22004925 - 021

عوارض قرص کلونازپام چیست؟

(6 رای)
عوارض قرص کلونازپام چیست؟

کلونازپام نوعی بنزودیازپین است. این ماده شیمیایی مغز را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند برای درمان تشنج و انواع خاصی از اختلالات اضطرابی مورد استفاده باشد. کلونازپام، نوعی داروی ضد صرع است و برای درمان برخی از اختلالات تشنج (از جمله تشنج غیابی یا سندرم لنوکس-گاستوت) در بزرگسالان و کودکان استفاده می شود. همچنین برای درمان اختلالات هراس (از جمله آگورافوبیا) در بزرگسالان نیز استفاده می شود.

قرص کلونازپام

اطلاعات مهم درباره قرص کلونازپام

 • در صورت ابتلا به گلوکوم با زاویه باریک یا بیماری شدید کبدی و یا در صورتی که به دیازپام (والیوم)، لورازپام و یا داروی مشابه آن حساسیت دارید، نباید از کلونازپام استفاده کنید.
 • در صورت بروز علائم جدید یا در صورت بدتر شدن افسردگی، تغییر غیرمعمول در رفتار یا داشتن افکار مربوط به خودکشی یا صدمه زدن به خود، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • در هنگام مصرف این دارو الکل ننوشید. کلونازپام ممکن است اعتیادآور باشد. هرگز کلونازپام را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید داروها را در مکانی نگه دارید که دیگران نتوانند به آن مراجعه کنند. فروش یا دادن کلونازپام برخلاف قانون است.

قبل از مصرف کلونازپام

در صورتی که این مشکلات را دارید نباید کلونازپام مصرف کنید:

 • گلوکوم زاویه باریک
 • بیماری شدید کبدی
 • سابقه واکنش آلرژیک به هر نوع بنزودیازپین، مانند دیازپام (Valium)، آلپرازولام (Xanax)، لورازپام (آتیوان)، کلردیازپوکسید، فلورازپام و سایر موارد.
برای اطمینان از اینکه کلونازپام برای شما بی خطر است، اگر تا به حال این مشکلات را داشته اید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • بیماری کلیه یا کبد
 • پورفیریا (نوعی اختلال آنزیم ژنتیکی است که باعث ایجاد علائم در پوست یا سیستم عصبی می شود)
 • آسم، آمفیزم، برونشیت، اختلال انسداد مزمن ریوی (COPD) یا سایر مشکلات تنفسی
 • افسردگی یا افکار خودکشی
 • بیماری روانی، روان پریشی یا اعتیاد به مواد مخدر یا الکل
 • و یا اگر از داروی مخدر (مواد افیونی) استفاده می کنید
/// شماره های تماس ///

برخی افراد هنگام مصرف داروهای تشنج، درباره خودکشی فکر می کنند. پزشک باید در ویزیت های منظم پیشرفت شما را بررسی کند. خانواده یا سایر مراقبین شما نیز باید نسبت به تغییر در روحیه یا علائم شما هوشیار باشند.

مصرف کلونازپام در زمان بارداری و شیردهی

در صورت بارداری دستورالعمل پزشک خود را در مورد مصرف داروهای تشنج پیروی کنید. مصرف این دارو را بدون توصیه پزشک شروع نکنید و یا متوقف نکنید و در صورت بارداری فوراً به پزشک اطلاع دهید. کلونازپام ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند، همچنین ممکن است باعث ایجاد تنفس یا مشکلات تغذیه در یک نوزاد شود. بنابراین داشتن تشنج در دوران بارداری می تواند به مادر و نوزاد آسیب برساند.

کلونازپام می تواند به شیر مادر منتقل شود، اما تأثیرات آن بر کودک شیرخوار مشخص نیست. در صورت شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو را بدون توصیه پزشکی به کودک ندهید. کلونازپام برای درمان اختلال هراس در افراد جوانتر از 18 سال مورد تأیید نیست.

کلونازپام

دستورالعمل استفاده از کلونازپام

کلونازپام را دقیقاً مطابق دستور پزشک خودتان مصرف کنید

تمام دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را دنبال کنید. پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز خود را تغییر دهد تا اطمینان حاصل کند که بهترین نتیجه را می گیرید. از این دارو در مقادیر بیشتر یا کمتر از مقدار توصیه شده استفاده نکنید.

کلونازپام ممکن است وابستگی بیاورد

هرگز این دارو را با شخص دیگری به ویژه با فردی که سوء مصرف مواد مخدر یا اعتیاد دارد به اشتراک نگذارید. استفاده نادرست از داروهای وابسته ساز باعث اعتیاد، مصرف بیش از حد یا مرگ می شود.

کلونازپام فقط برای مدت کوتاهی می تواند مورد استفاده باشد

بدون توصیه پزشک این دارو را بیش از 9 هفته مصرف نکنید. در صورت استفاده طولانی مدت از این دارو، ممکن است به آزمایش های مکرّر پزشکی نیاز داشته باشید.

استفاده از کلونازپام را به طور ناگهانی متوقف نکنید

متوقف کردن ناگهانی کلونازپام می تواند منجر به علائم ترک ناخوشایند از جمله تشنج شود. از پزشک خود بخواهید نحوه ی ترک تدریجی این دارو را به شما بگوید.

مشورت با پزشک در استفاده از کلونازپام در درمان تشنج

اگر به نظر می رسد استفاده از این دارو در درمان تشنج یا علائم اضطراب نیز دیگر نتیجه ی مطلوب را ندارد، با پزشک خود تماس بگیرید. تشنج اغلب با ترکیبی از داروها درمان می شود. مطابق دستور پزشک از تمام داروها استفاده کنید. راهنمای دارو یا دستورالعمل های تهیه شده برای هر دارو را بخوانید. دوز یا برنامه دارو را بدون توصیه پزشک تغییر ندهید.

کلونازپام را در دمای اتاق و به دور از رطوبت، گرما و نور ذخیره کنید

میزان داروی مورد استفاده از هر بطری جدید را رعایت کنید. کلونازپام یک داروی اعتیاد آور است و باید در مورد اینکه کسی از داروی شما به طور نادرست یا بدون نسخه استفاده می کند آگاه باشید. قرص را با یک لیوان آب کامل ببلعید.

/// شماره های تماس ///

اگر یک وعده از دارو را از دست بدهم چه اتفاقی می افتد؟

دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان لازم برای دوز برنامه ریزی شده بعدی شما باشد، از مقدار از دست رفته خود صرف نظر کنید. برای تهیه دوز از دست رفته داروی اضافی مصرف نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

 • به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید یا با شماره اورزانس تماس بگیرید.
 • علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل خواب آلودگی، سردرگمی، ضعف عضلات، غش و کما باشد.

از مصرف کلونازپام با چه موادی باید اجتناب کرد؟

از مصرف داروهای مشابه مانند لورازپام (آتیوان) یا دیازپام (Valium) و همچنین مواد مخدر و الکل خودداری کنید زیرا عوارض جانبی ناگواری ممکن است در پی آن رخ دهد. کلونازپام ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. تا زمانی که بدانید این دارو بر شما تأثیر می گذارد، از رانندگی یا کار با ماشین آلات خودداری کنید. سرگیجه یا خواب آلودگی شدید می تواند باعث سقوط یا حوادث دیگر شود.

عوارض جانبی کلونازپام

علائم واکنش آلرژیک به کلونازپام: کهیر، تنفس دشوار، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلوی شما. هرگونه علائم جدید یا وخیم تر را به پزشک خود گزارش دهید، از جمله: تغییرات روحی و رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشکل در خواب، احساس تحریک پذیری، آشفتگی، رفتارخصمانه، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی)، افسردگی و یا فکرهایی در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خود.

عوارض جانبی کلونازپام ممکن است شامل موارد زیر باشد

 • احساس خستگی یا افسردگی
 • خواب آلودگی، سرگیجه
 • مشکلات حافظه
 • مشکلات مربوط به تعادل یا هماهنگی

این یک لیست کامل از عوارض جانبی نیست و عوارض دیگری ممکن است رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشکان ما تماس بگیرید.

در صورت وجود این علائم با پزشک خود تماس بگیرید

 • تشنج جدید یا بدتر
 • خواب آلودگی شدید
 • تغییرات غیر معمول در خلق و خو یا رفتار
 • سردرگمی، پرخاشگری، توهم
 • افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودتان
 • تنفس ضعیف یا کم عمق
 • ضربان ضربان قلب یا لرزش در سینه
 • حرکات غیرمعمول یا غیر ارادی چشم

اثرات آرام بخش کلونازپام ممکن است در بزرگسالان مسن بیشتر باشد. افزایش آمار تصادف در بیماران مسن که بنزودیازپین مصرف می کنند شایع است. برای جلوگیری از افتادن و آسیب دیدگی کلونازپام را با احتیاط استفاده کنید.

عوارض قرص کلونازپام

چه داروهای دیگری روی کلونازپام تأثیر خواهند گذاشت؟

مصرف این دارو با داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی شما شده یا تنفس شما را کند می کند، می تواند عوارض جانبی خطرناکی یا مرگ ایجاد کند. قبل از مصرف قرص خواب، داروی مخدر، داروی ضد سرفه، داروی آرام بخش ماهیچه یا داروی اضطراب، افسردگی یا تشنج از پزشک خود مشورت بخواهید. سایر داروها ممکن است با کلونازپام، از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی در تقابل باشند. در مورد تمام داروهای مورد استفاده شما در حال حاضر و هر دارویی که شروع کرده اید یا استفاده از آن را متوقف کرده است به هریک از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید، این دارو و تمام داروهای دیگر را از دسترس کودکان دور نگه دارید، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و فقط برای علائم تجویز شده از کلونازپام استفاده کنید.

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: عوارض قرص کلونازپام چیست؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی