22006198 021

کارن هورنای و رویکرد روانشناسی او

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
کارن هورنای و رویکرد روانشناسی او

کارن هورنای یکی از نظریه پردازان روانکاوی بوده که در قرن نوزدهم می زیست. کارن هورنای زندگی سختی را پشت سر گذاشته و فراز و فرودهای بسیاری را از سر گذرانده است. شاید حقیقت داشته باشد که می گویند: «آدم ها در محدودیت ها ستاره می شوند.» زیرا که سختی زندگی هورنای موجب شده تا در چنین مسیری قرار بگیرد و به سوی علم پزشکی گام بردارد. اگر بخواهیم از خانواده کارن بیشتر بدانیم، او آخرین فرزند خانواده است. با اینکه عموماً فرزند آخر یا به اصطلاح ته تغاری ها عزیز دل پدر و مادر هستند و اینکه دخترها بسیار وابسته پدر می باشند، درباره کارن هورنای صدق نمی کند. در واقع کارن در خانواده ای آشفته متولد شده که تاثیرات منفی آن تا مدت ها در زندگی کارن احساس میشد. این آشفتگی به دلایل مختلفی در زندگی کارن هورنای به وجود آمده بود، مانند:

  • وجود خواهر و برادرهای ناتنی
  • اختلافات پدر و مادر
  • دعوا و مشاجره بین خواهران و برادران تنی و ناتنی
  • کنترل شدن توسط برادر بزرگتر
  • عدم حمایت و محبت پدر نسبت به کارن

پدر کارن هورنای با وجود داشتن چهار فرزند با کلوتیلدا مجدداً ازدواج کرد که حاصل این ازدواج به دنیا آمدن یک پسر و یک دختر بود. این دختر کسی نبود جز، کارن هورنای. به دلیل موارد ذکر شده در قسمت فوق، کارن همیشه توسط پدر و برادرش مورد کنترل و کم محبتی قرار می گرفت. این رفتارها باعث شده بود دوران کودکی کارن با شادی و خوشحالی سپری نشود. ضمن اینکه مشاجره و قهر و دعوای والدینش همیشه استرس و اضطراب زیادی را در وجود او ایجاد می کرد.

کارن هورنای

تاثیر دوران کودکی بر زندگی کارن هورنای

خلاهای وجودی کارن هورنای تا سن سیزده سالگی پر نشد و موجب گردید بر تصمیم او برای ادامه مسیر زندگی به میزان زیادی اثرگذار باشد. کارن تصمیم گرفته بود به عنوان اولین زن در کشور آلمان وارد عرصه پزشکی شود و از این طریق بتواند بر مردهای دیگر سلطه یابد. در واقع او عذاب ها و آزارهای دوران کودکی خود را که از سوی پدر و برادر متحمل شده بود؛ قصد داشت به این شکل جبران کند. او با وجود تمام مخالفت های پدرش وارد رشته پزشکی شد و توانست در این زمینه به مدارج عالی دست پیدا کند. او در سال ۱۹۰۶ به عنوان اولین زن در دانشگاه فریبورگ آلمان دانشجوی رشته پزشکی گردید.

در اسنای تحصیل کارن هورنای با اسکار آشنا شد و آنها بعد از مدتی باهم ازدواج کردند که حاصل آن سه دختر بود. کارن و اسکار زندگی خوبی داشتند تا زمانی که اسکار ورشکست شد و آنها بعد از مدتی تصمیم به جدایی گرفتند. این دو در سال ۱۹۳۸ به صورت رسمی از یکدیگر جدا شدند. او در سالهای بعد از جدایی مسیر تحصیلی و شغلی خود را به صورت جدی ادامه داد و به موفقیت های بسیاری دست پیدا کرد. سرانجام سرطان به عنوان یک عامل کشنده مرگ را میزبان کارن نمود و او در سال ۱۹۵۲ چشم از جهان فرو بست.

رویکرد روانشناسی کارن هورنای

کارن هورنای در زمینه های روانکاوی اجتماعی، خودکاوی و شخصیت یکی از بزرگترین روانپزشکان و نظریه پردازان محسوب می شود. او در سن شانزده سالگی وارد دانشگاه پزشکی شد و تحصیلات خود را با تاثیر پذیری از آثار فروید آغاز کرد. علاوه بر فروید، هورنای تحت تاثیر نظریه های آدلر درباره جبران احساس حقارت قرار گرفت و به پیگیری این مبحث پرداخت. بعد از مطالعات بسیار و تحقیقات فراوان در سال ۱۹۱۷ میلادی، کارن هورنای اولین مقاله خود را با عنوان «فن درمان روانکاوی» منتشر کرد. او در این مقاله از نظریات خود و فروید استفاده کرده است. سرانجام در سال ۱۹۱۵ مدرک دکترای خود را در رشته روانپزشکی دریافت نمود.

فعالیت های درمانگری او در سالهای بعد از جدایی اش با اسکار آغاز گردید. او در این مدت به سخنرانی می پرداخت و مقالات و کتاب هایی را نیز منتشر نمود. هورنای بعد از اینکه از آلمان به آمریکا مهاجرت کرد، در موسسه روانکاری شیکاگو مشغول به کار شد و بعد از آن نیز به نیویورک رفته و به تدریس پژوهش اجتماعی در دانشگاه این شهر پرداخت. به طور کلی رویکرد روانشناسی کارن هورنای را میتوان تلفیقی از نظریات مشترک او با فروید و نقطه نظرات مخالفش با او دانست.

مقایسه ای از رویکرد کارن هورنای با فروید درباره شکل گیری شخصیت

به طور مثال در رویکرد شخصیت که کارن هورنای به بیان چگونگی شکل گیری شخصیت افراد می پردازد، با فروید در تاثیر دوران کودکی بر شکل گیری شخصیت افراد اتفاق نظر دارد. اما برخلاف فروید، کارن هورنای رابطه کودکان با والدین را موثر بر شکل گیری شخصیت افراد می داند. در این بین محبت والدین نسبت به کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است به حدی که برای کودکان احساس امنیت ایجاد می کند. به عبارتی دیگر به عقیده هورنای کودکان باید از سوی والدین محبت کافی و دوست داشته شدن را تجربه کنند تا موجب ترس در آنها و به خطر افتادن امنیتشان نشود. زیرا کودکان در سال های ابتدایی زندگی خود نیاز دارند که ایمن باشند و ترس طرد شدن را نداشته باشند. به همین خاطر محبت و صمیمیت بسیار مهم است.

کتاب کارن هورنای

کتاب های کارن هورنای

کارن هورنای در تمام طول تحصیل و اشتغال خود به نگارش مقالات و کتاب های زیادی پرداخته است. در این بخش از مقاله به ذکر برخی از این کتاب ها خواهیم پرداخت:

  • روش های جدید در روانکاوی: این کتاب درباره تاثیرات اجتماعی و خود، صحبت می کند و شامل نظراتی می شود که در آنها، کارن هورنای با سایر همکاران خود اختلاف نظر دارد.
  • کتاب روان رنجوری و رشد انسان: این کتاب در سال ۱۹۵۰ توسط کارن هورنای منتشر گردید و این اثر را میتوان مهمترین کتاب کارن در زمینه روانکاوی دانست. او در این کتاب نظریات خود را در زمینه روانکاوی که مستقل از نظریات فروید است را منتشر کرده است.

از دیگر کتاب های هورنای میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

عصبیت و رشد آدمی، تضاد های درونی ما، تعارض های درونی ما، شخصیت عصبی زمانه ما، روان شناسی زن و خودکاوی.

منابع: shahreketabonline.com، ketabcity.com

نظرات کاربران:
زهرا
پاسخ به این نظر
12:39 - 14 مرداد 00

سلام مقاله جالبی بود، آیا رویکرد درمانی ایشان برای درمان افسردگی مزمن مناسب است؟ و اینکه به نظر شما برای افسردگی دارو درمانی هم نیاز است؟

1 0
اکرم
پاسخ به این نظر
16:18 - 7 اردیبهشت 01

سلام عذر میخوام این عکس مربوط به خود کارن هورنای هست؟ چون عکس های ایشون قدیمی هست. ؟

1 0
مرکز مشاوره مکث
16:43 - 7 اردیبهشت 01

سلام وقت بخیر، بله این عکس متعلق به ایشون هست که از سال 1885 تا 1952 زندگی میکردند.

0 0
افزودن نظر:
captcha