ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: متخصصان روانشناسی چه کسانی هستند؟

متخصصان روانشناسی چه کسانی هستند؟

روانشناسان متخصص سلامت روان افراد هستند. آنها برای کمک به افراد جهت برطرف کردن مشکلاتشان، درمان روانشناختی ارائه می دهند. این مشکلات می تواند در حوزه های مختلف فردی، بین فردی، اجتماعی و یا حتی کاری و تحصیلی باشد. شاید پیش از این هرگز به روانشناس مراجعه نکرده باشید و ندانید که در ملاقات با یک روانشناس چه چیزی در انتظار شماست.

روانشناس کیست؟

روانشناسان متخصصین بهداشت روان هستند که حداقل شش سال در دانشگاه (دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد) را تکمیل کرده اند. روانشناسان در رشته های روانشناسی عمومی، روانشناسی بالینی، روانشناسی شخصیت، روانشناسی سلامت، روانشناسی تربیتی و ... تحصیل کرده اند.

متخصص روانشناسی

بعلاوه مشاورانی نیز وجود دارند که در رشته های مشاوره و راهنمایی نیز مدرک کارشناسی ارشد دارند که همه ی این متخصصان پس از گذراندن دوره کارورزی و گذراندن آزمون سازمان نظام روانشناسی مجوز داشتن مرکز مشاوره را دریافت می کنند که بعبارتی چنین افرادی آمادگی لازم را جهت مشاوره و روان درمانی خواهند داشت.

روانشناسان بالینی

روانشناسان بالینی معمولاً مشکلات روانی پیچیده تر را رسیدگی می کنند و عموماً به کار در بیمارستان ها مشغول هستند. این متخصصان بیشتر بر بیماری های روانی که اغلب زمینه ی ژنتیک نیز دارند و در عین حال از دارودرمانی هم کمک گرفته می شود تمرکز دارند.

روانشناسان عمومی

روانشناسان عمومی اغلب در سراسر دنیا موقعیت های شغلی تحقیقی در زمینه روانشناسی را به خود اختصاص داده اند.

روانشناسان شخصیت

روانشناسان شخصیت نیز در تحقیقات و تجزیه و تحلیل شخصیت، مشاوره و مفاهیم کاربردی در صنایع مختلف کار می کنند. بسیاری از آنها نیز در محیط دانشگاه آموزش و تحقیق انجام می دهند. برخی دیگر ممکن است مأموران دولتی را آموزش دهند و یا برای آموزش و برنامه هایی برای بهبود نگرش در محیط های کاری استخدام شوند. بعضی دیگر نیز به مشاوره و رواندرمانی در بیمارستان ها و یا سایر مراکز مراقبت های بهداشت روانی مشغول به کار شوند.

روانشناسان سلامت

روانشناسان سلامت با درک عوامل روان شناختی که بر سلامت افراد تأثیر می گذارد، به مطالعه فرآیندهای رفتاری و روان شناختی در هنگام سلامت، بیماری و مراقبت از سلامت می‌پردازند. روانشناسان سلامت با کار مستقیم بر روی بیماران یا به طور غیرمستقیم در برنامه های سلامت عمومی در مقیاس بزرگ سلامت جامعه را بهبود می بخشند.

علاوه بر این، روانشناسان سلامت در آموزش متخصصان مراقبت سلامت مانند پزشکان و پرستاران مشارکت می نمایند تا آنها بتوانند از دانشی که این علم بوجود آورده در کارشان استفاده کنند که به بهبود جسمی و روانی بیماران کمک کنند.

روانشناسان سلامت

روانشناسان سلامت با دیگر متخصصان در کلینیک ها و بیمارستان ها و مراکز سلامت و بهداشت عمومی که در مقیاس بزرگ بر روی برنامه های ارتقاء سلامت و تغییر رفتار مشغول بکارند، همکاری می نمایند. همچنین در مراکز تحقیقی و دانشگاه‌های علوم پزشکی به تدریس مشغولند و پژوهش هایی در زمینه ارتباط بین جسم و روان انجام می دهند.

چرا به روانشناس مراجعه می کنیم؟

دلایل زیادی ممکن است وجود داشته باشد که شما نیاز داشته باشید که به یک روانشناس مراجعه نمایید. به عنوان مثال، ممکن است در معرض اضطراب، افسردگی، حوادث استرس زای زندگی و یا هر گونه مشکل دیگر که با سلامت روان مرتبط باشد شما را برانگیزاند که به یک روانشناس مراجعه کنید.

شما حتی نمیتوانید تشخیص دهید که درون شما چه اتفاقی در حال وقوع است، ولی فقط احساس می کنید که چیزی درون شما درست نیست و یا دائماً با احساس های ناخوشایند در حال کشمکش هستید و یا حتی زندگی تان پیچیده تر شده است.

یک روانشناس آموزش دیده است که سلامت روان شما را به دقت ارزیابی کند و مسایلی که موجب شده شما احساس ناخوشایند داشته باید را بررسی نماید و یا حتی اگر در مدرسه مشکلاتی مانند کمبود توجه یا حفظ تمرکز دارید از روش های تخصصی و درمانی کمک بگیرد و برنامه ی درمانی شخصی دقیقی برای شما تدارک ببیند تا بتوانید مشکل پیش رو را از سر بگذرانید.

مهم نیست که دلیل شما برای جستجوی کمک چیست، مهم این است که روانشناسی پیدا کنید که بتوانید با او بخوبی ارتباط برقرار کنید، به او اعتماد کنید و در روند درمان از توصیه ها و تمرین هایش نهایت استفاده را بنمایید. ممکن است قبل از پیدا کردن روانشناسی که با او احساس راحتی می کنید به چند روانشناس مراجعه کنید. ضمناً روانشناسان در زمینه های مختلف تخصص دارند، بنابراین ممکن است شما به یک روانشناس مراجعه کنید و وی شما را به درمانگر دیگری معرفی نماید چون فکر می کند که او بهتر می تواند به نیازهای شما پاسخ دهد.

چگونه به یک درمانگر مراجعه نماییم؟

شما باید از برخی روانشناسان در منطقه خود مطلع باشید و یا ممکن است به یک کلینیک روانشناسی که وابسته به یکی از دانشگاه هاست مراجعه نمایید.

روانشناسی چیست؟

اولین بار که شما هر روانشناسی را دیدید، باید همیشه درباره محرمانه ماندن صحبت هایتان با او صحبت کنید. چرا که این حق شماست که به حفظ حریم خصوصی خود بپردازید و اساساً بدان معنی است که هر موضوعی را که با آنها در میان می گذارید بین دو نفر شما بطور خصوصی باقی می ماند. تنها زمانی روانشناس شما حق دارد که این محرمانه بودن را زیر پا گذارد و آن زمانی است که ممکن است خطر جدی مانند خودکشی شما را تهدید کند.

کار دیگری که یک روانشناس انجام می دهد، این است که سلامت روان شما را ارزیابی می نماید. وی از شما سوالاتی می پرسد که این سوالات مجموعه ای از سوالاتی است در مورد حالات روانی شما، احساساتی که تجربه می کنید، افکارتان و اتفاقاتی است که در زندگی شما افتاده است و همچنین به بررسی پس زمینه ی زندگی خانوادگی و تاریخچه ی شخصی شما نیز می پردازد.

ارزیابی توسط روانشناس

ارزیابی گام بسیار مهمی است، زیرا به روانشناس شما کمک خواهد کرد تا بداند شما از چه چیزی رنج می برید و مهمتر از آن اینکه چگونه به شما کمک کند. وی در مراحل ارزیابی متوجه می شود که کدام رویکرد درمانی برای رفع مشکل شما مفید تر خواهد بود و پس از آن برنامه ی درمانی شما را پایه ریزی خواهد کرد.

ارزیابی توسط روانشناسان

ممکن است در مراحل ارزیابی، روانشناس شما تشخیص دهد که برای تسریع بهبود حالات شما نیاز به کمک های روانپزشکی نیز وجود دارد. بنابراین در این صورت وی شما را به روانپزشک ارجاع خواهد داد. بعلاوه گاهی نیز پیش می آید که روانشناسان تشخیص می دهند که برای بهبود درمان، اعضا خانواده ی شما را نیز ملاقات نماید که بتواند با تغییراتی که در محیط زندگی شما ایجاد می نماید روند بهبود شما را سرعت بخشد.

به طور معمول، روانشناس شما توصیه می کند که شما یک یا دو بار در هفته به آنها مراجعه کنید. طول مدت درمان شما می تواند از چند هفته تا چند ماه و یا حتی چند سال متفاوت باشد، که این زمان وابسته به مشکل شما و رویکرد درمانگرتان دارد. هر جلسه ی درمانی معمولاً حدود 50 دقیقه طول می کشد، اما گاهی اوقات بخصوص در جلسات اول ممکن است بیش از این زمان به طول انجامد. پس از اینکه درمان شما تکمیل شد معمولاً به یکباره جلسات درمانی خاتمه نمی یابد بلکه فاصله ی جلسات را زیاد می نماید تا از ماندگاری درمان اطمینان حاصل نماید.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

با خواندن این مقاله پاسخ سوالات زیر را خواهید یافت:

  • آیا شما می اندیشید که از یک روانشناس کمک بگیرید؟
  • اطلاعات مورد نیاز برای پیدا کردن و نحوه ارتباط با یک روانشناس چیست؟
  • چطور با یک روانشناس صحبت کنید؟
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(6 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: متخصصان روانشناسی چه کسانی هستند؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA