22004925 - 021

عوارض قرص دیازپام چیست؟

(6 رای)
عوارض قرص دیازپام چیست؟

برای شناخت کامل عوارض قرص دیازپامو کاربرد قرص دیازپام با ما تا انتهای این مقاله کاملا علمی همراه باشید. دیازپام یک بنزودیازپین است، این ماده روی مواد شیمیایی مغز تأثیر می گذارد که ممکن است در افراد دارای اضطراب نامتعادل باشد. کاربرد قرص دیازپام برای درمان اختلالات اضطرابی، علائم ترک الکل یا اسپاسم عضلات معمولا استفاده می شود. دیازپام گاهی با داروهای دیگر برای درمان تشنج نیز استفاده می شود. به یاد داشته باشین این مقاله تنها جنبه اطلاعت عمومی دارد و برای هر گونه استفاده با روانپزشک مرکز مشاوره مکث یا پزشک خود مشورت کنید.

قرص دیازپام

اطلاعات مهم

در صورت حساسیت به دیازپام یا داروهای مشابه (کلونوپین، زاناکس و ...)، یا در صورت ابتلا به میاستنی گراویس، بیماری شدید کبدی، گلوکوم با زاویه باریک، مشکل شدید تنفس یا آپنه خواب، نباید از این دارو استفاده کنید. استفاده از این دارو می تواند باعث ایجاد اعتیاد بیش از حد، یا مرگ شود، به خصوص در کودک یا شخص دیگری که از داروهای بدون نسخه استفاده می کند. در صورت استفاده از این دارو با داروهای افیونی، الکل یا داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند یا تنفس شما را آهسته می کنند می تواند عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کند.

این دارو را به کودک کمتر از 6 ماه ندهید.

قبل از مصرف این دارو

در صورتی که به دیازپام یا داروهای مشابه (کلونوپین، زاناکس و ...) حساسیت داشته باشید، نباید از این دارو استفاده کنید.

 1. میاستنی گراویس (یک اختلال ضعف عضلانی)
 2. بیماری شدید کبدی
 3. یک مشکل تنفسی شدید
 4. آپنه خواب (یعنی نفس کشیدن در طول خواب متوقف می شود)
 5. اعتیاد به الکل یا اعتیاد به داروهای مشابه دیازپام
 6. برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما بی خطر است، اگر تاکنون مصرف نکرده اید به پزشک خود بگویید
 7. داشتن گلوکوم
 8. آسم، آمفیزم، برونشیت، اختلال انسداد مزمن ریوی (COPD) یا سایر مشکلات تنفسی
 9. بیماری کلیه یا کبد
 10. صرع یا اختلال تشنج دیگر
 11. اعتیاد به مواد مخدر یا الکل؛ یا
 12. بیماری روانی، افسردگی یا افکار یا رفتارهای خودکشی
/// شماره های تماس ///

در این موارد هم حتماً دقت داشته باشید، هنگام درمان تشنج، مصرف دیازپام در دوران بارداری را بدون توصیه پزشک خود شروع نکنید و یا متوقف نکنید. دیازپام ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند، اما داشتن تشنج در دوران بارداری می تواند به مادر و نوزاد آسیب برساند. اگر در حین مصرف این دارو تشنج خفیف داشتید، سریعاً به پزشک خود بگویید.

همچنین قرص دیازپام را هنگام بارداری مصرف نکنید، زیرا ممکن است جنین شما به این دارو وابسته شود. این موضوع می تواند بعد از به دنیا آمدن علائم ترک را بوجود بیاورد. نوزادان متولد وابسته به داروی دیازپام، ممکن است برای چندین هفته به درمان پزشکی نیاز داشته باشند. اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید به پزشک خود بگویید.

گزینه های درمان اضطراب با دیازپام

دیازپام

نام عمومی: دیازپام

نامهای تجاری Valium

بازبینی پزشکی توسط Sanjai Sinha، MD آخرین بار در تاریخ 2 مارس 2019 به روز شد.

بررسی اجمالی جلوه های جانبی DosageProfessionalTipsInteractions بیشتر

کاربرد قرص دیازپام در چیست؟

دیازپام یک بنزودیازپین است این ماده روی مواد شیمیایی مغز تأثیر می گذارد که ممکن است در افراد مبتلا به اضطراب متفاوت عمل کند. کاربرد قرص دیازپام برای درمان اختلالات اضطراب، علائم ترک الکل یا اسپاسم عضلات استفاده می شود. دیازپام گاهی با داروهای دیگر برای درمان تشنج نیز استفاده می شود. عوارض قرص دیازپام گاهی بسیار متفاوت است که درادامه به آن خواهیم پرداخت.

چگونه باید دیازپام مصرف کنم؟

تمام دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را دنبال کنید. روانپزشک ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بزرگتر یا کمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید. دیازپام ممکن است عادت ساز یا اعتیاد آور باشد. استفاده نادرست از داروهای عادت آور باعث اعتیاد، مصرف بیش از حد یا مرگ می شود. فروش یا دادن این دارو خلاف قانون است.

عوارض قرص دیازپام

داروی مایع را با سرنگ دوز دار یا یک قاشق یا فنجان مخصوص اندازه گیری دوز اندازه گیری کنید. هرگز از یک قاشق آشپزخانه استفاده نکنید. اگر وسیله اندازه گیری دوز ندارید، از داروخانه بخواهید که یکی از آنها را بدهد. دیازپام فقط باید برای مدت کوتاهی استفاده شود. این دارو را بیش از4 ماه بدون توصیه پزشک مصرف نکنید. مصرف این دارو به طور ناگهانی متوقف نشود، زیرا ممکن است به شما تشنج یا علائم ترک ناخوشایند را افزایش دهید. از پزشک خود بپرسید که چگونه با خیال راحت جلوی استفاده از این دارو را بگیرد.

اگر احساس می کنید که این دارو به طور خوبی عمل نمی کند، یا اگر فکر می کنید بیش از حد معمول نیاز به استفاده دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. قرص دیازپام را در دمای مناسب اتاق و به دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری کنید. زمان مصرف داروهای خود را رعایت کنید. گاهی از داروی دیازپام برای مصارف نامناسب نیز استفاده می شود که به شدت باید از آن پرهیز کرد.

/// شماره های تماس ///

اگر یک دوز از دارو را از دست بدهم چه اتفاقی می افتد؟

دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان لازم برای دوز برنامه ریزی شده بعدی شما باشد، از مقدار از دست رفته خود صرف نظر کنید. برای تهیه دوز از دست رفته داروی اضافی مصرف نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل خواب آلودگی شدید، از بین رفتن تعادل یا هماهنگی، ضعیف یا غش کردن باشد. با اورژانس تماس بگیرید.

از مصرف قرص دیازپام در چه مواردی باید اجتناب کرد؟

 • با الکل ننوشید. عوارض جانبی خطرناکی ممکن است رخ دهد.
 • از رانندگی یا فعالیت های خطرناک خودداری کنید تا بدانید که این دارو چه تاثیری روی شما خواهد گذاشت. سرگیجه یا خواب آلودگی می تواند باعث تصادف یا صدمات شدید شود.
 • گریپ فروت ممکن است با دیازپام در تعامل نباشد و منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود. از استفاده از محصولات گریپ فروت خودداری کنید.

عوارض قرص دیازپام چیست؟

عوارض قرص دیازپام چیست، اگر علائمی از واکنش آلرژیک به دیازپام دارید: مثل تنفس دشوار، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو شما. دیازپام می تواند تنفس شما را کند یا متوقف کند و ممکن است مرگ رخ دهد. شخصی که از شما مراقبت می کند، باید به دنبال مراقبت های پزشکی فوری برای شما باشد. بهترین راه شناخت عوارض قرص دیازپام مشورت با یک روانپزشک است، ما به شما دکتر فاطمه شایگان را معرفی می کنیم.

در صورت وجود علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید

 • تنفس ضعیف یا کم عمق
 • خواب آلودگی شدید یا احساس اینکه ممکن است از آنجا خارج شوید
 • خلق و خوی افسرده، افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودتان
 • سردرگمی، توهم
 • اضطراب، حملات هراس، مشکل در خواب
 • بیش فعالی، آشفتگی، پرخاشگری، خصومت
 • رفتار غیرمعمول ریسک پذیری
 • تشنج جدید یا بدتر

عوارض جانبی قرص دیازپام

 • خواب آلودگی
 • احساس خستگی
 • ضعف عضلانی
 • از دست دادن هماهنگی بدنی

کاربرد قرص دیازپام

این یک لیست کامل از عوارض جانبی نیست و سایر موارد ممکن است رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. شما می توانید عوارض جانبی دیگر را به پزشک خود گزارش دهید.

چه داروهای دیگری روی دیازپام تأثیر می گذارد؟

در عوارض قرص دیازپام ذکر شده است که مصرف دیازپام با داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی شما شده یا تنفس شما را کند می کند، می تواند حتی مرگ را ایجاد کند. اگر قرص خواب، داروی مسکن، داروهای ضد سرفه، داروی آرامش بخش، داروی اضطراب، داروی افسردگی یا تشنج مصرف می کنید حتما با روانپزشک خود مشورت کنید.

سایر داروها ممکن است با دیازپام، از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی در تعامل باشند. در مورد تمام داروهای موجود در مورد داروهای فعلی و هر دارویی که مصرف آن را شروع کرده یا متوقف کرده اید به پزشک خود بگویید.

همچنین مشاهده کنید:

تداخلات دارویی دیازپام (با جزئیات بیشتر)

به یاد داشته باشید، دیازپام را از دسترس کودکان دور نگه دارید، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و از دیازپام فقط برای نشانه های تجویز شده استفاده کنید. برای اطمینان از اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه، در مورد شرایط شخصی شما، همیشه با ارائه دهنده خدمات روانپزشک خود مشورت کنید. برای دوری از عوارض قرص دیازپام با روانپزشم مکث تماس حاصل کنید.

سلب مسئولیت پزشکی از مرکز مشاوره مکث (حتماً با روانپزشک قبل از استفاده دارو صحبت کنید لازم به ذکر است مرکز مشاوره مکث دارای دو روانپزشک مجرب می باشد جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل کنید)

منبع: drugs.com

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: عوارض قرص دیازپام چیست؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی