ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: دنبال کردن اهداف و آرزوها (راهکارهای موفقیت)

دنبال کردن اهداف و آرزوها (راهکارهای موفقیت)

دنبال کردن اهداف و آرزوها مقطعی از زندگی فعالانه هر انسانی است که به واسطه آن این مسیر را طی میکند. بنابراین در ابتدا باید بدانیم آرزوهای ما کدام هستند و چگونه و از چه راهی میخواهیم به آنها نیل پیدا کنیم.

تعریف آرزو

آرزوها، انگیزه های مداومی هستند که میتوانیم به واسطه آنها اهدافمان را نیز دنبال کنیم. داشتن آرزو همیشه مهمتر و بهتر از نداشتن آرزو بوده است. در واقع هر آن چیزی که در ذهن ما به عنوان آرزو شکل میگیرد، قابلیت تبدیل شدن به واقعیت را نیز دارد. بنابراین آرزوها مهم و قابل توجه میباشند.

هدف

آرزوهای متفاوت

هر ذهنی یک آرزوی فعال برای خود دارد و نمیتوان به این فکر کنیم که آرزوهای دیگران بهتر از آرزوهای ما و یا بدتر است. آرزوها بنا به هر فردی که آرزو میکند تغییر پیدا میکنند و این تغییرات بسته به تغییر سن و خواسته های هر فردی، سر و شکل جدیدی پیدا میکند.

آرزوها در گذر زمان

آرزو های کودکی با آرزوهای نوجوانی‌ و جوانی بسیار فرق میکنند. آنچه که در کودکی میتواند آرزوی قلبی ما باشد نیز در آینده در ذهنمان باقی میماند. رسیدن به آرزوهای کودکی ما را از عقده ها دور میکنند و بهتر است نسبت به آرزوهای کودکانمان توجه کنیم و تا هر جایی که قابل پرداختن و تبدیل شدن هستند، به کودکان برای رسیدن به آرزویشان تلاش کنیم. 

تفاوت اهداف و آرزوها

اهداف با آرزوها تقریبا متفاوت هستند. اهداف واقعی تر و قابل درک تر هستند و بنا به توانایی های فعلیمان، در ذهن برنامه ریزی میشوند اما آرزوها بسیار دورتر و غیر قابل دسترس تر از اهداف در ذهن ما جا دارند. از اینرو ما بصورت ناخودآگاه اهداف را جدی تر از آرزوهایمان میدانیم و برای دسترسی پیدا کردن به آنها، تلاش واضح تر و مشخص تری میکنیم.

آرزوها از آنجایی که ایده آل گرایانه به نظر میرسند، دورتر و غیر قابل دسترس تر هستند اما هر آرزویی با خواست قلبی و پیدا کردن راهی برای دستیابی به آن چه از تلاش سرچشمه میگیرد، کاملا تحقق پیدا میکند.

راهکارهای دنبال کردن اهداف و آرزوها

دنبال کردن اهداف و آرزوها برای موفقیت در زندگی، راهکارهایی دارد که میتوانیم در مواردی با عمل کردن به آنها راهی برای تحقق آنها پیدا کنیم.

1. اهداف و آرزوهایمان را مشخص کنیم

مشخص و واضح بودن هر هدف و آرزویی باعث میشود دید بهتری به خواسته مان داشته باشیم و به واسطه این دید و نگرش، بتوانیم راه های دستیابی به آنها را بهتر و روشن تر پیدا کنیم و در نتیجه دسترسی به آرزوها برایمان آسان تر باشد.

2. آرزوهای منطقی و عقلانی داشته باشیم

آرزوهای عقلانی و یا آرزوهایی که در قالب منطق جا میگیرند، باعث میشوند نیل به آنها آسان تر باشد اما آرزوهای غیرمنطقی و غیر قابل دسترس، تنها انرژی روانی ما را از بین میبرد و ما را در توهمی از خواستن و نشدن قرار میدهد.

آرزو

3. برای هدف هایمان و دسترسی به آرزوهایمان زمان مشخص کنیم

مشخص کردن زمان باعث میشود ما در ذهن خود بتوانیم برای رسیدن به هر کدام از خواسته هایمان تلاش بیشتری کنیم. هدف ها و آرزوهایی که مشمول زمان نمیشوند و تنها در ذهنمان به آنها متصل هستیم هیچگاه قابلیت دسترسی را پیدا نمیکنند و صرفا به عنوان آرزویی محال در خیالمان باقی می مانند.

4. هدف و آرزوها را از یکدیگر تفکیک کنیم

با شناخت معنای هدف و همچنین معنای متفاوت آرزو از اهداف و تفکیک این دو از هم میتوانیم برای رسیدن به هر کدام راه و زمان مشخص خود را صرف کنیم.

5. برنامه ریزی

داشتن برنامه ریزی، راه های رسیدن به هدف را سهل تر میکند. برنامه ریزی ها و صرف زمان مشخص بواسطه توانایی ها و آنچه که در توانمان است، باعث میشود به هدفهایمان برسیم.

6. صبور بودن

صبوری در رسیدن به هدف ها و آرزوها باعث میشود اگر زمانی موفق به رسیدن به آرزوها و اهدافمان نشدیم، از آنها دست نکشیم و با وقفه ایی کوتاه مجدد برای رسیدن به اهدافمان تلاش کنیم.

7. همیشه قرار نیست به همه آرزوها و هدف هایمان برسیم

از نرسیدن به هدف هایمان هراس نداشته باشیم و مهمتر از همه، ایستایی و ماندن در هدف است و نه صرفا دسترسی پیدا کردن به هدف. قدرت تحمل سختی ها، پیدا کردن راه حل های موفقیت آمیز و دست نکشیدن از تلاش برای هر فردی به واسطه رسیدن به هدف بسیار مهم و با ارزش میباشد.

8. مثبت نگر باشیم

اگر در داشتن هدف و آرزوهایمان مثبت نگر و با شوق و اشتیاق نباشیم، به عنوان ترمز دستی خود عمل میکنیم و جلوی راه و موفقیت خود را خواهیم گرفت. بنابراین نگرش مثبت و متعالی و رو به رشد باعث میشود برای رسیدن به هدف هایمان تلاش بیشتری کنیم و ذهنمان نیز برای رسیدن خواسته مان تلاش بیشتری میکند.

9. خیال پردازی صرف، راهی برای رسیدن به آرزو نمیباشد

باید از یک جایی به بعد اقدام و تلاش کنیم. خیال پردازی ها بدون تلاش و وارد عمل شدن همچنان ما را در توهم نگه میدارند و از آنجایی که مدام به این فکر میکنیم، آرزویی در سر میپرورانیم اما به آن نمیتوانیم عمل کنیم، بنابراین عملی انجام نمیدهیم و در وضعیت خود باقی میمانیم.

10. از ترس ها، تنش ها، شکست ها، نادیده گرفته شدن ها دوری کنیم

از قضاوت هیچ فردی که در موقعیت ما زندگی نمیکند، نترسیم و صرفا به خود و در موقعیت خودمان باقی بمانیم.

11. رسیدن به هر آرزویی و هر هدفی که برای ماست دلیلی به جز خود ما نخواهد داشت

ما خودمان مسئول و سرچشمه رسیدن به خواسته خودمان هستیم و هیچ فرد دیگری را برای رسیدن و یا نرسیدن به خواسته هایمان نمیتوانیم مسئول و یا مقصر نرسیدن هایمان بدانیم.

12.  مسؤلیت رفتارمان را قبول کنیم

قبول مسؤلیت رفتارمان به واسطه قدم برداشتن در راه رسیدن به اهداف باغث نگاه بالغانه ما به خواسته ها و اهدافمان میشود. وقتی بتوانیم مسئولانه رفتار کنیم و نسبت به آنچه که میخواهیم و یا انجام داده ایم پذیرش داشته باشیم، میتوانیم از لحاظ روانی در راه رسیدن به هدف هایمان نیز رشد و بالندگی را احساس کنیم.

13. تسلیم شدن را آخرین اقدام بدانیم

تسلیم شدن باید آخرین قدم در راه رسیدن به اهداف ما باشد و در نتیجه میتوانیم پس از آن، هدف جدید و آرزویی جدید را در ذهنمان برنامه ریزی کنیم و به آن بپردازیم. تسلیم شدن نشانه ضعف نیست؛ گاهی ممکن است هدفمان با ما تناسب نداشته باشد و بنابراین در هدف بمانیم و به آن دسترسی پیدا نکنیم. از اینرو در مواردی تسلیم شدن بسیار خوب است؛ زیرا میتوانیم هدف و آرزویی عقلانی و قابل دسترس تر انتخاب کنیم و به مرور به آنها دست پیدا کنیم.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(6 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: دنبال کردن اهداف و آرزوها (راهکارهای موفقیت)

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA