22006198 021

10 سوال برتر در مشاوره ازدواج که پرسیده می شود

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(14 رای)
10 سوال برتر در مشاوره ازدواج که پرسیده می شود

در مشاوره ازدواج چه سوالاتی می پرسند در اینجا به 10 سوال برتر خواهیم پرداخت. لازم به ذکر این سوالات در مشاوره ازدواج همیشه قبل یا هنگام مشاوره های پیش از ازدواج پرسیده نمی شود زیرا قبل از ازدواج شما شاید جواب تعدادی از آن ها را بدانید. البته اینکه در مشاوره ازدواج چه سوالاتی پرسیده می شود بستگی به روانشناس و پروتکلی دارد که در جلسه مشاوره بنا به شرایط تصمیم به انجامش را می گیرد.

1. بزرگترین مشکلات در راه ازدواج ما چه چیزهایی است؟

ممکن است شما و همسرتان دیدگاه های مختلفی در مورد وضعیت ازدواج خود داشته باشید. از زن یا شوهر خود بپرسید که فکر می کند بزرگترین مسائل در رابطه شما چه چیزهای هستند. شما ممکن است نگران استرس مالی و خیانت باشید، در حالی که همسرتان نگران مسائل اعتماد و فاقد ارتباط است. با جواب های همسرتان نجنگید. آن ها را از نزدیک گوش دهید تا بتوانید از آن ها یاد بگیرید و به عنوان یک زوج رشد کنید.

2. از چه زمانی مشکلات شروع شد؟

ببینید آیا می توانید لحظه ای که رابطه شما به یک چرخه اشتباه رفته است را مشخص کنید. آیا این مسیری بود که شما می خواستید، تصمیمی که گرفتید، فردی که به زندگی خود راه داده اید همان فرد نیست؟ اگر بتوانید عوامل و اختلاف نظرهای خود را به طور کلی تعیین کنید، ممکن است بتوانید موضوعات را معکوس کنید و به یک مسیر موفق برگردید.

اگر نمی توانید زمان شروع مشکلات را انتخاب کنید، سعی کنید به آخرین باری فکر کنید که واقعاً خوشحال شدید. ممکن است بتوانید از این امر به عنوان یک ساختمان سازنده برای خوشبختی در آینده استفاده کنید.

مشاوره ازدواج

3. چه کاری انجام دهم اعصاب شما به هم می ریزد؟

خیلی مهم نیست که چقدر در ازدواج خود خوشحال باشید، هر دو سرانجام خواهید آموخت که چگونه با یکیدیگر کنار بیایید و اغلب حتی بدون درک اینکه چه کاری انجام می دهید همدیگر را پیدا می کنید. از همسرتان بپرسید که اگر چه کاری انجام دهید اعصاب او آرام می شود و ببینید آیا این چیزی است که می توانید آن را اصلاح کنید. امیدوارم همسرتان با انجام ندادن کاری که اعصاب شما را بهم می ریزد تلافی نکنید. هدف در هر بخش از مشاوره ازدواج و سوالات مشاوره ازدواج رسیدن به سازش است که به نفع هر دو شماست.

4. چه چیزی را از همسر آینده ات بیشتر دوست داری؟

تمرکز روی سوالات منفی در جلسات مشاوره ازدواج آسان است، اما بررسی مثبت ها نیز مهم است. به ویژگی هایی که باعث عاشق شدن همسرتان شده است، بیندیشید و به مواردی که تا به امروز شما را بهم ریخته اند فکر کنید. در عوض از همسر خود بپرسید که چه چیزی او را بیشتر دوست دارد. اگر با عزت نفس پایین می جنگید، این می تواند به سرعت اعتماد به نفس به شما بدهد و به شما یادآوری کند که چقدر برای افراد اطراف خود ارزشمند هستید.

5. آیا به من اعتماد دارید؟

اعتماد یک مؤلفه اساسی در هر رابطه موفق است. اگر همسر شما به شما اعتماد دارد، از همسر خود بخواهید و اگر دیگر قادر به اعتماد به همسر خود نیستید، صحبت کنید. اگر هرکدام از شما در اعتماد به دیگری مشکل دارید، با مشاور حاضر در رابطه با آن صحبت کنید. این که آیا دروغ، خیانت، اقدامات مشکوک یا هر چیز دیگری در این زمینه است، مشاور شما می تواند به شما کمک کند مشکلات خود را برطرف کنید و امیدواریم با سوالات مشاوره ازدواج اعتماد متقابل خود را نسبت به یکدیگر بدست آورید.

مشاوره پیش از ازدواج

6.چه چیزی شما را تشویق به انجام مشاوره ازدواج کرده است؟

این سوالی است که می توانید بپرسید آیا شما کسی بودید که برای مشاوره ازدواج خود وقت گرفته اید یا شما کسی بودید که موافقت کردید با نامزد خود بیاید. دریابید که چرا همسرتان تصمیم گرفته است که به دنبال کمک حرفه ای باشد.

 • از او بپرسید که اهداف وی در این روند چیست؟
 • همسر شما می خواهد ازدواج شما را نجات دهد؟
 • آیا او نگران طلاق است؟
 • آیا عذاب وجدان دلیلی برای ازدواجش بوده است؟
 • آیا بچه دار شدن و ادامه نسل برایش مهم بوده است؟
 • ممکن است علت اصلی ازدواجش تنها نبودن و ترس از تنهایی باشد؟
 • ممکن است به خاطر نیازی جنسی ازدواج را انتخاب کرده باشد؟
 • آیا اعتیاد، استرس مالی، مدیریت خشم یا هر چیز دیگری باعث ایجاد شکاف بین شما می شود؟

با درک دلیل رفتن همسرتان به مشاوره، ممکن است احساس بهتری نسبت به دیدگاه او در مورد ازدواج خود به عنوان یک فرد بدست آورید.

7. چه کاری می توانم انجام دهم تا ازدواجمان بهتر شود؟

در مشاوره ازدواج چه سوالاتی می پرسن؟ یکی دیگر از سوالات همین است، به همان اندازه که ممکن است بخواهید همه سرزنش ها را به همسرتان وارد کنید، واقعیت این است که دو نفر طول می کشد تا بتوانند به ازدواج برسند. حتی اگر احساس می کنید در یک رابطه یک طرفه هستید، باید از همسرتان سؤال کنید که چه کاری می توانید برای بهتر شدن ازدواج خود انجام دهد. البته همسر شما باید مایل باشد همین موضوع را از شما بپرسد. اگر اینگونه نباشد، مشاور ازدواج شما به احتمال زیاد عدم تعادل در پاسخگویی را بیان خواهد کرد و این سوال را از طرف همسرتان می پرسد. صادقانه جواب دهید، اما احترام خود را برای همسرتان در این روند نشان دهید.

8. آیا از نظر جنسی نسبت به خود شناخت دارید؟

رابطه جنسی ممکن است سنگ بنای یک ازدواج خوب نباشد، اما می تواند یک مؤلفه اصلی در موفقیت کلی یک رابطه باشد. از صحبت کردن در مورد رابطه جنسی در مقابل مشاور خود خجالت نکشید، خصوصاً اگر این یکی از اصلی ترین موضوعات ازدواج شما باشد. اگر در مورد احساسات خود در یک فضای آزاد و صادقانه صحبت کنید، می توانید یاد بگیرید که چگونه صمیمیت خود را بهبود بخشیده و پیوندهای زناشویی خود را تقویت کنید.

9. چند سال بعد از ازدواج در چه جایی قرار داریم؟

در مورد آینده با همسر خود صحبت کنید. ما را در 5، 10 و یا 20 سال کجا هستیم؟ اگر با روشی که الان درست کردیم ادامه دهیم، آیا حتی در آن چارچوب زمان هم پیشرفت خواهیم کرد، اگر اینطور نیست، چه کاری می توانیم انجام دهیم تا مشکلاتمان برطرف شود و مجدداً ازدواج خود را درست انجام دهیم؟

اهداف خود را به عنوان یک زن و شوهر (یا به عنوان یک خانواده) تنظیم کنید و به توافق برسید که در هنگام پیشرفت شما باید در کجای زندگی قرار بگیرید.

سوالات مشاوره ازدواج

10.آیا می دانید چقدر من شما را دوست دارم و از شما قدردانی می کنم؟

در مشاوره ازدواج چه سوالاتی می پرسند؟ یکی دیگر از سوالات مهم همین است. در پایان روز، مهم است که به همسرتان اطلاع دهید که چقدر شما او را دوست دارید و چقدر می خواهید رابطه برقرار شود. اگر همسرتان احساس کم ارزش و یا بی ارزشی می کند، باید از این امر آگاه باشید. سپس می توانید تلاش کنید تا عشق خود را آزادتر نشان دهید.

چند سوال دیگر که زوج درمانگر از شما می پرسد

 • چه مشکلاتی بیش از بقیه شما را آزار می دهند؟
 • چگونه و از چه زمانی متوجه این مشکلات شده اید؟
 • فکر می کنید که مشکلاتتان راه حلی دارند؟
 • چه چیزهایی را در یکدیگر دوست دارید یا ندارید؟
 • آیا دچار افسردگی، اضطراب یا بقیه مشکلات روحی هستید؟
 • آیا از گذشته درگیری هایی دارید؟
 • چه چیزی در زندگی مشترک باعث خوشحالی شما می شود؟

منبع: perspectivesoftroy

نظرات کاربران:
فرهاد
پاسخ به این نظر
15:11 - 8 فروردین 99

سلام من می خواستم با فردی که بهش علاقه دارم بیم برای مشاوره پیش از ازدوا و سوالم این بود که آیا جلسات با هم هست یا جدا از هم برگزار میشه چون می یه تعداد از نکات رو شاید بخوام به صورت جداگانه بپرسم و ایا در مشاوره پیش از ازدواج مکث سوال در مورد مسائل جنسی هم پرسیده میشه یا در اون 16 تست مشاوره شما وجود داره؟!

4 0
مرکز مشاوره مکث
10:31 - 21 مهر 99

با سلام، معمولا جلسات در ابتدا بصورت فردی و در صورت نیاز در مرحله بعدی به صورت همزمان و یا تکی با زوج برگزار میشه.

2 0
بهی
پاسخ به این نظر
22:43 - 17 مهر 99

من چند باری هست از نامزدم خیانت دیدم و درین چند سال. چندین بار است که اقدام به قطع رابطه کردم ولی او با بی شرمی دلیل تراشی میکند و ختم رابطه شوم ادامه دارست، دست بردار نیست. اینقدر گستاخ شده که بدون هماهنگی زنگ خانه را میزند و... ظاهرا باید آرزوی مرگش را بکنم چون مشاور را قبول ندارد!

2 0
مرکز مشاوره مکث
23:13 - 17 مهر 99

سلام و درود، باید در نظر داشته باشید که معمولا رفتار خود ما حد و حدود طرف مقابل را تعیین میکند. باید با یک استراتژی صحیح به حفظ و شکل دهی رابطه خود کمک کنیم. برای بهبود و اصلاح رابطه تون میتونید از یک مشاور متخصص کمک بگیرید. یادتون باشه همیشه حفظ رابطه به هر قیمتی صلاح نیست و باید بهترین راهکاری که باعث خوشبختی و شادی شما میشه رو انتخاب کنید.

2 0
ثمین
پاسخ به این نظر
18:36 - 18 مهر 99

من از نظر فکری هیچ ربطی به خاستگارم ندارم. ما ترک و ایشان مشهدی هستند. هرچه هم دلایل مستند میارم، که این رابطه بیمارگونه س، به خرجش نمیرود.گوشی خاموش کردم زنگ درب خانه را میزند. از دستش شکایت کنم که مزاحمه که درست نیست، پیش مشاور هم نمیاد، که دکتر بگوید که این ازدواج مناسبی نیست. شده مخمصه! بنظرتون با خاستگار دیگه ازدواج کنم در عمل انجام شده قرار بگیرد، خیلی پرو شده فکر میکند مالک من است. ی دیوانه س!!

1 0
ستیا
پاسخ به این نظر
05:55 - 21 مهر 99

برای مشاوره پیش از ازدواج سوال مطرح کردید : " ببینید طرف مقابل آیا برای عذاب وجدان پیش مشاور اومده" ؟ معنی عذاب وجدان را نفهمیدم! منظورتان ترحم به طرف مقابل است که اگه جواب منفی بشنود چه بر سرش خواهد آمد؟

1 0
مرکز مشاوره مکث
10:34 - 21 مهر 99

سلام، بله یکی از مفاهیم عذاب وجدان در مقوله مشاوره پیش از ازدواج، ترحم به طرف مقابل و ترس از اینکه در صورت شنیدن جواب منفی ممکن است ناراحت شود، است.

0 0
سمیرا
پاسخ به این نظر
16:45 - 24 مهر 99

من با شماره ۳ شما برای مشاوره پیش از ازدواج کاملا موافقم و تجربه کردم، من با کسی از خویشان که چندین سال هم از من کو چکتر بود. نامزد کردم، و رعایت خلقلیات و سلیقه اش را توجه کردم. جالبه بدانید به نکته ای اشاره کرد که هرگز حتی فکرش را نمیکردم ابه چشم بیاید: " سمیرا ازت متشکرم که با من همگامی، هرگز درین مدت فکر نکردم تو از من بزرگتری، طوری با من رفتار کردی که حرمت من ، سلیقه من را حفط کردی و همیشه با من پا بودی، ممنونم" و من فقط دستانش را گرفتم چون نمیدانستم جواب ظرافت توجهش را چطور پاسخ بدم!

0 0
سالی
پاسخ به این نظر
07:10 - 25 مهر 99

در مشاوره پیش از ازدواج اشاره به هدف مشترک کردید. من با نامزدم هدف مشترک نداریم یعنی اینکه ایده های آرمانی من ربطی به کارکتر همسرم نداره بارها هم بهش گفتم ما دچار مشکل میشیم چون بارها هم از حرف نامربوط شنیدم، اما معنی چسبندگی نامتعارفش بمن رو نمفهمم! نه همگامی، نه قصد جدا کردن راه! چقدر نکته داره زندگی!

0 0
سیروس
پاسخ به این نظر
00:53 - 25 فروردین 00

من چند سال یه دخترومیخاستم این عید به لطف خدا بهم رسیدیم ولی اون موقع ک من میخاستم برم خاستگاری گفت من ازدواج نمیکنم ار این حرفا درسته ما الان صیغه هم هستیم ولی الان دختره پاشو کرده تو یه کفش میگ نمیخامت هر اتفاقی هم ک افتاده تو آخر عید واسش افتاد من الان چیکار کنم به نطرتون لطفا راهنماییم کنین ابروم درخطره

0 0
مسعود
پاسخ به این نظر
18:21 - 20 تیر 00

سلام من تازه دارم میرم خواستگاری میخواستم چه سوالاتی مهمی از طرف مقابلم بپرسم یکم راهنمایی میخواستم بکنید مرسی

0 0
فروغ
پاسخ به این نظر
16:34 - 3 شهریور 00

من قبلا خیلی نامزدمودوست داشتم بخاطرمشکلات اخلاقی ک داشت نامزدیمون بهم خورد حالا دوباره برگشتیم باهم اخلاقش خیلی خوب شده ولی من اصلا هیچ حسی ندارم خیلی نسبت بهش سردشدم آیامیتونم ادامه بدم یانه؟ ازدواج

1 0
فرشته
14:06 - 25 شهریور 00

ببین عزیزم ادمها خیلی سخت عوض میشن حتما یه مدت طولانی پیش مشاور برید که مطمعن شی خوب شده بعد تصمیم بگیر البته اگه دوسش نداری بنظر من کلا ادامه نده خیلی فکر کن روش

0 0
افزودن نظر:
captcha