22006198 021

آشنایی با روش درمان شناختی رفتاری (CBT)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(8 رای)
آشنایی با روش درمان شناختی رفتاری (CBT)

همانطور که می دانیم افکار و احساسات ما نقش زیادی در رفتار ما دارد و اگر ما مدام به چیزی فکر کنیم قطعاً آن فکر در رفتار ما نمایانگر و تداعی می شود مثلاً فردی که مدام ترس از ارتفاع دارد و یا از سقوط هواپیما می ترسد و مدام به آن فکر می کند در رفتار خود سعی دارد که به ارتفاع نرود و از سفر و جا به جایی با هواپیما خودداری کند. درمان شناختی رفتاری یک نوع روش درمان روان و افکار ماست که سعی بر آن دارد به بیمارانی که رفتارشان تحت تاثیر افکار و احساساتشان است کمک کند. در واقع یک روش درمان، بیماری های روانی محسوب می شود و معمولاً برای افرادی استفاده می شود که دچار وسواس فکری و عملی، اعتیاد، فوبیا، خشم و مواردی از این قبیل اند.

پاورپوینت درمان شناختی رفتاری

جهت دریافت پاورپوینت درمان شناختی و رفتاری با مرکز مشاوره مکث تماس حاصل کنید. CBT یا درمان شناختی رفتاری آرون بک یک درمان مفید و تاثیر گذار کوتاه مدت محسوب می شود که با کمک به بیمار سعی بر آن دارد تا بتواند با مشکل خود مقابله کند. در صورت مراجعه برای درمان در اول باید یاد بگیرید که افکار آزار دهنده ای به خاطر مشکلات به وجود آمده در زندگی دارید را شناسایی کنید و بعد از شناسایی آن ها باید دید که اینگونه افکار شما واقع گرایانه است یا خیر.

در صورتی که این افکار غیر واقع بینانه باشد درمانگر یا CBT تراپیست به شما مهارت هایی را یاد خواهد داد که با توجه به این مهارت ها افکار خود را تغییر داده و مشکل شما حل و برطرف شود. بعد از تغییر رفتار شما درمانگر تکالیفی برای شما تعیین می کند که با انجام دادن تکالیف و ارائه راهکارهایی به شما کمک کرده که شیوه افکار و در نتیجه عملکرد و رفتارتان عوض شود و با انجام این موارد اختلال افسردگی و یا اضطراب و خشم شما بهبود یابد.

درمان شناختی رفتاری

تکنیک های درمان شناختی رفتاری

درمانگران برای درمان شناختی رفتاری افراد از تکنیک های مختلفی استفاده می کنند در مرحله اول برای درمان این افراد باید خود فرد متوجه خطاهای شناختی خود شود و درصدد این بر آید تا با کمک درمانگر این خطاهای شناختی را برطرف کند و شناخت دیگری را جایگزین کند.

یکی از تکنیک ها که پرکاربردترین تکنیک هاست یادداشت برداری است که روانشناسان معمولاً به افراد پیشنهاد می کنند که در مواقع احساس ناراحتی و یا استرس دفتری تهیه کنند و عوامل و افکاری که باعث اذیت و ناراحتی شده را روی کاغذ بنویسند و به تدریج سعی در حذف این افکار نمایند و افکار مثبت را جایگزین افکار منفی نمایند و به کاهش استرس و ناراحتی خود کمک کنند.

به طور کلی دو روش و یا تکنیک برای درمان شناختی رفتاری استفاده می شود در مرحله اول شناسایی افکار منفی و در مرحله بعدی تلاش برای تغییر این افکار است.

پیشینه درمان شناختی رفتاری

تاریخچه درمان شناختی و رفتاری به موج دوم رفتار درمانی بر می گردد که بنیان آن را آرون بک بنا کرد. آرون بک فکر و شناخت را به درمان های رفتاری اضافه کرد که بعد از آن تاثیرات و نتایج درمان به طور قابل توجی پیشرفت کرد. پیشینه و تاریخچه درمان شناختی رفتاری برای اولین بار به دهه 1970 بر می گردد. اولین پژوهش ها در این باره توسط آرون تی بک و با تحقیق بر روی آسیب های روانی به وجود آمد. بک در ابتدا سعی داشت که در زمینه روانشناسی آموزش ببیند و بعد از آن هم می خواست که نظریه فروید را در رابطه با افسردگی به اثبات رساند.

همزمان با تحقیقاتی که آیرون بک انجام می داد فرد دیگری به نام آلبرت الیس و فرانک داتیلیو هم پژوهش هایی در این زمینه انجام داده بودند الیس هم بر روی باور ها و افکار بیماران مطالعه داشت. الیس و بک هر دو بر این باور بودند که انسان می تواند به طور آگاهانه منطق و دلیل را بپذیرد و همچنین اعتقاد داشتند که هدف از درمان شناختی رفتاری تغییر افکار و عقاید منفی و آزار دهنده بیمار است.

درمان شناختی رفتاری (CBT)

به طور کلی CBT چقدر طول می کشد تا موثر باشد؟

یک دوره معمول CBT حدود 5 تا 20 جلسه هفتگی و حدود 45 دقیقه است. درمان ممکن است برای جلسات اضافی که فاصله بیشتری از هم دارند ادامه یابد، در حالی که فرد به تنهایی به تمرین مهارت ها ادامه می دهد. دوره کامل درمان ممکن است از 3 تا 6 ماه و در برخی موارد در صورت نیاز بیشتر طول بکشد. در درمان، بیماران یاد خواهند گرفت که افکار مضر را شناسایی و به چالش بکشند و آن ها را با دیدگاه واقعی تر و سالم تر جایگزین کنند. بیماران ممکن است بین جلسات تکالیفی دریافت کنند، مانند تمرین هایی برای مشاهده و شناخت الگوهای فکری خود و به کار بردن مهارت هایی که در موقعیت های واقعی زندگی خود یاد می گیرند.

رفتار درمانی عقلانی و هیجانی الیس REBT

آلبرت الیس در 27 سپتامبر 1913 در ایالت پنسیلوانیا متولد شد و رویکرد رفتار درمانی عقلانی و هیجانی REBT را ابداع کرد. وی در کودکی خود با چالش هایی مواجه شد که به جای زانو زدن در برابر مشکلات از استعداد عقلانی خود استفاده کرد و در سن 28 سالگی وارد رشته روانشناسی شد.

بسیاری از افراد این روزها، ناخواسته دچار خطای شناختی می شوند و همچنین بسیاری از مشکلات ما از جمله افسردگی، خشم، پرخاشگری عاملش همین افکارهای غلط و آزاردهنده است. الیس روانشناس معروف با شناسایی اینگونه خطاها سعی در تغییر آن ها دارد وی برای درمان این آسیب های روانی روش عقلانی، هیجانی را بسیار موثرتر از سایر روش ها می دانست این روش همان درمان شناختی رفتاری است که بسیاری از درمانگران در سراسر جهان از این روش بهره برده و پیرو آن هستند.

این روش بر حل مشکلات عاطفی و رفتاری تاکید دارد افرادی که دچار اینگونه مشکلات هستند همواره دوست دارند که در مرکز توجه باشند و دیگران هم همیشه او را تأیید کنند و دائماً این حس را دارند که از طرف دیگران طرد شده اند. علاوه بر این از نظر آلبرت الیس افکار غیر معقول و غیر منطقی دیگری هم وجود دارد که این است که فرد این حس را دارد که باید در همه کارها بهترین باشد و بسیاری از این نوع افکار.

الیس در خصوص درمان شناختی رفتاری باور داشت که افکار و ذهنیت ما انسان ها بسیار مهم است و اتفاقات بیرونی فقط یک محرک است و این افکار ماست که باعث بروز احساسات ما می شود همچنین او بر این نکته تاکید دارد که از سرزنش کردن خود و دیگران بپرهیزیم زیرا با وجود این کارها دیگر جرات انجام کارهای جدید را نداریم و نمی توانیم تجربه کسب کنیم. اگر می خواهیم به درمان شناختی رفتاری شناخت پیدا کنیم حتماً باید نظرات وی را خواند.

سوالات متداول

1. CBT به چه معناست؟
درمان شناختی رفتاری درمان شناختی رفتاری (CBT) یک روش گفتار درمانی است که می تواند به شما در مدیریت مشکلات خود با تغییر شیوه تفکر و رفتار کمک کند. بیشتر برای درمان اضطراب و افسردگی استفاده می شود، اما می تواند برای سایر مشکلات سلامت روحی و جسمی مفید باشد.

2. 5 مرحله CBT چیست؟
5 گام آسان برای تغییر تفکر با استفاده از درمان شناختی رفتاری (CBT) مرحله اول - فهرستی بسازید مرحله دوم - ثبت افکار غیرمولد. مرحله سوم – ایجاد افکار جایگزین مرحله چهارم - لیست خود را اغلب بخوانید. مرحله پنجم - توجه کنید و جایگزین کنید.

3. درمان CBT چگونه کار می کند؟
CBT با شکستن چیزهایی که باعث می شود احساس بد، مضطرب یا ترس در شما ایجاد می کند، چرخه های منفی مانند این را متوقف کند. CBT با مدیریت کردن بیشتر مشکلات به شما کمک می کند تا الگوهای افکار منفی خود را تغییر دهید و احساس خود را بهبود بخشید.

4. 3 تکنیک CBT چیست؟
سه نوع شناخته شده و موفق عبارتند از سوابق فکری، مواجهه درمانی و آموزش تمدد اعصاب. سوابق فکری یکی از شاخصه های CBT این است که بعد از هر جلسه به بیماران تکالیف داده می شود. ... درمان از طریق مواجهه. ... آموزش آرامش.

5. آیا می توانم CBT را به تنهایی انجام دهم؟
آیا می توانم CBT را به تنهایی انجام دهم؟ ممکن است بتوانید CBT را خودتان انجام دهید، از جمله از طریق رایانه یا کتاب کار. اگر منتظر درمان هستید، این می تواند مفید باشد. یا ممکن است شما را به یاد چند تکنیک خوب بیاندازد، اگر در گذشته CBT داشته اید.

6. بهترین تکنیک CBT چیست؟
دو استراتژی که اغلب در CBT مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: تنفس آرام که شامل کاهش آگاهانه نفس می شود و آرام سازی پیشرونده عضلانی که شامل تنش و شل کردن سیستماتیک گروه های مختلف عضلانی است.

نظرات کاربران:
مریم
پاسخ به این نظر
23:46 - 3 اردیبهشت 01

سلام لطف کنید قیمت جلسات مشاوره را بفرمایید و چقدر طول می کشه پسرم متاسفانه چند سال که در شهرستان درس می خونده انجا از چند نفر پوکر و تیبل و قمار یاد گرفته و مرتب بازی میکرد واین معضل. تا الان ادامه داره نصیحت گفتگو دعوا هیچکدوم براش موثر نبوده هر پولی دستش میرسه تو بازی به باد میده ازاسترس زیاد سیگارش هم زیاد شده و شبها دندان قروچه داره متاسفانه گرفتاری زیادی برامون درست کرده مرتب قرض میکنه و دروغگو هم شده عاجزانه خواهش میکنم راهنمایی کنید ایا با جلسات شما این قمار را ترک میکنه ایا امیدوار باشیم موردی هست ما ببینیم ترک قمار کردند متشکرم

1 0
افزودن نظر:
captcha