ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: خیانت به همسر | از فانتزی تا واقعیت

خیانت به همسر | از فانتزی تا واقعیت

بسیار غم انگیز است که روانشناسان و زوج درمانگران هرگز قادر نخواهند بود به این سوال که چه کسی و چرا خیانت می کند، پاسخ دهند. در توضیح علت خیانت به همسر عوامل متعددی چون شخصیت، نوع ارتباط و نگرش ها و عادات فرهنگی در این زمینه دخیل اند که پاسخ به چرایی این جریان را سخت می کند. مدل های مختلف خیانت به عامل هایی از قبیل مشکلات همیشگی، سرخوردگی، ارتباطات ضعیف، شخصیتهای تکانشی، نارضایتی جنسی، عادت، نقص عملکرد اجرایی، عدم همدلی، خستگی و نیازهای عاطفی برآورده نشده مرتبط است و فقط یک پاسخ ساده وجود ندارد.

دنیس باگارزی (خانواده درمانگر) می گوید که ما نظم بخشیدن به این فاکتورها بدنبال یافتن انواع خیانت هستیم که دریابیم که چه چیزی افراد را از راه به در می کند. هر یک از موقعیت هایی که خیانت در آن رخ می دهد از بر هم کنش یک یا چند عامل خاص خود تشکیل شده اند و برای مقابله با آن روش های مختلفی را طلب می کند. وی راه حل های مختلفی را برای هر یک توصیه کرده است. بدیهی است که اینها تنها اولین قدم های لازم هستند ولی امیدواریم که در صورت بروز این وضعیت شما از مشاوره عملی کمک گیرید.

خیانت به همسر

در ادامه شش راه برای شناسایی و اصلاح خیانت در روابط بلند مدت بررسی و بحث می شود.

1. ملاقات کوتاه

ارتباط یک شبه و یا ارتباطی که برای چند هفته کوتاه به طول می انجامد، عمدتا متاثر از مصرف الکل یا داروهای دیگر است که با غریبه ها رخ می دهد، دور از خانه پیش می آید و بعید به نظر می رسد که فاش شود و طرفین توافق دارند که این ارتباط مدت زمان محدودی خواهد داشت.

راه حل ممکن

به نظر می رسد که افراد درگیر در این ارتباط در یک برخورد کوتاه به دنبال تازگی، ماجراجویی و فرار از تنهایی هستند. آنها در آن زمان فکر می کنند که این رابطه، تاثیری دائمی بر روی رابطه بلندمدت آنها نخواهد گذاشت اما این خیانت باعث ایجاد آشفتگی درونی می شود که در نهایت بر کیفیت ارتباط بلند مدت فرد تاثیر می گذارد. بنابراین اگر چه به نظر می رسد  که این رابطه «بی ضرر» است ولی توجه کنید که این رابطه می تواند آغاز از هم پاشیدن ارتباط دراز مدت شما باشد. اگر در یکی از این سناریوها دخالت دارید، شناخت خطرات این ارتباطات گام مهمی برای تغییر رفتار شما خواهد بود.

2. روابط جنسی دوره ای

برخلاف روابط یک شبه و کوتاه مدت، این نوع از روابط بصورت دوره ای در یک فاز تکانشی هر چند وقت یکبار اتفاق می افتد.

راه حل ممکن

اگر شما تکانشی هستید، بهترین روش برای شما این است که شانس خیانت را با کاهش عواملی که موجب تحریک بیشتر شما می شود، همچون مصرف مواد مخدر یا الکل، کاهش دهید. اگر ارتباطات اینگونه باعث رفع نیازهای جنسی برآورده نشده شما می شود، از درمان های جنسی ای کمک بگیرید که عوامل درگیر در تمایلات جنسی پیچیده شما را شناسایی کند و به تغییر الگوهای تمایلات و تحریکات شما پرداخته شود.

3. خیانت ابزاری و سود آور

آیا نیاز به ارتقا موقعیت دارید؟ شما ممکن است تصمیم گیرید که با فردی با موقعیت بالاتر، ارتباط جنسی برقرار کنید. استفاده از این نوع خیانت معمولا برای سود مالی یا منفعت حرفه ای و یا مادی است که تمایل به این ارتباط نسبت به تمایل به خیانت کمتر است. گرچه ممکن است که خیانت ابزاری جهت تنبیه و یا برانگیختن حسادت زوج فرد نیز اتفاق بیافتد.

راه حل ممکن

خطرات قابل توجهی در این نوع از خیانت چه در محل کار و چه در خانه وجود دارد. روابط کاری که با ارتباط جنسی آمیخته شود، معمولا نتیجه معکوس می دهد و ممکن است به طور کل، کارتان را از دست بدهید. حتی اگر احتمال دارد که ارتقا بگیرید، شما ناچارید که تصمیم بگیرید که این مسیر را پیش نگیرید. اگر ريیس هستید باید این را بخوبی بدانید! چرا که آزار و اذیت جنسی، ممکن است موجب شود از کارتان اخراج شوید و یا حتی اتفاقی بدتر برایتان بیافتد؛ بعلاوه استفاده از ارتباط جنسی برای شماتت و یا انتقام گرفتن از همسرتان می تواند باعث از هم پاشیدن رابطه شود. اگر در یکی از این شرایط هستید باید خطرات موجود را شناسایی کنید و کاری را انجام دهید که موجب اصلاح رابطه اولیه تان شود.

خیانت

4. خیانت کوتاه مدت ناشی از شرایط زندگی

با در نظر گرفتن مسئولیت های افراد، گاهی مقابله با تغییرات مربوط به پیری، از دست دادن شغل و تغییرات شدید در وضعیت مالی، می تواند میل به خود ارزشمندی را از طریق خیانت تحریک کند. افرادی که به این نوع خیانت ورود می کنند، تلاش می کنند تا نیاز به کنترل خود را با خیانت اعمال کنند، چرا که قادر به کنترل اموری که در زمینه های دیگر زندگی اتفاق افتاده است، نیستند.

راه حل ممکن

توجه کنید که استفاده از ارتباط جنسی برای مقابله با استرس های ناشی از شرایط زندگی خود استرس جدیدی را ایجاد خواهد کرد. اگر در این موقعیت هستید باید به جای انجام کارهایی که ریسک بالا دارد و رفتارهای آسیب رسان، شیوه های خوبی برای ارتقاء اعتماد به نفس و مهارت های مقابله ای خود پیدا کنید. استرس های تغییرات زندگی بهتر است با ترکیبی از گام های عملی در جهت تغییر، اصلاح مثبت و یافتن حمایت های اجتماعی (نه جنسی) مدیریت شوند.

5. خیانت های مربوط به درگیری های ناخودآگاه

افرادی که مبتلا به انحرافات جنسی هستند و نمیتوانند میل جنسی خود را در روابط اولیه خود رفع کنند، ممکن است به دنبال شرکایی باشند که این نیازها را برآورده کنند. روانکاوان معتقدند رفتارهای پارافیلایی، رفتارهای اجباری را بروز می دهند که بیشتر برای کاهش شدید درد روانی، اضطراب و ناراحتی است تا نیاز به میل جنسی.

راه حل ممکن

داشتن انحراف جنسی به خودی خود باعث نمی شود که فرد بدنبال کمک تخصصی از یک درمانگر باشد. با این حال هنگامی که افراد روزانه مجبور به انجام فعالیت می شوند که قادر به انجام وظایف روزانه خود نیستند یا احساس ناراحتی می کنند، این می تواند نشانه هایی از اختلال روانی باشد. درمان با تمرکز بر این درگیری ها، می تواند بر کاهش فشار های فرد تمرکز کند. درمان های شناختی همچنین می تواند به افراد کمک کند تا افکار مربوط به این کشش ها را شناسایی کرده و الگوهای رفتاری متعاقب این کشش ها را تغییر دهند.

6. روابط پیچیده و ادامه دار

خیانت ادامه دار ممکن است سال ها به طول انجامد. کسانی که در مراحل پیش از طلاق هستند، برخلاف پنج نوع اول خیانت دیده می شود که در واقع پیش درآمد یک رابطه طولانی مدت دیگر را ایجاد کرده اند. با این حال، این فرد حاضر به پایان دادن ارتباط دیگر خود نیست. این سبک از خیانت معمولا بخاطر ازدواج اجباری و یا احساس نارضایتی جنسی ایجاد می شود. در این ارتباط سه گانه، همسر خیانت دیده بصورت ناخودآگاه می پذیرد که با وضعیت موجود کنار آید؛ از آنجایی که مشکلات اقتصادی و طلاق گرفتن، زندگی جداگانه را از لحاظ مالی مشکل می کند، این نوع از خیانت شایع تر است.

در جوامع سنتی که طلاق بعنوان تابوی اجتماعی است، ارتباطاتی از نوع خیانت پیچیده و ادامه دار بسیار فراگیر است.

راه حل ممکن

زوج هایی که در حال خیانت هایی از این نوع هستند، ممکن است عشق واقعی خود را بیابند. قربانی این خیانت یعنی همسر که ترک می شود، حتما باید از مشاوره کمک گیرد تا بتواند با احساسات رها شدن، خیانت دیدن و ارزش به خود کنار آید.

سخن آخر

خیانت باعث در هم شکستن نیاز ریشه ای ما به اعتماد می شود. اگر شما خیانت دیده باشید، ممکن است هرگز نتوانید همسر خود را ببخشید اما ممکن است بتوانید رابطه خود را کماکان نجات دهید. اگر شما زوجی هستید که خیانت کرده اید، ممکن است بتوانید این اعتماد را دوباره بدست آورید اما برای تضعیف خیانت، نیاز به تعهدی جدی خواهید داشت. اگر شانس آورید می توانید شهوتی که در دل و رفتارتان است را از بین ببرید.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(6 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: خیانت به همسر | از فانتزی تا واقعیت

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA