22006198 021

جنون آنی یا مسخ واقعیت، علائم و تشخیص آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(19 رای)
جنون آنی یا مسخ واقعیت، علائم و تشخیص آن

علائم و تشخیص جنون آنی (مسخ واقعیت) یا سایکوز گذرا در روانشناسی به معنای از دست دادن تماس با واقعیت است. البته این نشانه برای بسیاری از بیماری های روانی قابل درک است. که می تواند برای افراد بسیار خطرناک باشد.

حقایق سریع در مورد جنون آنی

در اینجا نکاتی اساسی در مورد جنون آنی یا سایکوز گذرا ذکر شده است. جنون آنی به خودی خود بیماری نیست. این یک علامت است، مثلاً اینکه فرد دارای اختلال هذیان می گوید و فکر می کند که چهره مهمی است. تشخیص سریع جنون آنی در کوتاه مدت باعث می شود درمان به صورتی پیش برود که در بلند مدت فرد بیمار بهبود یابد.

جنون آنی

جنون آنی چیست؟

جنون آنی یک علامت است نه یک بیماری. جنون آنی در اصطلاح روانشناسی این است که فرد دارای توهم و هذیان گویی است. این بدان معناست که فرد تجارب حسی از چیزهایی دارد که وجود ندارند و یا اعتقاداتی دارد که هیچ پایه ای در واقعیت ندارند.

فرد دارای توهم های عجیب و غریب است و حتی ممکن است چیزهایی را ببیند و یا بشنود که واقعیت ندارد. این وضع می تواند برای اطرافیان فوق العاده ترسناک باشد، بعضی اوقات علائم می تواند باعث صدمه زدن به خود یا دیگران شود. جنون آنی به طور کلاسیک با اختلالات طیف اسکیزوفرنی همراه است و اگرچه علائم دیگری نیز وجود دارد، اما یکی از معیارهای تعیین کننده اسکیزوفرنی در روانپزشکی است.

علائم و تشخیص جنون آنی (مسخ واقعیت)

علائم و نشانه های کلاسیک روانپزشکی عبارتند از:

 • توهم - شنیدن، دیدن یا احساس چیزهایی که وجود ندارند.
 • هذیان - باورهای غلط، به ویژه مبتنی بر ترس یا سوءظن به چیزهایی که واقعی نیستند.
 • بی نظمی - در فکر، گفتار یا رفتار.
 • تفکر بی نظم - پرش بین موضوعات نامربوط، ایجاد ارتباطات عجیب بین افکار.
 • Catatonia - بی پاسخی.
/// شماره های تماس ///

تمرکز بر روی مشکل

بسته به علت، جنون آنی یا سایکوز گذرا می تواند به سرعت یا به آرامی بروز کند. در مورد اسکیزوفرنی نیز همین مورد وجود دارد، اگرچه علائم ممکن است شروع کندی داشته باشد و از روان پریشی خفیفتری شروع شود، اما در صورت قطع مصرف داروهای خود ممکن است برخی افراد انتقال سریع به جنون آنی را تجربه کنند.

علائم اولیه روانپزشکی خفیف تر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • احساس سوء ظن
 • اضطراب عمومی
 • ادراکات تحریف شده
 • افسردگی
 • تفکر وسواسی
 • مشکلات خواب

توهم می تواند بر هر یک از حواس (دید، صدا، بو، بو، مزه و لمس) در فرد مبتلا به جنون آنی تأثیر بگذارد، اما در حدود دو سوم بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی، توهم های شنوایی دارند - شنیدن چیزها و باور داشتن به اینکه این موارد واقعی هستند، وجود دارد.

بیماری جنون آنی

توهم شنوایی زیر مشترک است

 • شنیدن چندین صدایی که در مورد بیمار صحبت می کنند، اغلب منفی است.
 • صدایی که در مورد آنچه بیمار انجام می دهد توضیحی می دهد.
 • صدایی که ذهن بیمار را تکرار می کند.

توهمات عجیب و غریب در هنگام جنون آنی

پارانویا یکی از اجزای رایج هذیان روانی است.

نمونه هایی از توهمات روانی شامل نوع پارانوئید که احتمالاً با اسکیزوفرنی همراه است و شامل توهمات عظمت است.

هذیان پارانوئید ممکن است باعث شود فرد مبتلا به روان پریشی به طور غیر مشکوک نسبت به افراد یا سازمان ها سوء ظن داشته باشد و به اعتقاد آنها برای او توطئه می چینند و قصد دارند به او آسیب برسانند.

/// شماره های تماس ///

توهمات عظمت به طور واضح باور غلط اما با اعتقاد شدید به داشتن قدرت یا اقتدار ویژه به عنوان مثال، آنها ممکن است معتقدند که آنها یک رهبر جهانی هستند.

تشخیص بیماری جنون آنی

در این بخش به بررسی تست ها و روش های موجود برای تشخیص خواهیم پرداخت.

تشخیص زودرس جنون آنی

تشخیص زودرس روان پریشی نتایج طولانی مدت را بهبود می بخشد. با این وجود همیشه این امر محقق نمی شود. اشکال خفیف تر روان پریشی که می تواند منجر به اسکیزوفرنی شود، بطور متوسط 2 سال بدون درمان باقی می ماند و حتی روانپریشی کامل نیز می تواند چند سال طول بکشد تا مورد توجه متخصصان پزشکی قرار بگیرد.

برای افزایش احتمال تشخیص زودرس، راهنمایی های مربوط به سیستم های بهداشتی درمانی که توسط روانپزشکان تهیه شده اند توصیه می کنند که «احتمال بروز یک اختلال روانی باید با دقت در نظر گرفته شود» در جوانی که:

 • بیشتر اجتماعی می شوند
 • عملکرد بدتر برای یک دوره پایدار در مدرسه یا محل کار، یا مضطرب تر یا آشفته تر می شوید اما هنوز قادر به توضیح دلیل آن نیستید.
 • برای خود روانپزشکی هیچ آزمایش بیولوژیکی وجود ندارد و در صورت انجام آزمایشات آزمایشگاهی، سایر مشکلات پزشکی که ممکن است توضیحی جایگزین را ارائه دهند، رد می شود.

جنون آنی چیست

درمان روانپزشکی

در این بخش، درمورد درمان های جنون آنی و برخی از روش های پیشگیری صحبت می کنیم.

داروهای ضد روان پریشی

درمان با کلاس داروهای شناخته شده به عنوان ضد روانپریشی رایج ترین روش برای مبتلایان به بیماری روانی است. داروهای ضد روانپزشکی در کاهش علائم روانپزشکی در اختلالات روانپزشکی مانند اسکیزوفرنی و جنون آنی مؤثر هستند، اما خود آنها بیماریهای اساسی روانی را معالجه یا درمان نمی کنند.

افزودن نظر:
captcha