22004925 - 021

بهترین راه درمان قطعی اضطراب

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
بهترین راه درمان قطعی اضطراب

درمان قطعی اضطراب یا درمان اضطراب عصبی، اصطلاحی است که به طیف وسیعی از روشهای مختلف روان درمانی و دارو درمانی برای درمان اختلالات اضطرابی اشاره می شود. به طور کلی، طبق آمار انستیتوی ملی بهداشت روان 18٪ از بزرگسالان و 25٪ از نوجوانان 13 تا 18 ساله با اضطراب زندگی می کنند. علاوه بر این، 4٪ از بزرگسالان و 6٪ از نوجوانان دارای یک اختلال اضطراب قابل تشخیص هستند.

تکنیک های درمانی مختلفی برای درمان قطعی اضطراب و درمان سریع استرس و اضطراب ایجاد شده اند و با گذشت زمان از رویکردهای روانکاوی اولیه به جدیدترین روش های شناختی و رفتاری تا دارو درمانی برای اضطراب تکامل یافته است. اگر با اضطراب زندگی می کنید، درمان شناختی اضطراب می تواند یک روش درمانی مؤثر باشد که ممکن است در یک دوره زمانی کوتاه باعث تسکین علائم شما شود. با این حال، این بدان معنا نیست که درمان اولیه به معنای پایان کار یا درمان قطعی اضطراب است. بیشتر درمان شامل تمرین و تکرار و همچنین مشاوره به مدت 3 ماه ادامه پیدا می کند و شما را ملزم می کند که پس از اتمام دوره درمان، آنچه را که خودتان یاد می گیرید را حتما در زمانهای خاص تمرین کنید. در ادامه به درمان اضطراب عصبی و درمان اضطراب شدید نیز خواهیم پرداخت.

انواع اختلالات اضطرابی که تحت درمان قرار می گیرند

انواع مختلف اختلال اضطراب با رویکردهای مختلف درمانی درمان می شود. برخی از این موارد شامل موارد زیر است:

 1. اختلال هراس
 2. وسواس فکری
 3. فوبیا
 4. اختلال اضطراب عمومی
 5. اختلال اضطراب اجتماعی
 6. اختلال استرس پس از سانحه

درمان قطعی اضطراب

صرف نظر از اختلال خاص، علل اساسی اغلب مشکلات از الگوهای مشابهی پیروی می کنند. افراد مبتلا به اضطراب تمایل دارند به طرز افراطی تری نسبت به افکار، احساسات و موقعیتهای ناخوشایند واکنش نشان دهند و ممکن است سعی کنند با اجتناب از محرکها، آن واکنشها را کنترل کنند. متأسفانه، این نوع اجتناب فقط به تقویت ترس و نگرانی کمک می کند. بیشتر انواع مدرن درمانی به تفکر منفی و اجتناب از شما کمک می کنند تا اضطراب را مدیریت کنید.

انواع درمان های قطعی اضطراب

هدف انواع درمان های اضطرابی کمک به شما در یادگیری چگونگی غلبه بر اضطراب و آرام کردن واکنش های احساسی است. در حقیقت، بسیاری از انواع درمان های ذکر شده در ادامه مقاله ممکن است انفرادی یا در یک گروه درمانی انجام شود. لازم به ذکر است در صورت مراجعه به مرکز مشاوره مکث و ارزیابی های لازم با توجه به شخصیت شما رویکرد درمانی و درمانگر مورد نظر مشخص می شود.

رویکرد شناختی - رفتاری برای درمان قطعی اضطراب

درمان شناختی رفتاری (CBT) برای انواع مختلف اختلالات اضطرابی از جمله اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی و اختلال اضطراب فراگیر مؤثر است. فرضیه CBT این است که بررسی افکار و برداشت های منفی شما برای تقویت و مثبت شدن می تواند تغییر کند می تواند برای مدیریت اضطراب مفید باشد. براساس این فرضیه، آنچه در مورد موقعیت ها می اندیشید در تعیین احساس شما از آنچه در واقع در آن شرایط اتفاق می افتد مهمتر است.

به عبارت دیگر، این افکار شما است که تعیین می کند چه احساسی دارید.

افکار منفی ترس و اضطراب را بدتر می کند. بنابراین، هدف CBT اصلاح افکار منفی غیر منطقی و جایگزینی آنها با برداشت های مثبت تر و واقعی تر است. این فرایند به بهترین وجه با یک درمانگر خوب انجام می شود زیرا شناسایی افکار غیرمنطقی بسیار سخت است.

به عنوان مثال، شما ممکن است تفکرات «سیاه و سفید» داشته باشید، جایی که فرض کنید همه چیز بد یا همه خوب است. در عوض، شما این افکار را جایگزین این درک واقع بینانه تر می کنید که بین سایه ها خاکستری زیادی وجود دارد. استفاده از تکنیک های CBT عملی است، اما هنگامی که شما شروع به شناخت اضطراب و عوامل محرک خود کردید، می توانید مهارت های مقابله ای را که در CBT یاد می گیرید برای مدیریت اضطراب، وحشت و نگرانی یاد بگیرید.

/// شماره های تماس ///

چگونه CBT برای درمان اضطراب استفاده می شود؟

قرار گرفتن در جلسات درمان قطعی اضطراب همراه با دارو درمانی بهترین روش درمان اضطراب است. فرضیه درمان در معرض این است که اجتناب از موقعیتهایی که باعث اضطراب شما می شود باعث می شود ترس شما قوی تر شود.

در مواجهه با درمان اضطراب، از شما خواسته می شود کاری را انجام دهید که از آن می ترسید یا در واقع به موقعیت نزدیک شده و آن را انجام دهید. این کار اغلب طبق روشی انجام می شود که تحت عنوان «حساسیت زدایی سیستماتیک» شناخته می شود، که در آن شما با کمترین اقدام تحریک کننده اضطراب شروع می کنید و مسیر خود را از آنجا آغاز می کنید.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست شخصیت

رفتار درمانی دیالکتیکی برای درمان قطعی اضطراب

رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT) روشی است که در دهه 1980 توسط مارشا لینهان ساخته شد تا به افراد در مدیریت اختلال شخصیت مرزی (BPD) کمک کند. افراد مبتلا به BPD در مدیریت واکنشهای عاطفی خود، به ویژه در روابط با افراد دیگر، مشکل دارند. واکنشهای عاطفی آنها خیلی سریع اتفاق می افتد و مدت زمان زیادی طول می کشد تا به سطح طبیعی برانگیخته خود بروند.

در حالی که این رویکرد درمانی به طور خاص برای اختلالات اضطرابی نیست، DBT ممکن است به مدیریت اضطراب کمک کند زیرا مهارت های مقابله ای را که شامل تقویت نقاط قوت شما است، شناسایی افکار غیر مفید، تمرین خود آرامش بخش، تنظیم احساسات و ذهن آگاهی و مدیریت استرس پس از آسیب را به شما آموزش می دهد.

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برای درمان بلند مدت و ریشه ای اضطراب

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) یکی دیگر از روشهای درمانی است که برای انواع اختلالات اضطرابی مؤثر است. درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد شامل شناسایی باورهای شما در زندگی و سپس عمل به روش هایی است که با ارزش های شما مطابقت دارد. این فرم درمانی همچنین ذهن آگاهی را با استفاده از استعاره ها آموزش می دهد.

هنر درمانی برای درمان قطعی اضطراب در کودکان

هنر درمانی نوع جدیدی از رویکردها برای درمان قطعی اضطراب در کودکان است که برای تأیید اثربخشی آن نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. با این حال، برخی از شواهد در مورد اثربخشی بیشترACT در کاهش اضطراب وجود دارد. هنر درمانی شامل استفاده از هنر برای بیان و پردازش احساسات یا استفاده از هنر برای تمرین ذهن آگاهی و آرامش است.

خانواده درمانی برای درمان اضطراب ها و تنشهای خانواده

اگر فردی در خانواده شما اختلال اضطرابی داشته باشد، زندگی اعضای دیگر خانواده را تحت تأثیر قرار می دهد، در این صورت وجود خانواده درمانی می تواند مفید باشد. کسانی که از اعضای خانواده حمایت می کنند می توانند یاد بگیرند که چگونه بهترین کمک را برای افراد اضطرابی می تواند انجام دهند. غالباً، مراقبان نیز می توانند احساس سنگینی کنند، بنابراین خانواده درمانی می تواند به هر فردی که مبتلا باشد، کمک کند.

درمان اضطراب

روانکاوی درمانی برای اضطراب های ریشه ای و قدیمی

این نوع درمانی شامل بررسی تجربیات گذشته شما برای تعیین تأثیر آنها بر درمان قطعی اضطراب فعلی شما است. در طول روانکاوی، روانکاو شما به شما کمک می کند تا این تجربیات را شناسایی و پردازش کنید تا اضطراب فعلی خود را کاهش دهید.

درمان بین فردی برای اضطراب های زوجین

در صورتی که اضطراب شما در درجه اول به روابط شما با افراد دیگر مربوط باشد، ممکن است از درمان بین فردی استفاده شود، مانند این مورد اختلال اضطراب اجتماعی.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: احساس اضطراب و راه های درمان آن

مهارت ها و آموزش های مهم در درمان اضطراب

 1. تکنیک های آرامش
 2. چگونه موقعیت ها را از دیدگاه دیگری ببینیم
 3. چگونه می توان هنگام اضطراب آرامش را برگرداند
 4. چگونه به بهترین روش به موقعیت هایی که از آنها می ترسید نزدیک شوید
 5. مهارت های مقابله ای برای درمان قطعی اضطراب
 6. مهارت های حل مسئله

نقش دارو در درمان اضطراب

هنگامی که شما دچار وحشت و دلهره قلبی شده اید، از ترس فلج شده اید، یا از شب بی خوابی های دوباره که در اثر نگرانی بوده است خسته شده اید، برای تسکین هر کاری انجام خواهید داد. شکی نیست که وقتی اضطراب ناتوان کننده است، دارو می تواند کمک کننده باشد. اما آیا داروها همیشه بهترین پاسخ هستند؟

انواع مختلفی از داروها در درمان اختلالات اضطرابی استفاده می شوند، از جمله داروهای سنتی ضد اضطراب مانند بنزودیازپین ها (که معمولاً برای استفاده کوتاه مدت تجویز می شود) و گزینه های جدیدتری مانند داروهای ضد افسردگی SSRI (که اغلب به عنوان یک راه حل اضطراب طولانی مدت توصیه می شود). این داروها می توانند تسکین موقت داشته باشند، اما عوارض جانبی و نگرانی های ایمنی را نیز به همراه دارند در حقیقت، در مورد اثربخشی طولانی مدت آنها سؤالات بسیاری وجود دارد. طبق نتایج به دست آمده بنزودیازپین ها پس از 4 تا 6 ماه استفاده منظم، اثر ضد اضطراب درمانی خود را از دست می دهند.

علاوه بر این، کنار گذاشتن داروهای اضطرابی مشکلاتی از جمله عود اضطراب که می تواند از مشکل اصلی شما بدتر باشد را می تواند به همراه داشته باشد.

با این حال اگر رنج می برید و نیاز به درمان فوری دارید حتی اگر تسکین اضطراب با عوارض و خطراتی همراه باشد، وقتی هراس و ترس بر زندگی شما حاکم باشد، استفاده از دارو باز هم می تواند معامله عادلانه ای به نظر برسد.

نتیجه نهایی این است که یک زمان و مکانی برای داروهای اضطرابی وجود دارد. اگر اضطراب شدید دارید که باعث اختلال در عملکرد شما می شود، دارو می تواند مفید باشد خصوصاً به عنوان یک درمان کوتاه مدت. داروهای اضطراب می توانند علائم را کاهش دهند، اما آنها برای همه مناسب نیستند و تنها جواب آنها نیست. این بر عهده شماست که گزینه های خود را ارزیابی کرده و تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما بهتر است.

دو نکته مهم در درمان اضطراب

بسته به شدت علائم شما ممکن است تعداد جلسات کوتاه مدت یا طولانی مدت داشته باشید. برخی افراد در 8 تا 10 جلسه بهبود نشان می دهند، به خصوص اگر درمانگر شما با یک درمان کوتاه مدت مانند CBT کار می کند. در آخر لازم به ذکر است مرکز مشاوره مکث به عنوان تخصصی ترین مرکز مشاوره در تهران برای درمان سریع و قطعی اضطراب آماده خدمت رسانی به شما است.

منبع: helpguide.org

سوالات متداول

1. تعیین وقت برای درمان اضطراب چگونه است؟
برای درمان اضطراب شما می توانید با شماره های مرکز مشاوره مکث تماس حاصل کنید.

2. درمان اضطراب چگونه است؟
درمان اضطراب معمولا با رفتار درمانی یا شناخت درمانی وضعیت بهتری پیدا می کند.

3. آیا دارو درمانی برای اضطراب مفید است؟
در صورت تشخیص روانپزشک و انجام تست های تشخیص دارو هم می تواند تاثیرات زیادی داشته باشد.

انتشار در:
افزودن نظر:
CAPTCHA2




ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث