22006198 021

تحلیل فیلم بتمن: چرا بتمن اینقدر محبوب است؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(7 رای)
تحلیل فیلم بتمن: چرا بتمن اینقدر محبوب است؟

فیلم پرفروش 2022 بتمن پیچیده ترین و متناقض ترین نسخه بتمن را تا به امروز ارائه میدهد. وقتی تصمیم گرفتم فیلم بتمن را تماشا کنم، بسیار به تماشای آن امیدوار بودم. به ذهنم رسید که فیلم اساساً بر اساس تمایزات بین هرج و مرج، نظم و شانس است. دیدگاه جدید کارگردان مت ریوز از شوالیه تاریکیها، قهرمانی را نشان میدهد که تمام تلاشش را میکند تا یک شهر کثیف را از وجود جنایتکاران پاک کند. بتمن یک فیلم سرگرم کننده است و بیشتر از هر ابر قهرمان دیگری، تمایل داریم او را تحلیل کنیم. همینطور فکر میکنم مقاله تحلیل فیلم بتمن نیز خوانندگان بیشتری داشته باشد. پس لطفا برای خواندن مقاله مشتاق و صبور باشید.

بتمن کیست؟

بتمن زره پوش و یک کلاه خود سیاه و گوش نوک تیز به سر دارد. ضربه وحشتناکی که به او وارد شده او را به پوشیدن ماسک وادار میکند. ما میتوانیم به مسائل روانشناختی که در واقعیت رخ میدهد، فکر کنیم که افراد را به انجام کارهای افراطی سوق میدهد. روانشناسان میتوانند بررسی کنند که چقدر با علائم و انواع اختلالات مطابقت دارد یا خیر. وقتی مردی با لباس بتمن (خفاش مانند) به اطراف میدود، ممکن ست از خود بپرسید چرا ماسک، روپوش و شریک زیر سن قانونی؟ چرا او واقعاً برای مبارزه با جرم و جنایت لباس میپوشد؟ چرا او آن دلقک قاتل را نمیکشد؟ آیا بتمن عصبی است؟ یا روان پریشی دارد؟ آیا او PTSD یا OCD یا هر بیماری روانی دیگری دارد؟ اینکه آیا بتمن اختلال روانی خاصی دارد یا نه، موضوعی است که از حوصله این مقاله خارج است.

نکته در حال حاضر این است که ویژگیها و زندگینامه داستانی او موارد زیادی را برای هر کسی فراهم میکند تا از منظر روانشناختی به آن فکر کند.

او با یک ماشین جالب رانندگی میکند که به نظر میرسد با نوعی موتور جت کار میکند. اگرچه او سوار شدن بر موتور سیکلت را نیز دوست دارد. برای هر کسی، ویژگی بارز بتمن مهارت او در هنرهای رزمی است. این شخصیت علیرغم اینکه سالها قبل از قتل والدینش تسخیر شده بود و بخاطر مأموریتش بطور بیرحمانه رنج میبرد، حداقل لحظات شادی را تجربه کرده است و در اولویتهای زندگی خود به خوبی عمل کرده است. مانند مبارزه با جنایت به عنوان یک قهرمان نقابدار. بتمن حداقل نشان میدهد که میتواند رشد کند. منصفانه است که بگوییم بتمن یکی از شناخته شده ترین نمادها در فرهنگ عامه است. این یک ارزیابی علمی نیست اما جستجوی اخیر گوگل برای بتمن 104،000،000 بازدید داشته است. موارد متعدد و به حقی در مورد او گفته شده است.

بتمن کیست؟

چرا بتمن هنوز محبوب است؟

در مورد اینکه چرا قهرمان فیلم سه ربع قرن دوام آورده و چرا ما هنوز بتمن را دوست داریم، نظراتی را برایتان به اشتراک میگذاریم:

  • او به خاطر تو در مقابل تمام دنیا ایستادگی خواهد کرد.
  • او خود را قربانی میکند تا دیگران دچار سرنوشت خانواده اش نشوند.
  • او بیشتر از قوانین برای آنچه که درست است، ارزش قائل است.
  • قهرمانی که به ما می آموزد آنچه را که در ظاهر است را عمیق تر درک کنیم.
پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین میزان خشونت

پناهگاه آرکام

همچنین صحنه ای در فیلم جدید بتمن وجود دارد که در آن سرنخی از ریدلر (Riddler) بدست می آورد. ریدلر به او اطلاع میدهد که او را در جهنم با نامه احمقانه اش خواهد دید. این پیغام چه معنایی میتواند داشته باشد؟

شخصیت شرور در طول فیلم همیشه یک قدم جلوتر از بتمن است و او را می آزارد. بتمن اعصابش را به هم میریزد. به نظر میرسد جهنم یک مکان بسیار واقعی در شهر گاتهام است و این یک بیمارستان روانی است. پناهگاه آرکام سابقه ای طولانی در دنیای بتمن دارد. در آرکام اتفاقات بد برای افراد بد میافتد. استفاده از بیمارستانهای روانی بعنوان محیط های ترسناک، شجره ای طولانی در فرهنگ غربی دارد که به داستانها و هنر انگلیسی در قرن هجدهم باز میگردد. وقتی ریدلر به بتمن میگوید که او را در جهنم خواهد دید، نباید تعجب کنیم که منظور این حرف آرکام است. در پایان فیلم ریدلر زندانی ذهنی است که کاملاً عقل از سرش پریده و در سلولش این طرف و آن طرف میپرد.

زن گربه ای و بتمن

زن گربه ای و بتمن

فیلم جدید بتمن از این جهت غیرعادی است که سلینا، بروس را نمیشناسد و او فقط بتمن را میشناسد. ورود سلینا کایل (زن گربه ای) به زندگی او مهم است تا او را وادار به بررسی امتیازات خود کند و کمک به بیگناهان را به انتقام از شروران ترجیح دهد. بدین ترتیب شاید احساس سرزندگی بیشتری برای خودش داشته باشد. لذا به بتمن کمک میکند تا تبدیل به یک فرد خوب شود. با این حال در این نسخه، بتمن هرگز لبخند نمیزند. حتی به خود زحمت نمیدهد تا شخصیتی اجتماعی برای خود بوجود آورد و نسبت به بقای خود بی تفاوتی نشان میدهد. خود را درگیر مأموریتهایش میکند تا تمام جنبه های دیگر زندگی اش نادیده گرفته شود. این غفلت حتی شامل بخشهای لازم برای پرداخت قبوض و نظارت بر مدیریت فعالیتهای خیریه خانواده اش میشود.

با افزایش میزان جرم و جنایت طی دو سالی که او برای اولین بار شنل و روپوش پوشیده بود، او مطمئن نیست که آیا کار خوبی انجام میدهد یا خیر. بروس برای اولین بار در سال 1992 در فیلم بازگشت بتمن ظاهر شد. در حالی که او در خانه نشسته و در تاریکی فکر می کند. بیست سال بعد (2012) دزدی مرواریدهای مادرش توسط سلینا، بروس را برای اولین بار پس از مدتها به نزد بتمن میفرستد. او را دوباره در تماس با بتمن قرار میدهد. زن گربه ای با نشان دادن اینکه بروس واقعاً میل جنسی دارد، نشان میدهد که نیاز او کاملاً انسانی است.

ریدلر

بتمن، ریدلر و اختلال شخصیت مرزی

نکته ای که ما متوجه شده ایم این است که ریدلر معمولاً بعنوان یکی از خودشیفته ترین دشمنان بتمن به تصویر کشیده میشود. در فیلم ریدلر امید خود را برای دوستی با بتمن در اولین ملاقات شان از دست میدهد. او عصبانی میشود و بتمن را دشمن میداند. با این حال زندگی اش نیز به دور از واقعیت است و به نظر نمیرسد که هویت یکپارچه ای داشته باشد و دچار تزلزل است. گاهی به ضرر خود و یا به حدی که ماموریت خود را نیز نمیتواند انجام دهد، رفتار میکند. در طول فیلم بتمن 2022 ریدلر، زن گربه ای و دیگران بروس را مجبور میکنند تا با شرایطی مواجه شود که متوجه شود باید مسئولیت بیشتری در سایر زمینه های زندگی به عهده بگیرد. در حالی که ریدلر زندگی ناقصی دارد و به نقش ادوارد و بروس اهمیت چندانی نمیدهد.

هر چقدر به تحلیل این فیلم بپردازیم همچنان سوالاتی در ذهن تان تراوش میشود. مانند اینکه به نظر شما چه آسیب شناسی روانی در ذهن ابرشرورهایی مانند جوکر، ریدلر، دو چهره و زن گربه ای نهفته است؟ آیا آنها واقعاً سرکش و شرور هستند یا قربانیان یک جامعه بی عاطفه شده اند که تنها درک نشده اند؟ چرا کودکان از این قهرمان که مانند یک هیولا لباس میپوشد نمیترسند؟ چون او هیولای آنهاست. او مال ماست. حتی وقتی بچه ها یاد بگیرند که نه سحر و جادو آنها را نجات میدهد و نه اینکه یک قهرمان قرار ست از آسمان پرواز کند. بنابراین در آنها امیدهای واقع بینانه تری ایجاد میشود. وقتی نمیتوانند قدرت مقابله با قلدرهای زندگی را پیدا کنند، هنوز هم میتوانند امیدوار باشند که کسی که قوی و تواناست ممکنست کار درست را انجام دهد و کمک کند.

چرا بتمن محبوب است؟

در بتمن پسر زخمی را میبینند که خودش را شجاع نشان میدهد و آنقدر قوی است که ترس را دور بزند. چرا بتمن؟ یک کودک میتواند آرزوی ابرقدرت شدن را داشته باشد. حتی بزرگسالی که ممکن است این رویای خاص را رها کرده باشد، هنوز هم برای داشتن چنین قدرتی آرزو کند.

منبع: bostonherald.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ