22006198 021

از دوستان همسرم خوشم نمی آید چیکار کنم؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
از دوستان همسرم خوشم نمی آید چیکار کنم؟

مسئله نارضایتی از دوستان همسر معمولاً دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. ممکن است شما هم در چنین موقعیتی قرار گرفته باشید و با خودتان تکرار کنید که از دوستان همسرم خوشم نمی آید. حالا چه کاری میتوانم بکنم؟ اکثر اوقات هم مطمئن نیستید که چرا و دلیل این امر چیست. به هر حال این احساس آزاردهنده وجود دارد و به این نتیجه رسیده اید که دوستان همسرتان افراد مناسبی نیستند. البته قابل درک است که چرا از دوستان شوهرتان خوشتان نمی آید و نگران هستید که همچنان با آنها رابطه دوستی را ادامه میدهد. به نظر میرسد که شما احساس ناراحتی و نگرانی دارید و این مسئله برای شما مهم است.

عمده دلایل اختلاف با دوستان همسر

شاید آنها شخصیتها یا علایق متفاوتی دارند که با شرایط و روحیات شما همخوانی ندارد. گاهی اوقات دوستان همسر، رفتارهایی نامطلوبی دارند که ممکن است شما را ناراحت کنند. تفاوتهای فرهنگی و اجتماعی یکی از مهمترین دلایل است. از آنجایی که دوستان همسرتان جزء زندگی او هستند و تاثیر بسزایی در شخصیت و رفتار همسرتان دارند، به همین دلیل ممکن است رفقای همسرتان، درست یا غلط، تاثیر منفی در رابطه شما با همسرتان داشته باشند. همچنین ممکن است آنها ناخواسته باعث تنش یا درگیری بین شما و همسرتان شوند که ناراحتی شما را دامن بزند.

در نظر داشته باشید، شاید به دلیل قضاوتی که از طرف خودتان صورت گرفته، شما دچار نگرانی شده اید. همین مسئله باعث شده تا دوستانش را به درستی نشناسید و زمینه های مشترکی که همسرتان با آنها دارد، مورد غفلت واقع شده است و از طرفی، لازم است رابطه دوستانه آنها ادامه یابد. احتمالاً شوهرتان توضیح نداده است که چرا دوستانش برای او مهم هستند و چرا با آنها دوست است. شاید رابطه دوستانه آنها سابقه طولانی و پایداری دارد. از طرفی شما شریک عاطفی تان را دوست دارید و نگران این هستید که مبادا همسرتان انتخاب بدی داشته باشد و در حال چالش با این مسئله هستید که چگونه به دوستان همسرتان بگویید نه. البته شما امیدوار هستید که همچنان که درگیر این مسئله هستید همسرتان هم از آن مطلع شود.

از دوستان همسرم خوشم نمی آید چیکار کنم؟

از دوستان همسرم خوشم نمی آید، باید به او بگویم؟

در برخی مواقع، بسیاری یا حتی بیشتر شما در چنین موقعیتی قرار خواهید گرفت.

 • از خودتان بپرسید آیا واقعا دوست همسر خود را می شناسید؟
 • آیا ممکن است برداشت اولیه شما نادرست باشد؟
 • آیا همسرتان می تواند نظرات شما را در مورد دوستانش تحمل کند؟

همه ما می دانیم که برداشت اولیه می تواند نادرست باشد و در طول زمان تغییر کند. پیشنهاد این است که اجازه دهید زمان بگذرد و دوستان ایشان را بشتر بشناسید. این موضوع نیز اهمیت دارد که همسرت را همان طور که واقعا هست ببینید. اما اگر احساس می کنید رفتار او با وجود دوستانش تغییر می کند، گفتگوی آرامی را با یکدیگر ترتیب دهید.

همچنین یک راه حل دیگر این مسئله رایج در رابطه، راه کوچکی به نام پذیرش نیز می باشد. به هر حال، مهم نیست که نسبت به دوستان شریک زندگی خود چه احساسی دارید، این واقعیت نیز در گوشه ذهن تان باشد که این روزها بخشی از زندگی شما هستند. گاهی اوقات مجبور خواهید بود با این موضوع ادغام شوید. اگر احساس می کنید وقت آن رسیده است که کمی پذیرش را بیاموزید و از شریک زندگی خود در روابطش حمایت کنید، می توانید با بهانه های زیر شروع کنید:

 • نگذارید ناامنی بهانه ای برای عدم تلاش برای ارتباط با آنها باشد. حتی اگر کسی به طور باورنکردنی آزاردهنده یا نفرت انگیز باشد، شاید در یک شرایط ناامن بزرگ شده است. بنابراین سعی کنید ظالمانه به او نگاه نکنید. چه کسی می داند؟ شاید این افراد فقط از نظر اجتماعی ناجور هستند. سعی کنید آن را شخصی نکنید.
 • سعی کنید همسرتان را بطور کلی از این افراد دور نکنید. جوزف بورگو، دکترای روانشناس بالینی، میگوید با امتناع از معاشرت، شریک زندگی خود را مجبور به انتخاب بین خود و دوستانش نکنید.
 • یک ترفند این است که احساسات خود را بدون هیچ قضاوتی مدیریت کنید، قضاوت کردن دوستان همسرت، بمثابه قضاوت کردن شریک زندگی خودتان است. یک فرد سالم و تکامل یافته دوستانی را انتخاب می کند که الهام بخش هستند، حمایت می کنند و ارزش های مشابهی را در سطوحی به اشتراک می گذارند.
پیشنهاد میشود بخوانید: چرا با شوهرم مشکل دارم و چگونه آنرا حل کنم؟

از دوستان همسرم خوشم نمی آید، چه کارهایی باید انجام دهم؟

این مسئله می تواند برای شما و همسرتان مشکل ساز باشد. اولین قدم برای حل این مشکل، صحبت کردن با همسرتان است. بیان نگرانی ها و علت آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر به دلایل خاصی به دوستان همسرتان اعتماد ندارید، با دلیلی روشنی که در ادامه مطرح خواهد شد، به همسرتان موضوع را توضیح دهید. در صورت نیاز، دریافت مشاوره از یک مشاور خانواده نیز به شما کمک خواهد کرد. به هر حال، مهمترین نکته این است که در کنار هم باشید و همدلی کنید. بطور کلی قبل از صحبت کردن درباره احساس تان، مواردی وجود دارد که بهتر است آنها را در نظر بگیرید:

 • گاهی بیزاری شما از آنها مبتنی بر ترس است. قبل از اینکه با شریک زندگی خود صحبت کنید، ابتدا بهتر است این موضوع را روشن کنید و یک تعامل خوب را پیش بینی کنید.
 • سعی نکنید شریک زندگی خود را متقاعد کنید که دوستان او بد هستند. بهرحال همسرتان نیز فرد بالغی است. از شوهرتان بخواهید چیزهای خوب دوستش را به اشتراک بگذارد، و شاید متوجه شوید که او آن فرد نامطلوبی که در ابتدا فکر می کردید، نیست.
 • گاهی سعی کنید نظرات خود را در مورد دوست شوهرتان پیش خود نگه دارید. اگر فکر می کنید دوست شوهرتان شلخته، آزاردهنده یا حتی بی ادب است، لزوماً نیازی به ابراز این نظرات نیست.
 • اگر نمی توانید تنفر خود را پنهان کنید، از دوست شوهرتان دوری کنید. مثال: اگر شما را به گردش دعوت کردند، مودبانه امتناع کنید. اما تا زمانی که نگرانی های جدی وجود ندارد، سعی نکنید شوهرتان را از دوستش دور نگه دارید.
 • سعی کنید به طور صریح و با صداقت، علت ناراضی بودن تان را به همسرتان بیان کنید. این موضوع کمک می کند همسر شما متوجه بشود که چه چیزی برای شما مهم است و در چه زمینه ای بهتر است تغییر کند.
 • اگر قصد دارید رابطه با همسرتان را بهبود بخشید، بهتر است با همسرتان در مورد مسائلی که شما را نگران می کنند، صحبت کنید. به او بگویید که از رفتار افرادی که او با آن ها دوست است، ناراحت هستید و سپس به او فرصت دهید تا با شما در مورد این مسائل صحبت کند.
 • می توانید با شوهرتان توافق کنید که در مورد دوستانش به صراحت و با احترام با همدیگر حرف بزنید و نگرانی های خود را به اشتراک بگذارید. اگر شما و شوهرتان برای رفع این نگرانی ها با هم همکاری کنید، می توانید یک راه حل مناسب پیدا کنید.
 • شکایت، انتقاد غیر سازنده ممکن است به طور فزاینده ای احساسات منفی را در هر دوی شما بوجود آورد.
 • تلاش کنید با همسرتان به صورت خصوصی صحبت کنید. این امر به شما این امکان را می دهد که بدون تأثیر از دیگران، در مورد مسئله یا مسائلی که شما را نگران کرده اند، بحث کنید.
 • احترام به تفاوت ها: به جای نگرانی از دوستان همسر، سعی کنید تفاوت ها را درک کنید و قبول کنید شاید مثلاً دوستان همسر شما در یک سطح فکری یا اجتماعی دیگری هستند که شما نیستید.
 • تغییر رفتار خود: شاید رفتار شما در مقابل دوستان همسرتان باعث ایجاد مشکلاتی شده باشد. در این شرایط، سعی کنید رفتار خود را تغییر دهید تا با دوستان همسرتان بهتر برخورد کنید.
 • خوب است که از احساسات خود آگاه باشید و قبل از تأثیر منفی بر روابط شما با همسرتان به آنها رسیدگی کنید.

در صورتی که این مشکل به حدی جدی شده است که به تنهایی قادر به مدیریت آن نیستید، بهتر است به دنبال کمک یک مشاور خانواده یا روانشناس با تخصص در این حوزه باشید و بگویید از دوستان همسرم خوشم نمی آید و چیکار کنم؟

اختلاف با دوستان همسر

داشتن مهارت گفتگو در مورد دوستان همسر

داشتن مهارت گفتگو در این مسئله اهمیت دارد. وقتی به کاری اشاره می کنید که اتفاقا همسرتان در حال انجام دادنش است و آن را دوست ندارید، نظر انتقادی شما باعث مقاومت بیشتر می شود. اگر دوستانِ همسرخود را دوست ندارید در ادامه تعدادی از مهارت های گقتگو با همسر مطرح می شود:

 • به جای انتقاد تند و غیر سازنده در مورد دوستان همسر، از کلمات وقتی... و سپس احساس می کنم... استفاده کنید.
 • طی انتقاد سازنده، تمرکز شما در مورد موقعیت است و همسرتان متوجه می شود انتقادتان مستقیما او را هدف نگرفته است.
 • لحن صدا نیز مهم است. عصبانیت، فرد را به داشتن حالت تدافعی دعوت می کند. مخصوصا با طعنه صحبت کردن مولفه خطرناکی است، زیرا معمولاً حس تحقیر شدن را منتقل می کند.
 • به همسرتان فضا بدهید تا به آنچه می گویید پاسخ دهد.
پیشنهاد میکنیم بخوانید: 12 راهکار نجات از رفتار آزار دهنده شوهر

در نهایت، موافق یا مخالف

اگر به توافق نرسیدید، تلاش برای تغییر نظر شریک زندگی خود را متوقف کنید زیرا به این معنی نیست که رابطه شما محکوم به فنا است. تقریباً تلاش برای تغییر طرف مقابل یک استراتژی بازنده است. لذا، گاهی بهتر است بپذیرید و اجازه دهید فرد خودش به نتیجه برسد تا اینکه به پشیمانی ادامه دهید، احساس ناراحتی مداوم داشته باشید، عصبانی شوید، پس به تلاش برای تغییر خودتان نیز ادامه دهید. موافقت با مخالفت می تواند سالم باشد، به شرطی که با احترام و توافق متقابل اتفاق بیفتد، نه با اجبار.

در عوض، راه های جدیدی برای مدیریت اختلاف نظر خود بیابید. به عبارتی، اگر همچنان این عبارت در ذهن تان می چرخد که از دوستان همسرم خوشم نمی آید چیکار کنم؟ و این شما را آزار می دهد، راه جدیدی برای پاسخ دادن پیدا کنید. راه حل های جدید را به صورت مشترک و به تنهایی پیدا کنید. به یاد داشته باشید که مذاکره و سازش کلید عبور از سخت ترین شرایط در روابط هستند. سپس روی رفتارهای مثبتی که در رابطه با این موضوع، شریک زندگیتان انجام میدهد، تمرکز داشته باشید و از او قدردانی کنید. شما چیزهایی را که روی آنها تمرکز میکنید را بیشتر بدست خواهید آورد. برای اینکه رابطه بسیار محبت آمیزی داشته باشید، احتمالاً متوجه رشد و بهبود رابطه با همسرتان هستید!

منابع:

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ