22006198 021

روانشناسی مهاجرت در 7 گام

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(5 رای)
روانشناسی مهاجرت در 7 گام

این روزها در دنیا بحث مهاجرت ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده است. در این مقاله سعی کردیم تا جای ممکن اطلاعاتی را به شما بدهیم که متوجه ریسک های مهاجرت خود بشوید. در ابتدا به 4 مورد کلی و مهم در مورد مهاجرت اشاره میکنیم. در ادامه به 7 مرحله بسیار مهم ارزیابی پیش از مهاجرت میپردازیم و در آخر به مزایا و معایب مهاجرت از منظر روانشناسی، اطلاعات شما را تکمیل میکنیم.

ریسک مهاجرت در چه مواردی تعریف می شود؟

 • اگر بدون اطلاع از آن کشور
 • بدون آگاهی از مهارت خود
 • عدم شناخت شخصیت
 • وضعیت سلامت روان

اگر به اقدامات بالا توجه نکید نه تنها موفق نخواهید شد بلکه دچار اختلال افسردگی مهاجرت خواهید شد. اما افرادی که با توجه به ویژگی های شخصیتی و مهارتی لازم در مهاجرات خود مهاجرت میکنند موفق میشوند. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، اما وقتی دچار مشکلات روحی شدم، امیدم را از دست بدهم؟ این روزها بسیاری از افراد به دلیل افسردگی و اضطراب ناشی از مهاجرت و ناتوانی در ارتباط با محیط جدید به صورت آنلاین با ما در ارتباط هستند. کلینیک روانشناسی مکث با توجه به مشکل شما متخصص روانشناس را به شما معرفی میکند، با توجه به تکنیکها وراهکارها اگر مشکلات شما حل شود میتوانید به ادامه زندگی خود بپردازید. در ادامه با 7 گام ارزیابی پیش از مهاجرت آشنا میشوید.

بررسی اصول روانشناسی مهاجرت در 7 گام

گام اول: ارزیابی توسط متخصص روانشناسی مهاجرت

برای اینکه شما بتوانید متوجه شوید که آیا آماده انجام این تغییر در زندگی خود هستید. نیاز به یک مشاور و روانشناس متخصص در این زمینه دارید. این مرحله مهمترین گام از روانشناسی مهاجرت است. شما باید هدف خود را از مهاجرت به روانشناس بیان نمایید. سپس روانشناس با توجه به تستهایی که مشخص کننده شخصیت شما است. به شما خواهد گفت که آیا توانایی این تغییر را دارید یا خیر.

گام دوم: تست روانشناسی مهاجرت

در این مرحله از روانشناسی مهاجرت روانشناس تست های استانداردی را از فرد میگیرد. این تست ها مشخص میکنند که فرد تل چه میزان برای مهاجرت آماده است. تستهایی مانند میزان وابستگی به خانواده، میزان توانایی تحمل تنهایی، قابلیت مقابله با سندرم دوری از خانه و میزان اعتماد به نفس، انعطاف پذیری و بسیار از تستهای دیگر اطلاعات را کامل می کند.

گام سوم: آشنایی با چالش های روانشناختی در مهاجرت

در این مرحله از روانشناسی مهاجرت به فرد آگاهی های خاصی داده می شود. این آگاهی ها در راستای مشکلات و مواردی است که ممکن است برای فرد بعد از مهاجرت ایجاد شود. فرد باید متوجه باشد که در یک کشور غریبه ممکن است با او متفاوت برخورد کنند. همچنین باید تا حدی توانایی و تحمل خود را بالا ببرد که در محیط کاری خود را به افراد کشور جدید تحمیل نماید. آمادگی چالشهای روانی مانند افسردگی، دلتنگی، خستگی مفرط و روشهای مبارزه با آنرا داشته باشد. همه این موارد توسط یک مشاور متخصص قابلیت آموزش دارد.

روانشناسی مهاجرت

گام چهارم: راهکارهای پیشگیری پیش از مهاجرت

روانشناس متخصص مهاجرت آموزش خواهد داد که مشکلات شما قبل و بعد از مهاجرت چه مواردی را شامل میشود. سپس راهکارهای مبارزه و پیشگیری از این مشکلات را برای شما ارائه خواهد داد. در این مرحله مشاور به شما مشکلاتی را که ممکن است برای شما پیش بیاید به شما خواهد گفت تا بعد از مهاجرت غافلگیر نشوید. بعضی از این چالش ها منتال یا ذهنی و برخی دیگر جسمانی می باشند. روانشناسی مهاجرت در 7 گام به شما خواهد آموخت چطور از انحراف ذهن خود به سمت این چالش ها در مهاجرت ممانعت به عمل آورید. یکی از مهمترین این چالش های ذهنی Homesick یا دلتنگی برای خانه می باشد.

گام پنجم: شناخت تفاوت رویای مهاجرت با واقعیت پیشرو

بارها شنیده اید افرادیکه مهاجرت کرده اند بعد از مدتی با حالت سرخوردگی و ناامیدی به کشور برمیگردند. زیرا این افراد با توهمات افکاری مهاجرت کرده اند که بعد از انجام مهاجرت تمامی این افکار رنگ باخته است. روانشناسی مهاجرت شما را با واقعیت قبل از انجام مهاجرت آشنا خواهد کرد. شما متوجه خواهید شد که در مهاجرت هیچکس منتظر شما نیست. کشوری که قرار است به آنجا مهاجرت کنید بهشت نمی باشد.

مهاجرت و اقامت دائم با مسافرت های یک هفته ای و توریستی متفاوت است. در ازای به دست آوردن امتیاز در مهاجرت، امتیازاتی را نیز از دست خواهید داد. در صورتیکه شما آگاه به این مشکلات باشید و راه حل آنها را بلد باشید کمتر دچار مشکل خواهید شد. روانشناسی مهاجرت از سرخوردگی و احساس ناامیدی جلوگیری خواهد کرد. زیرا که شما انتظار این اتفاقات را داشته اید و غافلگیر نمیشوید.

گام ششم: سندروم مهاجرت

مهمترین مشکل روانشناختی که تقریباً همه افراد آن را تجربه میکنند سندروم مهاجرت است. بیشترین عامل بازگشت افراد و عدم موفقیت نیز همین مورد میباشد. روانشناسی مهاجرت به ما یاد میدهد که این سندروم چگونه ایجاد میشود. نشانه های این سندروم چه میباشد. چه عواملی باعث تشدید نشانه های این سندرم خواهد شد. مشاور متخصص مهاجرت روش های مقابله با این احساس بسیار قوی یعنی هوم سیک یا سندروم مهاجرت را به شما می آموزد. فرد آموزش دیده این مشکل را می شناسد و با آگاهی از تشدید این مورد جلوگیری خواهد کرد. فردی که از مشاور استفاده میکند به راحتی قادر به عبور از این چالش احساسی خواهد بود.

گام هفتم: مزایا و معایب مهاجرت

مانند تمامی مسائل زندگی مسئله مهاجرت هم دارای مزایا و معایبی می باشد که در این بخش به آنها اشاره خواهیم کرد.

مزایای مهاجرت مهاجرت 7 نکته ویژه

 1. باز شدن افق های جدید شغلی، فرهنگی و تحصیلی
 2. امکان تسریع در روند پیشرفت فردی و شغلی و تحصیلی
 3. دوری از مشکلات و روند فرسایشی زندگی قبلی
 4. امکان تحصیل و پیشرفت فرزندان در صورت مهاجرت خانوادگی
 5. بهره مند شدن از امکانات و مزایای جدید تکنولوژی در صورت مهاجرت به کشوری بهتر
 6. ایجاد تغییر در زندگی و امکان پیشرفت
 7. امکان پیشرفت شغلی در صورت تلاش مضاعف
 8. بهره مندی از حقوق شهروندی مناسب در صورت مهاجرت به کشورهای پیشرفته

مزایا و معایب روانشناسی مهاجرت

معایب مهاجرت 7 نکته وحشت ناک

 1. دوری از خانواده و احساس دلتنگی
 2. ایجاد احساس سرخوردگی در صورت عدم آمادگی ذهنی
 3. عدم احساس عزت نفس و امکان تحقیر شدن توسط شهروندان کشور مبدا
 4. عدم امنیت شغلی
 5. تبعیض و نژاد پرستی در موقعیت های برابر
 6. امکان ابتلا به بیماری های شدید روانی مانند: افسردگی در صورت عدم آموزش
 7. از بین رفتن اعتماد به نفس در صورت عدم موفقیت و اجبار به بازگشت

تنهایی بعد از مهاجرت

مهاجرت امری بسیار حساس می باشد. زیرا تغییر بسیار بزرگ در زندگی افراد ایجاد خواهد کرد. این تغییر تمامی ابعاد زندگی افراد را تحت تاثیر قرار میدهد. به همین دلیل اقدام بدون آگاهی در این زمینه ممکن است زندگی فرد را به تباهی بکشد.

روانشناسی مهاجرت به تنهایی بعد از مهاجرت و راهکارهای رفع آن نیز میپردازد. مهمترین ویژگی استفاده از روانشناسی مهاجرت در 7 گام این است که بعد از اینکه تست ها و مراحل روانشناختی به پایان رسید، به شما اعلام خواهد شد که آیا آماده مهاجرت می باشید یا خیر. سپس در صورت نیاز آموزش های تکمیلی به شما داده خواهد شد.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ