22006198 021

3 راهکارهایی برای مقابله با شوهر خسیس

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(27 رای)
3 راهکارهایی برای مقابله با شوهر خسیس

در این مقاله راهکارهایی برای مقابله با شوهر خسیس را به شما خواهیم گفت. تا زندگی شما از حالت کسالت بار به یکی زندگی جذاب و عالی تبدیل شود. زمانی که فرد از نظر مالی مشکلی ندارد ولی حاضر به خرج کردن برای خودش و همسرش نیست یعنی یک جای کار میلنگد!! خسیس بودن میتواند دارای دلایل مختلفی باشد که بعضی از این موارد با انواع تیپهای شخصیتی یا طرحواره های ذهنی در ارتباط است. یا عوامل بسیار زیاد دیگری که میتواند با تبدیل شدن به اختلال شخصیت تغییر فرد به یکی از خسیس ترین مردان ایران شود. هر چند که بهتر است با مشاوره پیش از ازدواج و قبل از وارد شدن به ارتباط این موضوع را مشخص کنید، ولی اگر همکنون و در شرایط سختی قرار دارید، می توانید از یک زوج درمانگر یا طرحواره درمانگر کمک بگیرید.

بعد از ادامه دار شدن این شرایط خانم ها سوالهایی را در ذهن خود مرور می کنند!!

  • آیا من را دوست ندارد؟
  • آیا باید برم کار کنم که نیازی به او نداشته باشم؟
  • آیا شوهر خساس و بد اخلاق بایل درمان است؟
  • تست خسیس بودن شوهر چگونه مشخص می شود؟
  • و سوالات دیگر اما نکته مهم و ابتدایی، بررسی شرایط روحی و مهارتی فرد است نه اقدام هیجانی!!

خساست چیست؟

خساست یک صفت است و یک رفتار محسوب میشود. افرادی که دچار این خصلت هستند مانند شوهر خسیس، میلی به خرج کردن دارایی های خود ندارند و مدام در حال جمع آوری بیشتر و حرص خوردن در به دست آوردن منابع مالی هستند. افرادی که دارای اختلال وسواس احتکار یا شخصیت اسکیزوئید هستند بیش از همه خساست خود را نشان می دهند.

زنان خسیس یا مردان خسیس در واقع آنچه را که دارند نگه میدارند و نه خود و نه اطرافیانشان از آن لذت میبرند و یا مدام در حال به دست آوردن ثروت بیشتر و خرج نکردن آن و یا سپرده کردن آن در بانک. به این گروه از افراد که توانایی لذت بردن از دارایی خود به صورت منطقی را ندارند خسیس گفته میشود.

معمولاً گلایه های همسران خسیس این است که شوهر خسیسش برای آنها خرج نمیکنند و باید برای هر آنچه که میخواهند مدت ها توضیح دهند، التماس کنند و یا اصطلاحاً چانه زنی کنند.

معمولا هیچ همسری مایل نیست برای بدست آوردن کمترین امکانات مالی مدت ها گلایه کند و توضیح بدهد. اما چرا معمولا؟ زیرا رنانی هم هستند که به خاطر داشتن شخصیت منفعل یا شخصیت وابسته توانمندی هیچگونه اقدام عملی را ندارند.

خساست چگونه به وجود می آید

یکی از دلایل تربیتی مهم شکل گیری خساست، دوران از پوشک گرفتن کودکان ۲ ساله است. شاید بسیار عجیب به نظر بیاید. اما دوره گرفتن کودکان از پوشک و هدایت کردن کودکان به دستشویی و راهنمایی دقیق و مؤثر والدین برای دستشویی کردن فرزندانشان اثر بسیار مهمی در ایجاد این خصلت رفتاری دارد. البته توجه داشته باشید که این دیدگاه از گرایش روانکاوی است و همچنان به صورت کامل اثبات نشده است.

خساست

شکل گیری خساست در دوران مهم کودکی

کودکانی که از پوشک گرفته میشوند ممکن است اشتباهاً در فرصت هایی، خود، خانه و محیطی که در آن هستند را کثیف کنند. اما آنچه که مهم است نحوه برخورد والدین با کودک است. به صورت کلی نوع برخورد والدین در 2 سال اول زندگی کودک و با توجه به خلق و خو او که ذاتی است میتواند مفید یا مضر باشد.

هراس کودک از دستشویی رفتن و ترس از لحظه ایی که به اشتباه خود را کثیف کرده است و با واکنش تند و غیراصولی والد مواجه میشود باعث میشود کودک از دستشویی رفتن و دستشویی کردن اباع پیدا کند و دستشویی خود را نگه دارد.

بنابراین این روش از نگهداری ادرار و مدفوع به دلیل ترس و واهمه از رفتار والد باعث میشود خصوصیات اخلاقی در کودک به وجود بیاید که خساست یکی از مهمترین این خصوصیات است.

دوره مقعدی از نگاه فروید

به زبان زیگموند فروید کودک در دوره معقدی تثبیت میشود و نگهدارنده ادرار و مدفوع خود است و از نگهداری ادرار و مدفوع خود لذت میبرد. در تعریف فروید نیز کودکان تثبیت شده در دوره معقدی نگه دارنده، خساست فراوانی دارند.

الگوی رفتاری از والدین

الگوی رفتاری از والدین نیز از اثر بخش ترین شیوه های غلطی است که به واسطه آن کودک خساست را می آموزد. از آنجایی که خساست یک صفت شناختی و رفتاری است بنابراین یادگیری در به دست آوردن صفات بسیار مهم و مؤثر است.

والدینی که خود خصوصیات افراد خسیس را دارا هستند و برای هر خواسته ایی از خود و یا فرزندانشان دچار اضطراب برای خرج کردن میشوند. یا اصلاً به ذهنشان ساطع نمیشود که بخواهند پولی را برای خود و رفاه خود خرج کنند و مدام در حال بررسی قیمت ها، گران و ارزان شدن، خرج کردن و خرج نکردن هستند. قطعاً الگوی رفتاری هستند که کودک میتواند عیناً در بزرگسالی به طور ناخواسته نیز رفتارهای والدین خود را تکرار کند. در واقع یادگیری مشاهده ای بیشترین تاثیر را بر کودک و نحوه رفتار او در آینده می گذارد.

همانطور که ادب و احترام آموختنی است هر صفت و رفتار درست و غلطی را کودکان از والدین خود میاموزند و در ناخودآگاهشان ثبت میکنند. از اینرو در هر شرایط مشابهی همان ویژگی رفتاری را ازخود نشان میدهند و اجرا میکنند.

نقش وراثت در خساست

قطعاً وراثت نیز به میزان تربیت والدین و الگو برداری از آنها نیز مؤثر است. کسانی که خساست را بدون اینکه الگوی فرد خسیسی داشته اند در خود میبینند باید به وراثت در اقوام نزدیک خود نگاه کنند. ژن های ناقل هر رفتار و خصوصیتی میتواند حتی پس از چندین نسل انتقال پیدا کند و در ما و یا اطرافیانمان خود را نشان دهد. هر چند که در بعضی از مناطق و وجود شکل گیری مدام جنگ و کمبود غذا به نوعی احساس خطر کلی برای نگه داشتن مقاداری گندم یا برنج برای روزهای قحطی وجود داشته است که تعریف آن چه در زنان و چه در مردان متفاوت است. گاهی خساست با اضطراب همپوشانی دارد حتی برای زمانی که اجناسی غیر ضروری در انباز یا خانه باید به دور انداخته شود که فرد در برابر آن مقاومت می کند. در نظر داشته باشید که وسواس احتکار هم میتواند به دلیل اضطراب ایجاد شود.

چه راهکارهایی میتوان برای شوهر خسیس داشت؟

1. انطباق با شرایط سخت و سازگاری

اگر شما به عنوان همسر فردی خسیس هستید و در کنار او زندگی میکنید احتمالا پیش از ازدواج به این بینش دست پیدا نکرده بودید که او خسیس است. بنابراین امروز در این شرایط باید بپذیرید که این موضوع وجود دارد و واقعی است!! پس باید چاره ای بیندیشم.

شوهر خسیس

در ابتدا باید انعطاف پذیری خود را بالا ببرد و بداند او مسئول سازگاری با چنین شرایطی است که بتواند ادامه زندگی خود را سخت تر و نا امید کننده تر از این نکند. شما باید تمام تلاش خود را در جهت درمان او انجام دهید زیرا او به تنهایی به سمت درمان نمی رود زیرا نسبت به مشکل خود بینش و نارضایتی ندارد.

2. ایجاد منبع مالی برای خودمان

اگر فردی شوهر خسیسی دارد قطعاً باید در مواردی به توانایی های خود و دستاوردهای خود اتکا کند. ایجاد یک منبع مالی و کسب میزانی درآمد باعث میشود در زندگی بتوانیم بسیاری از هزینه های جانبی خود را خود متقبل شویم.

مثلاً اگر در ماه مایل هستیم دو بار به آرایشگاه و یا سینما برویم میتوانیم خودمان برای خودمان هزینه کنیم و از شرایط ایجاد شده لذت ببریم.

قطعاً هیچ کسی نمیتواند فرد خسیسی را راغب به خرج کردن پول هایش بکند، بنابراین نشستن و گلایه کردن از همسر خسیس هیچ دستاوردی به غیر از ایجاد احساس ناخوشایند و نا امیدی بیشتر برای هیچ کسی ندارد اما ایجاد فرصتی برای به دست آوردن میزانی از درآمد میتواند شرایط را در کوتاه مدت کمی بهتر از قبل کند.

3. داشتن مبلغ مشخصی به عنوان خرجی

اگر همسر فردی خسیس باشد، میتوانند با توافقی ضمنی مبلغ مشخصی را به عنوان خرجی در نظر بگیرند و آن را به صورت ماهیانه دریافت کنید. این پول کم یا زیاد قطعاً فقط برای خود او است و میتواند به هر نحوی که بخواهد و مایل باشد آن را خرج کند. از این رو فرد میداند که در طول یک ماه به چه میزانی پول دارد و چگونه میخواهد پول خود را خرج کند و به همان میزان بحث ها بر سر خساست و یا خرج نکردن کمتر میشود.

خساست شوهر احساس ناامیدی را ایجاد میکند

زمانی که فردی شوهر خسیسی داشته باشد، نه تنها برای برآورده نشدن بسیاری از خواسته های خود احساس ناخوشایندی دارد، بلکه در بیشتر موارد احساس ناامیدی از بی توجهی و کم ارزشی حاصل از خساست طرف مقابل میتواند او را آزار بدهد.

پیش از هر تصمیم مهم و قطعاً پیش از ازدواج باید نشانه هایی برای ایده آل های خود در نظر بگیرید و مسئولیت انتخاب خود را خودتان به عهده داشته باشید که پس از ازدواج تماماً درگیر چالش هایی از این دست نشوید.

3 راهکار برای مقابله با شوهر خسیس

  1. ابتدا به صورت جدی و قاطعانه در مورد این موضوع بدون پرخاشگری صحبت کنید.
  2. در صورتی که خساست به مرحله ای رسیده است که فکر می کنید خود فرد هم آسیب می بیند حتماً فرد خسیس باید به روانشناس مراجع کند. او باید بفهمد که خساست او به یک روش اقتصادی برای بهتر شدن اوضاع خانواده ارتباط ندارد زیرا آخرین مسافرت و تفریح خود را نیز به یاد ندارد.
  3. اگر همسر شما برای درمان مقاومت کرد خود شما با یک روانشناس مشاوره بگیرید تا نحوه برقراری ارتباط درست و کاهش دادن خساست همسرتان را به شمات آموزش دهد.
نظرات کاربران:
پری سیما
پاسخ به این نظر
1402/12/14

سلام وقت شما بخیر من همسرم در خرید وسایل یا مسافرت و غیره به شدت خسیس هستند ولی در خرید خوردنی خیلی راحت و زیاد خرج میکنند به طوری که هنوز موادغذایی تموم نشده مجددا خریداری میکنند و گاها مواد غذایی خراب میشوند علتش واقعا چه چیزی هست؟

1 0
هدی
پاسخ به این نظر
1402/10/18

سلام من 30 ساله هستم و دو ساله ازدواج کردم همسرم در دوران دوستی که یک سال بود سعی میکرد برام یه سری کار انجام بده که من و راضی کنه من هم مدام به خودم میگفتم دوستی با ازدواج فرق داره اون موقع خیلی کارهارو انجام میده اما الان بدتر شده و مدام میگه تو حقوق داری وابسته من نباش یا اینکه تعیین مسیولیت میکنه و کلی هزینه به گردن من میذاره و با اینکه از حقوق خودم هزینه میکنم ازم حساب میکشه و مدام سر هر هزنه ای با من جنگ داره ومیگه باید صرفه جویی کنه حتی من برای پدرو مادرم اگر هزینه کنم و متوجه بشه باید جواب پس بدم واقعا اینجوری زندگی کردن برای من سخته لطفا کمکم کنید

0 0
سمیه
پاسخ به این نظر
1401/11/19

واقعا سخته با یه مرد خسیس ازدواج کرد چون فقط بالا و پایین قیمت اجناس را از آنها می‌شنوید

0 0
ریرا
پاسخ به این نظر
1401/8/22

بزرگترین اشتباهم بعد از مهاجرت، برگشتن به ایران و ازدواج با دوست پیر سابقم بود که بعد از ازدواج و تو غربت فهمیدم جقدر خسیسه و جونش درمیاد خرج کنه…. همههه چیرو با معیار پول میسنجه…. واقعا اگر پسری تو دوران دوستی خودجوش خیلی هزینه ها رو‌نکرد… دختران جوان یادشون بنونه، نشونه های خساست رو دارن میبینن … چشماشون رو نبندن

0 0
tina
پاسخ به این نظر
1400/6/25

بدترین اشتباه چه زن چه مرد اینه با ادم خسیس ازدواج کنه واقعا فاز این خسیسارو نمیفهمم نه تفریحی نه زندگی ای فقط دو دو تا چهار تا میکنن که پول بذارن رو پول رو نمیفهمم اخرش میخاید با پولاتون چیکار کنید بابا یکم زندگی کنید اخه این چه کاریه میکنید

5 0
simin
پاسخ به این نظر
1400/6/24

بزرگترین اشتباه زندگی اینه با ادم خسیس ازدواج کنی

2 2
مینا
پاسخ به این نظر
1399/1/9

من اشتباه کردم که قبل ازدواج گول شوهرمو خوردمو الان وضع زندگیم اینه نه مسافرتی نه تفریحی نه هیچیییییی یه ارتباط خوبم که نداریم خواهراشم مثل خودشن واقعا موندم این ادم از زندگی چی می خواد جالب اینه که درامدشم خیلی خوببهههه

13 10
زهرا
1400/12/13

والا به خدا دقیقا اگ پول نداشتن می‌گفتیم ندارن ولی چرا وقتی هست خرج نمیکنن وفقط جمع میکنم خیلی سخته با همچین آدمایی زندگی کردن خییییلی سخته

3 2
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ