22006198 021

تاریخچه مشاوره روانشناسی در ایران (1340)

بهزاد متین: روانشناس، مشاوره فردی از جمله درمان افسردگی، اضطراب و توسعه فردی، روانشناسی صنعتی و سازمانی، ورزشی و درمان اعتیاد به قمار.

بهزاد متین
تهران

سوسن میرزایان: روانشناس بالینی و روان درمانگر فردی و زوج درمانی و نوجوان

سوسن میرزایان
تهران

مهسا بشار شماره عضویت سازمان نظام روانشناسی ۲۵۸۶۱ - عضو انجمن روانشناسی ایران و دارای پروانه از سازمان نظام روانشناسی و عضو انجمن روانشناسان آمریکا.

مهسا بشار
تهران

نسیم رضایی جوان - دکتری روانشناسی شناختی

نسیم رضایی جوان
تهران

ساراناز مقیمی - روانشناس، روان درمانگر تحلیلی یونی برای درمانی مشکلات فردی، خانواده و زوجی و همچنین آموزش مهارت های زندگی WHO

ساراناز مقیمی
تهران

دکتر لیلا رضایی - دکتری تخصصی روانشناسی سلامت دانشگاه تهران

لیلا رضایی
تهران

‫دکتر سمانه حقیری‬ دکتری تخصص روانشناسی ‫مدرس، تراپیست، کوچینگ و منتور گروه روانشناسی مکث و سازمان مدیریت صنعتی.

سمانه حقیری
تهران

دکتر مریم موسوی نیک: روانشناس بالینی از انستیتو روانپزشکی تهران و دانشگاه میسور

مریم موسوی نیک
تهران

امیر میرزانیا روانشناس بالینی روان پویشی کوتاه مدت (ISTDP)- فارغ التحصیل دانشگاه تهران

امیر میرزانیا
تهران

دکتر ژاله بحرایی - دکتری روانشناسی و دارای پروانه تخصصی از سازماننظام روانشناسی

ژاله بحرایی
تهران

النا باقر زاده روانشناس بالینی و سکس تراپیست: رزومه کاری و حرفه ای، برگزاری دوره ها و سمینارها، بخشی از دوره های گذرانده شده و سوابق کاری

النا باقر زاده
تهران

دکتر مژگان رضائیان روانشناس و رواندرمانگر در زمینه (ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات) مشاوره توسعه فردی و زوج درمانی خدمات خود را به شما ارائه می دهد.

مژگان رضائیان
تهران

نفیسه سادات نکویی - کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی

نفیسه سادات نکویی
تهران

زهرا شاهین کارشناسی ارشد روانشناسی - عضو سازمان نظام روانشناسی و انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران

زهرا شاهین
تهران

پدرام محسنی: مشاور شغلی | کوچینگ فردی | استعدادیابی شغلی - مرکز مشاوره مکث

پدرام محسنی
تهران

منا ادیبی فر:روانشناس بالینی متخصص در درمان انواع افسردگی و اضطراب

منا ادیبی فر
تهران
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(25 رای)
تاریخچه مشاوره روانشناسی در ایران (1340)

تاریخچه مشاوره روانشناسی در ایران به بیش از 60 سال می رسد. روانشناس های معروفی مانند دکتر محمود صناعی، دکتر سیروس عظیمی، دکتر سعید شاملو، دکتر محمد ساعتچی دکتر رضاشاپوریان از بنیان گزارهای روانشناسی بوده اند.

تاریخچه مشاوره روانشناسی در ایران

تاریخچه مشاوره روانشناسی در ایران به طور معمول با تأسیس دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در این زمینه به دورهٔ قبل از انقلاب برمی گردد. در این دوره، تأثیرات غربی بر علم و فرهنگ، به ویژه از طریق برخی از مؤسسات آموزشی و دانشگاه های ایران، منجر به ورود و توسعه روانشناسی به عنوان یک حوزهٔ علمی و تحقیقی شد.

روانشناسی در دهه های پس از انقلاب اسلامی نیز در ایران توسعه یافت. در این دوره، رویکردهای متنوعی در مشاوره روانشناسی در ایران ظهور یافت. از جمله این رویکردها می توان به رویکرد روان پزشکی، روان شناسی بالینی، روان شناسی اجتماعی، روان شناسی تربیتیاشاره کرد.

از اواخر دهه ۱۳۷۰، با رشد جمعیت شهری، تغییرات اجتماعی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، و افزایش نیاز به خدمات روان شناسی و مشاوره، توسعهٔ مشاوره روانشناسی در ایران به شکل چشمگیری افزایش یافته است. در حال حاضر، مشاوره روانشناسی در ایران به عنوان یک حرفه ای رسمی شناخته شده و در مؤسسات دولتی، خصوصی، و آموزشی ارائه می شود. از سوی دیگر، فعالیت های آموزشی و تحقیقی در زمینهٔ مشاوره روانشناسی نیز در دانشگاه ها و مؤسسات علمی پژوهشی ایران ادامه دارد و با پیشرفت فناوری، امکانات مشاوره آنلاین و تلفنی نیز رو به گسترش است.

روانشناسان معروف در تاریخ ایران

در تاریخ روانشناسی ایران، تعدادی از روانشناسان معروف و تأثیرگذار شناخته شده اند که به توسعه این حوزه در ایران کمک کرده اند. روانشناس های معروفی مانند دکتر محمود صناعی، دکتر سیروس عظیمی، دکتر سعید شاملو، دکتر محمد ساعتچی دکتر رضاشاپوریان از بنیان گزارهای روانشناسی بوده اند. برخی دیگر از آن ها عبارتند از:

دکتر محمود افشار:

به عنوان یکی از پیشگامان روانشناسی ایران محسوب می شود و تأثیر بسزایی در توسعه روانشناسی ایران داشته است. او بیشتر به روانشناسی کودک و نوجوان، روان پزشکی و روان درمانی پرداخته است.

دکتر علی شریعتی:

علاوه بر فعالیت های فلسفی، شریعتی نیز به موضوعات روانشناسی پرداخته و از دیدگاه اسلامی به آن ها نگاهی نو داده است. آثاری نظیر "معنویت و شادی" و "خویشتن شناسی" از آثار او در این زمینه هستند.

دکتر جعفر شریفیان:

او به عنوان یکی از متخصصان برجسته روان پزشکی در ایران شناخته می شود. او بیشتر در زمینه روان پزشکی کودکان و نوجوانان فعالیت داشته و آثار متعددی در این زمینه ارائه کرده است.

دکتر محمدعلی طاهری:

وی به عنوان یکی از پژوهشگران برجسته روان شناسی ایران شناخته می شود و بیشتر در زمینه روان شناسی تربیتی، اجتماعی، و فرهنگی فعالیت دارد. آثاری همچون (فرهنگ و شخصیت ایرانی) از آثار معروف اوست.

دکتر فریدون سعیدی:

او نیز به عنوان یکی از پیشگامان و پژوهشگران برجسته روان شناسی ایران شناخته می شود و بیشتر در زمینه روان شناسی تربیتی و اجتماعی فعالیت دارد.

این فهرست تنها یک نمونه از روانشناسان معروف ایران است و بسیاری از دیگران نیز در توسعه این حوزه در ایران نقش بارزی داشته اند.

فیلسوفان معروف ایران چه کسانی بودند

فیلسوفان معروف ایران تاریخی زیادی دارند که تأثیرات عمیقی در فلسفه جهانی داشته اند. برخی از آن ها عبارتند از:

  • فردوسی: شاعر بزرگ ایرانی که در اپیک شاهنامه اش به مسائل فلسفی و انسانی پرداخته است.
  • مولانا جلال الدین رومی: او یکی از بزرگترین شاعران و فیلسوفان ایران بوده و در آثارش به مسائل عمیق دینی و فلسفی پرداخته است.
  • سعدی: شاعر معروف ایرانی که در آثارش به مسائل انسانی، اخلاقی، و فلسفی می پرداخت.
  • ملاصدرا: او یکی از بزرگترین فیلسوفان ایرانی بوده و نظریاتش در زمینه های فلسفه، عرفان، و متافیزیک بسیار معروف است.
  • ابن سینا (اویسنا): به عنوان یکی از بزرگترین فیلسوفان و پزشکان تاریخ شناخته می شود که آثار بسیاری در زمینه های فلسفه، علم، و دین دارد.
  • خواجه نصیرالدین طوسی: او یکی از بزرگترین دانشمندان و فیلسوفان ریاضی تاریخ بوده و به مسائل فلسفی، ریاضی، و علمی پرداخته است.

این فهرست تنها یک نمونه از فیلسوفان معروف ایران است و بسیاری دیگر نیز در طول تاریخ ایران تأثیرگذاری داشته اند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را حتما بخوانید: مسمر و رویکرد مسمریسم

ارتباط روانشناسی و فلسفه

ارتباط روانشناسی و فلسفه به عنوان دو حوزهٔ مطالعاتی از علاقه بسیاری از پژوهشگران و دانشمندان بوده است. این دو حوزه در واقع به طور مشترک به بررسی و تبیین ابعاد مختلفی از تجربه و واقعیت انسانی می پردازند. ارتباطات بین این دو حوزه به صورت زیر می تواند مشاهده شود:

موضوعات مشترک:

هر دو حوزه به بررسی موضوعاتی مانند وجود، آگاهی، هویت، ارزش ها، اخلاق، و هدف گذاری انسان می پردازند. این موضوعات اساسی در فلسفه و روانشناسی به طور گسترده ای مورد بحث و تحلیل قرار می گیرند.

رویکردهای مشترک:

برخی از رویکردهای فلسفی مانند فلسفه ذهن، فلسفه علم، و فلسفه اخلاق به طور مستقیم با مطالعات روانشناسی در ارتباط هستند. به عنوان مثال، فلسفه ذهن به مطالعه فرآیندهای شناختی و ذهنی انسان می پردازد که با مطالعات روانشناسی شناختی همخوانی دارد.

روش های تحقیق:

چندین روش تحقیقی مورد استفاده در فلسفه نیز در روانشناسی به کار می روند، و برعکس. این شامل روش های فلسفی مانند تحلیل مفهومی، استدلال منطقی، و تجربه گرایی است که در تحقیقات روانشناسی نیز به کار می روند.

تأثیر یکدیگر:

تئوری ها و مفاهیم فلسفی می توانند تأثیر گذار بر روانشناسی باشند و برعکس. به عنوان مثال، نظریه های فلسفی در مورد وجود و ذات انسان می توانند به شکل قابل توجهی بر نظریات روانشناسی دربارهٔ هویت و خودشناسی اثر بگذارند.

با این وجود، این دو حوزه دارای رویکردها، روش ها، و زبان های متفاوتی هستند که ممکن است مانع از یکپارچگی کامل در تحقیقات مشترک شوند. با این حال، تعامل بین این دو حوزه می تواند به توسعه فهم بهتری از تجربه و واقعیت انسانی کمک کند.

تاریخچه مشاوره روانشناسی در ایران

پیش از این در هر خانواده ایی ریش سفید و یا بزرگی وجود داشت که وقتی افرادی در خانواده به مشکل برمیخوردند، مشکلاتشان را با آنها مطرح کرده و در برخی موارد کاربردی عمل میکردند و نصیحت هایی میکردند و مشکلات تا حدی در سطحی ترین حالت خود حل میشد. در تاریخچه مشاوره روانشناسی در ایران را می توان به نام یک فرد بیشتر پرداخت. دوانلو فردی که بنیان گذار رویکرد روانپویشی کوتاه مدت بود هاست.

مشکلات خلقی و درمان آن با روانشناس

مشکلاتی نظیر انواع افسردگی، انواع وسواس، استرس، اضطراب، بی خوابی، بی تابی، پر خوری و اختلالاتی که در شخصیت برخی از افراد بود، به هیچ عنوان به دست هیچ بزرگی در فامیل قابل حل نبود و اگر هر کسی در خانواده ایی فردی مضطرب و بی تاب داشت، یا با این بی تابی و افسردگی سر میکرد و یا این بیماری ها او را از پا در می آوردند؛ زیرا روانشناس در آن زمان نبود.

روانشناس

علم روانشناسی و تاریخچه مشاوره روانشناسی

علم روانشناسی بیش از ۱۰۰ سال است که در جهان شکل گرفته است. در واقع روانشناسی یک علم است و عالمان این علم کمک به روحیه و روان انسان مضطرب و بیمار و افسرده امروز را به عهده گرفته اند. در جامعه صنعتی امروز، کمتر کسی را میتوانیم پیدا کنیم که رنجی در درون خود نداشته باشد و یا اضطرابی را متحمل نشده باشد.

روانشناسان معتقدند دردها مربوط به مسائل و مشکلاتی هستند که امروزه برای ما به وجود می آیند و رنج ها همان درد های کهنه و قدیمی هستند که از سال ها پیش در روان ما جا گرفته اند و در واقع درد های قدیمی، امروز تبدیل به رنج میشوند.

رنج امروزی

همه ما به عنوان موجودی انسانی در خودمان رنجی داریم که پس از تمام تلاشمان برای داشتن یک زندگی خوب، ممکن است ذهنمان را درگیر خود کند. انسان امروز به لطف علم روانشناسی و روانشناسان میتواند دردها و رنجهای خود را ببیند و بشناسد.

اما سوال اینجاست که این شناخت چه اثری در روان ما و بهبود حال ما دارد؟

شناخت اولین قدم درمان است. وقتی بدانیم از چه چیزی در رنجیم و علت واقعی و دقیق آنرا پیدا کنیم، به میزانی از تعارضاتمان کم میشود و احساس میکنیم این رنج دیگر همه زندگیمان را تحت والشعاع قرار نمیدهد؛ زیرا ریشه و علت اصلی آن را پیدا کرده ایم.

رنج های قدیمی به آسانی میتوانند امروز ما را ویران کنند؛ چون علت آنها را پیدا نکرده ایم و دچار اضطراب و یا هیجان های بی جهت میشویم و نمیدانیم چگونه کنترلشان کنیم و یا در مواقعی رفتاری از خود نشان میدهیم که قطعا دلیل آن را نمیدانیم و از آن پشیمان میشویم.

روانشناسان

در واقع روانشناسان این علم را آموخته اند و میدانند و یا میتوانند بنا به توضیحات مراجع متوجه شوند هر رفتار و یا هر واکنشی چه دلیلی دارد و یا پس از دوره مشاوره میتوانند بر ما آشکار کنند رنجش ما از چه موضوعی است و به درمان رنج ها و دردها و مشکلات ما بپردازند.

هر رفتاری واکنشی است از ناخودآگاه ما؛ ناخودآگاه ناشناخته ما قدرتمندترین عملکرد را بر روان هر انسانی دارد. با آشنایی و شناخت از ناخودآگاه میتوانیم به میزانی از رنج خود کم کنیم و توانایی رفتن به دنبال درمان را به دست آوریم که تمام این امکان به وسیله یک روانشناس با مهارت برای ما فراهم میشود.

بهزاد متین: روانشناس، مشاوره فردی از جمله درمان افسردگی، اضطراب و توسعه فردی، روانشناسی صنعتی و سازمانی، ورزشی و درمان اعتیاد به قمار.

بهزاد متین
تهران

سوسن میرزایان: روانشناس بالینی و روان درمانگر فردی و زوج درمانی و نوجوان

سوسن میرزایان
تهران

مهسا بشار شماره عضویت سازمان نظام روانشناسی ۲۵۸۶۱ - عضو انجمن روانشناسی ایران و دارای پروانه از سازمان نظام روانشناسی و عضو انجمن روانشناسان آمریکا.

مهسا بشار
تهران

نسیم رضایی جوان - دکتری روانشناسی شناختی

نسیم رضایی جوان
تهران

ساراناز مقیمی - روانشناس، روان درمانگر تحلیلی یونی برای درمانی مشکلات فردی، خانواده و زوجی و همچنین آموزش مهارت های زندگی WHO

ساراناز مقیمی
تهران

دکتر لیلا رضایی - دکتری تخصصی روانشناسی سلامت دانشگاه تهران

لیلا رضایی
تهران

‫دکتر سمانه حقیری‬ دکتری تخصص روانشناسی ‫مدرس، تراپیست، کوچینگ و منتور گروه روانشناسی مکث و سازمان مدیریت صنعتی.

سمانه حقیری
تهران

دکتر مریم موسوی نیک: روانشناس بالینی از انستیتو روانپزشکی تهران و دانشگاه میسور

مریم موسوی نیک
تهران

امیر میرزانیا روانشناس بالینی روان پویشی کوتاه مدت (ISTDP)- فارغ التحصیل دانشگاه تهران

امیر میرزانیا
تهران

دکتر ژاله بحرایی - دکتری روانشناسی و دارای پروانه تخصصی از سازماننظام روانشناسی

ژاله بحرایی
تهران

النا باقر زاده روانشناس بالینی و سکس تراپیست: رزومه کاری و حرفه ای، برگزاری دوره ها و سمینارها، بخشی از دوره های گذرانده شده و سوابق کاری

النا باقر زاده
تهران

دکتر مژگان رضائیان روانشناس و رواندرمانگر در زمینه (ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات) مشاوره توسعه فردی و زوج درمانی خدمات خود را به شما ارائه می دهد.

مژگان رضائیان
تهران

نفیسه سادات نکویی - کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی

نفیسه سادات نکویی
تهران

زهرا شاهین کارشناسی ارشد روانشناسی - عضو سازمان نظام روانشناسی و انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران

زهرا شاهین
تهران

پدرام محسنی: مشاور شغلی | کوچینگ فردی | استعدادیابی شغلی - مرکز مشاوره مکث

پدرام محسنی
تهران

منا ادیبی فر:روانشناس بالینی متخصص در درمان انواع افسردگی و اضطراب

منا ادیبی فر
تهران
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ