22006198 021

چگونه با مرگ مادر و غم فقدان او کنار بیاییم؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
چگونه با مرگ مادر و غم فقدان او کنار بیاییم؟

برای بسیاری از مردم از دست دادن مادرشان سخت تر از فقدان پدرشان است. نه به این دلیل که پدرشان را کمتر دوست داشته اند، بلکه پیوند بین مادر و فرزند یک پیوند خاص است. مادر ما را به دنیا آورده، به ما غذا داده و در تمام دوران کودکی همراه ما بوده و ما را پرورش داده است. مادر کسی است که بیشترین مسئولیت مراقبت از کودک را بر عهده دارد و در بیشتر موارد بیشتر از پدر در خانه با فرزندان است.

مادر شما کسی است که وقتی در اولین رابطه خود دچار مشکل می شوید، زمانی که به مشاوره نیاز دارید یا زمانی که مشکلی دارید به او مراجعه می کنید. مادر شما نه تنها بزرگترین مدافع شماست، بلکه بخشی از شماست. او ممکن است علاوه بر مادر، بهترین دوست شما باشد. از دست دادن او مانند از دست دادن بخشی از خودت است. هیچکس به اندازه مادرتان به هر کاری که شما انجام می دهید علاقه مند نیست یا به شما افتخار نمیکند. مادران کسانی هستند که گردهماییها را ترتیب میدهند، خانواده را در کنار هم نگه میدارند و بطور کلی مرکز زندگی خانوادگی هستند. به محض رفتن مادر، خانواده یا از هم می پاشد یا باید کسی برای اجرای نقش او به عنوان ارتباط دهنده و سازمان دهنده وارد شود.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین سلامت روان

فقدان پدر و مادر با انواع دیگر فقدانها متفاوت است و برای بسیاری، مرگ والدین ممکن است یکی از عمیق ترین ضربه هایی باشد که تجربه میکنند. تحقیقات نشان میدهند که افراد یک تا پنج سال پس از تجربه سوگ والدین، مشکلات خواب، تمرکز در محل کار، کنار آمدن با مردم و واکنش های عاطفی را گزارش میکنند. تحقیقات دیگر حاکی از آن است که از دست دادن والدین، فرد را در معرض خطر بیشتر پیامدهای منفی سلامت روانی و جسمی، از جمله احتمال زیاد نوشیدن الکل و مصرف مواد، مشکلات عزت نفس و کاهش کلی شادی قرار می دهد.

از دست دادن والدین به این معنا نیست که شما حتما این چیزها را تجربه خواهید کرد. اما این تحقیق تاکید میکند که کنار آمدن با مرگ والدین چقدر چالش برانگیز است. ممکن است در صورت وقوع در برابر برخی از این پیامدهای منفی سلامتی آسیب پذیرتر باشیم. اگر مادر خود را از دست داده اید، در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است به شما در مقابله با آن کمک کند.

چگونه با مرگ مادر کنار بیاییم؟

1. تشخیص دهید که غم و اندوه شما به عنوان احساسات مختلف نشان داده میشوند

در مورد نحوه عملکرد غم و اندوه بیاموزید تا بتوانید به جای مقاومت در برابر آن، روی آن کار کنید. ممکن است این احساسات را تجربه کنید:

 • ناباوری
 • غمگینی
 • اشتیاق
 • بی حسی
 • نا امیدی
 • اضطراب
 • ناتوانی در تمرکز

2. به خودتان اجازه دهید تمام احساساتی که ظاهر می شوند را عمیقا حس کنید

واکنش طبیعی برخی افراد به غم و اندوه، سرکوب احساسات دشواری است که با آن بوجود می آیند. این ممکن است تلاشی برای قوی ماندن باشد. در موارد دیگر افراد ممکن است احساس کنند نیاز به روی آوردن به کار، مشروبات الکلی یا سایر موارد برای حواس پرتی دارند. اما در نهایت اگر هرگز فضایی برای احساس کردن غم و اندوه به خود ندهید، این رویکرد در واقع به شما کمک نمیکند تا با آنچه احساس می کنید کنار بیایید. علاوه بر این، سرکوب احساسات یا تفکیک آن ها می تواند باعث شود که احساسات بی دریغ تان، شما را از نظر عاطفی در مقابل افراد اطرافتان بی حرکت کند.

اجازه دادن به خود برای غصه خوردن (برای مواجهه با درد)، شفا و بهبودی را در بدن شما فعال میکند. استفاده از حواس پرتی و روشهای دیگر برای گذراندن بخشهایی از روز اشکالی ندارد، اما انجام این کار بطور مداوم میتواند ناسالم باشد. این که به خود اجازه دهید احساساتتان را تجربه کنید، شما را مجبور میکند راههایی برای کنار آمدن با اندوه و زندگی با آن بیابید و این شما را از نظر عاطفی قوی تر میکند.

3. یک سیستم پشتیبانی برای خود ایجاد کنید

فرقی نمیکند که به اعضای خانواده، دوستان، گروه درمانی یا یک مشاور سوگ متکی باشید، اما سعی کنید حتما به سیستم پشتیبانی خود مراجعه کنید. تحقیقات نشان میدهد که مراجعه به یکی از اقوام یا دوستان نزدیک که آنها نیز یکی از والدین خود را از دست داده اند، میتواند مفید باشد. تحقیقات دیگر نشان میدهد که هم برای بزرگسالان جوان و هم برای افراد میانسالی که والدین خود را از دست میدهند، مشاوره و حمایت از نزدیکانشان کمک کننده است. افراد مورد اعتمادی را انتخاب کنید که بتوانند گوش شنوای مورد نیاز شما را فراهم کنند و با شما همدلی کنند. صحبت کردن با این افراد میتواند به شما در پردازش احساساتتان کمک کند.

سوگ مادر

4.برای مادر خود نامه ای بنویسید

وقتی کسی که میشناسید فوت میکند، همیشه این احتمال وجود دارد که موضوعی وجود داشته باشد که نتوانسته اید به آن شخص بگویید یا آنرا حل کنید. برخی افراد، سوگوار بحثهای حل نشده یا گفتگوهایی هستند که هرگز اتفاق نیفتاده است. برخی دیگر از اینکه مادرشان فارغ التحصیلی یا عروسی یا رویدادهای خاص دیگر زندگیشان را از دست داده ناراحت هستند. سعی کنید برای مادر خود نامه بنویسید و روی چیزهایی تمرکز کنید که نتوانستید به او بگویید. از آنها تشکر کنید، از چه چیزهایی پشیمان هستید و اینکه امیدوارید چگونه به عنوان بخشی از میراث آنها ادامه دهید. با اینکه میدانید این نامه به جایی ارسال نمیشود، اما این وظیفه شماست که آنچه را در داخل آن می نویسید پردازش و بارگیری کنید.

5.به خود اجازه دهید در مقادیر کوچکی غمگین شوید

یک تصور غلط رایج در مورد غم و اندوه این است که شما از آن عبور میکنید و تمام میشود. برای از دست دادنهای عمیق مانند از دست دادن مادر، غم و اندوه هرگز بطور کامل از بین نمیرود. ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا یاد بگیرید با آن غم زندگی کنید. زمان کمی برای احساس کردن غم و اندوه تعیین کنید تا یاد بگیرید چگونه با آن کنار بیایید. هر روز 20 دقیقه به خود فرصت دهید تا در یک فضای امن به تنهایی غصه بخورید، عزاداری کنید، گریه کنید. به خود اجازه دهید تا غم و اندوه خود را بطور کامل احساس کنید، بدون اینکه خودداری کنید. سپس سعی کنید روز خود را همانطور که در غیر این صورت انجام میدادید، انجام دهید. کار، تکالیف مدرسه یا مراقبت از خانه یا سایر مسئولیتها را انجام دهید.

6. برای تعطیلات، تولدها و سالگرد مرگ مادرتان برنامه ریزی کنید

اولین سالی که مادرتان برای تعطیلاتی مانند اعیاد و روز مادر در کنار شما نباشد، ممکن است بسیار ناراحت کننده باشد. برخی از خانواده ها حتی ممکن است سالهای بعدی را نیز اینچنین بگذرانند. برنامه ریزی از قبل برای این تاریخهای کلیدی میتواند تفاوت ایجاد کند. یک سنت یا یک مراسم خانوادگی را شروع کنید که میتواند به سادگی روشن کردن شمع، درست کردن حلوا یا آماده کردن غذای مورد علاقه مادرتان برای به اشتراک گذاشتن با خانواده برای به یاد آوردن او در مناسبتها باشد.

7. راهی برای حفظ یاد و خاطره مادر خود در زندگی تان انتخاب کنید

برخی خانواده ها عکس ها و یادگاریهای والدین خود را در اطراف خانه نگه میدارند تا خاطراتشان را در زندگی روزمره شان تازه نگه دارند. برای مثال شما می توانید:

 • گل های مورد علاقه مادر خود را در باغچه خود بکارید.
 • به سرگرمی ها و کارهایی که برای مادرتان معنادار بود ادامه دهید، مانند کار داوطلبانه، خیاطی، یا انجام خدمات اجتماعی.
 • کتاب ها یا فیلم های مورد علاقه مادر خود را بخوانید و تماشا کنید.

این اقدامات می توانند آرامش بخش باشند و راهی برای احترام به فقدان و سوگ شما هستند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: چگونه به آرامش روحی و روانی برسم؟

8. در تجربه سوگ خود، معنا پیدا کنید

سعی کنید از فقدان خود معنی پیدا کنید، مثلا وقتی دارید کاری را که مادرتان شروع کرده بود، تکمیل میکنید یا درسی را که به شما منتقل کرده است را در زندگی بکار می برید. این راهی است که شما میتوانید دوباره با مادرتان که او از دست داده اید ارتباط برقرار کنید و در آن فقدان معنایی پیدا کنید.

غم از دست دادن مادر

چه زمانی برای کنار آمدن با غم از دست دادن مادرتان باید به دنبال کمک باشید؟

چیزی به نام غم و اندوه عادی وجود ندارد. هیچ زمان مشخصی برای پایان آن وجود ندارد. پس باید آنرا طبیعی در نظر بگیرید و برای آن سوگواری کنید. اما اگر غم و اندوه به شدت و برای مدت طولانی در عملکرد روزانه شما اختلال ایجاد میکند، مهم است که بدانید منابعی برای کمک به شما برای مقابله با آن وجود دارد. اگر با نگرانیهای زیر بیش از یک ماه درگیر هستید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به دنبال درمان سوگ، گروه درمانی یا مشاوره انفرادی با یک درمانگر باشید:

 • شما نمی توانید گریه خود را متوقف کنید یا از بلند شدن از رختخواب امتناع می کنید.
 • در انجام مسئولیت های خود در محل کار، مدرسه یا خانه مشکل دارید.
 • مشکل خواب دارید، خیلی کم یا بیش از حد می خوابید.
 • علاقه کمی به غذا دارید یا پرخوری می کنید.
 • برای تصمیم گیری مشکل دارید.
 • خود را به خاطر مرگ او سرزنش می کنید.
 • شما دائماً در ناباوری هستید که مادرتان فوت کرده است.
 • بعد از مرگ مادر خود به شدت احساس تنهایی میکنید، از دیگران جدا شده اید یا به دیگران بی اعتماد هستید. احساس می کنید زندگی بدون مادرتان بی معنی یا پوچ است. هویت یا هدف خود را در زندگی از دست داده اید.

منابع: griefandsympathy.com و everydayhealth.com

نظرات کاربران:
Sahel khazaei
پاسخ به این نظر
1402/8/22

Kheili sakhte Vaghan man tajrobe krdm ????

1 0
سیمین نظامی
پاسخ به این نظر
1402/8/22

سلام ممنون میشم به من کمک کنید من مادرم خوشبختانه در قید حیات هستند و هیچ مشکلی ندارند اما مدام فکر نبودنشون آزارم میده و فکر میکنم اگر خدایی نکرده یه روز نباشن نمیتونم به زندگیم ادامه بدم. دوست ندارم مدام فکرای منفی داشته باشم و انرژی منفی بدم اما این فکرا خیلی برام آزاردهنده شده

1 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ