22006198 021

داروی ضد افسردگی بوپروپیون را چگونه باید مصرف کرد؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(18 رای)
داروی ضد افسردگی بوپروپیون را چگونه باید مصرف کرد؟

نام عمومی: بوپروپیون داروی ضد افسردگی، بوپروپیون افزایش میل جنسی، بوپروپیون مناسب برای ترک سیگار و بعضی از وابستگیها. (byoo PRO pee on) بوپروپیون چیست و چگونه کار می کند؟ بوپروپیون به عنوان یک درمان دارویی تجویزی برای افسردگی استفاده می شود. میتواند خلق و خوی و احساس خوب بودن را بهبود بخشد. ممکن است با کمک به بازگرداندن تعادل برخی مواد شیمیایی طبیعی (انتقال دهنده های عصبی) در مغز فعالیت کند. بوپروپیونتجویزی روانپزشک همچنین به عنوان درمانی برای مدیریت اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) استفاده شود. همچنین به عنوان یک درمان تجویزی برای کمک به ترک سیگار با کاهش هوس و اثرات ترک نیکوتین استفاده گردد. برای جلوگیری از افسردگی فصلی پاییز و زمستان (اختلال افسردگی فصلی) استفاده شود. بوپروپیون همچنین ممکن است همراه با سایر داروها به عنوان درمان اختلال دوقطبی (مرحله افسردگی) استفاده شود. همچنین ممکن است برای درمان اضطراب در افراد مبتلا به افسردگی استفاده شود.

این دارو با نام های تجاری مختلف زیر موجود است: Wellbutrin، Zyban، Budeprion SR، Aplenzin، Buproban، Wellbutrin SR، Wellbutrin XL و Forfivo XL. Aplenzin،Forfivo XL،SR،Wellbutrin XL،Zyban،Budeprion XL بسیاری بوپروپیون را در ایران با نام تجاری ولبان می شناسند.

در این مقاله به این سوالات پاسخ داده می شود:

 • عوارض قطع ناگهانی بوپروپیون چیست؟
 • بهترین زمان مصرف بوپروپیون چه وقتی است؟
 • آیا بوپروپیون میل جنسی را بالا می برد؟
 • تاثیر بوپروپیون بر حافظه چگونه است؟
 • آیا بوپروپیون اعتیاد آور است؟
 • بوپروپیون بعد از چه مدت زمان اثر مفیدی می گزارد؟
 • آیا بوپروپیون برای اضطراب مفید است؟
 • آیا بوپروپیون تثبیت کننده خلق و خو است؟
 • آیا بوپروپیون باعث افزایش وزن می شود؟
 • آیا بوپروپیون شما را خوشحال می کند؟
 • آیا بوپروپیون برای انرژی مفید است؟
 • بوپروپیون ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند.
 • آیا بوپروپیون یک ضد افسردگی قوی است؟
 • بوپروپیون برای انسان چه می کند؟

بوپروپیون داروی ضد افسردگی

بوپروپیون (Zyban) یک داروی ضد افسردگی است که برای درمان اختلال افسردگی عمده و اختلال افسردگی فصلی مورد استفاده قرار می گیرد. نام تجاری بوپروپیون Zyban است که گاهی برای کمک به افراد در جلوگیری از استعمال دخانیات همراه با کاهش هوس ها و سایر تأثیرات ترک نیز استفاده می شود.

جهت دریافت وقت از دکتر هلیا کریم روانپزشک (متخصص اعصاب و روان) یا دکتر شایان کاشفی نژاد روانپزشک (متخصص اعصاب و روان) بر روی اسامی کلیک کنید.

بوپروپیون همچنین برای افزایش میل جنسی در آقایان و خانمها مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید در افزایش میا جنسی خانم ها نقش بسیار زیادی دارد. هر چند که اثر بخسی آن بر روی آقایان بسیار بیشتر از خانمها بوده است.

همچنین داروی ضد افسردگی بوپروپیون توسط روانپزشک برای اهدافی که در این راهنمای دارویی ذکر نشده است نیز استفاده شود.

بازبینی پزشکی توسط Sanjai Sinha، MD آخرین بار در 7 ژانویه سال 2022 به روز شد.

افسردگی

اطلاعات مهم منع مصرف بوپروپیون

 • در صورت بروز تشنج یا اختلال در خوردن غذا، یا مصرف ناگهانی الکل، داروهای کنترل تشنج یا هنگامی که آرام بخش را قطع کردید، نباید داروی ضد افسردگی بوپروپیون را مصرف کنید. اگر ولبوترین را به دلیل افسردگی مصرف می کنید، برای ترک سیگار نیز این دارو را استفاده نکنید.
 • نکته: پیش از همه این موارد حتما (با روانپزشک خود مشورت) کنید.
 • در طی 14 روز قبل یا 14 روز پس از استفاده از مهار کننده MAO مانند ایزوکاروباکسید، لاینزولید، تزریق متیلن بلو، فنلزین، رساگیلین، سلژیلین یا ترانیل سی پرومین از بوپروپیون استفاده نکنید.
 • برخی از جوانان وقتی برای اولین بار از بوپروپیون داروی ضد افسردگی استفاده می کنند، درباره خودکشی فکر می کنند. برای تغییر در روحیه یا علائم خود بسیار هوشیار باشید. هرگونه علائم جدید یا بدترکننده خلق را به روانپزشک خود گزارش دهید.
 • بوپروپیون داروی ضد افسردگی ممکن است باعث ایجاد تشنج بخصوص در افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند یا در هنگام استفاده از داروهای خاص وجود دارد رخ دهد. در مورد تمام شرایط پزشکی و داروهای استفاده شده به روانپزشک خود این موضوعات را اطلاع دهید.
 • هرگونه علائم جدید یا متفاوت را به پزشک خود گزارش دهید، از جمله: تغییر خلقی یا رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشکل در خواب، یا اگر احساس تحریک پذیری، آشفتگی، رفتار خصمانه، پرخاشگری، بیقراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی) دارید، یا فکرهایی در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خود را دارید از این دارو استفاده نکنید.

قبل از مصرف این دارو

اگر در 14 روز گذشته از مهار کننده MAO استفاده کرده اید، از بوپروپیون داروی ضد افسردگی استفاده نکنید. تعامل با مواد مخدر می تواند آسیبهای خطرناکی را بوجود آورد. مهار کننده های MAO شامل ایزوکاروباکسیدید، لاینزولید، تزریق متیلن آبی، فنلزین، رساگیلین، سلژیلین، ترانیل سیپرومین و سایر موارد هستند.

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما بی خطر است، اگر تاکنون مصرف نکرده اید به روانپزشک خود اظلاع دهید. مواردی که نباید این دارو مصرف شود به شرح زیر است.
 1. آسیب دیدگی سر
 2. تشنج یا تومور مغز یا نخاع
 3. گلوکوم زاویه باریک
 4. بیماری قلبی، فشار خون بالا یا سابقه حمله قلبی
 5. دیابت
 6. بیماری کلیه یا کبد (به خصوص سیروز)
 7. افسردگی خاص
 8. اختلال دو قطبی یا بیماری روانی دیگر
 9. اگر الکل مصرف می کنید
 10. در صورت بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
 11. بوپروپیون برای استفاده توسط افراد جوانتر از 18 سال مورد تأیید نیست.

چگونه باید بوپروپیون مصرف کنم؟

بوپروپیون داروی ضد افسردگی را دقیقاً مطابق تجویز روانپزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را دنبال کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر یا کمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید. استفاده بیش از حد از این دارو می تواند خطر بروز تشنج را افزایش دهد.

 • تا زمان بهبود افسردگی، احتمال خودکشی با مصرف دارو وجود دارد. بیماران ریسک بالا باید به صورت مرتب تحت نظر پزشک باشد.
 • اگر میزان مصرف دارو 450day/mg باشد احتمال تشنج کمتر است. مصرف دارو به صورت سه دوز مساوی این احتمال را کمتر میکند.
 • بیمارانی که اختلال دو قطبی دارند شاید با مصرف ضد افسردگی ها با حملات مانیا دچار شوند.
 • درد مفاصل، درد عضلات، تب و راش از واکنش های حساسیتی است که با مصرف این دارو گزارش شده است.

دارو ضد افسردگی

شما نباید دوز خود را تغییر دهید یا استفاده ناگهانی از بوپروپیون را قطع کنید. قطع ناگهانی می تواند باعث علائم ناخوشایند شود. از روانپزشک خود بپرسید که چگونه با خیال راحت جلوی استفاده از بوپروپیون را بگیرد.

اگر از بوپرپیون برای کمک به ترک سیگار استفاده می کنید، بهتر است بعد از شروع دارو حدود 1 هفته به مصرف سیگار ادامه دهید. در هفته دوم درمان، تاریخ ترک سیگار را تعیین کنید. اگر بعد از استفاده از آن حداقل 7 تا 12 هفته مشکل داشتید با روانپزشک خود مشورت کنید. معمولا استفاده از قرص بوپروپیون و آدامس نیکوتین برای ترک سیگار به همراه کمک گرفتن از یک متخصص روانشناس عالی جواب می دهد.

بهترین زمان مصرف بوپروپیون

بهترین زمان مصرف بوپروپیون سه بار در طی روز است که همراه با غذا یا بدون غذا مصرف میشود در صورت معده درد شدید بهتر است که مصرف بوپروپیون همراه غذا باشد و فاصله مصرف هر دوز، شش ساعت زمان کافی است. البته دستور پزشک برای جلوگیری از حمله ناگهانی و تشنج باید به صورت دقیق رعایت شود.

نکته قابل توجه این است که داروی بوپروپیون کمتر یا بیشتر از حدی که پزشک تجویز کرده، نباید مصرف شود چون مصرف زیاد آن باعث تشنج میشود.

دوز مصرفی این دارو به سن، وضعیت بیماری و واکنشی که بدن نسبت به دارو نشان میدهد، بستگی دارد. دوز دارو باید کم کم افزایش پیدا کند تا عوارض جانبی دارو کمتر باشد. مقدار هر دوز نباید بیشتر از 150mg باشد برای جلوگیری از بی خوابی باید بین زمان استراحت و زمان مصرف دارو فاصله باشد. برای اینکه تاثیرگذاری مصرف بوپروپیون بیشتر باشد بهتر است که به صورت منظم مصرف شود.

بدون مشورت با روانپزشک معالج مصرف دارو نباید متوقف شود چرا که با قطع دارو این امکان وجود دارد که علائم بیماری شدیدتر شود. برای قطع دارو باید کم کم دوز دارو را کاهش داد. تاثیر دارو بعد از چهار هفته قابل مشاهده است.

استفاده بوپروپیون برای ترک سیگار و افزایش میل جنسی

روانپزشک شما ممکن است یک محصول جایگزین نیکوتین را برای شما در قطع مصرف سیگار تجویز کند. در همان روزی که سیگار کشیدن (ترک) یا استفاده از محصولات تنباکو را ترک می کنید، از محصولات جایگزین نیکوتین استفاده کنید.

برخی از افرادی که سیگار مصرف می کنند، فشار خون بالایی دارند که شدید است، به خصوص در هنگام استفاده از یک محصول جایگزین نیکوتین ممکن است فشار خون شما قبل و حین درمان با بوپروپیون بررسی شود.

ممکن است هنگام ترک سیگار علائم ترک نیکوتین داشته باشید از جمله: افزایش اشتها، افزایش وزن، مشکل در خواب، مشکل در تمرکز، ضربان قلب کندتر، داشتن میل به سیگار کشیدن و احساس اضطراب، بیقراری، افسردگی، عصبانیت، ناامیدی یا تحریک پذیری. این علائم ممکن است با استفاده و یا بدون استفاده از داروهایی مانند Zyban نیز بروز کند. ترک سیگار همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکلات سلامتی روحی جدید یا مشکلاتی مانند افسردگی شود.

مشخص شده است بوپروپیون داروی افزایش میل جنسی برای آقایان می باشد که البته پیش از مصرف، روانپزشک باید ارزیابی لازم را از شما داشته باشد.

اگر یک وعده مصرف دارو را از دست بدهم چه اتفاقی میافتد؟

دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان دوز برنامه ریزی شده بعدی شما است، مقدار از دست رفته خود را لازم نیز استفاده کنید. برای رسیدن به دوز از دست رفته داروی اضافی مصرف نکنید. همیشه و تنها برای استفاده از بوپروپیون داروی ضد افسردگی با روانپزشک خود در ارتباط باشید.

اگر بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی میافتد؟

حتماً با روانپزشک یا اورژانس تماس بگیرید زیرا این کار می تواند بسیار خطرناک باشد.

در هنگام مصرف بوپروپیون از چه چیزی باید اجتناب کنم؟

نوشیدن الکل همراه با بوپروپیون ممکن است خطر بروز تشنج را افزایش دهد. اگر مرتباً الکل می نوشید، قبل از تغییر میزان نوشیدن با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو همچنین می تواند باعث ایجاد تشنج در افرادی شود که الکل زیادی می نوشند و پس از شروع استفاده از دارو به طور ناگهانی از نوشیدن آن صرف نظر می کنند. بوپروپیون ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی می کنید بسیار مراقب باشید یا از کسی برای رانندگی کمک بگیرید.

عوارض جانبی بوپروپیون

در صورت وجود هر یک از این علائم واکنش آلرژیک به بوپروپیون، از کمک های فوری پزشکی کمک بگیرید: (کهیر، خارش، تب، تورم غدد، تنفس دشوار، تورم در صورت یا گلو) یا یک واکنش شدید پوستی (تب، گلو درد، سوزش) درد پوست، مشکلات پوستی قرمز یا بنفش با تاول و لایه برداری.

هرگونه علائم جدید یا وخیم تر را به پزشک خود گزارش دهید، مانند: تغییر خلقی یا رفتاری، اضطراب، افسردگی، حملات هراس، مشکل در خواب، یا در صورت احساس تحریک، تحریک پذیر، آشفتگی، رفتار خصمانه، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی) یا فکرهایی در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خود داشته باشید.

در صورت به وجود آمدن این علایم به روانپزشک خود گزارش دهید:

 1. تشنج
 2. تاری دید
 3. دید تونلی
 4. درد چشم یا تورم
 5. سردرد
 6. سردرگمی
 7. مشکلات حافظه
 8. ضعف شدید
 9. احساس عدم ثبات
 10. افزایش بسیار زیاد انرژی
 11. رفتار غیرمعمول و ریسک پذیری
 12. احساس سرخوشی زیاد
 13. تحریک پذیر بودن
 14. صحبت کردن بیش از حد

بوپروپیون داروی ضد افسردگی

عوارض جانبی معمول بوپروپیون شامل موارد زیر است

 • خشکی دهان
 • مشکلات بینایی یا شنوایی
 • حالت تهوع، استفراغ، یبوست
 • مشکلات خواب (بی خوابی)
 • لرزش، تعریق، احساس اضطراب یا عصبی بودن
 • ضربان قلب سریع
 • سردرگمی، آشفتگی، خصومت
 • سردرد یا سرگیجه
 • درد مفاصل

آیا می توانم از بوپروپیون (Wellbrutin) برای ADHD استفاده کنم؟

Wellbrutin یک داروی ضد افسردگی است که معمولاً به عنوان یک درمان غیرقابل برچسب برای ADHD تجویز می شود. در حالی که داروهای محرک خط اول درمان هستند، تحقیقات علمی نشان داده است که استفاده از Wellbutrin ممکن است به بهبود علائم ADHD از جمله تکانشگری، بیش فعالی و بی توجهی کمک کند.

اختلال کمبود توجه و بیش فعالی یکی از شایع ترین اختلالات روانی در دوران کودکی است که بدون درمان مناسب تا بزرگسالی ادامه می یابد. سال هاست که از محرک ها در درمان اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) استفاده می شود و اثر متیل فنیدیت در درمان بزرگسالان مبتلا به ADHD طبق مطالعات متاآنالیز قابل قبول است. با این حال، نگرانی هایی در مورد محرک ها وجود دارد. یافتن سایر داروهای موثر برای درمان ADHD بزرگسالان ضروری به نظر می رسد.دانشمندان بر این باورند که بوپروپیون می تواند در درمان ADHD بزرگسالان موثر باشد زیرا برخی شواهد تئوری و تجربی برای حمایت از اثربخشی این دارو وجود دارد. بوپروپیون می تواند یک داروی جایگزین برای درمان بزرگسالان مبتلا به ADHD باشد زیرا اثربخشی بالینی آن توسط مطالعات دیگر به اثبات رسیده است.

چه داروهای دیگری بر بوپروپیون تأثیر خواهند گذاشت؟

در صورت استفاده از داروهای خاص دیگر هنگام مصرف بوپروپیون داروی ضد افسردگی و افزایش میل جنسی، ممکن است خطر تشنج بیشتری داشته باشید.

بسیاری از داروها می توانند با داروی ضد افسردگی بوپروپیون در تعامل باشند. در مورد تمام داروهایی که استفاده می کنید و داروهایی که در طول درمان استفاده می کنید به پزشک خود بگویید این شامل داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی بدون نسخه نیز می باشد. داروی بازجذب انتخابی دوپامین و داروهای بازجذب انتخابی سروتونین SSRIs نقش بسیار پر رنگی در درمان اختلالات خلقی و بهبود عملکرد افراد دارند!! فقط دو نکته نباید فراموش شود و آن کمک گرفتن از یک متخصص رواندرمانی و استفاده از داروها با دستور دقیق روانپزشک است.

منبع: drugs.com

نظرات کاربران:
فاطمه
پاسخ به این نظر
1402/10/18

سلام ممنونم از اطلاعات خوبی که دراختیارمون گذاشتید من دکتربرای همسرمن این دارو رو تجویز کردن مدتیه استفاده میکنن و کمی درگیر عوارضش شدن میشه لطفا بفرمایید کاری برای کاهش عوارض این دارو میشه کرد یا اینکه جایگزینی دارد؟

1 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ