22006198 021

بهترین راه درمان قطعی اضطراب

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(30 رای)
بهترین راه درمان قطعی اضطراب

همه ما اضطراب را تجربه میکنیم. به عنوان مثال، صحبت کردن در مقابل یک گروه میتواند ما را مضطرب کند، اما این اضطراب ما را به آمادگی و تمرین نیز تشویق میکند. رانندگی در ترافیک سنگین یکی دیگر از منابع رایج اضطراب است، اما به ما کمک میکند تا هوشیار و محتاط باشیم تا از تصادف جلوگیری کنیم. با این حال، هنگامی که احساس ترس و ناراحتی شدید غلبه میکند و ما را از انجام فعالیت های روزمره باز میدارد، ممکن است یک اختلال اضطرابی، علت آن باشد. اختلالات اضطرابی شایع ترین نگرانی سلامت روان هستند. تقریباً 7 درصد از کودکان 3 تا 17 ساله هر ساله مشکلاتی را با اضطراب تجربه میکنند. اکثر افراد قبل از 21 سالگی علائم را نشان میدهند.

به قول کارن هورنای (karen horney) روانشناس برجسته تاریخ روانشناسی، ریشه تمام مشکلات روحی و روانی و حتی جسمانی، اضطراب (Anxiety) میباشد که خود را به اشکال مختلفی بروز میدهد. اما در سال 2022 با توجه به افزایش سرعت و تغییر در زندگی رویکردهای روان درمانی هم تغییر کردند. در این مقاله به بهترین راه های درمان قطعی اضطراب و بیش از 47 نکته ضروری میپردازیم.

از جمله مشکلاتی که ریشه آن میتواند اضطراب باشد

شایع ترین علائم اضطراب در زنان

 • ترس یا نگرانی بیش از حد
 • تحریک پذیری
 • تغییر در رفتار مانند اجتناب از مواردی که باعث اضطراب میشود
 • مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری
 • احساس بی قراری یا در حاشیه بودن
 • تنش عضلانی
 • تنگی نفس
 • افزایش ضربان قلب

شایع ترین علائم اضطراب در مردان

 • افزایش تپش قلب
 • تعرق مداوم
 • تنش عضلانی
 • بی قراری یا آشفتگی
 • سرگیجه
 • تنگی نفس یا احساس خفگی
 • بی خوابی

چگونه سندرم روده تحریک پذیر (IBS) با اختلالات اضطرابی مرتبط است؟

افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر شرایط سختی برای هضم غذا دارند. معمولا آنها با مواردی همچون مشکل در هضم غذا، درد معده، یبوست و اسهال دارند. ارتباط بین سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و اضطراب ناشی از کنترل بخشی از سیستم عصبی روده بزرگ است. پاسخ سیستم عصبی به استرس و اضطراب عملکرد آنرا دجار چالش کند. طبق آمار 50 الی 90 درصد افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیری اضطراب یا استرس دارند. درمان IBS میتواند همراه با مدیریت استرس و درمان افسردگی و اضطراب به شکل اساسی باشد.

تفاوت اضطراب استرس و فوبیا

اگر بخواهیم بصورت خیلی خلاصه توضیح دهیم اضطراب (Anxiety) مبهم و غایت نگر است که دلیل دلشوره آن نیاز به بررسی دارد. استرس مشخص و عینی است که در بسیاری از افراد وجود دارد و با تمرین مدیرت استرس بعد از چند وقت کاهش چشم گیری پیدا میکند مانند استرس رانندگی یا استرس شغلی یا استرس هایی که برای اولین بار تجربه میکنیم. اما فوبیا که انواع مختلف آنرا در ادامه معرفی میکنیم به مواردی اشاره دارد که بصورت واقعی استرس و ترسی ندارد مانند دیدن گربه یا فوبی هواپیما که همراه با افزایش بسیار زیاد علائم استرس و یا حمله پانیک باشد، به این گونه موارد فوبیا گفته میشود. اما توجه داشته باشید که در DSM خلاصه روانپزشکی همه موارد زیر مجموعه اضطراب هستند.

انواع اختلالات اضطرابی Anxiety Disorders

انواع مختلف اختلالات اضطرابی Anxiety Disorders و انتخاب رویکردهای مختلف برای درمان قطعی اضطراب پس از ارزیابی و تشخیص توسط روانشناس انجام میگردد تا سرعت و کیفیت کار افزایش زیادی پیدا کند. معمولا مراحل ارزیابی و تشخیص شامل یک جلسه مصاحبه بالینی به روش MSE و یک جلسه دیگر شامل اجرا و تفسیر تست های تکمیلی برای شناسایی دقیق نوع اضطراب است.

انواع اختلالات اضطرابی بر اساس DSM-5:

 1. اختلال اضطراب جدایی Separation Anxiety Disorder
 2. سکوت انتخابی Slective Mutism
 3. هراس اختصاصی Specific Phobia
 4. اختلال اضطراب اجتماعی (جمعیت هراسی) Social Phobia
 5. اختلال پانیک Panic Disorder
 6. گذر هراسی Agoraphobia
 7. اختلال اضطراب فراگیر Generalized Anxiety Disorder
 8. اختلالات اضطرابی ناشی از دارو Medication-induced Anxiety Disorder

تکنیک های درمانی اضطراب

با گذشت زمان و پیشرفت علم روانپزشکی و روانشناسی از رویکردهای روانکاوی ابتدایی به جدیدترین روش های درمانی در حوزه موج سوم شناختی و رفتاری تا دارو درمانی برای اضطراب این پروسه پیش رفته است. اگر با اضطراب زندگی میکنید، درمان شناختی CBT اضطراب میتواند یک روش درمانی مؤثر باشد که ممکن است در یک دوره زمانی کوتاه باعث تسکین علائم شما شود. با این حال، این بدان معنا نیست که درمان اولیه به معنای پایان کار یا درمان قطعی اضطراب است. بیشتر رویکردها و تکنیک های درمانی اضطراب، شامل تمرین و تکرار و همچنین مشاوره به مدت 3 ماه است. و مراجع کننده را ملزم میکند که پس از اتمام دوره درمان قسمتی از تمرین ها را که دیگر به آن عادت کرده است را انجام دهد و از آن تکنیک ها و تمرین ها لذت ببرد.

درمان قطعی اضطراب

وجه مشترک انواع اضطراب ها چیست؟

صرف نظر از اختلال خاص، علل اساسی اغلب مشکلات از الگوهای مشابهی پیروی میکنند. افراد مبتلا به اضطراب تمایل دارند به طرز افراطی تری نسبت به افکار، احساسات و موقعیت های ناخوشایند واکنش نشان دهند و ممکن است سعی کنند با اجتناب از محرکها، آن واکنش ها را کنترل کنند. متأسفانه، این نوع اجتناب فقط به تقویت ترس و نگرانی دامن میزند. بیشتر انواع رویکردهای درمانی به اصلاح تفکر منفی و بازسازی شناختی شما کمک میکند.

میزان شیوع اضطراب چقدر است؟

بطور کلی، طبق آمار انستیتوی ملی بهداشت روان آمریکا 18٪ از بزرگسالان و 25٪ از نوجوانان 13 تا 18 ساله با اضطراب زندگی میکنند. علاوه بر این، 4٪ از بزرگسالان و 6٪ از نوجوانان دارای یک اختلال اضطراب قابل تشخیص هستند.

نکته: با توج به شیوع پاندمی کرونا در سال 2020 که یک عامل استرس زا میباشد و استرس میتواند اضطراب های خفته که در ناخودآگاه افراد است را بیدار کند، میتوان گفت که آمار اضطراب در کل دنیا به شدت افزایش پیدا کرده است، که در ادامه آن باعث شیوع مشکلات بسیار بیشتری که در بالا ذکر کردیم میشود. مثل افزایش افسردگی، وسواس، اعتیاد و بسیاری دیگر از مشکلات روحی و جسمی.

درمان قطعی اضطراب

هدف انواع درمان های اضطرابی کمک به شما در یادگیری چگونگی غلبه بر اضطراب و آرام کردن واکنش های احساسی است. در حقیقت، بسیاری از انواع درمان های ذکر شده در ادامه مقاله ممکن است انفرادی یا در یک گروه درمانی انجام شود. البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که کاهش اضطراب و عدم اختلال در عملکرد روزانه را میتوان به نوعی درمان قطعی اضطراب دانست. لازم به ذکر است در صورت مراجعه به مرکز مشاوره مکث و ارزیابی های لازم با توجه به شخصیت شما رویکرد درمانی و درمانگر مورد نظر شما مشخص میگردد.

رویکرد شناختی - رفتاری برای درمان قطعی اضطراب

درمان شناختی رفتاری (CBT) برای انواع مختلف اختلالات اضطرابی از جمله اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی و اختلال اضطراب فراگیر مؤثر است. فرضیه CBT این است که بررسی افکار و برداشت های منفی شما برای تقویت و مثبت شدن میتواند تغییر کند میتواند برای مدیریت اضطراب مفید باشد. براساس این فرضیه، آنچه در مورد موقعیت ها می اندیشید در تعیین احساس شما از آنچه در واقع در آن شرایط اتفاق می افتد مهم تر است. به عبارت دیگر، این افکار شما است که تعیین میکند چه احساسی دارید. افکار منفی ترس و اضطراب را بدتر میکند. بنابراین، هدف CBT اصلاح افکار منفی غیر منطقی و جایگزینی آن ها با برداشت های مثبت تر و واقعی تر است. این فرایند به بهترین وجه با یک درمانگر خوب انجام میشود زیرا شناسایی افکار غیرمنطقی بسیار سخت است.

به عنوان مثال، فردی ممکن است تفکرات «سیاه و سفید» داشته باشید (که بیشتر در افراد با اختلال شخصیت مرزی دیده می شود)، یعنی فرض کنید همه چیز بد یا خوب است. در عوض، شما این افکار را جایگزین این درک واقع بینانه تر میکنید که بین سایه ها خاکستری زیادی وجود دارد. استفاده از تکنیک های CBT عملی است، اما هنگامی که شما شروع به شناخت اضطراب و عوامل محرک خود کردید، میتوانید مهارت های مقابله ای را که در CBT یاد میگیرید برای مدیریت اضطراب، وحشت و نگرانی یاد بگیرید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: آشنایی با اختلال شخصیت مرزی

چگونه CBT برای درمان اضطراب استفاده میشود؟

قرار گرفتن در جلسات درمان قطعی اضطراب همراه با دارو درمانی بهترین روش درمان اضطراب است. فرضیه درمان در معرض این است که اجتناب از موقعیت هایی که باعث اضطراب شما میشود باعث میشود ترس شما قوی تر شود. در مواجهه با درمان اضطراب، از شما خواسته میشود کاری را انجام دهید که از آن می ترسید یا در واقع به موقعیت نزدیک شده و آنرا انجام دهید. این کار اغلب طبق روشی انجام میشود که تحت عنوان «حساسیت زدایی سیستماتیک» شناخته میشود، که در آن شما با کمترین اقدام تحریک کننده اضطراب شروع میکنید و مسیر خود را از آنجا آغاز میکنید.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست شخصیت

رفتار درمانی دیالکتیکی برای درمان قطعی اضطراب

رفتار درمانی دیالکتیکی(DBT) روشی است که در دهه 1980 توسط مارشا لینهان ساخته شد تا به افراد در مدیریت اختلال شخصیت مرزی (BPD) و اختلالات اضطرابی بسیار موثر است. افراد مبتلا به BPD در مدیریت واکنش های عاطفی خود، به ویژه در روابط با افراد دیگر، مشکل دارند. در درمان قطعی اضطراب و در واکنش های عاطفی آنها خیلی سریع اتفاق می افتد و مدت زمان زیادی طول می کشد تا به سطح طبیعی برانگیخته خود بروند.

در حالی که این رویکرد درمانی بطور خاص برای اختلالات اضطرابی نیست، DBT ممکن است به مدیریت اضطراب کمک کند زیرا مهارت های مقابله ای را که شامل تقویت نقاط قوت شما است، شناسایی افکار غیر مفید، تمرین خود آرامش بخش، تنظیم احساسات و ذهن آگاهی و مدیریت استرس پس از آسیب را به شما آموزش میدهد.

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برای درمان بلندمدت و ریشه ای اضطراب

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) یکی دیگر از روش های درمانی است که برای انواع اختلالات اضطرابی مؤثر است. درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد شامل شناسایی باورهای شما در زندگی و سپس عمل به روش هایی است که با ارزش های شما مطابقت دارد. این فرم درمانی همچنین ذهن آگاهی را با استفاده از استعاره ها آموزش میدهد.

هنر درمانی برای درمان قطعی اضطراب در کودکان

هنر درمانی نوع جدیدی از رویکردها برای درمان قطعی اضطراب در کودکان است که برای تأیید اثربخشی آن نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. با این حال، برخی از شواهد در مورد اثربخشی بیشترACT در کاهش اضطراب وجود دارد. هنر درمانی شامل استفاده از هنر برای بیان و پردازش احساسات یا استفاده از هنر برای تمرین ذهن آگاهی و آرامش است.

خانواده درمانی برای درمان اضطراب ها و تنشهای خانواده

اگر فردی در خانواده شما اختلال اضطرابی داشته باشد، زندگی اعضای دیگر خانواده را تحت تأثیر قرار میدهد، در این صورت وجود خانواده درمانی میتواند مفید باشد. کسانی که از اعضای خانواده حمایت میکنند میتوانند یاد بگیرند که چگونه بهترین کمک را برای افراد اضطرابی میتوانند انجام دهند. غالباً، مراقبان نیز میتوانند احساس سنگینی کنند، بنابراین خانواده درمانی میتواند به هر فردی که مبتلا باشد، کمک کند.

درمان اضطراب

روانکاوی درمانی برای اضطراب های ریشه ای و قدیمی

این نوع درمانی شامل بررسی تجربیات گذشته شما برای تعیین تأثیر آنها بر درمان قطعی اضطراب فعلی شما است. در طول روانکاوی، روانکاو شما به شما کمک میکند تا این تجربیات را شناسایی و پردازش کنید تا اضطراب فعلی خود را کاهش دهید.

درمان بین فردی برای اضطراب های زوجین

در صورتی که اضطراب شما در درجه اول به روابط شما با افراد دیگر مربوط باشد، ممکن است از درمان بین فردی استفاده شود، مانند این مورد اختلال اضطراب اجتماعی.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: احساس اضطراب و راه های درمان آن

مهارت ها و آموزش های مهم در درمان اضطراب

 1. تکنیک های آرامش
 2. چگونه موقعیت ها را از دیدگاه دیگری ببینیم
 3. چگونه میتوان هنگام اضطراب آرامش را برگرداند
 4. چگونه به بهترین روش به موقعیت هایی که از آن ها می ترسید نزدیک شوید
 5. مهارت های مقابله ای برای درمان قطعی اضطراب
 6. مهارت های حل مسئله

نقش دارو در درمان اضطراب

هنگامی که شما دچار وحشت و دلهره قلبی شده اید، از ترس فلج شده اید، یا از شب بی خوابی های دوباره که در اثر نگرانی بوده است خسته شده اید، برای تسکین هر کاری انجام خواهید داد. شکی نیست که وقتی اضطراب ناتوان کننده است، دارو میتواند کمک کننده باشد. اما آیا داروها همیشه بهترین پاسخ هستند؟

انواع مختلفی از داروها در درمان اختلالات اضطرابی استفاده میشوند، از جمله داروهای سنتی ضد اضطراب مانند بنزودیازپین ها(که معمولاً برای استفاده کوتاه مدت تجویز میشود) و گزینه های جدیدتری مانند داروهای ضد افسردگی SSRI (که اغلب به عنوان یک راه حل اضطراب طولانی مدت توصیه میشود). این داروها میتوانند تسکین موقت داشته باشند، اما عوارض جانبی و نگرانی های ایمنی را نیز به همراه دارند در حقیقت، در مورد اثربخشی طولانی مدت آنها سؤالات بسیاری وجود دارد. طبق نتایج بدست آمده بنزودیازپین ها پس از 4 تا 6 ماه استفاده منظم، اثر ضد اضطراب درمانی خود را از دست میدهند. علاوه بر این، کنار گذاشتن داروهای اضطرابی مشکلاتی از جمله عود اضطراب که میتواند از مشکل اصلی شما بدتر باشد را میتواند به همراه داشته باشد.

با این حال اگر رنج می برید و نیاز به درمان فوری دارید حتی اگر تسکین اضطراب با عوارض و خطراتی همراه باشد، وقتی هراس و ترس بر زندگی شما حاکم باشد، استفاده از دارو باز هم میتواند معامله عادلانه ای به نظر برسد.

نتیجه نهایی این است که یک زمان و مکانی برای داروهای اضطرابی وجود دارد. اگر اضطراب شدید دارید که باعث اختلال در عملکرد شما میشود، دارو میتواند مفید باشد خصوصاً به عنوان یک درمان کوتاه مدت. داروهای اضطراب میتوانند علائم را کاهش دهند، اما آنها برای همه مناسب نیستند و تنها جواب آنها نیست. این بر عهده شماست که گزینه های خود را ارزیابی کرده و تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما بهتر است.

دو نکته مهم در درمان اضطراب

بسته به شدت علائم شما ممکن است تعداد جلسات کوتاه مدت یا طولانی مدت داشته باشید. برخی افراد در 8 تا 10 جلسه بهبود نشان میدهند، به خصوص اگر درمانگر شما با یک درمان کوتاه مدت مانند CBT کار میکند. در آخر لازم به ذکر است مرکز مشاوره مکث به عنوان تخصصی ترین مرکز مشاوره در تهران برای درمان سریع و قطعی اضطراب آماده خدمت رسانی به شما است.

روش های جدید درمان اضطراب در سال 2023 چیست؟

برخی از راههای مدیریت اختلالات اضطرابی در سال 2023 شامل یادگیری در مورد بیشتر علم اضطراب و مغز، تمرکز حواس، تکنیک های آرام سازی، تکنیک های صحیح تنفس، تنظیم رژیم غذایی، ورزش، یادگیری قاطعیت، ایجاد عزت نفس، شناخت درمانی CBT، مواجهه درمانی، حل مسئله ساختاریافته، دارو و گروه های حمایتی است.

3 راهکار برای کاهش اضطراب چیست؟

بهترین راهبرد مقابله با اضطراب برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

 • سبک زندگی سالم را حفظ کنید
 • فعال نگه داشتن
 • سالم غذا خوردن
 • گذراندن وقت در فضای باز در طبیعت.
 • گذراندن وقت با خانواده و دوستان.
 • کاهش استرس کاری.
 • بر طرف کردن اعتیاد به کار
 • انجام فعالیت هایی که از آن لذت می برید.

آیا اضطراب به طور طبیعی قابل درمان است؟

خیر، اضطراب درمان نشده میتواند بدتر شود و باعث استرس بیشتر در زندگی فرد شود. با این حال، اضطراب با درمان، درمان های طبیعی، تغییر شیوه زندگی و داروها بسیار قابل درمان است. ممکن است فرد نیاز داشته باشد که چندین ترکیب از درماننها و راه حل ها را قبل از یافتن درمان مؤثر امتحان کند.

بهترین تسکین موقت اضطراب چیست؟

8 درمان طبیعی برای اضطراب

 • ترک سیگار را در نظر بگیرید.
 • مصرف کافئین را محدود کنید.
 • استراحت شبانه خوب را در اولویت قرار دهید.
 • مدیتیشن کنید و ذهن آگاهی را تمرین کنید.
 • یک رژیم غذایی متعادل بخورید.
 • تنفس عمیق را تمرین کنید.
 • رایحه درمانی را امتحان کنید.
 • چای بابونه بنوشید.

چه غذاهایی اضطراب را کاهش می دهد؟

بنابراین، غذاهای غنی از منیزیم ممکن است به فرد کمک کند تا احساس آرامش کند. به عنوان مثال می توان به سبزیجات برگدار مانند اسفناج و چغندر سوئیس اشاره کرد. منابع دیگر عبارتند از حبوبات، مغزها، دانه ها و غلات کامل. غذاهای غنی از روی مانند صدف، بادام هندی، جگر، گوشت گاو و زرده تخم مرغ با کاهش اضطراب مرتبط هستند.

چه چیزی اضطراب را بدتر می کند؟

یک رویداد بزرگ یا انباشته شدن موقعیت های استرس زای کوچک تر زندگی ممکن است باعث اضطراب مفرط شود - برای مثال، مرگ در خانواده، استرس کاری یا نگرانی مداوم در مورد مسائل مالی. شخصیت. افرادی که تیپ های شخصیتی خاصی دارند بیشتر از دیگران در معرض اختلالات اضطرابی هستند. تیپ شخصیتی:

یک رویداد بزرگ یا انباشته شدن موقعیت های استرس زای کوچک تر زندگی ممکن است باعث اضطراب مفرط شود - برای مثال، مرگ در خانواده، استرس کاری یا نگرانی مداوم در مورد مسائل مالی. شخصیت. افرادی که تیپ های شخصیتی خاصی دارند بیشتر از دیگران در معرض اختلالات اضطرابی هستند. سایر اختلالات سلامت روان.

چگونه از فکر کردن بیش از حد دست برداریم؟

این نکات می تواند به شما کمک کند در مسیر درست حرکت کنید.

 • به عقب برگردید و به نحوه پاسخگویی خود نگاه کنید.
 • یک عامل حواس پرتی پیدا کنید.
 • یک نفس عمیق بکش.
 • مدیتیشن کنید.
 • به تصویر بزرگتر نگاه کن.
 • یک کار خوب برای دیگری انجام دهید.
 • تشخیص افکار منفی خودکار (ANT)
 • موفقیت های خود را تشویق کنید

در چه مرحله ای اضطراب بیش از حد است؟

کمی اضطراب خوب است، اما اضطراب طولانی مدت ممکن است باعث مشکلات سلامتی جدی تری مانند فشار خون بالا شود. همچنین ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به عفونت باشید. اگر دائماً احساس اضطراب میکنید، یا بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد، ممکن است یک اختلال اضطرابی یا یک اختلال هراس داشته باشید.

4 سطح اضطراب چیست؟

چهار سطح اضطراب عبارتند از:

 1. اضطراب خفیف
 2. اضطراب متوسط
 3. اضطراب شدید
 4. اضطراب سطح هراس

که هر کدام بر اساس سطح پریشانی و اختلالی که ایجاد می کنند طبقه بندی می شوند. چهار مؤلفه اضطراب میتواند تحت تأثیر شخصیت فرد، راهبردهای مقابله ای، تجربیات زندگی و جنسیت نیز قرار گیرد.

چه چیزی باعث ایجاد اضطراب در مغز می شود؟

اضطراب زمانی اتفاق می افتد که بخشی از مغز، آمیگدال، مشکل را احساس کند. وقتی تهدید، واقعی یا خیالی را احساس می کند، بدن را با هورمون ها (از جمله کورتیزول، هورمون استرس) و آدرنالین افزایش می دهد تا بدن را قوی، سریع و قدرتمند کند.

آیا اضطراب به طور کامل قابل درمان است؟

اختلالات اضطرابی قابلیت بسیار زیادی برای درمان دارند. اکثر بیمارانی که از اضطراب رنج می برند پس از چند ماه (یا کمتر) روان درمانی قادر به کاهش یا از بین بردن علائم هستند و بسیاری از بیماران تنها پس از چند جلسه متوجه بهبودی میشوند.

بدترین چیزی که می تواند با اضطراب اتفاق بیفتد چیست؟

اختلالات اضطرابی می تواند باعث ضربان قلب سریع، تپش قلب و درد قفسه سینه شود. همچنین ممکن است در معرض خطر افزایش فشار خون و بیماری قلبی باشید. اگر قبلاً بیماری قلبی دارید، اختلالات اضطرابی ممکن است خطر ابتلا به حوادث عروق کرونر را افزایش دهد.

سوالات متداول در درمان قطعی اضطراب

راه های درمان اضطراب چیست؟

کمک گرفتن از روانشناس و یا روانپزشک. در نظر داشته باشید شناسایی نوع اضطراب بسیار مهم است.

دوره درمان اضطراب چقدر است؟

بستگی به نوع اضطراب مدت زمان آن متفاوت است که در ادامه به انواع اضطراب اشاره خواهیم کرد.

آیا اضطراب نیاز به دارو درمانی دارد؟

در صورت تشخیص روانپزشک و مصاحبه بالینی دارو درمانی هم انجام میشود.

آیا روان درمانی برای اضطراب مناسب است؟

روان درمانی و انتخاب رویکرد مناسب جهت پیش بردن جلسات با توجه به نوع اضطراب بسیار مهم است.

درمان سریع استرس و اضطراب چگونه است؟

سریع ترین راه کنترل اضطراب و نه درمان ریشه ای آن، دارو درمانی است.

منابع: helpguide.org و nami.org

سوالات متداول

1. تعیین وقت برای درمان اضطراب چگونه است؟
برای درمان اضطراب شما می توانید با شماره های مرکز مشاوره مکث تماس حاصل کنید.

2. درمان اضطراب چگونه است؟
درمان اضطراب معمولا با رفتار درمانی یا شناخت درمانی وضعیت بهتری پیدا می کند.

3. آیا دارو درمانی برای اضطراب مفید است؟
در صورت تشخیص روانپزشک و انجام تست های تشخیص دارو هم می تواند تاثیرات زیادی داشته باشد.

4. موثرترین راه برای درمان اضطراب چیست؟
درمان شناختی رفتاری (CBT) موثرترین شکل روان درمانی برای اختلالات اضطرابی است. به طور کلی یک درمان کوتاه‌مدت، CBT بر آموزش مهارت‌های خاص برای بهبود علائم و بازگشت تدریجی به فعالیت‌هایی که به دلیل اضطراب از آن‌ها اجتناب کرده‌اید، تمرکز می‌کند.

5. چگونه می توانم اضطراب را برای همیشه درمان کنم؟
مدیریت اضطراب تکنیک های تنفس یکی از مهم ترین چیزهایی که باید هنگام شروع احساس اضطراب به خاطر بسپارید، نفس کشیدن است. ... رایحه درمانی. رایحه درمانی روشی عالی برای کمک به کاهش اضطراب است. ... رژیم غذایی سالم. ... کافئین را کاهش دهید. ... بیرون بروید. ... ورزش هوازی. ... یوگا و مدیتیشن. ... ما

6. آیا اضطراب به طور طبیعی قابل درمان است؟
اضطراب درمان نشده می تواند بدتر شود و باعث استرس بیشتر در زندگی فرد شود. با این حال، اضطراب با درمان، درمان های طبیعی، تغییر شیوه زندگی و داروها بسیار قابل درمان است. ممکن است فرد نیاز داشته باشد که چندین ترکیب از درمان‌ها و راه‌حل‌ها را قبل از یافتن درمان مؤثر امتحان کند.

7. آیا می توانید به طور کامل بر اضطراب غلبه کنید؟
از آنجایی که اضطراب بخشی طبیعی از شرایط انسان است، به طور کامل قابل درمان نیست. اما احساس اضطراب باید یک حالت موقتی باشد که با گذشتن یک عامل استرس زا یا محرک برطرف می شود.

8. آیا اضطراب با افزایش سن تشدید می شود؟
آیا اضطراب با افزایش سن بدتر می شود؟ سالمندان ممکن است موقعیت‌های اضطراب‌آور بیشتری را نسبت به بزرگسالان جوان‌تر تجربه کنند و ممکن است منابع زیادی برای حمایت نداشته باشند. برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که افکار مضطرب آنها با افزایش سن قوی تر یا تکرار می شود، اما اضطراب یک اختلال سلامت روان قابل

9. آیا اضطراب نوعی بیماری روانی است؟
اختلالات اضطرابی شایع ترین اختلالات روانی است و تقریباً 30 درصد از بزرگسالان را در مقطعی از زندگی خود تحت تأثیر قرار می دهد. اما اختلالات اضطرابی قابل درمان هستند و تعدادی درمان موثر در دسترس هستند. درمان به اکثر افراد کمک می کند تا زندگی مولد طبیعی داشته باشند.

نظرات کاربران:
مهنا
پاسخ به این نظر
14:55 - 8 دی 00

سلام! من از وقتی که یادم میاد با استرس و اضطراب دست به گریبان بودم و هیجوقت حاضر نبودم قبول کنم مشکل دارم. بعد از یه مدت وسواس هم مزید بر علت شد. امروز به خاطر پسرم دل رو به دریا زدم و رفتم دکتر. تشخیص افسردگی برام گذاشت و دارویی برام نوشت به اسم سرترالین. الان اومدم خونه و بعد از یه کم جست و جو توی نت و خونون عواضش یه کم ترسیدم. به درجه ای رسیدم که فکر میکنم هیچ کس و هیچ چیز نمیتونه بهم کمک کنه ازین وضعیت بیام بیرون. خواهشا اگه خودتون و نزدیکانتون ازین دارو استفاده کردن بیاین و تجربیاتتونو در اختیارم بزارین. ممنونم ازتون

0 0
roya
پاسخ به این نظر
18:35 - 11 آبان 00

سلام من چند سال هست که درگیر اضطراب هستم و وقتی به برخی موضوعات خاص مثل مرگ فکر میکنم به شدت درگیر اضطراب میشم و نمیتونم هیچ کاری بکنم هیچ اطلاعاتی از درمان ها ندارم و نمیدونم به چه کسی باید مراجعه کنم و دقیقا چه کارهایی برام میکنه اما جدیدا اینجوری شده که به هیچ کاری نمیرسم وقتی درگیر اضطراب میشم و به شدت توی درسام افت کردم کسی میتونه منو راهنمایی کنه

0 0
p.d
09:46 - 4 دی 00

ه دفتر داشته باش و روزانه تمام فکرهایی که ناراحتت می کنه و تمام ناراحتی ها و اضطراب هات بنویس شاید روزی نیم ساعت طول بکشه ولی تخلیه می شی خیلی آرومتر می شی در ضمن یه توصیه ای که مشاور بهم کرد و فوق العاده موثر بود این که روزی یک ساعت برو پارک و در حالی که یک سری ترانه شاد انتخاب کردی و تو گوشیت در حال پخشه و هدفون تو گوشت شروع به دویدن کن ترانه شاد با صدای بلند.نه آزار دهنده. بهت انرژی برای دویدن می ده و از طرفی نمی زاره فکرهای آزاردهنده تو اون یک ساعت به سراغت بیاد و با دویدن تموم اون انرژی که در حالت عادی به صورت اضطراب خودش نشون می ده تخلیه می شه بعد یک ساعت که به خونه برمی گردی ذهنت کاملا ساکت و آرومه و در کمال تعجب سرشار از انرژی مفیدی که دلت می خواد بری تموم کارهای عقب موندت انجام بدی

0 0
سحر.ب
17:12 - 25 آبان 00

سلام خب اینجور که میگید حتما اختلال اضطرابی دارید و اینجوری نمیشه کسی راهنماییتون کنه و مشکلتون حل بشه باید حتما به صورت تخصصی اقدام بکنید برای حل کردن مشکلتون امیدوارم که حل بشه واقعا وقتی که مشکلات باعث میشه از زندگیتون بیفتید باید خیلی سریع به دکتر مراجعه کنید تا بیشتر نشه

0 0
hana
پاسخ به این نظر
11:31 - 24 شهریور 00

بهتره برای اضطراب پیش مشاور بریم یا روانشناس یا روان پزشک

0 0
آنا
14:55 - 30 شهریور 00

سلام من پارسال مشکل اضطراب داشتم هم پیش روانشناس رفتم هم روان پزشک یعنی اولش پیش روان پزشک رفتم و وقتی یکم با دارو بهتر شدم شروع کردم رفتم پیش روانشناس اما دارو هم ادامه میدادم . الان یک سال گذشته و تقریبا خوب خوب شدم بخاطر همین بنظرم شما هم پیش جفتش برید ضرر نمیکنید

0 0
shayan
پاسخ به این نظر
12:44 - 24 خرداد 00

بسیار مقاله مفید و به روزی بود متشکر از شما

1 0
فرزان
پاسخ به این نظر
19:25 - 8 آبان 99

من ترس از دست دادن اشخاصی که به نوعی در زندگیم نقش ایفا کرده اند را دارم حالا شما میگویید اضطراب. کتابی را پیشنهاد میکنید!

1 0
اشکان
12:44 - 13 آذر 01

در مورد اختلال شخصیت وابسته و علائم آن مطالعه کن

0 0
افزودن نظر:
captcha