ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

دکتر عیسایی روانشناس عمومی

دکتر عیسایی روانشناس عمومی

دکتر عیسایی روانشناس عمومی معتقد است دکتر روانشناس عمومی همانند باقی دکتر ها که در زمینه روانشناسی تحصیل کرده اند، فعالیت میکنند. تنها با این تفاوت از دکتر روانشناسی بالینی که در تعدادی از واحد های‌ درسی تغییر ایجاد میشود و هر کدام نسبت به زمینه تحصیلی خودشان در تعدادی از واحد های درسی با یکدیگر متفاوت هستند. 

در واقع دکتر روانشناسی عمومی، در کلیت ماجرا هیچ تفاوتی با دکتر روانشناسی بالینی ندارد، چه بسا اگر هر کدام از گرایش و رویکرد خاصی برای ادامه و درمان استفاده کنند، هر کدام میتوانند در همان رویکرد و گرایش خود مهارت لازم را به دست بیاورند.

رابطه دکتر روانشناس و دانشگاه

نکته اینجاست که گذراندن واحد های‌ درسی و علم به آنها در تجربه و گذراندن دوره های تخصصی و انتخاب گرایش یک دکتر روانشناس عمومی آنچنان تأثیری ندارد. زیرا دانشگاه محل یادگیری واحد های‌ درسی مشخصی است، اما در زمینه روانشناسی و شناخت روان انسان و داشتن تسلط به حیطه درمان مسئله ایی بسیار جدا از دانشگاه و گذراندن واحد های درسی است.

روانشناس عمومی

نا گفته نماند که گذراندن واحد های درسی پیش زمینه هر شناختی در دوره آکادمیک آن رشته تحصیلی است و بدون هیچ تعارفی باید بدانیم روان انسان و اشراف به آن، بعد از گذراندن دوره های دانشگاهی و آشنایی ابتدایی با همه آن مسائل راهی به بی نهایت برای شناخت روان انسان دارد، اما این راه با گرایش ها و رویکرد های مشخصی که تا امروز در حیطه روانشناسی است تعریف میشود.

ممکن است فردی با دکترای روانشناسی عمومی به درمان روانکاوی و یا به طرحواره درمانی علاقه مند باشد و این علاقه را تنها بعد از دوره دانشگاهی، آشنایی کامل، تحقیق و میل قلبی خود به آن گرایش انتخاب کند و در یادگیری درمان به وسیله آن گرایش بکوشد.

چرا دکتر روانشناس عمومی با دکتر روانشناس بالینی تفاوتی ندارد؟

دکتر عیسایی روانشناس عمومی معتقد است همانطور که پیش از این اشاره کردیم دکتر روانشناسی عمومی، تفاوت چندانی با دکتر روانشناس بالینی ندارند، زیرا یادگیری اصلی پس از اتمام دوره دانشگاهی و تحقیق و تفحص خود دانشجو و یا دکتر اتفاق میافتد، از آنجایی که مسئله روان به هیچ عنوان پیش پا افتاده نیست و هر انسانی با یک خلق و یک شخصیت و سلیقه منحصر به فرد خود و خانواده متعلق به همان فرد وجود دارد، بنابراین باید بدانیم برای درمان این روان راه مهمی را در پیش داریم. بنابراین بسیار بیش از جنبه های دانشگاه و واحد های آن باید به مطالعه و دست آورد علمی بپردازیم.

فعالیت دکتر روانشناس عمومی

دکتر روانشناسی عمومی میتوانند در حوزه های فردی، زوج درمانی، اختلالات خلقی  و اختلالات شخصیتی مشاوره بدهند، دکتر روانشناسی عمومی در زمینه کودک نیز فعالیت میکنند و بسته به انتخاب گرایش که ممکن است کودک باشد حتماً باید این فعالیت را انجام بدهند.

در نتیجه آنچه که به عنوان روانشناس عمومی از روانشناس بالینی تمیز قائل میشود تعدادی از واحد های درسی است که بسته به نوع تلاش خود دکتر پس از دوره تحصیل و اتمام آن میتواند بسیار با مهارت تر عمل کند.

از نظر دکتر عیسایی روانشناس عمومی دنیای علم روانشناسی به نوعی تمامی ندارد و هر چه که از آن بخوانیم ذره ایی از وجودمان و اشراف به وجودمان را آگاه میکند. از آنجایی که پیش از این راجع به روان انسان و بخش های مختلف روان او صحبت کردیم مانند:

  • آگاه
  • نیمه آگاه
  • ناخودآگاه

و این که این سه بخش از روان انسان به خودی خود میتوانند در خیلی از مسائل بدون آگاهی ما تصمیم گیرنده باشند، بنابراین ما با ذهنی کاملاً هوشیار و روانی زیرک مواجه هستیم که برای شناخت و آگاهی و در برخی موارد تسلط به آن باید با دریایی از تجربه و علم و آگاهی به پیشواز این شناخت برویم.

درمان روان انسان و رشد آن در دوره های مختلف

نکته مهم اینجاست که در مورد روان انسان نیز هر چند سال، رشدی برای درمان اتفاق می افتد همانطور که از زمان فروید تا به امروز دست آوردهای بسیاری را دیده ایم، بنابراین به روز بودن و با علم زمان خود پیش رفتن نیز از ملزومات این دانش است که البته پس از دوره های دانشگاهی به وسیله خود درمانگر و مطالعات او امکان پذیر می باشد.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(7 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: دکتر عیسایی روانشناس عمومی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی