ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: ترک سیگار در تهران

ترک سیگار در تهران

ترک سیگار، ترک یک عادت است. عادت به انجام رفتاری گفته میشود که طبق یک برنامه ریزی ذهنی، بر اساس روز و ساعت انجام میشود. 

مثلاً فردی که عادت به سیگار کشیدن دارد و روزی یک بسته سیگار میکشد. در واقع عادت این فرد به صورت روزانه است و به احتساب یک بسته سیگار.

تعریف عادت

عادتها رفتارهایی هستند که در هر فردی به صورت رفتارهای درونی شکل میگیرند. فردی که عادت به سیگار کشیدن دارد، برای او سیگار کشیدن یک رفتار درونی شده است و بنابراین ترک هر عادتی با تحمل دوره ایی از سختی و مشقت همراه است.

هر چقدر عادتهای ما، به صورت روانی وابستگی بیشتری برایمان داشته باشند و نیز جسممان را هم درگیر کنند، ترک کردن آن عادت سخت تر میشود.

اعتیاد

عادتهای روانی و جسمی که مخرب هستند، اعتیاد نام میگیرند. سیگار نیز جزو آن دسته از عادتها میباشد. زیرا فرد سیگاری هم از لحاظ روانی و کنترل سطح اضطراب خود به سیگار وابسته است و هم از لحاظ جسمی، که نیکوتین را به بدن فرد میرساند، وابستگی دارد.

عادت به سیگار، عادت مخرب

این عادت مخرب است، زیرا باعث آسیب به بدن میشود. بنابراین عادتهای اعتیاد گونه، ترک سخت تری دارند و برای ترک آنها نیازمندیم که منضبط تر و با دقت بیشتری عمل کنیم و یا به مراکزی که میتوانند از لحاظ روانی در ترک این عادت کمک کنند مراجعه کنیم.

قبول مسئولیت رفتار خود

اما از آنجایی که هر فردی مسئول رفتار خود است و با قبول مسئولیت رفتار خود میتواند باری از مشکلات خود را حل کند، بنابراین اگر بتواند در مقابل رفتار خود مسئولانه اقدام کند، به تنهایی نیز میتواند عادات خود را ترک کند.

ترک سیگار در تهران

بدن از لحاظ جسمی برای ترک هر عادتی به ۴۰ روز زمان احتیاج دارد، اما این روان هر انسانی است که پس از یک دوره دور ماندن از عادت روزمره، به ما دستور میدهد که به سمت عادت انجام شده برویم. 

مقاومت روان انسان در انجام اعمالی که نیاز به ترک آنها دارد 

در واقع ناخودآگاه هر فردی، عملی را که به بدن آسیب رسان بوده است را مانند یک عادت و رفتاری روتین پذیرفته و علت اصلی این پذیرش و رو آوردن به رفتار های مخرب، خود تخریبی روان بوده، بنابراین اگر ریشه این خود تخریبی درمان نشود، روان ناخودآگاه از هر فرصتی سود میجوید که ما را به سمت رفتار مخرب هدایت کند. 

ترک سیگار در تهران

ترک سیگار در تهران سخت تر است زیرا میزان اضطراب بالاتر از شهرهای دیگر می باشد.

پرخوری، سیگار کشیدن، خرید کردن های زیاد و بدون احتیاج، اعتیاد به الکل، مواد مخدر عادات مخربی هستند که روان برای کم کردن سطح اضطراب به آنها رو میاورد و چون تخریب ناخودآگاه زیاد است، با انجام هر باره این رفتارهای مخرب، روان تشویق به تکرار عمل میشود.

بنابراین پیش از ترک هر عادتی بهتر است بدانیم ریشه این تخریب در روان ما به چه علت است؟

خود تخریبی

خود تخریبی یعنی لایق نداستن خودمان برای سلامت و سعادت که در واقع دستور ناخودآگاه است برای دور ماندن از هر دو این موارد که ریشه در نداشتن عزت نفس، خویشتن دوستی و صمیمیت در خانواده است.

در واقع والدینی که سرکوب گر هستند و به صورت مداوم فرزندانشان را تحت فشار و سرکوب قرار میدهند و ملاک دوست داشتنشان انجام اعمال صحیح فرزندان است و نه وجود خود فرزند، عزت نفس را از کودکانشان گرفته و خود تخریبی و احساس نالایق بودن را به آنها منتقل میکنند.

بنابراین میتوانیم پی ببریم چرا افرادی از استفاده مواد مخدر لذت میبرند و برخی حتی میل به امتحان یکباره آن ندارند. مواد مخدر که سیگار اولین و در دسترس ترین آنهاست به نوعی باعث میشود فرد لحظه ایی از این جهان و مسائل ابتدایی آن جدا شود و به هیچ چیزی فکر نکند. 

تأثیر خاطرات بد بر سیگار کشیدن

فرد معتاد که پر از تخریب است و خاطرات بد و دوست نداشتن خود، بهتر میداند که لحظه ایی به هیچ چیزی فکر نکند. در واقع خود را در برابر واقعیت سر میکند تا چیزی نفهمد. اما زمانی که فرد مسئولیت اکنون خود و رفتار خود را به عهده میگیرد، نیازی به ندیدن ندارد و میتواند در آگاهی کامل اعمال خود را نظاره کند و با درک خود به ترک عادات و رفتار اشتباه خود بپردازد.

ترک سیگار

ترک سیگار نیز یکی از همین عاداتی است که با شناخت تخریب خودمان و قبول مسئولیت رفتارمان میتوانیم در یک دوره ۴۰ روزه شروع به ترک عادت رفتاری کنیم و از آنجایی که از لحاظ شناختی نیز، ذهنمان آماده است برای پذیرش مسئولیت خودمان از لحاظ روانی نیز میتوانیم خودمان را آماده ترک عادت کنیم.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

با خواندن این مقاله پاسخ سوالات زیر را خواهید یافت:

  • عادت چیست؟
  • اعتیاد چیست؟
  • چرا روان انسان در مقاومت در انجام اعمالی است که نیاز به ترک آنها داریم؟
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(13 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: ترک سیگار در تهران

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA