ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

جاذبه میان فردی

جاذبه میان فردی

مرکز مشاوره شمال تهران و دکتر روانشناس ما معتقد است؛ در واقع در هیچ حوزه ایی از رفتار آدمی به اندازه جاذبه میان فردی و متقابل، دوست داشتن، عاشق شدن، تمایل جنسی، شناختها و هیجانها به شکلی پیچیده و در هم تنیده نیست. تحقیق در این زمینه اغلب انجام شده و تأییداتی هم داشته اما در عین حال به تناقض ها و شگفتی هایی نیز رسیده است. بحث در این باره را با بحث دوست داشتن، یعنی دوستی و مراحل اولیه روابط صمیمانه آغاز میکنیم. همه ستاره سینما نمیشوند، با این حال وقتی دو ستاره سینما با هم ازدواج میکنند، چندین مؤلفه جاذبه میان فردی را به نمایش میگذارند که در مورد ما آدمهای معمولی هم صدق میکند.

چهار مؤلفه برای این که بفهمیم مرد یا زن دارای جاذبه کیست؟

  1. جذابیت جسمانی
  2. مجاورت
  3. آشنایی
  4. شباهت

در عین حال فراوان بودن طلاق در دوران معاصر نیز نشانگر آن است که وجود این عوامل برای حفظ رابطه درازمدت لزوماً همواره کافی نیست و گاهی بعضی از زوج ها با داشتن هر سه مؤلفه به مشکل میخورند. اما بحث در اینجا توضیح این سه مؤلفه است.

جذابیت جسمانی

در نظر بیش تر آدم ها این احتمال که ظاهر جسمانی عامل تعیین کننده میزان علاقه دیگران به فرد باشد، اندکی غیر اخلاقی است زیرا بر خلاف منش و شخصیت، ظاهر جسمانی عاملی است که کنترل کمی روی آن داریم و از این رو منصفانه نیست که از آن به عنوان معیاری برای دوست داشتن کسی استفاده شود.

در واقع زمینه یابی های انجام شده در طول چند دهه نشان داده است که مردم در دوست داشتن دیگران برای جذابیت جسمانی رتبه مهمی قائل نمیشوند اما در بررسی رفتار واقعی آدم ها عکس آنرا نشان داده است.

جاذبه میان فردی

گروهی روانشناس در یک تحقیق، تعدادی دختر و پسر را در یک مسابقه غیر هوش قرار دادند و پس از مقایسه از همه سوال میکردند چه کسی برایتان جذاب تر بود؟ به میزان قابل توجهی زنان و مردانی که جذابیت ظاهری داشتند امتیاز بالایی گرفته بودند و در انتخابشان هیچ یک از مقیاس های هوش، مهارت اجتماعی، یا شخصیت، با دوست داشتنی بودن ارتباطی نداشت. باید دقت داشت که مرد دارای جاذبه یا زن جذاب بودن، به موارد دیگری هم ارتباط دارد.

چرا جذابیت جسمانی تا این درجه اهمیت دارد؟

مرکز مشاوره شمال تهران و دکتر روانشناس ما معتقد است بخشی از علت در این واقعیت نهفته است که‌ موقعیت اجتماعی و عزت نفس ما هنگامی که همراه شخص جذابی هستیم افزایش میابد. هم مردان و هم زنان وقتی با شخص جذاب و خیال انگیزی همراه باشند، دیگران آنان را خواستنی تر رتبه بندی میکنند تا وقتی که با شخصی غیر جذاب همراه باشند. اما وضع وارونه اینکه هم مردان و هم زنان وقتی همراه با بیگانه جذاب تر ازخودشان دیده شوند از لحاظ خواستنی تر بودن در رده پایین تری رتبه بندی میشوند. ظاهراً رتبه بندی بینندگان از هر شخص تحت تأثیر مقایسه او با همراهش قرار میگیرد.

خوشبختانه برای نازیبایان هم امیدهایی وجود دارد. نخست اینکه جذابیت جسمانی ظاهراً وقتی که شخص همسر دائمی بر می گزیند اهمیت کمتری پیدا میکند. چناچه خواهیم دید چندین عامل دیگر هست که میتواند به نفع افراد غیر جذاب در کار باشد.

مجاورت

در معقوله مجاورت، افرادی که به طور تصادفی در یک شهر، در یک محله، در یک محیط شغلی و یا در همسایگی هم قرار میگیرند، تنها به دلیل بودن در یک محیط مشترک، میتوانند با یکدیگر معاشرت کنند. در واقع تنها و مهمترین نتیجه مجاورت، استقرار دوستی است. همانطور که میدانیم در یک آپارتمان، ما حداقل یک خانواده را و یا یک نفر را که در آن مجموعه زندگی میکند، بهتر از بقیه میشناسیم و احساس بهتری به او داریم. یا در یک محل ممکن است دو خانواده و یا دو نفر را بیش از بقیه بشناسیم.

خاصیت مجاورت، شناخت، استقرار و استحکام دوستی و رابطه و در نتیجه جاذبه است.

کسانی که در موضوع های احساسی و عاشقانه معتقد به معجزه هستند ممکن است عقیده داشته باشند که برای هر کسی جفتی کامل در جهان است، اگر این باور درست باشد معجزه بزرگ هر آن است که دست سرنوشت این جفت را در مجاورت یکدیگر قرار بدهد.

آشنایی

مرکز مشاوره شمال تهران و دکتر روانشناس ما معتقد است یکی از دلایل اصلی که مجاورت ایجاد دوستی میکند، آشنایی است. در حال حاضر شواهد فراوانی مؤید این است که آشنایی به خودی خود یعنی صرف در معرض دید دیگران بودن دوست داشتن را افزایش میدهد. موش هایی که در آزمایشگاه آهنگ های موتزارت را بیشتر شنیده بودند، به آهنگ هایی غیر از آن عکس والعمل کمتری نشان میدادند.

یا افرادی که در محله چینی ها زندگی میکردند، به معاشرت با چینی ها احساس بهتری تا بقیه داشتند. یا اگر کسی در مهمانی وارد شود که هیچ آشنایی در آن نداشته باشد، بدترین احساس ها را ممکن است تجربه کند و از دید او مهمانی بدی بوده باشد. اما اگر همان شخص در همان مهمانی چند دوست آشنا را ببیند احساس میکند مراسم باشکوه برگزار شده و بهترین احساس را به همان مهمانی میتواند داشته باشد.

در واقع آشنایی موجب دوست داشتن است. در نتیجه اگر در برخورد اولیه از کسی آنقدر خوشتان نیامد و وی جاذیه ای برایتان نداشت، صبر کنید. زیرا مجاورت و آشنایی میتواند وسیله ایی ممتاز در صمیمیت بین افراد باشد.

شباهت

دقت کنید فکر قدیمی وجود دارد که آدم های متفاوت همدیگر را جذب میکنند. اصولاً عشاق مایلند یا داور شوند که چقدر با هم متفاوت اند. مثال: من قایق رانی را دوست دارم، او کوه نوردی را! من سیاست را دوست دارم، او مذهب را! من فلسفه را دوست دارم، او مهندسی را!

آنچه نادیده گرفته میشود این است که هر دو در یک زمینه متخصص هستند و هر دو حرفه ایی میباشند. هر دو فعالیتی را که باعث رشد است دوست دارند، هر دو دارای طبقه اجتماعی، ملیت، سطح تحصیلات مشابه هستند.

خلاصه این که این تفکر قدیمی که متفاوت ها جذب یکدیگر میشوند عمدتاً اشتباه است. زیرا دیدن شباهت ها، بسیار متمایز از تفاوت ها است. تفاوت در نوع سلیقه دلیل نداشتن شباهت نیست. شباهت ها در اصل و چهارچوب یک مجموعه جاری است و باید دیده شود، زیرا شباهت دلیلی برای برقرای صلح، رابطه صمیمانه و انسجام در روابط است.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(10 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: جاذبه میان فردی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی