22006198 021

افسردگی نامرئی، علائم و درمان آن چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
افسردگی نامرئی، علائم و درمان آن چیست؟

تصور کنید که از یک درد مزمن رنج می برید که همواره باعث ایجاد حس ناتوانی در شما می شود. چنانکه هر قدمی که برمی دارید باعث ناراحتی شما شده و به طور مداوم این رنج در اولویت ذهن شما قرار دارد. این تنش درونی که شما در اغلب اوقات با آن به مبارزه می پردازید باعث می شود تا از نظر انرژی روحی و جسمی دچار فرسایش شوید و در نهایت در انجام فعالیت های روزانه ناتوان باشید. با همه این اوصاف ممکن است کسانی از بیرون نظاره گر شما باشند و هیچگونه نشانه و علائمی در خصوص تحمل رنج و درد شما مشاهده نکنند. در چنین شرایطی شما از نوعی افسردگی نامرئی در حال رنج بردن هستید.

این عارضه نامرئی نوعی بیماری است که دارای علائم یا نشانه هایی بیرونی نیست. افرادی که به اینگونه بیماری ها دچار هستند ممکن است دارای علائمی مانند درد، خستگی، سرگیجه، ضعف یا اختلالاتی در خصوص سلامت روان باشند. از این رو علیرغم آنکه بسیاری از این شرایط می توانند بر افرادی که رنج می برند تأثیر عمیقی بگذارند، اما هیچ نشانه واضح و آشکاری را برای ناظر خارجی نشان بروز نمی دهند.

تا سال 2020، بر اساس گزارش منتشر شده از سوی وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، تا سال 2020، 157 میلیون آمریکایی به بیماری های مزمن مبتلا شده اند که بر اساس آمار اداره سرشماری ایالات متحده 96 درصد از آنها را بیماری های مزمن نامرئی تشکیل می دهند. همچنین قابل توجه است که بیماری های نامرئی زنان را به طور نامتناسبی تحت تأثیر قرار می دهد، این در صورتی است که بسیاری از آنها هنوز توسط ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و یا عموم مردم به خوبی و با دقت مورد شناسایی قرار نگرفته اند. این روند ناشناخته ماندن افراد مبتلا به افسردگی نامرئی احساس انزوا و ناامیدی برای کسانی که از چنین شرایطی رنج می برند را تشدید کرده و افزایش می دهد.

همچنین علاوه بر علائم مختلف یک بیماری مزمن و نامرئی، افرادی که از این بیماری ها رنج می برند ممکن است ناامیدی، احساس گناه، خستگی و خجالت را نیز تجربه کنند. بیماری های نامرئی می توانند همه جنبه های زندگی افراد را از نظر شخصی و حرفه ای تحت تأثیر قرار دهند. همچنین می توانند به شدت بر روند روزمره زندگی آنها تأثیر منفی گذاشته و منجر به انزوای اجتماعی و افسردگی در آنها گردند.

افسردگی نامرئی

علائم افسردگی نامرئی

تقریباً بیشتر افرادی که از بیماری های نامرئی رنج می برند، باید از تصورات اشتباه و علائم نادرست در رابطه با بیماری خود فاصله بگیرند و فرآیند تشخیص بیماری را از جنبه های مختلفی با متخصصان این حوزه آغاز نمایند. در اینجا به برخی از علائم متنوعی که ابعاد مختلفی از بیماری را نشان می دهند اشاره کرده ایم.

  • عارضه های نامرئی در اغلب موارد مربوط به فشارها و مشکلاتی است که در ذهن افراد به وجود می آیند. استرس داشتن ممکن است یکی از علائم جدی عارضه نامرئی محسوب شود. با این حال این نمی تواند بدان معنا باشد که چنین چیزی صرفاً یک علت روانی دارد.
  • بی خوابی یکی دیگر از نشانه های افسردگی نامرئی است که فرصت استراحت کردن و کسب آرامش را از افراد سلب می کند.
  • باید این تصور اشتباه را کنار گذاشت که فردی که از خود لذت می برد، می خندد و در فعالیت های روزمره شرکت می کند بدون علامت است. بسیاری از مردم یاد گرفته اند که با علائم خود کنار بیایند تا در رویدادها و فعالیت های مهم به انزوا کشیده نشوند، اما این بدان معنا نیست که آنها واقعاً از احساس خوبی برخوردارند.
  • تمام روز را در خانه گذراندن می تواند یک سبک زندگی و شیوه بسیار لذت بخش به نظر برسد باید توجه داشته باشیم که بسیاری از افراد اغلب به دلیل درد و رنج شدید، روی یک نیمکت یا بستر تخت قرار می گیرند. آنها در چنین شرایطی که همچون استراحت کردن است به شدت احساس خستگی می کنند، زیرا ناتوانی در مشارکت فعال در جهان پیرامون آنها می تواند موجب احساسی عمیقاً ناامید کننده گردد.
  • کسانی که از دردهای مزمن ذهنی رنج می برند به سوی اعتیاد نیز کشیده می شوند. این افراد اغلب توسط جامعه پزشکی یک کجرو و بزهکار در نظر گرفته شده و بدین وسیله مورد بدرفتاری قرار می گیرند. در بسیاری از موقعیت ها این افراد به دنبال تهیه داروهای تسکین دهنده خود با انگ زدن دیگران مواجه شده و به شکلی دچار نوعی طرد و انزوای اجتماعی می شوند.

علائم افسردگی نامرئی

درمان افسردگی نامرئی

برای درمان افرادی که به بیماری نامرئی مبتلا هستند میتوان شیوه های متفاوتی در دستور کار قرار داد. ابتدا باید پذیرفت که همه تمایل دارند تا از زندگی لذت ببرند و هیچکس دوست ندارد سربار دیگری باشد. با این حال، افرادی که از بیماری های مزمن و نامرئی رنج می برند از حمایت و درک متقابل شما استقبال کرده و از آن قدردانی می کنند. در ادامه مواردی را به عنوان شیوه هایی برای درمان بیماری های نامرئی مورد اشاره قرار خواهیم داد:

  • اگر می خواهید به افراد مبتلا به بیماری نامرئی کمک کنید باید بپذیرید که الزاماً شما قادر نیستید آنها را بهتر کنید. بلکه این عشق و درک متقابل شماست که آنها به آن نیاز دارند.
  • برای صحبت با آنها و جویا شدن احوال آنها وقت بگذارید. در مورد علائم و درمان سوال بپرسید و صبور باشید. هرچه اطلاعات بیشتری در خصوص او کسب کنید، بهتر می توانید او را درک کنید و همدلی خود را به او اثبات نمایید.
  • در زمان هایی که به شما نیاز دارند در کنارشان باشید و در صورت تمایل خودشان فضا و فرصتی را در اختیارشان قرار دهید تا از خود بگویند. بسیاری از بیماری های مزمن افسردگی نامرئی از نظر اجتماعی منزوی کننده هستند، چرا که افراد در فرآیند این بیماری خانه نشین شده یا همراهان خود را از دست می دهند. از همین رو بودن در کنار آنها و دسترسی آسان آنها به اطرافیانشان یکی از بهترین روش های پشتیبانی و حمایت از این بیماران در راستای بهبودی است.
  • در برابر آنها ناامید نشوید و همواره دارای شخصیتی مقاوم و امیدوار باشید. یکی از بزرگترین چالش های مربوط به بیماری های نامرئی طولانی مدت بودن و تداوم داشتن آن است، از همین رو ممکن است گاهی اوقات این امر برای مراقبین خسته کننده باشد و این می تواند در روند درمانی افراد بیمار اختلال ایجاد کرده و حتی وضع را به مراتب بدتر کند.
نظرات کاربران:
مریم
پاسخ به این نظر
11:29 - 23 شهریور 00

توجه اطرافیان به فرد افسرده خیلی مهمه و اگر درک کنند خیلی حال فرد بهتر میشه

1 0
kiana
پاسخ به این نظر
16:38 - 6 مهر 00

سلام مشکل من اینه که خیلی خیلی احساس افسردگی میکنم اما کسی نمیدونه و منم نمیتونم با کسی حرف بزنم تا حرف میزنم گریم میگیره یا بغضم میگیره واقعا خودمم اصلا از این وضعیت خوشحال نیستم و ناراحتم میکنه فکر میکنم علت اصلی این مشکلات من این هست که دو سال با یک نفر در ارتباط بودم و تموم شد البته یک سال گذشته اما شاید هنوز نتونستم درکش بکنم و دائما افکار مختلف به ذهنم میاد و هر از گاهی دلم برای اون ادم و اون رابطه تنگ میشه من باید چیکار بکنم واقعا حتی اصلا حوصله ندارم که پیش مشاور برم و بخوام براش اتفاقایی که پیش اومده رو بگم... بنظرتون پیش روان پزشک برم بهتر نیست؟؟؟

3 0
مهدیس
پاسخ به این نظر
22:48 - 28 مهر 00

سلام من 1 سال هست افسردگی دارم و ارتباطم با تمام اعضای خانواده قطع شده و اونا هم انگار نمی‌خوان با من باشن اصلا نمیدونم چیکار کنم 13 سالمه و هنوز به هیچ کس چیزی نگفتم مدام دوست دارم تنها باشم اما بهم میگن بیا توی اجتماع و مجبودم ضاهری بخندم و پشت سر گریه میکنم و خودمو زخمی میکنم نمیدونم چیکار کنم

1 0
Farzad
پاسخ به این نظر
16:48 - 4 دی 00

افسردگی یک نوع سرطان خاموشه....سالهاست درگیر درمانم ولی درمان نمیشه و سنم هر چه بیشتر میشه بیماری بیشتر بر من سوار میشه....افسردگی سرطانیه که زنده زنده آدمو میکشه و آدم ثانیه ثانیه آرزوی مرگ میکنه

0 0
افزودن نظر:
captcha