22006198 021

حساسیت زدایی از طریق حرکت چشم (EMDR) چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
حساسیت زدایی از طریق حرکت چشم (EMDR) چیست؟

حساسیت زدایی EMDR چیست و چه کارایی دارد؟ با استفاده از این روش درمانی میتوان چه نوعی از مشکلات را درمان کرد؟ آیا تاکنون روش حساسیت زدایی EMDR را امتحان کرده اید؟ به چه دلایلی به کارگیری این روش در سال های اخیر توانسته است توجه بسیاری را به سوی خود جلب کند؟ در ادامه در نظر داریم اطلاعات کاملی در مورد آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، با ما اینجا مکث همراه باشید.

حساسیت زدایی EMDR یک روش درمانی ویژه ای میباشد که در مراحل مختلف انجام می شود. این روش درمانی به مغز کمک می کند تا با به کارگیری توانایی خود در درمان مشکلات عصب روان شناختی کارساز باشد. دلیل بکارگیری حساسیت زدایی EMDR آن است که تروما و هر گونه تفکرات منفی به این دلیل ناشی می شود که مغز ما به صورت پیوسته در حال حرف زدن و در حال برچسب زدن به همه اتفاقات است. از آن رو روانشناسی به عنوان نوع پیشرفته ای از درمان روان شناختی یاد می شود. این نوع حساسیت زدایی EMDR از طریق حرکت متناوب چشم پردازش ایجاد می شود و به منظور درمان بسیاری از مشکلات از جمله اضطراب، استرس، پانیک و حتی انواع فوبیا یا ترس غیر واقعی و تروما (PTSD) مد نظر است. هر چند خط اول این درمان برای از بین بردن استرس تروماتیک بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه شاهد آن هستیم که سازمان های معتبر جهانی توانسته اند نتایج مثبتی از به کارگیری حساسیت زدایی EMDR به دست آورند. گفتنی است که این روش درمانی در اثر ادغام با سایر تکنیک های دیگر می تواند اثرات مطلوبی به همراه داشته باشد.

حساسیت زدایی EMDR

نمونه حساسیت زدایی منظم

ترسی که انسان می تواند دچار آن باشد در دو دسته منطقی و غیر منطقی قرار می گیرد. وجود تروما در افراد سبب می شود که آنها نسبت به علائم ترسناک به نسبت بیشتر حساس باشند و واکنش شدید از خود نشان دهند. به منظور درمان این نوع از ترس میتوان از حساسیت زدایی EMDR منظم بهره مند شد. روش درمانی به این صورت است که فرد ترسی را که قبلاً احساس کرده است دوباره تعریف و مورد بازدید قرار می دهد در این صورت شبکه های تقویت شده به فرد اجازه می دهد که تصور کند هیچگونه ترسی وجود ندارد و یا به عبارت دیگر ترس قبلی او بی مورد بوده است.

روند درمان

روند درمان با استفاده از حساسیت زدایی EMDR منظم بسیار آهسته است ولی با تمرین و تکرار کافی میتواند اثرات مطلوب به همراه داشته باشد به عنوان مثال دیگر اگر فردی از عنکبوت هراس دارد این نوع از روش درمانی می تواند به او کمک کرده تا بر ترس خود غلبه کند. درمان به این صورت انجام میشود که ابتدا فرد در گروه و جلسه های درمانی به مدت 5 دقیقه به عنکبوت پلاستیکی نگاه میکند و در مراحل بعدی سعی در لمس آن دارد، با تکرار یافتن این فرایند و گذر زمان فرد قادر خواهد بود به ترس خود در بدن عنکبوت غلبه کند.

پروتکل درمانی حساسیت زدایی EMDR

حساسیت زدایی EMDR در مراحل مختلف انجام می شود و با تکرار در هر دوره میتوان به نتایج مطلوب تر دست یافت. حساسیت زدایی منظم به عنوان حساسیت زدایی EMDR در سه مرحله مختلف اجرا می شود که شامل موارد زیر است:

  1. آرمیدگی یا تن آرامی
  2. سلسله مراتب اضطراب
  3. حساسیت زدایی
  • در مرحله اول که تن آرام نامیده می شود درمان جو با استفاده از آموزش هایی که می بیند می تواند به آرامش عمیق برسد. به منظور رسیدن به نتیجه دلخواه میتوان 10 تا 15 دقیقه تن آرامی را در اولویت قرار داد. با یکبار انجام دادن این روش نمی توانید شاهد اثرات مطلوب آن باشید ولی با تکرار و تمرین کافی در بازه زمانی خاص شاهد اثرات مطلوب آن خواهید بود. با انجام دادن آموزش های یاد شده، درمان جو می تواند اضطراب و تنش های گوناگون را تشخیص دهد و به آرامش کامل ماهیچه ها دست یابد.
  • در مرحله سلسله مراتب اضطراب تلاش می شود که دلایل ایجاد اضطراب شناسایی شود. بعد از جمع آوری شدن مبنا این نوع از احساسات،آنها را در بین صفر تا صد درجه بندی می کنیم.
  • پس از اینکه این دو مرحله به منظور به کارگیری حساسیت زدایی EMDR با موفقیت انجام شد، حساسیت زدایی آغاز می گردد. در رابطه با کارساز بودن حساسیت زدایی EMDR تحقیق های بسیاری انجام شده و هر یک از آنها نیز به نوعی به اثربخشی مطلوب و مثبت این روش تاکید دارد.

حساسیت زدایی از طریق حرکت چشم (EMDR)

حساسیت زدایی پنهان

حساسیت زدایی پنهان یک روش مشابه با روانشناختی SD می باشد که با یادگیری آرامش از مشاهده و یا احساس وقایع سعی در درمان چنین مشکلات روحی و روانی را دارد. توجه کنید که این روش با بیزار درمانی یا انزجار درمانی متفاوت است. به کارگیری این نوع از حساسیت زدایی EMDR دارای مزایای ویژه است و اگر اصول کار به طور دقیق در پیش گرفته نشود می تواند چالش های بسیاری به همراه داشته باشد. از جمله مهمترین مزیت به کارگیری حساسیت زدایی EMDR میتوان موارد زیر را نام برد:

  • داشتن عوارض کمتر
  • رسیدن به آرامش دلخواه در دوره های اولیه
  • نتیجه بخشی قابل قبول
  • امکان تمرین و تکرار بدون هیچگونه سختی

با همه مزایای یاد شده به دلیل اینکه بهره مندی از کارایی حساسیت زدایی EMDR نیازمند صرف زمان بیشتری است، در بیشتر مواقع تجویز نمیشود. به منظور استفاده از این روش سعی کنید حتماً با پزشک خود در ارتباط بوده و مشاوره لازم را به دست آورید. وقتی بتوانید بر ترس های قبلی خود غلبه کنید، ذهن و جسم شما از جهات مختلف سود خواهد برد، ترس میتواند مشکلات جسمی و روحی بسیاری به همراه داشته باشد. با پیش بینی موقعیت های مختلف میتوان میزان اضطراب و ترس ناشی از حوادث مختلف را با این روش از بین برد. بشر امروزه به استرس و اضطراب های بسیاری مواجه شده است و متاسفانه به خاطر دلایل گوناگون افراد از درمان چنین مشکلاتی سرباز می زنند و این امر می تواند عواقب سنگین به همراه داشته باشد.

چرا EMDR برای PTSD استفاده میشود؟

اختلال پس از سانحه یا همان PTSD انقدر اختلال پر فشار و سختی برای مراجع می باشد که حرف زدن در مورد آن می تواند باعث حال بد و سر دردهای بسیار بدی برای مراجع در هنگام جلسه شود. به همین دلیل با روشی که می توان تا حدودی مغز را فریب داد روانشناس سعی می کند تا با تکان دادن دست یا خودکار توجه قسمتی از مغز را به سمت چیزی پرت کند که همزمان صحبت کردن فرد راحت تر شود. اختلال پس از سانحه سالانه باعث مرگ بسیار زیادی از افراد میگردد این اختلال در واقع فرد را میتواند دچار فلج ذهنی کند. معمولا همراه این اختلال تروماتیک فرد دچار افسرگی اساسی (MDD) و اضطراب فراگیر (GAD) میشود. نکته مهم با توجه به ژنتیک و بیماری های زمینه ای فرد واکنش های مختلفی را از خود نشان می دهد که خانواده ها باید توجه زیادی به این اختلال کنند زیرا زمان این مشکل را حل نخواهد کرد.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ