22004925 021

داروی ضد افسردگی بوپروپیون را چگونه باید مصرف کرد؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(9 رای)
داروی ضد افسردگی بوپروپیون را چگونه باید مصرف کرد؟

نام عمومی: بوپروپیون داروی ضد افسردگی، بوپروپیون افزایش میل جنسی، بوپروپیون مناسب برای ترک سیگار. (byoo PRO pee on)

نامهای تجاری: Aplenzin،Forfivo XL،Wellbutrin SR،Wellbutrin XL،Zyban،Budeprion XL

در این مقاله به این سوالات پاسخ داده می شود:

 • عوارض قطع ناگهانی بوپروپیون چیست؟
 • بهترین زمان مصرف بوپروپیون چه وقتی است؟
 • آیا بوپروپیون میل جنسی را بالا می برد؟
 • تاثیر بوپروپیون بر حافظه چگونه است؟
 • آیا بوپروپیون اعتیاد آور است؟

بوپروپیون داروی ضد افسردگی

بوپروپیون (Zyban) یک داروی ضد افسردگی است که برای درمان اختلال افسردگی عمده و اختلال افسردگی فصلی مورد استفاده قرار می گیرد. نام تجاری بوپروپیون Zyban است که گاهی برای کمک به افراد در جلوگیری از استعمال دخانیات همراه با کاهش هوس ها و سایر تأثیرات ترک نیز استفاده می شود. بوپروپیون همچنین برای افزایش میل جنسی در آقایان و خانمها مورد استفاده قرار می گیرد. هر چند که اثر بخسی آن بر روی آقایان بسیار بیشتر از خانمها بوده است. همچنین داروی ضد افسردگی بوپروپیون توسط روانپزشک برای اهدافی که در این راهنمای دارویی ذکر نشده است نیز استفاده شود.

بازبینی پزشکی توسط Sanjai Sinha، MD آخرین بار در 7 ژانویه سال 2020 به روز شد.

افسردگی

اطلاعات مهم منع مصرف بوپروپیون

 • در صورت بروز تشنج یا اختلال در خوردن غذا، یا مصرف ناگهانی الکل، داروهای کنترل تشنج یا هنگامی که آرام بخش را قطع کردید، نباید داروی ضد افسردگی بوپروپیون را مصرف کنید. اگر ولبوترین را به دلیل افسردگی مصرف می کنید، برای ترک سیگار نیز این دارو را استفاده نکنید.
 • نکته: پیش از همه این موارد حتما (با روانپزشک خود مشورت) کنید.
 • در طی 14 روز قبل یا 14 روز پس از استفاده از مهار کننده MAO مانند ایزوکاروباکسید، لاینزولید، تزریق متیلن بلو، فنلزین، رساگیلین، سلژیلین یا ترانیل سی پرومین از بوپروپیون استفاده نکنید.
 • برخی از جوانان وقتی برای اولین بار از بوپروپیون داروی ضد افسردگی استفاده می کنند، درباره خودکشی فکر می کنند. برای تغییر در روحیه یا علائم خود بسیار هوشیار باشید. هرگونه علائم جدید یا بدترکننده خلق را به روانپزشک خود گزارش دهید.
 • بوپروپیون داروی ضد افسردگی ممکن است باعث ایجاد تشنج بخصوص در افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند یا در هنگام استفاده از داروهای خاص وجود دارد رخ دهد. در مورد تمام شرایط پزشکی و داروهای استفاده شده به روانپزشک خود این موضوعات را اطلاع دهید.
 • هرگونه علائم جدید یا متفاوت را به پزشک خود گزارش دهید، از جمله: تغییر خلقی یا رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشکل در خواب، یا اگر احساس تحریک پذیری، آشفتگی، رفتار خصمانه، پرخاشگری، بیقراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی) دارید، یا فکرهایی در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خود را دارید از این دارو استفاده نکنید.
/// شماره های تماس ///

قبل از مصرف این دارو

اگر در 14 روز گذشته از مهار کننده MAO استفاده کرده اید، از بوپروپیون داروی ضد افسردگی استفاده نکنید. تعامل با مواد مخدر می تواند آسیبهای خطرناکی را بوجود آورد. مهار کننده های MAO شامل ایزوکاروباکسیدید، لاینزولید، تزریق متیلن آبی، فنلزین، رساگیلین، سلژیلین، ترانیل سیپرومین و سایر موارد هستند.

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما بی خطر است، اگر تاکنون مصرف نکرده اید به روانپزشک خود اظلاع دهید. مواردی که نباید این دارو مصرف شود به شرح زیر است.
 1. آسیب دیدگی سر
 2. تشنج یا تومور مغز یا نخاع
 3. گلوکوم زاویه باریک
 4. بیماری قلبی، فشار خون بالا یا سابقه حمله قلبی
 5. دیابت
 6. بیماری کلیه یا کبد (به خصوص سیروز)
 7. افسردگی
 8. اختلال دو قطبی یا بیماری روانی دیگر
 9. اگر الکل مصرف می کنید
 10. در صورت بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
 11. بوپروپیون برای استفاده توسط افراد جوانتر از 18 سال مورد تأیید نیست.

چگونه باید بوپروپیون مصرف کنم؟

بوپروپیون داروی ضد افسردگی را دقیقاً مطابق تجویز روانپزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را دنبال کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر یا کمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید. استفاده بیش از حد از این دارو می تواند خطر بروز تشنج را افزایش دهد.

دارو ضد افسردگی

شما نباید دوز خود را تغییر دهید یا استفاده ناگهانی از بوپروپیون را قطع کنید. قطع ناگهانی می تواند باعث علائم ناخوشایند شود. از روانپزشک خود بپرسید که چگونه با خیال راحت جلوی استفاده از بوپروپیون را بگیرد.

اگر از بوپرپیون برای کمک به ترک سیگار استفاده می کنید، بهتر است بعد از شروع دارو حدود 1 هفته به مصرف سیگار ادامه دهید. در هفته دوم درمان، تاریخ ترک سیگار را تعیین کنید. اگر بعد از استفاده از آن حداقل 7 تا 12 هفته مشکل داشتید با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده بوپروپیون برای ترک سیگار و افزایش میل جنسی

روانپزشک شما ممکن است یک محصول جایگزین نیکوتین را برای شما در قطع مصرف سیگار تجویز کند. در همان روزی که سیگار کشیدن (ترک) یا استفاده از محصولات تنباکو را ترک می کنید، از محصولات جایگزین نیکوتین استفاده کنید.

برخی از افرادی که سیگار مصرف می کنند، فشار خون بالایی دارند که شدید است، به خصوص در هنگام استفاده از یک محصول جایگزین نیکوتین ممکن است فشار خون شما قبل و حین درمان با بوپروپیون بررسی شود.

ممکن است هنگام ترک سیگار علائم ترک نیکوتین داشته باشید از جمله: افزایش اشتها، افزایش وزن، مشکل در خواب، مشکل در تمرکز، ضربان قلب کندتر، داشتن میل به سیگار کشیدن و احساس اضطراب، بیقراری، افسردگی، عصبانیت، ناامیدی یا تحریک پذیری. این علائم ممکن است با استفاده و یا بدون استفاده از داروهایی مانند Zyban نیز بروز کند. ترک سیگار همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکلات سلامتی روحی جدید یا مشکلاتی مانند افسردگی شود.

مشخص شده است بوپروپیون داروی افزایش میل جنسی برای آقایان می باشد که البته پیش از مصرف، روانپزشک باید ارزیابی لازم را از شما داشته باشد.

اگر یک وعده مصرف دارو را از دست بدهم چه اتفاقی میافتد؟

دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان دوز برنامه ریزی شده بعدی شما است، مقدار از دست رفته خود را لازم نیز استفاده کنید. برای رسیدن به دوز از دست رفته داروی اضافی مصرف نکنید. همیشه و تنها برای استفاده از بوپروپیون داروی ضد افسردگی با روانپزشک خود در ارتباط باشید.

/// شماره های تماس ///

اگر بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی میافتد؟

حتماً با روانپزشک یا اورژانس تماس بگیرید زیرا این کار می تواند بسیار خطرناک باشد.

در هنگام مصرف بوپروپیون از چه چیزی باید اجتناب کنم؟

نوشیدن الکل همراه با بوپروپیون ممکن است خطر بروز تشنج را افزایش دهد. اگر مرتباً الکل می نوشید، قبل از تغییر میزان نوشیدن با پزشک خود مشورت کنید. این دارو همچنین می تواند باعث ایجاد تشنج در افرادی شود که الکل زیادی می نوشند و پس از شروع استفاده از دارو به طور ناگهانی از نوشیدن آن صرف نظر می کنند. بوپروپیون ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی می کنید بسیار مراقب باشید یا از کسی برای رانندگی کمک بگیرید.

عوارض جانبی بوپروپیون

در صورت وجود هر یک از این علائم واکنش آلرژیک به بوپروپیون، از کمک های فوری پزشکی کمک بگیرید: (کهیر، خارش، تب، تورم غدد، تنفس دشوار، تورم در صورت یا گلو) یا یک واکنش شدید پوستی (تب، گلو درد، سوزش) درد پوست، مشکلات پوستی قرمز یا بنفش با تاول و لایه برداری.

هرگونه علائم جدید یا وخیم تر را به پزشک خود گزارش دهید، مانند: تغییر خلقی یا رفتاری، اضطراب، افسردگی، حملات هراس، مشکل در خواب، یا در صورت احساس تحریک، تحریک پذیر، آشفتگی، رفتار خصمانه، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی) یا فکرهایی در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خود داشته باشید.

در صورت به وجود آمدن این علایم به روانپزشک خود گزارش دهید:

 1. تشنج
 2. تاری دید
 3. دید تونلی
 4. درد چشم یا تورم
 5. سردرد
 6. سردرگمی
 7. مشکلات حافظه
 8. ضعف شدید
 9. احساس عدم ثبات
 10. افزایش بسیار زیاد انرژی
 11. رفتار غیرمعمول و ریسک پذیری
 12. احساس سرخوشی زیاد
 13. تحریک پذیر بودن
 14. صحبت کردن بیش از حد

بوپروپیون داروی ضد افسردگی

عوارض جانبی معمول بوپروپیون شامل موارد زیر است:

 • خشکی دهان
 • مشکلات بینایی یا شنوایی
 • حالت تهوع، استفراغ، یبوست
 • مشکلات خواب (بی خوابی)
 • لرزش، تعریق، احساس اضطراب یا عصبی بودن
 • ضربان قلب سریع
 • سردرگمی، آشفتگی، خصومت
 • سردرد یا سرگیجه
 • درد مفاصل

چه داروهای دیگری بر بوپروپیون تأثیر خواهند گذاشت؟

در صورت استفاده از داروهای خاص دیگر هنگام مصرف بوپروپیون داروی ضد افسردگی و افزایش میل جنسی، ممکن است خطر تشنج بیشتری داشته باشید.

بسیاری از داروها می توانند با داروی ضد افسردگی بوپروپیون در تعامل باشند. در مورد تمام داروهایی که استفاده می کنید و داروهایی که در طول درمان استفاده می کنید به پزشک خود بگویید این شامل داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی بدون نسخه نیز می باشد.

منبع: drugs.com

سوالات متداول

1. تعیین وقت با روانپزشک چگونه است؟
برای تعیین وقت با روانپزشک شما می توانید با شماره های مرکز مشاوره مکث تماس حاصل کنید.

2. آیا بوپروپیون برای ترک سیگار مناسب است؟
تحقیقات مختلفی از تاثیر گزاری بوپروپیون برای ترک سیگار به دست آمده است.

3. آیا بوپروپیون برای افزایش میل جنسی مناسب است؟
بوپروپیون برای افزایش میل جنسی تاثیر گزار اعلام شده است. ولی بایستی برای مصرف حتما با روانپزشک خود در این مورد صحبت کنید.

افزودن نظر:
captcha