22004925 - 021

چگونه عجول و شتاب زده نباشیم؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(35 رای)
چگونه عجول و شتاب زده نباشیم؟

عجول بودن لغتی است که هر فردی با آن و مصائب آن به راحتی آشنا است. عجول در لغت به معنای بی صبر، دستپاچه، شتابان، شتابزده، ناشکیبا و شتابکار است. در تمام این لغات یک نوع بی حوصلگی و بی قراری واضحی وجود دارد که فرد عجول این صفات را به دنبال خود دارد. زمانی صراحتاً به فردی صفت عجول بودن را میدهیم که در واقع با تمام وجه های شخصیت او که مملو از ناصبری و شکیبایی است آشنا هستیم و میدانیم با فردی مواجه شده ایم که هیچ قراری در هیچ فعلی ندارد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین «نظر دیگران در مورد شما چیست؟»

هوش هیجانی در افراد عجول

واضح است که افراد عجول از هوش هیجانی یا همان (ایی کیو) بالایی برخوردارند. در واقع هوش هیجانی و عاطفی در عجول بودن، بی صبری و هیجان بسیار تأثیرگذار است.

چگونه عجول نباشیم

این افراد دارای سطحی از هیجان هستند و بیشتر برنامه ریزی های ذهنیشان بر اساس این هیجانات نظم پیدا میکند، بنابراین دستور مغزیشان در انجام هر عملی با بی قراری و ناشکیبایی صادر میشود. اگر از افرادی با هوش هیجانی بالا بخواهیم آرام و با طمئنینه رفتار کنند، گویا در زنجیری هستند که دوست دارند هر چه زودتر از آن خلاص شوند.

/// شماره های تماس ///

هوش در افراد عجول

به غیر از هوش هیجانی و عاطفی در افراد ناشکیبا، هوش معمولی که هر فردی به میزانی از آن بهره برده است، در موارد بسیار زیادی، از دیگران بالاتر است. افراد عجول به دلیل درک و فهم مسائل نسبت به دیگران، کمی زودتر عمل میکنند. در واقع میزان عجله این افراد ناشی از درک زودتر و به موقع تر مسائل از دیگر افراد است. اما نمیتوانیم به صورت قطع بگوییم افراد ناشکیبا حتماً باهوش تر هستند، اما رنج هوش این افراد در بیشتر موارد بالاتر از افراد معمولی است. اینگونه است که عجول ها، مدام در حال فرصتی برای اتمام کار، شروع کار جدید و منتظر جواب آخر هستند.

میزان اشتباه در افراد عجول

این افراد هر چند که میتوانند از هوش بالاتر و هوش هیجانی بیشتری برخوردار باشند، اما قطعاً در مواردی بیش از دیگر افراد معمولی و قطعاً افراد صبور خطا میکنند. کنترل افراد عجول بر روی ذهنشان کمتر از دیگر افراد است، از این رو سریعاً پیغام به ذهنشان منتقل میشود و پس از آن پیام را بیان میکنند، بنابراین در هر زمینه ایی که بدون صبر و شکیبایی پیغامی انتقال داده شود، امکان خطای بیشتری نیز وجود دارد.

ایستا نبودن افراد عجول

افراد عجول به دلیل کم حوصلگی، بی صبری و ناشکیبایی، هر عملی را سریعاً شروع میکنند و به دنبال پایان دادن به آن عمل هستند، دیدن نتیجه عمل برایشان مهم است، اما به شرطی که نیاز به شکیبایی نداشته باشد.

عجول نبودن

اگر فرصت بین شروع هر عملی تا اتمام آن زیاد باشد، بدون تعارف باید بدانید که افراد عجول خود از آن فعل دوری میکنند و یا در بین راه شما را تنها خواهند گذاشت. زیرا ایستایی، ثابت قدم بودن، تحمل کردن از صفاتی است که افراد عجول از آن بی بهره اند و برای به دست آوردن این صفات باید با تمام توان در تمرین های سختی قرار بگیرند.

افراد عجول زود عصبانی میشوند

بنا بر تمام صفاتی که از افراد عجول شناخته میشود، عصبانیت نیز اضافه میشود. عصبانیت و یا واکنش نشان دادن به هر عاملی که نیاز به شکیبایی و صبوری داشته باشد در این افراد مشهود است. همانطور که بی صبری این افراد میتواند صبورها را عصبانی کند، آنها هم بدین گونه عمل میکنند. وقتی فرد ناشکیبایی میخواهد سریعاً به نتیجه، جواب و پیغام آخر دست پیدا کند، قطعاً هر صبر و شکیبایی به مثابه ترمز دستی روانی او عمل میکند و باعث خشم و عصبانیت این افراد میشود.

چگونه میتوانیم عجول نباشیم

اگر متوجه شده ایم فردی عجول هستیم، قطعاً با مصائب این رفتار در زندگی خود مواجه شده ایم. افراد عجول با مشکلات رفتاری خود مواجه شده اند بنابراین به آنها توصیه میشود:

1. تمرین شکیبایی کنیم

ساعاتی در روز را به تمرین شکیبایی و صبوری بپردازیم. با توجه و تمرکز بر روی خود، نسبت به افرادی که روزانه با آنها مواجه میشویم، از رفتارهایی که نشانه ایی از صبر دارند، استفاده کنیم. کم حرفی، حاضر جواب نبودن، تحمل کردن، نگاه کردن، واکنش نشان ندادن، آرام بودن، همه از صفاتی هستند که افراد صبور از آن برخوردارند.

2. بگذاریم دیگران پاسخ بدهند و یا عمل کنند

عجول نبودن و تمرین برای عجله نداشتن دقیقاً به این معناست که فرصت ها را به دیگران بدهیم. با خودمان فکر کنیم که باید زمانی را به شکیبایی بگذرانیم و بتوانیم شاهد رفتار دیگران باشیم تا اینکه خودمان سعی در انجام هر فعلی داشته باشیم و بخواهیم نتیجه را ببینیم.

3. از رفتارهایی که ریشه در هوش هیجانی دارند خودداری کنیم

رفتارهای تکانه ایی، یکباره و بدون تعقل اصطلاحاً رفتارهایی هستند که ریشه در هوش هیجانی دارند. اگر در جایی نشسته اید و یکباره تصمیم میگیرید آخر به سفر بروید و یا مهمانی را برگزار کنید و یا کار مهمی انجام دهید، در واقع در انجام رفتارهای تکانه ایی به سر میبرید، که با کم کردن و انجام ندادن این رفتارها میتوانید، آرام آرام صبور تر باشید.

4. عجول نبودن به معنی حوصله سر بر بودن نیست

اگر بینش شما این است که افراد صبور حوصله سر بر هستند، قطعاً نمیتوانید به میزانی از صبوری دست پیدا کنید، از این رو شما در عین جذابیت، هیجان، شور و شوق میتوانید نسبت به مسائل زندگیتان نیز صبور باشید. برای رسیدن به نتیجه هر موضوعی صبر و شکیبایی به خرج بدهید. نفس های عمیق بکشید و مدتی را قدم بزنید، اینگونه بدن شما و افکارتان در یک راستا برای به دست آوردن شکیبایی عمل میکنند.

5. اضطراب درونمان را ببینیم و پایین بیاوریم

با نمره گذاری به سطح اضطرابمان روزانه باید شاهد سطح اضطرابمان باشیم. وقتی در فرصت هایی قرار میگیریم که طبق عادت عجولانه رفتار میکنیم، اما با بینش جدید میخواهیم صبور باشیم، باید سطح اضطراب خود را ببینیم و از ۱ تا ۱۰ به آن امتیاز بدهیم. اینگونه به مرور با مشاهده خود و اضطراب میتوانیم با تمرین و مبادرت صبور تر باشیم و از اضطراب کمتری در زمان تمرین برخوردار باشیم.

6. نتیجه مهم نیست، ماندن و مبادرت کردن را تکرین کنیم

عجول بودن به معنی دیدن و رسیدن به نقطه آخر است. باید سعی کنیم در رفتار خود و هر عملی که قرار میگیریم به نتیجه و انتهای ماجرا فکر نکنیم و از فرصت و زمانی که در حل مسائل و انجام کارها میگذاریم بهره ببریم.

7. خودتمرینی، تمرکز ذهن، روان و مدیتیشن

مدیتیشن و تمرین های معنوی و ذهن آگاهی همه و همه به شکیبایی ما مبادرت دارند. زمانی که بتوانیم دقیقه و یا ساعتی را در روز بنشینیم و تمرکز داشته باشیم و به هیچ چیز فکر نکنیم.

مدیتیشن تمرینی برای عجول نبودن

موسیقی آرامش بخشی را گوش کنیم و بدن خود را در آگاهی کامل ببینیم، بنابراین اقدام مهمی در صبر کردن پیدا میکنیم. افرادی که روزانه به ذهن و مدیتیشن میپردازند، در تمرکز های خود میتوانند صدای گردش خون در بدنشان را نیز بشنوند. بنابراین برای دستیابی به چنین مهارت هایی نیاز به صرف ثانیه به ثانیه هایی در روز داریم که باید برای آن شکیبا باشیم.مدیتیشن علم صبر، شکیبایی و خودآگاهی است که میتوانیم با تمرین در آن به اقدام مهمی دست پیدا کنیم.

افراد عجول در تمام مراحل زندگی خود به دلیل ناشکیبا بودن ضرباتی را متحمل میشوند و رنج هایی را تحمل میکنند که همان رنج ها را افراد صبور میتوانند با بینش و آگاهی و علم به شکیبایی با آرامش بیشتری از سر خود بگذرانند. صبور بودن اقدام مهمی برای آسیب های کمتر و آرامش خیال بیشتر نیز میباشد.

نظرات کاربران:
Hossein
پاسخ به این نظر
22:28 - 25 دی 98

سلام من تو کارهایم خیلی عجولم و خیلی مشکل دارم لطفا کمک کنید؟؟

0 0
افزودن نظر:
CAPTCHA
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث