22006198 021

بررسی انواع سادیسم جنسی و نشانه های آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
بررسی انواع سادیسم جنسی و نشانه های آن

یکی از اختلالات جنسی سادیسم نام دارد که در این بیماری فردی که دچار سادیسم میشود علاقه به اذیت کردن اشخاص دیگر بصورت روانی، جنسی و جسمی دارد. به گونه ای که این آزار رساندن موجب به آرامش رسیدن و نهایت لذت در آن فرد میشود. انواع سادیسم جنسی و ناهنجاریهایی که بطور معمول از عدم تعادل میان نیازهای جنسی و ارضای آن بوجود می آید، در مدلهایی متفاوت و گوناگون در زندگی هر شخصی که دچار این بیماری میشود ظاهر میگردد. بعضی از اشخاص در روابط زناشویی خود و برای تحریک کردن شریک جنسی خود اقدام به برخی رفتارهای آزار دهنده مینمایند. همین رفتارها موجب میشود تا به شخص و یا شریک جنسی آن آسیبهای روحی، روانی و حتی جسمی وارد شود. انواع سادیسم جنسی مختلف در زندگی هر شخصی میتواند به روشهای گوناگونی آشکار شود و منجر به ناهنجاری های زیاد در زندگی های فردی و اجتماعی فرد مبتلا شده گردد.

امروزه به دلیل شرایط محیطی موجود و عدم آموزش های اصولی و صحیح در مورد این بیماری و اختلال، موجب شده است که تعداد افراد مبتلا به این ناهنجاری بسیار گسترش یافته و روز به روز بیشتر شود. سادیسم جنسی که به آن دیگر آزاری نیز می گویند یک نوع اختلالی است که فرد مبتلا برای رسیدن به ارگاسم جنسی خود اقدام به انجام برخی فعالیت ها می شود که به فرد مقابل می تواند آسیب برساند. فردی که به بیماری سادیسم جنسی دچار می شود در زمان انجام رابطه جنسی و آمیزش، طرف مقابل خود را مورد آزار و اذیت بدنی و روحی، روانی قرار می دهد و این کار او موجب می شود که در حین رابطه به اوج لذت برسد. به عنوان نمونه کارهایی که موجب می شود که فرد مبتلا با شریک جنسی خود انجام داده تا به اوج لذت برسد به شرح زیر است:

 1. اهانت
 2. کتک زدن
 3. زخمی کردن
 4. تخیل و یا تماشای صحنه های ایجاد درد
 5. و حتی کشتن شریک جنسی خود

سادیسم جنسی

بررسی انواع سادیسم جنسی

اگر بخواهیم اقدام به بررسی انواع سادیسم جنسی نماییم باید بگوییم که به طور معمول سه نوع سادیسم جنسی وجود دارد که متاسفانه هر سه نوع این بیماری وحشتناک و اختلال روانی می تواند به صورت یکجا در یک فرد وجود داشته باشد.

انواع سادیسم جنسی به شرح زیر است:

سادیسم ذهنی

یکی از انواع سادیسم جنسی، سادیسم ذهنی است که در این حالت فرد مبتلا به این ناهنجاری و اختلال، عوض این که به افراد دیگر و یا شریک جنسی خود آسیب بزند و یا صدمه ای وارد کند، اقدام به مجسم نمودن برخی صحنه های اعمال سادیسمی در تصور و ذهن خود می کند و از این تجسمات خود نیز نهایت لذت را کسب می کند.

سادیسم سمبولیک

یکی دیگر از انواع سادیسم جنسی سادیسم سمبولیک است که در این نوع از ناهنجاری های جنسی، فرد مبتلا به این بیماری سعی می کند تا با یک حالت انحرافی و غیر عادی روانشناختی، عوض وارد کردن شکنجه های بدنی و زجر به شریک جنسی خود یا افراد دیگر، اقدام به تحمیل حالات خراب و مخرب روانشناختی خود را به آنها نماید. به این صورت که با پایمال کردن شخصیت آن فرد، شخص دچار سادیسم جنسی اقدام به توهین و تحقیر فرد مقابل می کند و این کار را برای خود یک حالت ایجاد ارضاء روانشناختی می داند.

سادیسم بدنی

از دیگر انواع سادیسم جنسی، سادیسم بدنی است که در این نوع از انحرافات سادیسم واقعی و یا سادیسم بدنی، شخص مبتلا برای دستیابی به لذت بیشتر و شعف جنسی اقدام به آزار و اذیت بدنی برای شریک جنسی خود نموده و بر این باور است که با ایجاد دردهای جسمی برای آنها می تواند به اوج لذت برسد. بعضی از افراد مبتلا به سادیسم بدنی این کار را به اندازه ای شدت می دهند که در برخی مواقع تا مرحله قتل و کشتار شخص مقابل ادامه می یابد. البته در این راستا ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که برخی از افراد با آزار و شکنجه حیوانات نیز به اوج لذت جنسی می رسند.

دلایل بروز سادیسم جنسی

سادیسم و ناهنجاری های جنسی اصولاً از عدم تعادل میان نیازهای جنسی و ارضای آنها نشات می گیرد و برخی فکرهای بیمار گونه ای که به روش های گوناگون در زندگی فرد مبتلا نمایان می شود و منجر به بروز برخی ناهنجاری های در طول زندگی فردی و اجتماعی شخص می گردد. در افرادی که به این بیماری و یا انواع سادیسم جنسی مبتلا می شود این امکان وجود دارد که زمان بچگی خود دارای تجربه هایی باشند که آنها را به متقاعد به درد کشیدن، به عنوان لازمه لذت جنسی نموده است. این عوامل ممکن است مانند تجاوز و یا تنوع گرایی و پورنوگرافی و آمیزش و ارتباط با اشخاص گوناگون باشد که زمینه ساز همچین میلی در شخص مبتلا به سادیسم شده است.

شروع این ناهنجاری و اختلال جنسی می تواند قبل از 18 سالگی برای فرد اتفاق بیافتد که اکثر افراد سادیسم جنسی آقایان هستند. با توجه به بررسی ها و تحقیقات انجام شده در این راستا، روانکاوها به این نتیجه رسیده اند که اشخاص مبتلا به آزارگری جنسی و انواع سادیسم جنسی با دیگران همان کاری را می کنند که ترس اتفاق افتادن آن را برای خود دارند به این صورت که از ابراز غریزه های پرخاشگرانه خود نهایت لذت را می برند.

انواع سادیسم جنسی

نشانه های سادیسم جنسی

برای شناسایی افراد مبتلا به انواع سادیسم جنسی برخی نشانه ها وجود دارد که در صورت مواجه شدن با چنین اشخاصی باید سعی نمود که نهایت فاصله را با آنها داشت، این نشانه های آزارگری جنسی به شرح زیر است:

 1. عدم تمایل به پیشنوازی و معاشقه.
 2. برقراری رابطه جنسی با اشخاص گوناگون و آسیب رساندن فیزیکی به شریک های جنسی خود.
 3. نگاه کردن و خیره شدن هوس آلود به جنس های مخالف در مهمانی ها و یا برانداز کردن اندام اشخاص در امکان عمومی و تصور کردن آن در ذهن.
 4. تماشای فیلم های پورن و بازدید از آن فیلم ها و سایت های جنسی، ورود به گپ های جنسی در چت روم ها
 5. استفاده از کلمات و الفاظ رکیک و فحاشی های جنسی و متلک های جنسی.
 6. تمایل به سوزاندن و صدمه زدن به اندام های جنسی طرف مقابل.
 7. برقراری رابطه های جنسی غیر متعارف همراه با صدمه رساندن و ایجاد جراحات به خود و یا اطراف مقابل مانند بریدگی و بستن دست و پا و حتی ضربه زدن و یا شلاق زدن به فرد متقابل.
 8. در سر داشتن برخی تفکرات زشت مانند داشتن رابطه جنسی با افراد محرم به خود و یا آزار جنسی کودکان و سوء استفاده جنسی از کودکان.
 9. در ذهن داشتن بعضی خیال پردازی های جنسی مانند روابط جنسی گروهی و یا سهیم کردن شریک جنسی خود با افراد دیگر.
 10. داشتن رابطه جنسی با روسپیان و اقدام به خیانت و تنوع طلبی و تجاوزهای جنسی.
 11. در ذهن داشتن فکرهای مداوم پیرامون برقراری روابط جنسی به گونه ای که در طول روز بیش از اندازه، ذهن خود را راجع به مسائل جنسی درگیر می کنند. گویی که چیز مهمتری از این موضوع در زندگی آنها وجود ندارد.

اختلال سادیسم جنسی: تعریف، علائم، درمان و موارد دیگر

افراد علائق جنسی متفاوتی دارند و ممعمولا فتیشهای که رایج است که باعث ایجاد هیجان جنسی میشود را دارند. در واقع، ممکن است بیشتر از آنچه فکر می کنید این فتیش ها رایج باشند: نظرسنجی انجام شده توسط CalExotics در هفته نامه (سکس هاروارد) نشان داد که 43٪ از پاسخ دهندگان یک فتیش دارند (یا معتقدند که دارند) و بیش از نیمی از آنها یک فتیش را با شریک زندگی خود درمیان گذاشته اند. علاوه بر این، 46٪ درگیر BDSM (اسارت، سلطه، سادیسم و مازوخیسم) بوده اند، در حالی که 37٪ تجربه بازی جنسی نقش/فانتزی را داشته اند. داشتن یا درگیر شدن در یک فتیش از نظر DSM اشکالی ندارد. با این حال، اگر یک فتیش به شما و یا دیگران آسیب برساند (اعم از رنج جسمی یا روانی)، در آن زمان است که به یک مشکل تبدیل می شود و شاید حتی یک اختلال سلامت روانی، مانند اختلال سادیسم جنسی محسوب شود.

تعریف اختلال سادیسم جنسی (SSD)

اختلال سادیسم جنسی sexual sadism disorder یک اختلال سلامت روان است و به طور خاص، یک اختلال پارافیلیک، که با تخیلات، تمایلات یا رفتارهای تحریک کننده جنسی مکرر و شدید مشخص می شود که باعث ناراحتی یا اختلال در فرد می شود و شامل اشیاء بی جان، افراد ناراضی یا رنج میشود که با تحقیر خود یا شریک زندگی با احتمال ایجاد آسیب همراه است. بر اساس کتاب راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM-5)، اختلال سادیسم جنسی شاملبرانگیختگی جنسی مکرر و شدید ناشی از رنج جسمی یا روانی شخص دیگری است که با خیالات، اصرار یا رفتارها آشکار می شود.علاوه بر این، فرد بر اساس این تمایلات جنسی با یک فرد نارضایتی عمل کرده است، یا تمایلات یا خیال پردازی های جنسی باعث ناراحتی یا اختلال بالینی قابل توجه در عملکرد اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه های مهم عملکرد میشود.

علائم اختلال سادیسم جنسی

معیار سادیسم جنسی DSM-5 - که علائمی را که روانشناس یا روانپزشک باید برای تشخیص این اختلال نشان دهد، مشخص میکند. این دو معیار باید حداقل به مدت 6 ماه وجود داشته باشند و باعث ناراحتی یا اختلال عملکرد شدید فرد شوند. این علائم عبارتند از برانگیختگی جنسی مکرر و شدید ناشی از رنج جسمی یا روانی فرد دیگر که با خیالات، اصرارها یا رفتارها آشکار میشود. فرد بر اساس این تمایلات جنسی با یک فرد که نراضی است سعی به برقراری ارتباط جنسی کرده است. این تمایلات یا خیال پردازی های جنسی باعث ناراحتی یا اختلال بالینی قابل توجه در عملکرد اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه های مهم زندگی می شود.

چگونه بفهمم سادیست هستم؟

اگر علائم بالا شما را توصیف میکند، ممکن است اختلال سادیسم جنسی داشته باشید. اگر فقط اولین علامت را نشان دهید و بر اساس تخیلات تمایلات خود عمل نکنید و در نتیجه رنج نبرید، به عنوان سادیست جنسی توصیف خواهید شد.

علت اختلال سادیسم جنسی چیست؟

مانند بسیاری از اختلالات سلامت روان، یک علت مشخص شناخته شده برای اختلال سادیسم جنسی وجود ندارد. با این حال، چندین نظریه وجود دارد، مانند فرار از واقعیت: فرد از سادیسم جنسی برای منحرف کردن یا فرار از واقعیت های ناخوشایند خودش استفاده میکند. نظریه دیگری میگوید که بیماریها و اختلالات مغزی میتواند به ایجاد اختلال سادیسم جنسی کمک کند. تحقیقات بیشتر درگیری مغز را مورد بررسی قرار داده است و دریافته است که سادیست های جنسی با افزایش فعال شدن پیشانی و گیجگاهی (یا فعال شدن لوب های پیشانی و گیجگاهی مغز که با شخصیت، رفتار و زبان مرتبط هستند) ارتباط دارد. در واقع لوب گیجگاهی که حافظه قدیمی و هیجانات را در خودش دارد فعالیت بسیار بیشتری را نسبت به لوب پیشانی که بازدارنده و منطقی است را نشان می دهد.

سیر و توسعه سادیسم جنسی

طبق DSM-5، افراد مبتلا به سادیسم جنسی تقریباً منحصراً مرد هستند. و یک مطالعه نشان داد که میانگین سنی در شروع سادیسم در گروهی از مردان 19 سال بود. گذشته از این، اطلاعات زیادی در مورد شیوع یا توسعه و سیر سادیسم جنسی وجود ندارد. با این حال، سادیسم جنسی احتمالاً یک ویژگی مادام العمر است که فرد دارای آن خواهد بود، با این حال ممکن است که اختلال سادیسم جنسی در طول زندگی فرد بسته به پریشانی که در زندگی تجربه می کند در نوسان باشد.

درمان اختلال سادیسم جنسی

هنگامی که یک فرد تشخیص اختلال سادیسم جنسی را دریافت می کند، روانشناس بالینی، روانپزشک یا هر دو با هم می توانند یک برنامه درمانی ایجاد کنند که به او کمک میکند تا اختلال خود را مدیریت کند و با آن زندگی بهتری داشته باشد. درمان ممکن است شامل روان درمانی، دارو درمانی یا ترکیبی از این دو باشد. روان درمانی انواع مختلفی از درمان وجود دارد که می تواند به افراد مبتلا به اختلال سادیسم جنسی کمک کند. به عنوان مثال، درمان شناختی رفتاری (CBT) می تواند به این افراد کمک کند تا الگوی مضر رفتار جنسی را تشخیص دهند و راه های بهتر و سالم تری برای مقابله با افکار، احساسات و تمایلاتی که باعث این رفتار می شوند، بیاموزند. همچنین بازسازی شناختی ممکن است به فرد کمک کند تا این الگوهای فکری مضر را شناسایی و بر آن غلبه کند. گاهی اوقات، داروهای ضد افسردگی برای متعادل کردن مواد شیمیایی مغز و همچنین کاهش رفتار تکانشی تجویز می شود. به طور مشابه، داروهای ضد آندروژن گاهی اوقات برای سرکوب میل جنسی فرد تجویز می شود.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ