با این وجود ما میدانیم که سیستم های مختلفی در مغز ما وجود دارد که نقش بخصوصی در عملکرد ما دارند.

بهترین روانشناس گروه روانشناسی اینجا مکث در سال 1402: بهزاد متین

اولین باری که در مورد سیستم لیمبیک سخن به میان آمده است، به زمان پاول بروکا باز می گردد که شناخت دانشمندان از مغز بسیار ابتدایی بود. بروکا در سال ۱۸۷۸ قسمتی از مغز که نزدیک غده پینه آل بود را «لوب بزرگ لیمبیک» نامید. از آنجایی که قبلاً ساختارهای مجاور این قسمت شناخته شده بودند، این قسمت را خارج از limb یا خارج از مرزهای شناخته شده نام گذاری کرد.

بعلاوه چون سیستم لیمبیک ارتباطات نزدیکى با هیپوتالاموس دارد، به «مغز احشایى» نیز شناخته شد.

ارتباط لوب گیجگاهی با لوب پیشانی

تمام لوبها با همدیگر در ارتباط هستند، ولی ارتباط لوب گیجگاهی و لوب پیشانی در جهت توسعه فردی انسان نقش کلیدی تری دارد. در ارتباط با لوب فرونتال و لوب تمپورال مباحث بسیار گسترده ای را میتوان مطرح کرد که ما در این مقاله به بخشی از آنها پرداخته ایم.

آسیب های لوب گیجگاهی

سیستم لیمبیک

مک لین تعدادی از ساختارهایی را که سیستم لیمبیک را می سازند، بسط داد و خاطر نشان کرد که رشد قشر کرتکس مغز به همان میزان در تحول ما نقش دارد که رشد مغز احساسی ما حائز اهمیت است. به همین دلیل سیستم لیمبیک به مغز عاطفی شناخته می شود.

 • اما آیا چنین چیزی کاملاً درست است؟
 • اجزاء سیستم لیمبیک کدامند؟
 • آیا این سیستم لیمبیک کار مهمی انجام می دهد؟
 • اگر به خواندن خود ادامه دهید پاسخ این سوالات را خواهید یافت.

آنتونیو داماسیو: شادی حالتی ذهنی است که توسط سیستم لیمبیک فعال می شود.

ساختار اصلی سیستم لیمبیک

سیستم لیمبیک از ساختارهای زیادی تشکیل شده است که تمام آنها با هم مرتبط اند. این ارتباط تعیین عملکرد خاص هر قسمت از آن را دشوار می کند. گرچه تحقیقات نشان داده اند که ساختارهایی که سیستم لیمبیک را می سازند و عملکرد آنها از قرار زیر هستند:

هیپوتالاموس

این ساختار در پایه مغز در زیر تالاموس قرار دارد بطور خاص آن را در هر دو طرف بخش شکمی بطن سوم یا به سمت مرکز مغز قرار گرفته است.

هیپوتالاموس ساختار کوچکی از مغز است که متشکل از تعداد زیادی هسته و رشته های عصبی است که برای بقای ما ضروری است چرا که هیپوتالاموس مسئول سیستم اعصاب خودمختار و غدد درون ریز است.

بعلاوه هیپوتالاموس تنظیم کننده مهمترین رفتاری است که برای بقای نسل لازم است. بطور مثال میتوان به رفتار های جنگ و گریز، تغدیه و تولید مثل اشاره کرد.

قسمت خلفی هیپوتالاموس شامل هسته هایی است که مسئول دریافت سیگنال هایی از آمیگدال و هیپوکامپ هستند که این هسته ها پس از دریافت این سیگنال ها را به تالاموس می فرستند. بنابراین این ساختار جهت تبادل اطلاعات در مغز بسیار اهمیت دارند.

هیپوکامپ

هیپوکامپ ساختاری از مغز پیشین است که در لوب گیجگاهی قرار گرفته است و شبیه به اسب آبی است. این قسمت یکی از قدیمی ترین ساختار های مغز انسان است. بنابراین این قسمت اصلی سیستم لیمبیک است که به هیپوتالاموس متصل شده و برای تنظیم اعمال حیاتی نقش مهمی را ایفا مینماید.

همچنین هیپوکامپ در مدار پاپز نقش بسیار مهمی در تثبیت حافظه دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

افزون بر این می توان گفت که هیپوکامپ به قدری اهمیت دارد که بدون آن ما نمی توانیم هویت مشخصی داشته باشیم چرا که این قسمت ضروری ترین ساختاری از مغز است که عملکرد حافظه به آن بستگی دارد.

به طور خاص، هیپوکامپ حافظه دور را کنترل می کند و این چیزی است که باعث می شود که خاطرات قدیمی را به یاد آوریم. بنابراین هیپوکامپ قسمتی از شخصیت ما را که بر اساس تجارب ما شکل گرفته است، تنظیم می کند. علاوه بر این، هیپوکامپ برای یادگیری چیزهای جدید بسیار مهم است.

در مورد ارتباط آن به سیستم لیمبیک، هیپوکامپ ساختار اصلی است که مسئول حافظه هیجانی است. این بدان معنی است که هر رویدادی که برای ما اتفاق افتاده است و یا هر احساسی که تجربه می کنیم کرده ایم از طریق هیپوکامپ فیلتر شده است.

سپس، همراه با هیپوتالاموس، به ما اجازه می دهد تا نه تنها آنچه را که تجربه کرده ایم را به خاطر بیاوریم، بلکه همچنین احساساتی که در ارتباط با آن تجربه بوده را نیز به یاد می آوریم.

نقش هیپوکامپ در مدار پاپز

هیپوکامپ نقش اصلیدر تثبیت حافظه دارد. مدار پاپز باعث یادگیری میشود و چرخش این مدار از هیوکامپ شروع می شود، سپس به جسم پستانی هیپوتالاموس میرود، بعد از آن به تالاموس و سینگولا اما در نهایت دوباره به هیپوکامپ بر می گردد.

برای یادگیری یک مطلب مدار پاپز نقش ویژه ای را بازی می کند. توجه داشته باشید سینگولا تنها قسمتی است که جلوی آن در لوب پیشانی قرار دارد بنابر این توجه انتخابی به یک موضوع باعث شروع فرآیند یادگیری درما می میشود.

گرچه سیستم لیمبیک که در حال حاضر ما می شناسیم توسط فیزیولوژیستی به نام مک لین در سال ۱۹۴۹ معرفی شد. وی مفهوم ابتدایی از این سیستم را که پاپز در سال ۱۹۳۹ به نام خودش معرفی نموده بود، گسترش داد.

آمیگدال

در سیستم لیمبیک، آمیگدال هدایت هیجانات و حافظه هیجانی و حتی در شناسایی طعم غذا به ما کمک می کند.

تحریک آمیگدال باعث برانگیختگی، اضطراب، ترس، خشم و هیجانات زیادی در افراد می شود. جالب است بدانید که آمیگدال در مدار پاپز به جای هیپوکامپ از نظر هیجانی حافظه را تثبیت میکند.

فورنیکس

فورنیکس دسته ای از آکسون هایی به شکل قوس است که هیپوکامپ را به دیگر مناطق مغز متصل می کند. نقش فورنیکس در سیستم لیمبیک اتصال نواحی مختلف مغز پستاندار با هیپوکامپ است.

بنابراین، این قوس ساختار اصلی دستگاه لیمبیک است که مسئول تبادل اطلاعات بین دیگر ساختار های دستگاه لیمبیک است.

فورنیکس

قشر لیمبیک

قشر لیمبیک در قسمت میانی لوب گیجگاهی مغز قرار دارد و ارتباط تنگاتنگی با حافظه دارد. بطور خاص، با تثبیت و بازیابی خاطرات رویدادی و معنایی مرتبط است. بعلاوه مانند فورنیکس، قشر لیمبیک در نیز نقش مهمی را در فرستادن اطلاعات به قسمت های مختلف مغز ایفا می کند.

دیگر قسمت های سیستم لیمبیک

همانطور که قبلاً هم گفتیم، همه عصب شناسان در مورد ترکیب سیستم لیمبیک توافق ندارند، زیرا عملکرد آن بسیار پیچیده است. بنابراین، بعضی از متخصصین برای توضیح عملکرد سیستم لیمبیک، ساختارهای زیر را نیز دخیل بدانند.

شکنج سینگولا

شکنج کمربندی یا سینگولا در مدار پاپز به توجه انتخابی کمک میکند. همچنین با قسمت های دیگر مغز نیز در ارتباط است.

ناحیه سپتال

هنگامی که توجه انتخابی نیاز است، ناحیه سپتال در مهار سیستم لیمبیک و سطح هشیاری فرد شرکت می کند. همچنین به نظر میرسد برای ارتباط حافظه، انگیزش، احساسات و هشیاری، با تعدیل احساسات لذت بخش و حالت های فعال سازی خارجی مداخله می نماید.

ناحیه تگمنتال شکمی

فعال شدن خودبخودی و یا تحریک الکتریکی این نورون ها باعث ایجاد احساس های لذت بخشی همانند احساس های در زمان ارگاسم (اوج لذت جنسی) می گردد.

ناحیه پری فرونتال

عالی ترین قسمت مغز انسان پری فرونتال کورتکس می باشد که به ما در بسیار از موارد مانند؛ (استدلال، منطق، تفکر، خلاقیت، حل مسئله، تحلیل و تمام کارهایی که مختص انسان است) نقش بسیار مهمی دارد.

حال تصور کنید برای خلاقیت و نو آوری قدرت ریسک پذیری به واسطه مهار بیش از اندازه هیپوکامپ وجود نداشته باشد یا ترس زیاد باعث کاعش مثبت در عملکرد فرد شود.

در این صورت بسیاری از اختراعات و پیش رفت های انسانی شکل نمی گرفت. همچنین توجه داشته باشید که لوب گیجگاهی و لوب پیشانی هر دو بر روی عملکرد هم تاثیر می گذارند.

عاطفی بودن سیستم لیمبیک مغز

از نظر بسیاری از نویسندگان، استفاده از اصطلاح «مغز عاطفی» برای توصیف سیستم لیمبیک کاملاً دقیق است، چرا که عملکرد اصلی سیستم لیمبیک تنظیم عواطف است. در واقع، از لحاظ تاریخی، عملکرد اصلی اختصاص داده شده به این سیستم منحصراً مدیریت عواطف و هیجانات بود.

گرچه تصورات کنونی بر اساس این ایده است که سیستم لیمبیک فقط به عنوان کاهش دهنده عواطف عمل نمی کند. چرا که محققان ساختارها و عملکردهای بسیار دیگری را کشف کرده اند که به سیستم لیمبیک بستگی دارد.

در حال حاضر ما معتقدیم که این سیستم بر انگیزش، یادگیری و حافظه نیز تأثیر می گذارد. بنابراین، زمانی که در مورد سیستم لیمبیک سخن به میان میاید، ناچاریم که آن را فراتر از مغز عاطفی فرض نماییم.

همانطور که تا به حال مشاهده کردید، این سیستم مسئول کارکرد های بسیاری است. این کارکردها همچنین شامل عملکردهایی می شود که برای بقا ضروری هستند. بنابراین ما بدون سیستم لیمبیک حتی نمی تواتیم زنده بمانیم.

تفاوت عملکرد نیم کره های مغز

اعمال ارتباطی و عملکری نیم کره راست:

 • تجسم فضایی (جهت یابی، موقعیا یابی، نقشه خوانی، طراحی، نثاشی)
 • لحن صدا آواگری و آهنگ
 • درک موسیقی در شکنج فوقانی گیجگاهی راست
 • کلی نگر و شهودی
 • خلاقیت
 • امور هنری
 • هوش غیر کلامی یا فضایی
 • پردازش ناهوشیار
 • تفکر واگرا
 • ایده پردازی و دادن طرح های خلاقانه
 1. فرضیه اول در مورد هیجان

نیم کره راست هیجانی است و کل هیجانات به ویژه هیجانات ناهوشیار مربوط به نیم کره راست است.

 1. فرضیه دوم در مورد هیجان

هیجانات ناخوشایند مربوط به نیم کره راست است

 • پردازش موازی
 • مقایشه و دسته بندی از طریق شکل ظاهر انجام میشود
 • فراخوانی اطلاعات از حافظه

اعمال ارتباطی نیم کره چپ:

 • زبان (ورنیکه که بخش حسی زبان است در گیجگاهی چپ. بروکا که بخش حرکتی زبان است در پیشانی چپ قرار دارد.)
 • ریتم موسیقی (شکنج فوقانی گیج گتهی چپ)
 • آنالیز، تحلیل و جزئی نگر
 • تحلیل علی منطقی = هوش ریاضی و منطقیپ
 • تفکر منطقی (تفکر از طریق زبان انجام می شود)
 • ریاضی یک زبان است
 • هوش کلامی
 • تفکر همگرا
 • پردازش هوشیار
 • برنامه ریزی و مدیریت هوشیار
 • نیم کره چپ منطقی است
 • هیجانات خوشایند مربوط به نیم کره راست است
 • پردازش زنجیره ای یا سری
 • مقایسه و دسته بندی از طریق کنش یا عملکرد اجسام انجام میشود
 • تثبیت حافظه (به خاطر سپردن اطلاعات جدید)
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ