ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

روانکاو خوب و ویژگی های آن

روانکاو خوب و ویژگی های آن

پیش از اینکه بدانیم روانکاو خوب چه کسی است باید بدانیم فرق روانکاو با دیگر روانشناس ها در چیست؟

روانشناس ها بر اساس رویکردهایی که خودشان بر حسب میل قلبی و استعدادشان مشخص میکنند با یکدیگر در درمان افراد متفاوت عمل میکنند. در واقع روانشناس ها هر کدام به شیوه و روش خاص خود در درمان عمل میکنند و ممکن است هر فردی نیز بنا به نوع شخصیت و یا محیطی که در آن است و یا نوع فعالیتش نیاز داشته باشد با یکی از این مشاوران روانشناس ارتباط برقرار کند.

روانکاوی برای چه مشکلاتی مناسب می باشد؟

 1. افسردگی
 2. اضطراب
 3. وسواس
 4. اختلال شخصیت وسواسی
 5. فوبیا
 6. مشکلات جنسی
 7. آسیبهای عمیق کودکی
 8. اختلالات روانی مانند (اسکیزوفرنی، پارانویید، دو قطبی)
 9. اختلال پس از سانحه مانند (سوگ نزدیکان، سیل، زلزله، تجاوز)

روانکاوی چه فوایدی برای افراد سالم دارد؟

 1. خودآگاهی
 2. بالا بردن خلاقیت
 3. بالا رفتن فعالیت مغز
 4. بهبود زندگی
 5. شناخت دیگران
 6. کاهش مقاومت ها
 7. بهبود ارتباط بین فردی
 8. بالا رفتن پذیرش
 9. موفقیت های کاری

در چه مواردی روانکاوی ممنوع است؟

در بسیاری از موارد منع کاربرد روانکاوی در واقع نقطه مقابل کاربرد آن است.

 1. اگر فرد از مشکلات خود ناراحت نیست
 2. نمی تواند تکانه های خود را کنترل کند
 3. تاب و تحمل ناکامی و اضطراب را ندارد
 4. انگیزه ای برای شناخت خود ندارد
 5. با درمانگر خود رو راست نیست
 6. داشتن اختلال شخصیت ضد اجتماعی
 7. بودن در آشوب بزرگ زندگی در همان زمان

نکته بسیار مهم در انتخاب روانشناس خوب (اصطلاحاً) این است که بدانیم ما به عنوان مراجع با چه روانشناسی و با چه رویکرد درمانی میتوانیم ارتباط خوبی برقرار کنیم.

روانکاو خوب

مثلاً: اگر ما فردی انتزاعی هستیم و در حرف زدن مشکلی نداریم، کمی خیال پردازیم و در ذهنمان هم همیشه مسائل را تحلیل و بررسی میکنیم و در راه درمان میتوانیم فرد صبوری باشیم و اعتقادات اشتباهی همچون؛ (رفتن دو یا سه جلسه پیش مشاور و انتظار داشتن نتیجه کاملاً مشهود نداریم) و به درمان از نوع ریشه ایی و اساسی آن معتقدیم، میتوانیم به روانشناسی با رویکرد روانکاوی مراجعه کنیم.

روانکاو چه کسی است؟

در واقع روانکاوان از جمله روانشناس هایی هستند که باید برای درمان نزد آنها صبور باشیم و اعتقاد قلبی به انجام درمان در طولانی مدت داشته باشیم.

اگر ما فردی عجول هستیم، رفتاری داریم که خودمان و یا اطرافیانمان را آزار میدهد و یا دغدغه فکری داریم که برایمان حل نمیشود میتوانیم با مراجعه به یک مشاور روانشناس رفتار درمانگر که البته در این مراجعه هم حداقل نیاز به ۵ جلسه مشاوره ۴۵ دقیقه ایی است، برای حل مشکلمان اقدام کنیم.

بررسی های دقیق در درمان های روانشناسی

اساساً داشتن این بینش در درمان های روانشناسی بسیار مهم است که بدانیم، مسئله ایی که سالها، هفته ها و یا روزها با آن درگیر هستیم با چند جلسه صحبت کردن در مورد آن حل نمیشود و نیاز به بررسی دقیق و موشکافی صحیح دارد و به این فکر کنیم ما میتوانیم سال ها برای خرید کردن های غیر ضروری، سفر رفتن های تکراری و یا رستوران های همیشگی وقت بگذاریم، اما نمیتوانیم برای روانمان و آنچه درونمان ما را آزار میدهد وقت بگذاریم و یا هزینه کنیم.

اگر پوست دستمان کمی تغییر میکرد معمولاً می توانیم مدت ها به دنبال یک متخصص پوست باشیم اما برای روان و احوالمان که هر روز صبح انرژی وجودیمان را تخلیه میکند و یا افسرده ایم و یا حال خوبی نداریم، با بی میلی به درمان بپردازیم.

وقت گذاشتن برای روح و روان خود

در واقع این تفکر و اندیشه نیازمند آگاهی و رشد اخلاقی هر فردی در جامعه سالم است که برای روح و روان خود وقت میگذارد تا هم به شناخت دست پیدا کند و هم حال بهتری را تجربه کند.

بنابراین روانکاو خوب کسی است که ما به عنوان مراجع حال خوبی را با او تجربه کنیم و ارتباط اولیه مان به عنوان مراجعی که بخواهد ادامه درمان را با آن روانکاو داشته باشد، برقرار شود و بخواهیم که خودمان و روانمان را در شفافیت کامل به روانکاو بسپاریم و از دروغ گفتن به خودمان و یا روانکاومان دست برداریم تا بتوانیم با ساده ترین راه به سمت بهبود و تجربه حال خوب برویم.

ویژگی های یک روانکاو خوب

 1. بتواند این ارتباط مؤثر دو نفره را ایجاد کند.
 2. مراجع را با همکاری خود مراجع به سمت درمان و بهبود ببرد.
 3. مراجعینی داشته باشد که از مراجعه به او خشنود باشند و رضایتشان را هم بیان کنند.
 4. با این که درمان هزینه دارد و اگر مراجعی بدون هزینه بخواهد درمان شود باید مطمئن باشد درمان در او اتفاق نمیافتد (به علت بار روانی هزینه کردن برای روان و سعی خود فرد برای بهبود) اما یک روانکاو خوب میتواند در مواردی با توجه به شرایط مراجع خود، با برخی از مراجعین با صبوری و ملاطفت بیشتری کنار بیاید.
 5. روانکاو حرفه ایی و زبده اگر در هر مرحله از درمان تشخیص دهد که فعالیت او برای مراجعه بهبودی به همراه ندارد و یا اصلاً روانکاوی اصولی نیست که برای مراجعی که تشخیص داده اثر روانی خوبی داشته باشد، باید مراجع را به روانشناس دیگری با رویکرد دیگری ارجاع دهد و از درمان او نیز نزد هر روانشناس دیگری صمیمانه راضی و خشنود باشد.

روانکاو خوب چه کسی است؟

شاید یکی از متداول ترین سوالات افرادی که به روانکاو و یا هر روانشناس دیگری مراجعه میکنند این باشد که روانکاو خوب چه کسی است، اما ممکن است هر فردی که حتی چندین جلسه به روانکاوی مراجعه کرده باشد نظر متفاوتی از دیگران داشته باشد. 

برای دانستن این سوال باید بدانیم هر فردی ممکن است جواب سوال خود و احساس امنیت و آرامش خود را از یک روانکاو به دست بیاورد، مهمترین مسئله در یک درمان موفق ارتباط اولیه بین درمانگر و درمانجو است و اگر این ارتباط اولیه شکل نگیرد ممکن اصت درمانجو در مراحل اولیه درمان خود را نصفه و نیمه رها کند و به دنبال یک درمانگر و یا روانکاو دیگر باشد.

ارتباط اولیه یکی از مهمترین اصول درمان است که درمانگر در جلسات آغازین با درمانجو برقرار میکند تا اطمینان و احساس آرامش و اعتماد بین هر دو طرف شکل بگیرد.

نکته ممنوعه در روانکاوی

افرادی که برای روانکاوی مناسب نیستند افرادی هستند که در صحبت کردن مقاومت زیادی دارند. ناگفته نماند مراجعینی که به اجبار دیگران و اطرافیان به سمت درمان های روانکاوی میروند قطعاً مقاومت بیشتری نسبت به دیگر افرادی دارند که خود مایل به ایجاد تغییر در زندگی و نحوه زندگیشان هستند، بنابراین روانکاو به هر میزان که در ارتباط اولیه با مهارت برخورد کند ممکن است درمانجو مایل به برقراری این ارتباط از لحاظ روانی نباشد و در آخر این قضاوت را داشته باشد که روانکاو او خوب عمل نکرده است.

مدت زمان درمان های روانکاوی

در درمان های روانکاوی کلاسیک دوره های درمانی میتواند گاهاً به یک تا دو سال نیز بیانجامد زیرا مراجع مایل است مدام تحت درمان باشد و یا با روانکاو مورد اعتماد خود از تمام مسائل روزمره خود سخن بگوید، اما در درمان های روانکاوی کوتاه مدت که درمانی مناسب برای افرادی است که فرصت کافی برای مراجعه های طولانی ندارند طول درمان از بین تا ۳۰ جلسه متغیر است.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(16 رای)
نظرات کاربران:
امین
13:16 - 22 فروردین 98
سلام جنب مترو قلهک هستین؟
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: روانکاو خوب و ویژگی های آن

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی