ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

وسواس در کودکان

وسواس در کودکان

کودکان نیز مانند بزرگسالان میتوانند درگیر اختلالی به نام وسواس شوند. در واقع وسواس در کودکان امروزه بیشتر از هر زمان دیگری به چشم میخورد.

نقش ژنتیک در بروز وسواس

پژوهشهای روانشناسی نشان میدهد وسواس در کودکان، یکی از اختلالات جوامع پیشرفته است و البته عامل ژنتیک در وجود آن در هر کودک و بزرگسالی نقش مهمی را ایفا میکند.

بررسی عامل ژنتیک در کودکان بسیار ساده است. به خودتان یا همسرتان دقت کنید. آیا نشانه هایی از وسواس را در خودتان دیده اید؟ اگر روانشناسی را نمی شناسید، می توانید نشانه ها و علت های وسواس در کودکان را در سایت ما جستجو کنید یا با مرکز مشاوره مکث تماس بگیرید.

اگر این نشانه ها را در خودتان پیدا نکردید، به پدر و مادر، خاله و عمه ها رجوع کنید. که اگر در هر کدام از آنها نشانه هایی از وسواس وجود داشته باشد، در اینصورت با اولین نشانه های بروز رفتار وسواسی در کودکتان میتوانید به عامل ژنتیکی وسواس در کودکان خود پی ببرید.

نقش اضطراب در بروز وسواس در کودکان

غیر از عامل ژنتیک در وسواس، چه وسواس فکری و چه وسواس عملی، مهم ترین عامل نقش اضطراب است. در واقع از لحاظ روانشناسی؛ وقتی کودک در سطحی از اضطراب قرار گیرد که نمیتواند آن را تحمل کند، برای آرام کردن سطح اضطراب خود، به صورت ناخودآگاه به رفتارهای وسواس گونه پناه میبرد.

وسواس در کودک

بر فرض مثال: از لحاظ روانشناسی کودکی که ساعت ها اسباب بازی های خود را در کمد میچیند و آنها را مرتب میکند، هر اسباب بازی باید در جای تعریف شده و معین خودش قرار بگیرد. یا کودکی که کاشی های کف اتاق را میشمارد (شاید در روز بیست بار این کار را انجام دهد) و یا کودکی که مدام در حال تعویض لباس هایش و یا پاک کردن دست هایش است.

لازم است بدانید وسواس در کودکان شامل بسیاری از موارد دیگر هم می شود. وقتی رفتاری و یا تفکری بیش از حد معمول که موجب آزار خودمان و پس از آن دیگران شود جزء رفتارهای وسواس گونه قرار میگیرد و باید قبل از بیشتر شدن سطح اضطراب که پایه اصلی رفتار وسواسی است، به معالجه و مداوای آن بپردازیم.

نقش مادرها و پدرها

مادر و پدرها باید دقت کنند که رفتارهای وسواس گونه که ریشه ژنتیکی هم دارند، قابل درمان هستند و میتوانند با مراجعه به روانشناسی خوب و در برخی از موارد به روانپزشک و دارو درمانی، در این رفتار تغییر مثبت و رو به بهبود ایجاد کنند.

وسواس در کودکان، نقش و الگویی است که کودک از رفتار پدر و مادر خود کپی برداری میکند و برای خودش الگوی رفتاری تعیین میکند.

در واقع کودکانی هستند که از ریشه ژنتیکی و ارثی وسواس بهره نبرده اند اما از وجود رفتارهای وسواس گونه پدر و مادرشان الگو میگیرند. اینها تصور می کنند رفتار صحیح، همان است که آنها انجام میدهند. در اینجا باید به این نکته اشاره نمود که پدر و مادرها باید سعی کنند الگوی رفتاری سالم و مناسبی برای کودکانشان باشند و با شناخت از رفتارهای خودشان، بهترین الگوی رفتاری را به فرزندانشان بدهند.

مثال روانشناسی وسواس در کودکان

مادری که دست های خود را ده بار در روز میشوید. پدری که اتومبیل خود را دو بار در روز جاروبرقی میکشد. اینگونه رفتارهای وسواس گونه، الگوهای وسواسی هستند که پدر و مادر به کودکانشان میدهند و کودک به صورت ناخواسته درگیر آن میشود و رها شدن از این رفتار وسواس گونه او را مضطرب میکند.

در رفتارهای وسواس گونه، نقش اضطراب یکی از عوامل مهم است که باید حتما شناخته و درمان شود. زیرا ممکن است باعث وسواس در کودکان شود. برای درمان اضطراب در کودک که بوسیله روانشناسی کودک انجام میپذیرد، در مرحله اول عامل اضطراب باید شناخته شود. اضطراب در واقع احساسی ناخوشایندی است که عامل بیرونی ندارد.

مثلا کودکی که از امتحان دادن میترسد؛ امتحان دادن خود به تنهایی عامل اضطراب در کودک است ولی خود به تنهایی دلیل اضطراب نیست. دلیل اضطراب میتواند ترس از نمره پایین، ترس از دعوای پدر و مادر، ترس از قبول نشدن در رشته مناسب، ترس از شکست و یا ترس از مورد قبول نبودن باشد.

بنابراین شناخت دلایل اضطراب، پایین آوردن سطح اضطراب که در کودکان بیش تر با رفتاردرمانگری و یا شناخت درمانی صورت میگیرد، ایجاد میشود و به مرور رفتار وسواسی و اختلال وسواس در کودک از بین برود. البته حتما در موارد شدید با روانشناسی خوب و با تجربه مشورت نمایید.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(9 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: وسواس در کودکان

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی