ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: افسردگی مرتبط با ترک سیگار : مشاوره ترگ اعتیاد

افسردگی مرتبط با ترک سیگار : مشاوره ترگ اعتیاد

زمانی که خوشحال هستید ترک سیگار به اندازه کافی سخت است. متاسفانه این سختی به خاطر افسردگی پس از ترک سیگار شرایط را چالش برانگیزتر می کند. دانستن آنچه که ممکن است تجربه کنید می تواند شما را برای سفر پیش رویتان به سمت زندگی فارغ از سیگار آماده نماید. 

تغییرات در بدن به هنگام ترک سیگار

ترک نیکوتین دلیل اصلی افسردگی است که ممکن است بعد از ترک سیگار تجربه کنید. زمانیکه شما مصرف روزانه نیکوتین دارید ذهن و بدن شما به آن وابسته می شود بطوریکه نیکوتین به گیرنده های مغزی شما می چسبد که دوپامین که هورمون احساس خوب است را آزاد کند. به محض اینکه شما سیگار کشیدن را متوقف می کنید، با وجود تولید کمتر دوپامینی که ذهن و بدن شما به آن عادت داشته است، طبیعی است که بدن شما خلق پایین تر را تجربه کند و احساس افسردگی کند.

افسردگی بعد از ترک سیگار

همچنین فقدان نیکوتین به معنی از دست دادن همراهی است که شما می اندیشید که به شما کمک می کرد که تمام احساسات خود از عصبانیت تا خستگی را مدیریت کنید، حال این فقدان برای مدتی به اغلب تازه ترک کرده ها احساس تهی بودن و سرگردانی می دهد. خوشبختانه، در اکثر موارد، این حالات عوارض جانبی موقت برای ترک سیگار است.

علائم افسردگی پس از ترک سیگار

بعضی از علائم شایع افسردگی که ممکن است پس از توقف سیگار تجربه کنید شامل موارد زیر است:

 • بیخوابی
 • ناراحتی
 • مشکل در تمرکز 
 • اضطراب و احساس  خالی بودن 
 • خستگی 
 • تغییر در اشتها (خوردن بیشتر یا کمتر) 
 • از دست دادن اشتیاق به تفریحات و فعالیت ها 
 • تحریک پذیری احساسی 

شما ممکن است یکی، بعضی و یا همه ی این علائم را در یک زمان و یا در زمانهای متفاوت و با درجات مختلف تجربه کنید.

افسردگی مرتبط با ترک سیگار

اگر شما پس از ترک تنباکو احساس افسردگی کردید و خلق پایین شما بعد از چند هفته برطرف نشد و یا بدتر شد، حتماً برای توصیه های لازم از یک روانپزشک کمک بگیرید تا حالات شما را بررسی کند و در صورت لزوم با تجویز دارو به شما کمک نماید. 

تکنیک های سازگاری 

ترک دخانیات یک تغییر بزرگ در سبک زندگی افراد است، به همین منظور شما باید انتظار داشته باشید که تا حدی به لحاظ احساسی و جسمی واکنش نشان دهید. همچنین شما در معرض خطر سندرم ترک سیگار هستید که در طول این دوره افسردگی ناشی از توقف سیگار نیز یکی از علایم ترک است. ناگفته پیداست که بسیار سخت است که در حین خلق پایین، متمرکز و مصمم بمانید که سیگار نکشید. 

تمام این سالهای سیگار کشیدن، احساساتتان را  پشت ابری از دود دفن میکردید. سیگارها برای مقابله با همه چیز از خشم تا غم و اندوه و حتی شادی نیز استفاده می شوند، که موجب می شود اغلب سیگاری ها بر تنباکو تکیه کنند تا از احساسات دشوار خود جلوگیری کنند. حتی اگر کمی احساس ناخوشایند را تجربه می کنید برای شما بسیار سالم و سازنده است که اجازه دهید احساساتتان تخلیه شود.

بالا بردن خلقیات پس از ترک سیگار

برای بالا بردن خلقتان که به سبب افسردگی پس از ترک سیگار پایین آمده، می توانید از روش هایی که در ادامه می آید را کمک بگیرید: 

 • سریع قدم بزنید. هوای آزاد همیشه روح بخش است و ورزش کردن اندورفین در مغز آزاد می کند که موجب بالا رفتن خلق میشود.
 • هدفگذاری کنید، ولی لقمه بزرگتر از دهنتان برندارید. کارهای مربوط به هدفتان را به تکالیفی کوچک تقسیم کنید که هر قسمت از آن را که انجام دادید، احساس خوشایندی از به انجام رسیدن آنها را تجربه کنید.
 • با کسانی که در کنارشان احساس خوشایند را تجربه می کنید، وقت بگذرانید.
 • زمانیکه که افکار منفی و ناراحت کننده در مورد سیگار کشیدن سراغتان آمد، به خودتان یادآوری کنید که سیگار را ترک کردید چرا که سیگار یک اعتیاد بود و به محض اینکه شما بهبود یافتید، دیگر چنین احساساتی را تجربه نخواهید کرد.
 • لیستی از کارهایی را که می توانید انجام دهید مانند درست کردن پازل، حل کردن جدول یا تلفن به یک دوست حامی را تهیه کنید و زمانی که احساس کردید که تمایل به سیگار کشیدن دارید آنها را انجام دهید.
 • پیوستن به یک گروه پشتیبانی، ملاقات با افرادی که در مبارزه ای که شما در حال دست و پنجه نرم کردن با آن هستید، قرار دارند، می توانند به شما کمک کند که بدانید که تنها نیستید و حمایت های ضروری را هم ارائه دهید و هم دریافت کنید.

ترک سیگار

زمانی که در حال ترک سیگار هستید، ذهن و بدن در حالت گذار هستند و برای سیگاری سابق غیرمعمول نیست که با احساسات خود در کشمکش باشد. اگر در یک لحظه نزدیک است که اشکتان سرازیر شود و لحظه ای بعد عصبانی یا ناراحت می شوید، نگران نشوید. تعادل از دست رفته پس از زمانی نه چندان دراز به روحیاتتان باز خواهد گشت.

ذهنتان را تغییر دهید زندگیتان عوض میشود

یکی از بهترین چالشهایی که تازه ترک کرده ها با آن مواجه می شوند، تغییر چشم انداز مهمی است که در واقع یکی از بهترین هدایایی است که تا به حال به خودتان داده اید.

این یک گام بسیار مهم در روند بهبودی از اعتیاد به نیکوتین است و این تغییرات که علائم ترک سیگار است در اغلب افراد با افسردگی شروع به خودنمایی می کند.

افسردگی پیش از ترک 

اگر قبل از ترک سیگار افسردگی در شما تشخیص داده شده است و یا برای افسردگی درمان شده اید، مهم است که به دکترتان مراجعه کنید و اجازه دهید که دکترتان بداند که شما قصد ترک سیگار را دارید. ترک سیگار می تواند شما را در معرض اختلالات خلقی اضافی قرار دهد.

همچنین سیگار کشیدن موجب می شود که متابولیسم داروها سریعتر انجام شود. بنابراین زمانی که ترک می کنید، ممکن است که داروهای تجویزی شما نیاز به تغییر داشته باشد. دکتر شما می‌ تواند دز داروهایتان را اصلاح کند و یا داروی جدیدی که ضروری است و ممکن است که نیاز داشته باشید را برای شما تجویز کند.

همیشه مراقب تغییرات خلقی شدید باشید و در صورت مشاهده هرگونه اتفاق غیرمعمول با پزشک خود تماس بگیرید. در صورتی که تفکرات آسیب به خود و یا خودکشی داشتید در اولین زمان ممکن و قبل از اینکه اتفاق غیر قابل پیش بینی اتفاق بیافتد به روانپزشک مراجعه کنید.

سخن آخر

زمانی که در حال ترک سیگار هستید اگر غم و اندوه سراغتان آمد، به یاد بیاورید که این حالات غیرمعمول نیست. از آنجایی که در این مرحله ی گذرا شما یک بیمار تلقی می شوید، دوستان و اعضا خانواده ای که با آنها راحت هستید را خبر کنید و خود را با زندگی سالم تری مشغول کنید و فعالیت های مفیدتری را انجام دهید.

با گذشت زمان و فداکاری، این افراد و فعالیت ها به منابع دلنشین تر احساسات خوب تبدیل می شوند و سیگار کشیدن به آن چیزی تبدیل می شود که شما عادت داشتید فکر کنید به نفع شما است ولی حال می دانید که هیچ نفعی برایتان ندارد.

بعلاوه اگر بدانید که میلیون ها نفر این مراحل را قبل از شما گذرانده اند و ترک سیگار برایشان یکی از بهترین و با ارزش ترین تجارب زندگی آنها است، احساس شعف خواهید کرد که در این مسیر در حرکت هستید.

با غلبه بر این اعتیاد روزهای شادتری را پیش رو دارید و احساس غرور و توانایی بی نظیری را تجربه خواهید کرد.

نویسنده: پندار فاضل

با خواندن این مقاله پاسخ سوالات زیر را خواهید یافت:

 • چگونه با تغییرات خلقی موقت پس از ترک سیگار مقابله کنیم؟
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(6 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: افسردگی مرتبط با ترک سیگار : مشاوره ترگ اعتیاد

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA