22006198 021

گروه درمانی چیست و چه مشکلاتی را درمان میکند؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(7 رای)
گروه درمانی چیست و چه مشکلاتی را درمان میکند؟

گروه درمانی چیست؟ چه مشکلاتی را حل می کند؟ در توسعه فردی افراد چقدر نقش دارد؟ گروه درمانی انواع مختلفی دارد در ساده ترین حالت آن را می توان عمومی یا تخصصی (ویژه گروهی خاص) که مشکل مشترکی دارند بیان کرد. در گروه درمانی اختصاصی افرادی که با مشکلات شبیه به یکدیگر دارند و زیر نظر یک لیدر یا درمانگر جلسات خود را پیش می برند به نوعی وارد پروسه گروه درمانی میشوند. بیشتر مشکلاتی که در مشاوره یا رواندرمانی فردی انجام می گردد در جلسات گروهی هم قابل درمان است.

گروه درمانی چند نفر را شامل می شود

گروه درمانی شامل یک گروه 6 الی 12 نفره می باشد که در طول جلسات آن روشها و قوانین متفاوتی با توجه به رویکرد تعیین شده تجربه میشود. شیوه بهبود و توسعه شرکت کنندگان با توجه به رویکرد روانشناس و دیدن رفتارهای دیگر اعضای گروه و گرفتن بازخورد از آنها می پباشد که به نوعی نقاط ضعف خود را فرد می شناسد. این گروه ها دارای اصول و قوانین مشخصی هستند که به بهبود اعضای گروه کمک میکند تا از قضاوت یا تمسخر به صورت جدی جلوگیری شود و اهمیت رازداری به شرکت کنندگان آموزش داده میشود.

فواید گروه درمانی چیست؟

فواید گروه درمانی بسیار زیاد است. شرکت کنندگان در یک گروه با مشکلات مشابه یه متفاوت میتوانند به یکدیگر امید بدهند. بهبود یکی از آنها بر روحیه دیگر اعضا نیز موثر واقع می شود. هر یک از این افراد خود را بخشی از گروه می دانند که از مشکلات خود تجربه هایی شبیه به یکدیگر داشته اند؛ بنابراین هیچکدام خود را تنها نمی بینند. اعضا گروه می توانند با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند و از این طریق به هم کمک می کنند. هر کدام از اعضا با گفتن نقاط قوت خود سبب افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس در بقیه اعضا می شود. محیط درمانی افراد گروه بیشتر شبیه یک خانواده است. هر کدام از آن ها تجربه های زمان کودکی را در به وجود آمدن شخصیتشان مورد بررسی قرار می دهند.

داستانهای تلخ و شیرین گروه درمانی

این گروه محیط امن و مناسبی برای اعضا می باشد که بتوانند رفتارهای جدید بروز دهند و به آزمودن و تجربه کردن در کنار دیگر افراد گروه بپردازند. افراد این گروه می توانند از رفتار دیگر اعضا نکات جدیدی بیاموزند. با توجه به اینکه افراد با یکدیگر تعامل زیادی دارند در به کارگیری بازخورد از درمانگر و دیگر افراد گروه به درک زیادی از خودشان دسترسی پیدا می کنند پیشرفت توسعه آن تسریع می شود. به دلیل اینکه افراد داستانهای تلخ و شیرین همدیگر را میشنوند؛ احساس تعلق داشتن در آنها تقویت می شود و به پذیرفته شدن توسط دیگران میرسند. اعضا گروه با در اختیار قرار دادن تجربه و احساسات خود با دیگر اعضا باعث آرام شدن درد، استرس و یا گناه آنان خواهند شد.

روند اجرای کلاسهای گروه درمانی

شیوه اجرای کلاشهای گروه درمانی که به صورت گروهی با بیشترین تعداد خود یعنی دوازده نفر تشکیل می گردد. معمولاً تعداد جلسات بیش از 10 جلسه می باشد که هر کدام یک یا دو ساعت طول می کشد. اما با توجه به اهداف اعضا گروه و شرایط آنها گاهی تا یک سال یا بیشتر نیز این جلسات ادامه پیدا میکند.

تفاوت جلسات باز و بسته

این جلسات به طور بسته یا باز برگزار می گردد. در جلسات باز شرکت کننده جدید می تواند در هر زمان به گروه بپیوندد. اما در جلسه بسته این امکان وجود ندارد.

انواع گروه درمانی در شمال تهران

  • گروه درمانی توسعه فردی
  • گروه درمانی روابط بین فردی
  • گروه درمانی ویژه زوجها
  • گروه درمانی افراد دارای فوبی اجتماعی
  • گروه درمانی ویژه افرادی که دچار افسردگی یا اضطراب شده اند
  • کلاس گروهی ویژه مهارت های زندگی

گروه درمانی

روابط بین افراد با گروه درمانی

در این شیوه درمان به سه طریق صورت می گیرد. در مرحله اول اعضا گروه به دنبال درمانگر و حل مشکلات خود از طریق مشاوره تخصصی می باشند. ممکن است برخی از اعضا که دچار اضطراب هستند نتوانند موضوع را درک کنندکه این روش برای آن ها مناسب است. بنابراین از روش روابط بین افراد استقبال نکرده و گروه را ترک می کنند. در مرحله دوم اعضایی که در گروه باقی مانده اند؛ در مورد مشکلات خود گفتگو و بحث می کنند تا با شناخت یکدیگر بتوانند پاسخ مورد نظر خود دست یابند.

افراد گروه توسط درمانگر به بررسی روابط فعلی تشویق و ترغیب می شوند. بیشترین تغییری که میتوان از اعضا گروه انتظار داشت در این مرحله می باشد. مرحله آخر مربوط به افرادی از گروه می باشد که نتوانسته اند مشکلات خود را حل کنند و پیشرفت کمی داشته اند.

گروه رویارویی و تعامل بین اعضا گروه

در این گروه اعضا به هم نزدیک هستند و تعامل بین آن ها با سرعت بالایی صورت می گیرد. رویارویی افراد به طور کلامی، لمس کردن یا در آغوش گرفتن یکدیگر می باشد. برخی مواقع این تجربه سبب طولانی تر شدن جلسه گروه درمانی برای مدت زمان یک روز یا بیشتر می شود. نکته حائز اهمیت در این گروه انتخاب اعضا مناسب برای تعامل و رویایی با یکدیگر می باشد.

گروه خودیاری

مراجعه کنندگان سابقی که با حضور در گروه درمان توانسته اند مشکلات خود را حل کنند و شیوه های مقابله با مشکلات را یاد گرفته اند؛ گروه های خودیاری را هدایت و ساماندهی می کنند. افراد گروه از تجربه های آن ها استفاده کرده و از این فرصت برای بیان احساسات، بحث و گفتگو درباره مشکلات و حمایت دو جانبه بهره مند می شوند. برای اینکه افراد بدانند که حضور در کدام گروه برایشان مناسب است؛ می توانند به درمانگر متخصص مراجعه کنند و مشاوره را انجام دهند. افراد با توجه به انواع گروه درمانی در گروهی که مناسب آن ها باشد؛ قرار می گیرند.

گروه درمانی تحلیلی

تعداد نفراتی که در گروه حضور دارند در نتیجه کار موثر است. بررسی ها نشان می دهد؛ گروه درمانی که با تعداد سه نفر و گردهمایی و تشکیل جلسات که با حضور حداکثر پانزده نفر تشکیل می شود از کارایی بالا و مناسبی برخوردار است. اما بیشتر درمانگرها حضور هشت تا ده نفر را مناسب تشکیل یک گروه میدانند. در گروه هایی با تعداد کم ممکن است تعامل بین افراد به راحتی ایجاد نشود؛ مگر اینکه اعضا گروه بسیار پرحرف باشند. در گروه هایی با تعداد بیشتر تعداد افراد باید به گونه ای باشد که درمانگر زمان و فرصت کافی برای رسیدگی به تمام اعضا را داشته باشد. تشکیل گروه درمانی نیاز به قوانین خاص خود دارد تا همگی از آن به درستی پیروی کنند.

وقتی که گروه تشکیل شد همه اعضا به آن گروه تعلق دارند. باید از اعضا خواسته شود در صورتی که احساس کردند؛ نمی توانند با گروه رابطه برقرار کنند آن را بازگو کنند تا اعضا گروه درباره آن گفتگو کنند. هر چقدر وابستگی و تعلق خاطر بین اعضا گروه بیشتر باشد، اعضا به میزان بیشتری می توانند در تعامل ها شرکت کنند. برای اینکه اعضا زودتر بتوانند مشکلات خود را حل کنند؛ باید صادقانه در مورد احساسات خود صحبت کنند. صداقت در گروه بسیار نتیجه بخش می باشد.

قوانین گروه درمانی

در این گروه مهم ترین اصل برای اعضا و درمانگر؛ محرمانه ماندن اطلاعات است. صحبت ها و گفتگوهایی که بین اعضا گروه درمانی رد و بدل می شود؛ به هیچ عنوان نباید توسط درمانگر در جایی گفته شود. اعضا گروه به طور کاملاٌ اختیاری می توانند در بحث ها شرکت داشته و به خواسته و میل خودشان در فعالیت های گروه با دیگر اعضا گروه همراه شوند. رعایت حریم خصوصی اعضا گروه از موارد مهمی است که همه باید به آن احترام بگذارند. خط قرمز این گروه حفظ کرامت انسانی اعضا می باشد. هیچ فردی نباید سرزنش یا تحقیر شود.

همه افراد ملزم به پیروی از این نکته می باشند. افراد گروه باید با خوش اخلاقی و خوشرویی با یکدیگر صحبت کنند و هیچکس حق ندارد دیگری را تهدید به چیزی کند. در این گروه نباید خشونت جایی داشته باشد. لازم است تمام اعضا گروه از سخن چینی و شایعه پراکنی دوری کنند. هیچکس حق ندارد پشت سر دیگری حرفی بزند. اعضا گروه مجاز نیستند با دیگر اعضا رابطه عاطفی برقرار کنند. ممکن است این حس به سایر اعضای گروه القا شود که آن ها به حال خود رها شده اند. اگر دو نفر با یکدیگر رابطه عاطفی برقرار کنند و سپس از هم جدا شوند؛ فعالیت های بقیه افراد گروه نیز مختل می شود.

مزایای گروه درمانی چیست؟

  • گروه ها پشتیبانی کننده هستند. شنیدن مشکلات دیگران و صحبت های آن ها به شما کمک می کند بدانید در چالش ها و مشکلات تنها نیستید و افراد دیگری نیز مشکلات مشابه شما مثب افسردگی، اضطراب یا اعتیاد را دارند. دانستن این موضع می تواند در شما احساس آرامش ایجاد کند.
  • گروه ها به شما دیدی تازه می دهند. اعضای گروه می توانند جنبه هایی از یک مسئله را ببینند که شما نمی بینید. آن ها می توانند از بیرون به مشکلات شما نگاه کنند و نظرات متفاوتی داشته باشند. این موضوع می تواند به شما کمک کند بهتر و واقعی تر با مشکلات خود برخورد کنید.

گروه درمانی قماربازان گمنام

امروزه افراد زیادی هستند که به هر دلیلی ممکن است به قمار کردن علاقه داشته باشند. آن ها تصور می کنند که روزی می توانند به راحتی قمار را کنترل کرده و از آن دست بکشند. بسیاری از افرادی که به قمار معتاد شده اند؛ سرانجام مسیرشان به زندان؛ دیوانه شدن و مرگ می باشد. گروه درمانی قماربازان گمنام به عنوان یک انجمن خودگردان تشکیل شده از مردان و زنانی که مشکل آن ها اعتیاد به قمار است. هدف آن ها از تشکیل این گروه کمک به افرادی است که به قمار و شرط بندی اعتیاد دارند. آنها تجربه های خود را برای دیگران به اشتراک می گذارند تا بدین وسیله آنان را از خطری که گریبان گیرشان خواهد شد؛ مطلع سازند.

اکثر افرادی که به قمار کردن معتاد می شوند تمایلی به اعتراف کردن ندارند که به صورت کاملاً غیرعادی به سمت قمار می روند و توانایی ندارند که قماربازی خود را کنترل کنند. این انجمن تلاش می کند این فرصت را به تمام معتادان قماربازی که در عذاب به سر می برند؛ قبول کنند که در برابر قمار عاجز و ناتوان هستند. تا به این صورت بتوانند در مسیر درمان و بهبودی قدم بردارند. لازم به ذکر است این انجمن در ایران فعالیتی ندارد.

فواید گروه درمانی

گروه درمانی در تهران (مرکز مشاوره اینجا مکث)

برخی از افراد با وجود داشتن مشکلات به دنبال راه می باشند. اما شاید ندانند برای این منظور به کجا مراجعه کنند. گروه درمانی در تهران و مرکز مشاوره اینجا مکث آماده راهنمایی و مشاوره در این باره می باشد. درمانگران با توجه به شرایط؛ نوع مشکل افراد و ویژگی های فردی آن ها؛ گروه های درمانی تاثیر گذار و مناسب را معرفی می کند. لازم به ذکر است گروه های درمانی که به صورت جمعی برگزار می شود؛ کارایی بهتر و اثر بخش تری نسبت به درمان فردی می باشد. فرد با آشنایی و حضور در جمع افرادی که مشکلات و تجربیاتی شبیه یکدیگر دارند؛ با هم صحبتی و استفاده از تجربه های آنان زودتر به نتیجه دلخواه خود می رسد.

افراد زیادی با مراجعه به کلینیک هایی مربوط به گروه درمانی در تهران توانسته اند مسیر خود را پیدا کرده؛ مشکلات خود را رفع و به زندگی عادی خود برگشته اند. گروه درمانی سوگ برای افرادی است که هر کدام عزیزی را از دست داده و به سوگ نشسته اند. این گروه با حضور ده نفر تشکیل می شود. این افراد در هفته یا ماه یکبار گرد هم جمع می شوند و از خاطرات و روحیه خود صحبت می کنند. آن ها به یک نتیجه واحد می رسند که تنها آن ها سوگوار عزیز خود نیستند. بلکه افراد زیادی مانند آن ها در جامعه وجود دارد. افراد این گروه نقش حمایتی برای یکدیگر دارند.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ