ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: مرکز مشاوره : متخصص روانشناس

مرکز مشاوره : متخصص روانشناس

متخصص روانشناس، همان مشاوران روانشناسی هستند که در حوزه فعالیت خود بصورت تخصصی عمل میکنند. وقتی به متخصص روانشناس اشاره میکنیم، در واقع نیاز داریم بدانیم از چه روانشناسی در چه حوزه ایی و در چه گرایشی باید استفاده کنیم.

انتخاب صحیح متخصص روانشناس

یکی از معضلات عمده افراد در انتخاب روانشناس خود، شناخت کافی نداشتن در مورد گرایش های روانشناسان است. در واقع افراد عوام به دلیل نداشتن تخصص در این موارد مجبورند گاها چندین روانشناس را عوض کنند و بارها و بارها ویزیت های یک جلسه و یا دو جلسه ایی پرداخت کنند و پس از آن به این نتیجه رسند که درمانی برای آنها کشف نشده است.

دلیل این سو تفاهم ها این است که افراد شناخت کافی به روانشناسان و گرایش های آنها ندارند؛ از اینرو با انتخاب روانشناسانی که گرایش درمانیشان بر روی افراد مختلف جواب یکسانی ندارند، مواجه میشوند اما نکته مهم در این موضوع این است که اگر روانشناس زبده و با مهارت باشد، میتواند تشخیص دهد که آیا این گرایش درمانی بر روی چنین فردی با این مشخصات و یا اختلالات اثرگذاراست و یا خیر.

تکنیکهای روانشناس

از این بابت روانشناس میتواند مراجعه کننده خود را به روانشناسی دیگر که به تشخیص حرفه ایی خود روانشناس، گرایش او برای این فرد کارآمدتر است، ارجاع دهد؛ البته که روش حرفه ایی در علم روانشناسی به همین منوال است.

مثلا فردی را با میزانی از وسواس در نظر میگیریم که بسیار مضطرب است. اگراین فرد بخواهد سریعترین راه را برای درمان خود در نظر گیرد، باید به مشاور روانشناسی با گرایش رفتاردرمانگری مراجعه کند و یا یک شناخت درمانگر را امتحان کند. بنابراین این فرد برای گرفتن سریعترین جواب، نمیتواند به روانکاو مراجعه کند و ساعت ها به تداعی آزاد بپردازد.

روانکاوی

نکته ایی که در درمان یک روانکاو وجود دارد، این است که درمان را از ریشه و اساس آن انجام میدهد. در واقع اضطرابی که بوسیله یک روانکاو درمان میشود، غیر قابل بازگشت است و یا به هیچ نحو دیگری خود را نشان نمیدهد اما در موارد دیگر به دلیل تسریع در درمان ممکن است با بازگشت مجدد اضطراب به شکل دیگری مواجه شویم.

متخصص روانشناس

اما نکته این است که در کلیت ماجرا، تمام راه ها و روش ها برای درمان است و غیرممکن است اگر بخواهیم بگوییم روشی از درمان که سالها بر روی آن کار شده و نظریه پردازان مهم جهان آن را تایید کرده اند و طبق آمارها و تحقیقات میدانی تاثیر آن دیده شده است، باید بدانیم هر روش درمانی در کل جهان بر روی مردم مختلف دنیا نیز همان اثر را دارد که بر دیگری دارد.

روش بین المللی

مثلا درمان روانکاوی یک ژاپنی، با یک ایرانی به یک روش است و یک تاثیر را دارد؛ تفاوت ها فقط در محیط پیرامون و نوع زندگی افراد است اما روان همه انسان ها، روش های درمانی را به یک شکل تحلیل و تفسیر میکنند. از اینرو یک روانشناس ایرانی میتواند یک فرد افسرده ژاپنی را نیز درمان کند؛ بنابراین در درمان های روانشناسی قدم مهم، شناخت خودمان از خود است.

آیا به دنبال درمان هایی با سرعت بالا هستیم؟ آیا مایلیم بیشتر حرف بزنیم و کسی به حرفمان گوش فرا دهد؟ آیا مایلیم یک روش درمانی داشته باشیم و طبق آن عمل کنیم؟ در هر صورت اگر انتخابی هم نداشته باشیم، میتوانیم با مراجعه به روانشناس و سوال درباره شیوه درمان او و کسب اطلاعات و همچنین توجه به احساساتمان و برقراری رابطه بین درمانگر و درمانجو به این نتیجه رسیم که درمان را شروع کنیم.

ناخودآگاه

نکته بسیار مهم در درمان (مقاومت در درمان است) اینست که ناخودآگاه هوشیار هر فردی در بطن خود از درمان سر باز میزند، افرادی که به دنبال درمان های روانشناسی هستند، بهتر است با این واقعیت آشنا شوند که نخواستن ها و نشدن ها در درمان در بیشتر موارد مقاومت در درمان میباشد و پس از آگاهی از این خصلت زیرکانه ناخودآگاه میتوانند با آن به مقابله دربیایند و خود را مجاب به درمان کنند و با صبوری و کم کردن مقاومتشان و همچنین همکاری صمیمانه با درمانگرشان به دنبال بهبود و درمان خود باشند.

مرکز مشاوره مکث با داشتن متخصص روانشناس در زمینه های مختلف و همچنین طرف قرارداد با بانک تجارت، سپه، صادرات و صنعت و معدن گامی بزرگ برای سلامت شما خواهد برداشت.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(1 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: مرکز مشاوره : متخصص روانشناس

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA