22006198 021

روانشناسی انواع تیپ شخصیتی و 9 تیپ اینیاگرام

بهزاد متین: روانشناس، مشاوره فردی، روانشناس بالینی

بهزاد متین
تهران

نازنین خوشبخت: مشاور زوج درمانی، سکس تراپیست، مشاوره فردی

نازنین خوشبخت
تهران

نسرین زارعی: مشاور کودک، سنجش هوش و استعدادیابی کودکان، روانشناس کودک

نسرین زارعی
تهران

پدرام محسنی: مشاور شغلی | کوچینگ فردی | استعدادیابی شغلی - مرکز مشاوره مکث

پدرام محسنی
تهران

منا ادیبی فر:روانشناس بالینی متخصص در درمان انواع افسردگی و اضطراب

منا ادیبی فر
تهران

سهیلا عیسایی:روانشناس مشاور فردی، نورو تراپیست، مشاور خانواده

سهیلا عیسایی
تهران

دکتر مریم موسوی نیک: روانشناس بالینی از انستیتو روانپزشکی تهران و دانشگاه میسور

مریم موسوی نیک
تهران

آزیتا دریای لعل: مشاور خانواده، مشاور زوج درمانی، مشاور نوجوان، مشاور فردی

آزیتا دریای لعل
تهران

دکتر هلیا کریم روانپزشک و دستیار فلوشیپ روان تنی

هلیا کریم
تهران
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(23 رای)
روانشناسی انواع تیپ شخصیتی و 9 تیپ اینیاگرام

در این مقاله روانشناسی انواع تیپ شخصیتی و 9 تیپ اینیاگرام را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد. مکاتب مختلفی در روانشناسی و روانپزشکی وجود دارند که انسان را از دیدگاه های مختلف طبقه بندی می کنند؛ از جمله یونگ، میرز- بریگز، هالند. همه تقسیم بندی ها به شناخت انسانها بسیار کمک کرده است اما تقسیم بندی که اینیاگرام ارائه می دهد کاملا کاربردی و ملموس است. این تقسیم بندی تیپ شخصیتی به جز حیطه روانشناسی در علوم دیگر مثل مدیریت، جامعه شناسی هم بسیار تاثیر گذار بوده است. بطوریکه امروزه نحوه گزینش و استخدام و جابجایی منابع انسانی در سازمانها و شرکتهای بزرگ بر اساس هماهنگی تیپ شخصیتی فرد با شغل مورد نظر صورت می گیرد. در واقع هیچ مکتب دیگری بجز اناگرام در این بخش تا این حد قوی عمل نکرده است.

9 تیپ شخصیتی اینیاگرام

 • تیپ کمالگرا
 • تیپ مهرطلب، کمک گر، مهربان
 • تیپ پیشرفتگرا یا موفقیت جو
 • تیپ رمانتیک، هنرمند
 • تیپ فکور
 • تیپ وفا جو، وفا خو و شکاک
 • تیپ خوش بین و خوش گذران
 • تیپ چالش گر یا قدرت طلب
 • تیپ صلح طلب و میانجی

نکته اول: شخصیت انسان دارای چنان پیچیدگی است که نمی توان به راحتی آن را در قالب چند جمله توصیف کرد. برای مثال در تیپ اینیاگرام ممکن است شما ویژگی های تیپ شخصیتی D را در خودتان ببینید اما در عین حال دارای برخی ویژگی های تیپ شخصیتی C نیز باشید.

نکته دوم: قطعاً چندین ویژگی شخصیتی وجود دارد که در هیچ یک از گروه های شخصیتی ذکر نشده است. به همین دلیل است که شما نمی توانید شخصیت خود را با یک تیپ شخصیتی به طور کامل توصیف کنید.

انواع تیپ های شخصیتی

تیپ شخصیتی کمالگرا

با وجدان، با اخلاق و دارای حس قوی تشخیص حق از باطل می باشند. آنها معلم، مبارز و طرفدار همیشگی تغییر هستند. همواره برای بهبود امور تلاش میکنند اما از اشتباه کردن نیز میترسند. سازمان یافته، منظم و سخت گیرند. تیپ یک اینیاگرام عموماً برای حفظ استانداردهای بالا تلاش می کنند اما این ویژگی میتواند آنها را به منتقد و ایده آل گرا تغییر دهد. این گروه معمولاً خشن و بی صبر می باشند. در بهترین حالت عاقل، فهیم، واقع گرا و اصیل اند و میتوانند از نظر اخلاقی حالتی قهرمانانه داشته باشند.

 • ترس اصلی: فاسد و بد بودن / شیطان و معیوب بودن.
 • میل اصلی: خوب بودن، صداقت داشتن و متعادل بودن.
/// شماره های تماس ///

تیپ شخصیتی مهرطلب، کمک گر و مهربان

همدرد، صمیمی و گرم و مهربان هستند. رفتار آنها دوستانه، سخاوتمندانه بوده و جانفشان هستند اما همچنین می توانند احساساتی و چاپلوس باشند و برای مردم بیش از حد ارزش قائل شوند. آنها خوش نیت هستند و ارتباط نزدیکی با دیگران برقرار میکنند اما این ارتباطات می تواند با چرخش در انجام دادن کارها به عنوان وظیفه و نه برای کمک به آنها انجام شود. آنها معمولا مشکلاتی با عدم مالکیت خود و عدم آگاهی از نیازهای خود دارند. در بهترین حالت غیرخودخواه و انسان دوست، همراه با عشق بی قید و شرط برای دیگران می باشند.

 • ترس پایه: نامطلوب بودن برای دیگران و نداشتن شایستگی هایی که دوستمان بدارند.
 • میل پایه: احساس عشق و دوست داشتن.

تیپ شخصیتی پیشرفتگرا یا موفقیت جو

تیپ شخصیتی سه اینیاگرام از خود مطمئن، جذاب، دلربا، جاه طلب، توانا و پر انرژی هستند. آنها همچنین می توانند خودآگاه باشند و به شدت در مسیر اهداف پیش روند. آنها افرادی با سیاست و موفقیت طلب میباشند اما همچنین می توانند بیش از حد نگران تصویر خود و نگران تفکر دیگران نسبت به خود باشند. آنها معمولاً با اعتیاد به کار و رقابت مشکل دارند. در بهترین حالت خودباور و معتبر بوده، تمام حرکات آنها مدلی الهام بخش برای دیگران به نظر میرسد.

 • ترس اصلی: بی ارزش بودن.
 • میل اصلی: احساس ارزشمندی و ارزشمند بودن.

تیپ شخصیتی

تیپ شخصیتی رمانتیک و هنرمند

خودآگاه، کم حرف و حساس است. آنها از لحاظ احساسی صادق، خلاق و درونگرا هستند. همچنین می توانند دمدمی و خود رأی نیر باشند. خود را از دیگران دور نگاه میدارند تا آسیب نبینند و معیوب نشوند. همچنین می توانند متکبر باشند و خود را از زندگی عادی معاف کنند. معمولاً با غم عمیق و طولانی مدت، افراط و ترحم نسبت به خود مشکل دارند. در بهترین حالت الهام بخش و بسیار خلاق اند. آنها می توانند خود را بازساری کرده و تجربیات خود را به شکلی نو تجربه کنند.

 • ترس اصلی: اینکه هیچ هویت و یا مشخصه فردی ای نداشته باشند.
 • میل اصلی: پیدا کردن خود و مشخصه خود (برای ساختن هویت).

تیپ شخصیتی فکور

هوشیار، ریزبین و کنجکاو هستند. آنها قادر به تمرکز بر روی ساختار مهارت ها و نظریه های پیچیده می باشند. مستقل، خلاق و مبتکرند. همچنین می توانند با افکار و ساختارهای خیالی خود سرگرم شوند. میتوانند گوشه گیر شوند و در عین حال حساس و پرشور باشند. آنها معمولا دارای مشکلاتی با گوشه گیری، پوچ گرایی و انزوا هستند. در بهترین حالت خود پیشگامان نظریه پردازی، اغلب جلوتر از زمان خود بوده و قادرند جهان را با یک روش کاملا جدید ببینند.

 • ترس اصلی: بی ارزشی، درماندگی یا ناتوانی.
 • میل اصلی: توانا و با ارزش بودن.

تیپ شخصیتی وفا جو، وفا خو و شکاک

متعهد و خواهان امنیت هستند. قابل اعتماد، سخت کوش، مسئول و امین اند. مهارت خاصی در کشف عیب و نقص و حل آن دارند. آنها مشکلات را پیش بینی کرده و حس همکاری را پرورش میدهند اما همچنین می تواند حالت دفاعی بخود گرفته و گریزان، مضطرب و پر استرس باشند و از شرایط موجود دائماً شکایت کنند. آنها می توانند محتاط و دو دل و یا عملگرا، جسور و سرکش باشند. آنها بطور معمول مشکلاتی با شک و سوء ظن دارند. در بهترین حالت با ثبات و متکی به خود میشوند و شجاعانه از خود و دیگران دفاع میکنند.

 • ترس اصلی: نداشتن حامی و راهنما.
 • میل اصلی: امنیت و پشتیبانی.

شخصیت های مختلف

تیپ شخصیتی خوش بین و خوش گذران

تیپ شخصیتی هفت اینیاگرام برون گرا، خوش بین، تطبیق پذیر و خودجوش هستند. اهل تفریح و بازی، با روحیه ای بالا و عملگرا هستند. امکان دارد آنها بسیاری از استعدادهای خود را در راه اشتباهی بکار گیرند و به انسانی بیش از حد بلند پرواز، پریشان و بی انضباط تبدیل شوند. بطور مداوم به دنبال تجارب جدید و هیجان انگیز هستند اما با ادامه این روند، پریشان و خسته میشوند. آنها معمولا دارای مشکلاتی نظیر بی صبری و تصمیم گیری های آنی هستند. در بهترین حالت استعدادهای خود را بر روی اهداف ارزشمند متمرکز میکنند و سپاسگزار، شاد و راضی خواهند بود.

تیپ شخصیتی چالش گر یا قدرت طلب

در 9 تیپ اینیاگرام هشت ها با اعتماد به نفس، قوی و جسورند. محافظ، مدبر، رک گو و قاطع هستند. اما همچنین می توانند خودخواه و سلطه گر باشند. تیپ شخصیتی هشت احساس می کند باید محیط خود و بخصوص مردم اطراف خود را کنترل کند. گاهی برای این امر، تهاجمی و تهدید آمیز رفتار میکند. تیپ هشت معمولاً دارای مشکلاتی با خشم و آسیب پذیری است. در بهترین حالت بر روی خود تسلط دارد. قدرت خود را برای بهبود زندگی دیگران بکار میبرد، قهرمانانه رفتار میکند، بزرگوار و الهام بخش می باشد.

 • ترس اصلی: تحت کنترل بودن و صدمه دیدن.
 • میل اصلی: حفاظت از خود (کنترل زندگی و سرنوشت خود).

تیپ شخصیتی صلح طلب و میانجی

تیپ شخصیتی نُه تایید اینیاگرام کننده، معتمد و با ثبات است. آنها معمولا خلاق، خوش بین و حمایت کننده هستند اما همچنین می توانند بیش از حد با دیگران برای حفظ آرامش همراهی کنند. می خواهند همه چیز را به آرامی و بدون درگیری حل نمایند. آنها همچنین می توانند رضایت درونی داشته باشند و مشکلات را ساده بگیرند و هر چیز ناراحت کننده را به حداقل برسانند. آنها معمولا با سُکون و عدم تغییر مشکل دارند. در بهترین حالت تسخیر ناپذیر و فراگیرند؛ قادرند مناقشات را حل کرده و مردم را با یکدیگر متحد کنند.

 • ترس اصلی: از دست دادن و جدایی.
 • میل اصلی: ثبات درونی.

سوالات متداول

1. چه طوری میتونم خودم رو بشناسم؟
بهترین راه خودشناسی دقیق ارزیابی اولیه توسط یک روانشناس و انجام تستهای تشخیصی می باشد.

2. آیا ممکنه اختلال شخصیت داشته باشم؟
اگر به صورت مداوم روابطم با اطرافیانم دچار مشکل شود یعنی امکان وجود یک نوع از اختلالات شخصیت وجود دارد.

3. چگونه می توان روابط فردی را توسعه داد؟
معمولا با درک و شناخت نقاط ضعف توسط یک روانشناس و یادگیری مهرات های فردی، بدون شک می توانید هر ماه پیشرفت چشمگیری در خودتان احساس کنید.

افزودن نظر:
captcha