22006198 021

بهترین راه درمان قطعی اضطراب

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(25 رای)
بهترین راه درمان قطعی اضطراب

همه ما اضطراب را تجربه میکنیم. به عنوان مثال، صحبت کردن در مقابل یک گروه میتواند ما را مضطرب کند، اما این اضطراب ما را به آمادگی و تمرین نیز تشویق میکند. رانندگی در ترافیک سنگین یکی دیگر از منابع رایج اضطراب است، اما به ما کمک میکند تا هوشیار و محتاط باشیم تا از تصادف جلوگیری کنیم. با این حال، هنگامی که احساس ترس و ناراحتی شدید غلبه میکند و ما را از انجام فعالیت های روزمره باز میدارد، ممکن است یک اختلال اضطرابی، علت آن باشد. اختلالات اضطرابی شایع ترین نگرانی سلامت روان هستند. تقریباً 7 درصد از کودکان 3 تا 17 ساله هر ساله مشکلاتی را با اضطراب تجربه میکنند. اکثر افراد قبل از 21 سالگی علائم را نشان میدهند.

به قول کارن هورنای (karen horney) روانشناس برجسته تاریخ روانشناسی، ریشه تمام مشکلات روحی و روانی و حتی جسمانی، اضطراب (Anxiety) میباشد که خود را به اشکال مختلفی بروز میدهد. اما در سال 2022 با توجه به افزایش سرعت و تغییر در زندگی رویکردهای روان درمانی هم تغییر کردند. در این مقاله به بهترین راه های درمان قطعی اضطراب میپردازیم.

از جمله مشکلاتی که ریشه آن میتواند اضطراب باشد

 • انواع افسردگی Types of Depression
 • انواع وسواس All kinds of obsessions
 • اختلال قمار Gambeling Disorder
 • بیماریهای روان تنی Psychosomatic diseases
 • اعتیاد به مواد مخدر Drug addiction
 • اعتیاد به الکل Alcoholism
 • اعتیاد به سیگار Cigarette addiction
 • اختلالات پارافیلیک یا جنسی Paraphilic Disorders
 • مشکلات زناشویی Marital Problems
 • مشکل در خواب Difficulty sleeping
 • مشکل در خوراک bulimia

سوالات متداول در درمان قطعی اضطراب

راه های درمان اضطراب چیست؟

کمک گرفتن از روانشناس و یا روانپزشک. در نظر داشته باشید شناسایی نوع اضطراب بسیار مهم است.

دوره درمان اضطراب چقدر است؟

بستگی به نوع اضطراب مدت زمان آن متفاوت است که در ادامه به انواع اضطراب اشاره خواهیم کرد.

آیا اضطراب نیاز به دارو درمانی دارد؟

در صورت تشخیص روانپزشک و مصاحبه بالینی دارو درمانی هم انجام میشود.

آیا روان درمانی برای اضطراب مناسب است؟

روان درمانی و انتخاب رویکرد مناسب جهت پیش بردن جلسات با توجه به نوع اضطراب بسیار مهم است.

درمان سریع استرس و اضطراب چگونه است؟

سریع ترین راه کنترل اضطراب و نه درمان ریشه ای آن، دارو درمانی است.

شایع ترین علائم اضطراب در زنان

 • ترس یا نگرانی بیش از حد
 • تحریک پذیری
 • تغییر در رفتار مانند اجتناب از مواردی که باعث اضطراب میشود
 • مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری
 • احساس بی قراری یا در حاشیه بودن
 • تنش عضلانی
 • تنگی نفس
 • افزایش ضربان قلب

شایع ترین علائم اضطراب در مردان

 • افزایش تپش قلب
 • تعرق مداوم
 • تنش عضلانی
 • بی قراری یا آشفتگی
 • سرگیجه
 • تنگی نفس یا احساس خفگی
 • بی خوابی

چگونه سندرم روده تحریک پذیر (IBS) با اختلالات اضطرابی مرتبط است؟

افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر شرایط سختی برای هضم غذا دارند. معمولا آنها با مواردی همچون مشکل در هضم غذا، درد معده، یبوست و اسهال دارند. ارتباط بین سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و اضطراب ناشی از کنترل بخشی از سیستم عصبی روده بزرگ است. پاسخ سیستم عصبی به استرس و اضطراب عملکرد آنرا دجار چالش کند. طبق آمار 50 الی 90 درصد افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیری اضطراب یا استرس دارند. درمان IBS میتواند همراه با مدیریت استرس و درمان افسردگی و اضطراب به شکل اساسی باشد.

تفاوت اضطراب استرس و فوبیا

اگر بخواهیم بصورت خیلی خلاصه توضیح دهیم اضطراب (Anxiety) مبهم و غایت نگر است که دلیل دلشوره آن نیاز به بررسی دارد. استرس مشخص و عینی است که در بسیاری از افراد وجود دارد و با تمرین مدیرت استرس بعد از چند وقت کاهش چشم گیری پیدا میکند مانند استرس رانندگی یا استرس شغلی یا استرس هایی که برای اولین بار تجربه میکنیم. اما فوبیا که انواع مختلف آنرا در ادامه معرفی میکنیم به مواردی اشاره دارد که بصورت واقعی استرس و ترسی ندارد مانند دیدن گربه یا فوبی هواپیما که همراه با افزایش بسیار زیاد علائم استرس و یا حمله پانیک باشد، به این گونه موارد فوبیا گفته میشود.

تکنیک های درمانی اضطراب

تکنیک های درمانی مختلفی برای درمان قطعی اضطراب و درمان سریع استرس و اضطراب وجود دارد. با گذشت زمان و پیشرفت علم روانپزشکی و روانشناسی از رویکردهای روانکاوی ابتدایی به جدیدترین روش های درمانی در حوزه موج سوم شناختی و رفتاری تا دارو درمانی برای اضطراب این پروسه پیش رفته است. اگر با اضطراب زندگی میکنید، درمان شناختی اضطراب میتواند یک روش درمانی مؤثر باشد که ممکن است در یک دوره زمانی کوتاه باعث تسکین علائم شما شود. با این حال، این بدان معنا نیست که درمان اولیه به معنای پایان کار یا درمان قطعی اضطراب است. بیشتر رویکردها و تکنیک های درمانی اضطراب، شامل تمرین و تکرار و همچنین مشاوره به مدت 3 ماه است. و مراجع کننده را ملزم میکند که پس از اتمام دوره درمان قسمتی از تمرین ها را که دیگر به آن عادت کرده است را انجام دهد و از آن تکنیک ها و تمرین ها لذت ببرد.

انواع اختلالات اضطرابی Anxiety Disorders

انواع مختلف اختلالات اضطرابی Anxiety Disorders و انتخاب رویکردهای مختلف درمانی پس از ارزیابی و تشخیص توسط روانشناس انجام میگردد تا سرعت و کیفیت کار افزایش زیادی پیدا کند. معمولا مراحل ارزیابی و تشخیص شامل یک جلسه مصاحبه بالینی به روش MSE و یک جلسه دیگر شامل اجرا و تفسیر تست های تکمیلی برای شناسایی دقیق نوع اضطراب است.

انواع اختلالات اضطرابی بر اساس DSM-5:

 1. اختلال اضطراب جدایی Separation Anxiety Disorder
 2. سکوت انتخابی Slective Mutism
 3. هراس اختصاصی Specific Phobia
 4. اختلال اضطراب اجتماعی (جمعیت هراسی) Social Phobia
 5. اختلال پانیک Panic Disorder
 6. گذر هراسی Agoraphobia
 7. اختلال اضطراب فراگیر Generalized Anxiety Disorder
 8. اختلالات اضطرابی ناشی از دارو Medication-induced Anxiety Disorder

درمان قطعی اضطراب

وجه مشترک انواع اضطراب ها چیست؟

صرف نظر از اختلال خاص، علل اساسی اغلب مشکلات از الگوهای مشابهی پیروی میکنند. افراد مبتلا به اضطراب تمایل دارند به طرز افراطی تری نسبت به افکار، احساسات و موقعیت های ناخوشایند واکنش نشان دهند و ممکن است سعی کنند با اجتناب از محرک ها، آن واکنش ها را کنترل کنند. متأسفانه، این نوع اجتناب فقط به تقویت ترس و نگرانی دامن میزند. بیشتر انواع رویکردهای درمانی به اصلاح تفکر منفی و بازسازی شناختی شما کمک میکند.

میزان شیوع اضطراب چقدر است؟

بطور کلی، طبق آمار انستیتوی ملی بهداشت روان آمریکا 18٪ از بزرگسالان و 25٪ از نوجوانان 13 تا 18 ساله با اضطراب زندگی میکنند. علاوه بر این، 4٪ از بزرگسالان و 6٪ از نوجوانان دارای یک اختلال اضطراب قابل تشخیص هستند.

نکته: با توج به شیوع پاندمی کرونا در سال 2020 که یک عامل استرس زا میباشد و استرس میتواند اضطرای های خفته که در ناخودآگاه افراد است را بیدار کند، میتوان گفت که آمار اضطراب در کل دنیا به شدت افزایش پیدا کرده است، که در ادامه آن باعث شیوع مشکلات بسیار بیشتری که در بالا ذکر کردیم میشود. مثل افزایش افسردگی، وسواس، اعتیاد و بسیاری دیگر از مشکلات روحی و جسمی.

درمان قطعی اضطراب

هدف انواع درمان های اضطرابی کمک به شما در یادگیری چگونگی غلبه بر اضطراب و آرام کردن واکنش های احساسی است. در حقیقت، بسیاری از انواع درمان های ذکر شده در ادامه مقاله ممکن است انفرادی یا در یک گروه درمانی انجام شود. البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که کاهش اضطراب و عدم اختلال در عملکرد روزانه را میتوان به نوعی درمان قطعی اضطراب دانست. لازم به ذکر است در صورت مراجعه به مرکز مشاوره مکث و ارزیابی های لازم با توجه به شخصیت شما رویکرد درمانی و درمانگر مورد نظر شما مشخص میگردد.

رویکرد شناختی - رفتاری برای درمان قطعی اضطراب

درمان شناختی رفتاری(CBT) برای انواع مختلف اختلالات اضطرابی از جمله اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی و اختلال اضطراب فراگیر مؤثر است. فرضیه CBT این است که بررسی افکار و برداشت های منفی شما برای تقویت و مثبت شدن میتواند تغییر کند میتواند برای مدیریت اضطراب مفید باشد. براساس این فرضیه، آنچه در مورد موقعیت ها می اندیشید در تعیین احساس شما از آنچه در واقع در آن شرایط اتفاق می افتد مهم تر است.

به عبارت دیگر، این افکار شما است که تعیین میکند چه احساسی دارید.

افکار منفی ترس و اضطراب را بدتر میکند. بنابراین، هدف CBT اصلاح افکار منفی غیر منطقی و جایگزینی آن ها با برداشت های مثبت تر و واقعی تر است. این فرایند به بهترین وجه با یک درمانگر خوب انجام میشود زیرا شناسایی افکار غیرمنطقی بسیار سخت است.

به عنوان مثال، شما ممکن است تفکرات «سیاه و سفید» داشته باشید، یعنی فرض کنید همه چیز بد یا خوب است. در عوض، شما این افکار را جایگزین این درک واقع بینانه تر میکنید که بین سایه ها خاکستری زیادی وجود دارد. استفاده از تکنیک های CBT عملی است، اما هنگامی که شما شروع به شناخت اضطراب و عوامل محرک خود کردید، میتوانید مهارت های مقابله ای را که در CBT یاد میگیرید برای مدیریت اضطراب، وحشت و نگرانی یاد بگیرید.

چگونه CBT برای درمان اضطراب استفاده میشود؟

قرار گرفتن در جلسات درمان قطعی اضطراب همراه با دارو درمانی بهترین روش درمان اضطراب است. فرضیه درمان در معرض این است که اجتناب از موقعیت هایی که باعث اضطراب شما میشود باعث میشود ترس شما قوی تر شود.

در مواجهه با درمان اضطراب، از شما خواسته میشود کاری را انجام دهید که از آن می ترسید یا در واقع به موقعیت نزدیک شده و آنرا انجام دهید. این کار اغلب طبق روشی انجام میشود که تحت عنوان «حساسیت زدایی سیستماتیک» شناخته میشود، که در آن شما با کمترین اقدام تحریک کننده اضطراب شروع میکنید و مسیر خود را از آنجا آغاز میکنید.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست شخصیت

رفتار درمانی دیالکتیکی برای درمان قطعی اضطراب

رفتار درمانی دیالکتیکی(DBT) روشی است که در دهه 1980 توسط مارشا لینهان ساخته شد تا به افراد در مدیریت اختلال شخصیت مرزی (BPD) کمک کند. افراد مبتلا به BPD در مدیریت واکنش های عاطفی خود، به ویژه در روابط با افراد دیگر، مشکل دارند. در درمان قطعی اضطراب و در واکنش های عاطفی آنها خیلی سریع اتفاق می افتد و مدت زمان زیادی طول می کشد تا به سطح طبیعی برانگیخته خود بروند.

در حالی که این رویکرد درمانی بطور خاص برای اختلالات اضطرابی نیست، DBT ممکن است به مدیریت اضطراب کمک کند زیرا مهارت های مقابله ای را که شامل تقویت نقاط قوت شما است، شناسایی افکار غیر مفید، تمرین خود آرامش بخش، تنظیم احساسات و ذهن آگاهی و مدیریت استرس پس از آسیب را به شما آموزش میدهد.

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برای درمان بلندمدت و ریشه ای اضطراب

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) یکی دیگر از روش های درمانی است که برای انواع اختلالات اضطرابی مؤثر است. درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد شامل شناسایی باورهای شما در زندگی و سپس عمل به روش هایی است که با ارزش های شما مطابقت دارد. این فرم درمانی همچنین ذهن آگاهی را با استفاده از استعاره ها آموزش میدهد.

هنر درمانی برای درمان قطعی اضطراب در کودکان

هنر درمانی نوع جدیدی از رویکردها برای درمان قطعی اضطراب در کودکان است که برای تأیید اثربخشی آن نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. با این حال، برخی از شواهد در مورد اثربخشی بیشترACT در کاهش اضطراب وجود دارد. هنر درمانی شامل استفاده از هنر برای بیان و پردازش احساسات یا استفاده از هنر برای تمرین ذهن آگاهی و آرامش است.

خانواده درمانی برای درمان اضطراب ها و تنشهای خانواده

اگر فردی در خانواده شما اختلال اضطرابی داشته باشد، زندگی اعضای دیگر خانواده را تحت تأثیر قرار میدهد، در این صورت وجود خانواده درمانی میتواند مفید باشد. کسانی که از اعضای خانواده حمایت میکنند میتوانند یاد بگیرند که چگونه بهترین کمک را برای افراد اضطرابی میتوانند انجام دهند. غالباً، مراقبان نیز میتوانند احساس سنگینی کنند، بنابراین خانواده درمانی میتواند به هر فردی که مبتلا باشد، کمک کند.

درمان اضطراب

روانکاوی درمانی برای اضطراب های ریشه ای و قدیمی

این نوع درمانی شامل بررسی تجربیات گذشته شما برای تعیین تأثیر آنها بر درمان قطعی اضطراب فعلی شما است. در طول روانکاوی، روانکاو شما به شما کمک میکند تا این تجربیات را شناسایی و پردازش کنید تا اضطراب فعلی خود را کاهش دهید.

درمان بین فردی برای اضطراب های زوجین

در صورتی که اضطراب شما در درجه اول به روابط شما با افراد دیگر مربوط باشد، ممکن است از درمان بین فردی استفاده شود، مانند این مورد اختلال اضطراب اجتماعی.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: احساس اضطراب و راه های درمان آن

مهارت ها و آموزش های مهم در درمان اضطراب

 1. تکنیک های آرامش
 2. چگونه موقعیت ها را از دیدگاه دیگری ببینیم
 3. چگونه میتوان هنگام اضطراب آرامش را برگرداند
 4. چگونه به بهترین روش به موقعیت هایی که از آن ها می ترسید نزدیک شوید
 5. مهارت های مقابله ای برای درمان قطعی اضطراب
 6. مهارت های حل مسئله

نقش دارو در درمان اضطراب

هنگامی که شما دچار وحشت و دلهره قلبی شده اید، از ترس فلج شده اید، یا از شب بی خوابی های دوباره که در اثر نگرانی بوده است خسته شده اید، برای تسکین هر کاری انجام خواهید داد. شکی نیست که وقتی اضطراب ناتوان کننده است، دارو میتواند کمک کننده باشد. اما آیا داروها همیشه بهترین پاسخ هستند؟

انواع مختلفی از داروها در درمان اختلالات اضطرابی استفاده میشوند، از جمله داروهای سنتی ضد اضطراب مانند بنزودیازپین ها(که معمولاً برای استفاده کوتاه مدت تجویز میشود) و گزینه های جدیدتری مانند داروهای ضد افسردگی SSRI (که اغلب به عنوان یک راه حل اضطراب طولانی مدت توصیه میشود). این داروها میتوانند تسکین موقت داشته باشند، اما عوارض جانبی و نگرانی های ایمنی را نیز به همراه دارند در حقیقت، در مورد اثربخشی طولانی مدت آنها سؤالات بسیاری وجود دارد. طبق نتایج بدست آمده بنزودیازپین ها پس از 4 تا 6 ماه استفاده منظم، اثر ضد اضطراب درمانی خود را از دست میدهند.

علاوه بر این، کنار گذاشتن داروهای اضطرابی مشکلاتی از جمله عود اضطراب که میتواند از مشکل اصلی شما بدتر باشد را میتواند به همراه داشته باشد.

با این حال اگر رنج می برید و نیاز به درمان فوری دارید حتی اگر تسکین اضطراب با عوارض و خطراتی همراه باشد، وقتی هراس و ترس بر زندگی شما حاکم باشد، استفاده از دارو باز هم میتواند معامله عادلانه ای به نظر برسد.

نتیجه نهایی این است که یک زمان و مکانی برای داروهای اضطرابی وجود دارد. اگر اضطراب شدید دارید که باعث اختلال در عملکرد شما میشود، دارو میتواند مفید باشد خصوصاً به عنوان یک درمان کوتاه مدت. داروهای اضطراب میتوانند علائم را کاهش دهند، اما آنها برای همه مناسب نیستند و تنها جواب آنها نیست. این بر عهده شماست که گزینه های خود را ارزیابی کرده و تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما بهتر است.

دو نکته مهم در درمان اضطراب

بسته به شدت علائم شما ممکن است تعداد جلسات کوتاه مدت یا طولانی مدت داشته باشید. برخی افراد در 8 تا 10 جلسه بهبود نشان میدهند، به خصوص اگر درمانگر شما با یک درمان کوتاه مدت مانند CBT کار میکند. در آخر لازم به ذکر است مرکز مشاوره مکث به عنوان تخصصی ترین مرکز مشاوره در تهران برای درمان سریع و قطعی اضطراب آماده خدمت رسانی به شما است.

منابع: helpguide.org و nami.org

سوالات متداول

1. تعیین وقت برای درمان اضطراب چگونه است؟
برای درمان اضطراب شما می توانید با شماره های مرکز مشاوره مکث تماس حاصل کنید.

2. درمان اضطراب چگونه است؟
درمان اضطراب معمولا با رفتار درمانی یا شناخت درمانی وضعیت بهتری پیدا می کند.

3. آیا دارو درمانی برای اضطراب مفید است؟
در صورت تشخیص روانپزشک و انجام تست های تشخیص دارو هم می تواند تاثیرات زیادی داشته باشد.

نظرات کاربران:
فرزان
پاسخ به این نظر
19:25 - 8 آبان 99

من ترس از دست دادن اشخاصی که به نوعی در زندگیم نقش ایفا کرده اند را دارم حالا شما میگویید اضطراب. کتابی را پیشنهاد میکنید!

1 0
shayan
پاسخ به این نظر
12:44 - 24 خرداد 00

بسیار مقاله مفید و به روزی بود متشکر از شما

0 0
hana
پاسخ به این نظر
11:31 - 24 شهریور 00

بهتره برای اضطراب پیش مشاور بریم یا روانشناس یا روان پزشک

0 0
آنا
14:55 - 30 شهریور 00

سلام من پارسال مشکل اضطراب داشتم هم پیش روانشناس رفتم هم روان پزشک یعنی اولش پیش روان پزشک رفتم و وقتی یکم با دارو بهتر شدم شروع کردم رفتم پیش روانشناس اما دارو هم ادامه میدادم . الان یک سال گذشته و تقریبا خوب خوب شدم بخاطر همین بنظرم شما هم پیش جفتش برید ضرر نمیکنید

0 0
roya
پاسخ به این نظر
18:35 - 11 آبان 00

سلام من چند سال هست که درگیر اضطراب هستم و وقتی به برخی موضوعات خاص مثل مرگ فکر میکنم به شدت درگیر اضطراب میشم و نمیتونم هیچ کاری بکنم هیچ اطلاعاتی از درمان ها ندارم و نمیدونم به چه کسی باید مراجعه کنم و دقیقا چه کارهایی برام میکنه اما جدیدا اینجوری شده که به هیچ کاری نمیرسم وقتی درگیر اضطراب میشم و به شدت توی درسام افت کردم کسی میتونه منو راهنمایی کنه

0 0
سحر.ب
17:12 - 25 آبان 00

سلام خب اینجور که میگید حتما اختلال اضطرابی دارید و اینجوری نمیشه کسی راهنماییتون کنه و مشکلتون حل بشه باید حتما به صورت تخصصی اقدام بکنید برای حل کردن مشکلتون امیدوارم که حل بشه واقعا وقتی که مشکلات باعث میشه از زندگیتون بیفتید باید خیلی سریع به دکتر مراجعه کنید تا بیشتر نشه

0 0
p.d
09:46 - 4 دی 00

ه دفتر داشته باش و روزانه تمام فکرهایی که ناراحتت می کنه و تمام ناراحتی ها و اضطراب هات بنویس شاید روزی نیم ساعت طول بکشه ولی تخلیه می شی خیلی آرومتر می شی در ضمن یه توصیه ای که مشاور بهم کرد و فوق العاده موثر بود این که روزی یک ساعت برو پارک و در حالی که یک سری ترانه شاد انتخاب کردی و تو گوشیت در حال پخشه و هدفون تو گوشت شروع به دویدن کن ترانه شاد با صدای بلند.نه آزار دهنده. بهت انرژی برای دویدن می ده و از طرفی نمی زاره فکرهای آزاردهنده تو اون یک ساعت به سراغت بیاد و با دویدن تموم اون انرژی که در حالت عادی به صورت اضطراب خودش نشون می ده تخلیه می شه بعد یک ساعت که به خونه برمی گردی ذهنت کاملا ساکت و آرومه و در کمال تعجب سرشار از انرژی مفیدی که دلت می خواد بری تموم کارهای عقب موندت انجام بدی

0 0
مهنا
پاسخ به این نظر
14:55 - 8 دی 00

سلام! من از وقتی که یادم میاد با استرس و اضطراب دست به گریبان بودم و هیجوقت حاضر نبودم قبول کنم مشکل دارم. بعد از یه مدت وسواس هم مزید بر علت شد. امروز به خاطر پسرم دل رو به دریا زدم و رفتم دکتر. تشخیص افسردگی برام گذاشت و دارویی برام نوشت به اسم سرترالین. الان اومدم خونه و بعد از یه کم جست و جو توی نت و خونون عواضش یه کم ترسیدم. به درجه ای رسیدم که فکر میکنم هیچ کس و هیچ چیز نمیتونه بهم کمک کنه ازین وضعیت بیام بیرون. خواهشا اگه خودتون و نزدیکانتون ازین دارو استفاده کردن بیاین و تجربیاتتونو در اختیارم بزارین. ممنونم ازتون

0 0
افزودن نظر:
captcha