ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

پر اشتهایی عصبی (علایم و درمان)

پر اشتهایی عصبی (علایم و درمان)

پر اشتهایی عصبی یکی از فعالیت هایی است که صرفا مربوط به روان انسان میشود. در واقع وقتی فردی احساس ناخوشایندی داشته باشد و دچار استرس و اضطرابی شدید شود که کنترل آن برایش دشوار باشد، به نوعی واکنش نشان میدهد و برای جبران آن سطح از اضطراب نیازمند آن است که فعالیتی داشته باشد و سطح اضطراب خود را پایین آورد.

سطح اضطراب و ارتباط آن با پر اشتهایی عصبی

پر اشتهایی عصبی یکی از آن دست فعالیت هایی است که فرد دچار اضطراب به آن واکنش نشان میدهد. پایین آوردن سطحی از اضطراب بوسیله رفتارهایی مانند اعتیاد به سکس، پر خوری، پر خوابی در حالت های غیر نامتعارف آن به وجود میاید. وقتی فردی که مضطرب است و دلیل اضطراب را جویا نمیشود و به درمان خود نمیپردازد، تنها نیاز اساسی خود را برای اینکه از پا در نیاید، پایین آوردن اضطراب میداند و آن هم به هر نحوی؛ بنابراین این رفتارهای خودتخریبگر در هر فردی متفاوت است.

پراشتهایی عصبی

ریشه اضطراب

اضطراب ریشه در سرکوب احساسات و تعارض های اساسی دارد. فردی که در ناخودآگاه خود دچار تعارضات شدید است، در خودآگاه دچار اضطراب میشود. در واقع اضطراب یک زنگ هشدار مهم است از اینکه در ناخودآگاه اتفاقاتی در حال رخ دادن است که نادیده گرفته شده اند.

هر چقدر توانایی ما در نادیده گرفتن تعارضات و سرکوب احساساتمان شدیدتر باشد، دچار اضطراب بیشتری میشویم؛ بنابراین فرد تصمیم میگیرد به جای پیدا کردن سرمنشأ مشکلات خود و درمان آنها، اضطراب را از طریق رفتارهایی تخریبگرانه پایین آورد.

رفتارهای روانی اضطراب

سکس های متعدد، پراشتهایی عصبی، پرخوابی های طولانی که همه در خود نشانی از خلأ روحی دارند و به همان دلیل روح و روان احساس میکند به دلیل کمبود و خلأ، هر چقدر بیشتر خود را با این رفتارهای تخریبگر پر کند، امکان آرامش بیشتری خواهد داشت.

شاید توضیح همه این مسائل و باور آن برای فردی که پرخور است و یا پرخواب است، کمی دشوار باشد اما این نکته را باید در خاطر داشت که تمام فعالیت های بدن، امراض جسمی سختی که به آنها مبتلا میشویم و بیماری ها و اختلالات شخصیتی، همه و همه ریشه در روان انسان و تعارضات بین آگاه و ناخودآگاه انسان دارد.

سلامت جسم و روان

از اینرو رسیدن به روح و روان و نادیده نگرفتن آن در سلامت و بهبود جسمی و روحی هر فردی بسیار مؤثر است. هر انسانی با ضعف ها و قدرت های خود میتواند هدفی را برای خود در زندگی دنبال کند اما از جایی که هر فردی تصمیم به تخریب خود، روح و روان و جسم خود میگیرد، هیچ وسیله ایی جلودار او نمیتواند باشد؛ زیرا روان هوشیار انسان اینگون تصمیم گرفته است و اینگونه تصمیمات بر اساس ضعف ها و سرخوردگی ها و تحلیل ذهن ما در کودکی از مسائل پیرامونمان بوده است و در بزرگسالی با چنین واکنش های خود تخریبی مواجه میشویم.

سبک زندگی

با نگاهی اجمالی به سبک زندگی خود میتوانیم حدس بزنیم تا چه میزان در تخریب خود و احساس نالایق بودنمان در خوشبختی قدم برداشته ایم؛ ناخودآگاهمان تا چه میزان ما را ناکارآمد، غیر دوست داشتنی و ناتوان میداند که در حال تخریب خودمان هستیم و چگونه میتوانیم خود را از این حال و اینچنین تصمیم گیری هایی نجات دهیم.

انسان متعارض امروزی آسان ترین راه را برای کم کردن اضطراب و به دست آوردن لحظه ایی آرامش انتخاب میکند که با این احتساب خود را در شرایط پر تنش تر و آسیب رسان بیشتری قرار میدهد.

بنابراین باید برای آرامش بیشتر و احساس خوشایندتر به مشاور روانشناس مجرب و یا یک روانکاو بامهارت مراجعه کنیم تا راه بهبود و درمان را پیش رویمان بگذارند و از عوارض پر اشتهایی عصبی جلوگیری کنیم.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(8 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: پر اشتهایی عصبی (علایم و درمان)

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی