22006198 021

نقشه مغزی یا qEEG و کاربرد آن چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
نقشه مغزی یا qEEG و کاربرد آن چیست؟

مغز عضوی بسیار پیچیده است که از میلیاردها سلول به نام نورون تشکیل شده است. نورون ها پیام ها را به و از همه قسمت های بدن شما ارسال و دریافت می کنند. این پیام ها تکانه های الکتریکی هستند که امواج مغزی را ایجاد می کنند. نقشه مغز که نقشه عصبی نیز نامیده می شود ابزار مهمی است که ما برای ارزیابی امواج مغزی شما و شناسایی فرصت ها برای بهبود ارتباطات بین مناطق مختلف مغز از آن استفاده می کنیم. نقشه مغز قادر است پنجره ای از فعالیت مغز را ثبت کند، داده ها را تجزیه و تحلیل کند و برای هر لوب مغز و هر موج خاص مغز دلتا، تتا، آلفا، بتا یک نمایش بصری ایجاد کند.

نقشه برداری مغز که به عنوان الکتروانسفالوگرام کمی (qEEG) نیز شناخته می شود، فعالیت الکتریکی مغز را در چندین مکان روی سطح پوست سر ثبت می کند. با مقایسه نتایج با داده های افراد سالم هم سن، میتوانیم یک پروتکل درمانی ایجاد کنیم که مکانهایی را روی پوست سر و عناصر امواج مغزی که باید درمان شوند، مشخص شود.

نقشه مغزی یا qEEG

نقشه برداری مغز چگونه کار می کند؟

نرم افزار با استفاده از کلاهکی روی پوست سر، تکانه های الکتریکی مغز را ضبط می کند. این روش به عنوان الکتروانسفالوگرام (EEG) شناخته می شود و نتایج الگوها، امواج مغزی را در قسمت های مختلف مغز نشان می دهد. این فرآیند حدود 15 دقیقه طول می کشد و سپس داده ها به گزارش نقشه مغزی تصویری تبدیل می شوند. ما گزارش نقشه مغز را تجزیه و تحلیل می کنیم و مناطق مشکل دار را شناسایی می کنیم این گزارش نتایج را در قالبی واضح و مختصر نمایش می دهد که به راحتی قابل درک می باشد.

نقشه مغز با ثبت فعالیت الکتریکی مغز شما از طریق حسگرهای کوچک در قسمت های مختلف مغز شما ایجاد می شود. ابتدا باید اطراف پیشانی و گوش را با الکل تمیز کنیم تا چربی پوست پاک شود. گیره های گوش روی لاله های گوش شما قرار می گیرد. یک کلاه مخصوص ساخته شده از مواد کشسان روی سر شما قرار می گیرد که شامل 19 سوراخ کوچک در درپوشش وجود دارد که با ژل مخصوص پر می شود. ممکن است در نقاطی که ژل قرار می گیرد، احساس خنکی دلپذیری داشته باشید. کلاهک از طریق مجموعه ای از سیم ها به تجهیزات EEG متصل می شود و امواج مغزی شما روی صفحه کامپیوتر تکنسین قابل مشاهده خواهد بود. تست نقشه برداری مغز خود دارای دو بخش است.

امواج مغزی شما را با چشمان باز به مدت تقریبی 5 دقیقه و با چشمان بسته تقریباً 5 دقیقه ضبط می کنیم. ما از شما می خواهیم که بنشینید و استراحت کنید – حرکت خود را روی صندلی محدود کنید، از بلع بیش از حد خودداری کنید و هر نوع تنش عضلانی را تا حد امکان به حداقل برسانید. این کار اغلب کمک می کند وانمود کنید که در ساحل هستید یا ماساژ می گیرید. بعداً نتایج برای ایجاد یک نقشه مغزی چند رنگ تجزیه و تحلیل می شود.

کاربرد نقشه مغزی

به طور خاص، نقشهبرداری مغز و انواع دیگر تکنیکهای عصبی را میتوان برای تشخیص اضطراب و افسردگی، اختلالات وسواس فکری، اختلالات تمرکز و توجه و سایر اختلالات شناختی استفاده کرد.

چگونه باید برای تست آماده شوم؟

موارد زیر را قبل از شروع تست رعایت کنید:

 • در روز آزمایش از نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید.
 • ۲ روز قبل از انجام آزمایش از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید
 • قبل از معاینه مطمئن شوید که موها و پوست سرتان کاملاً خشک است
 • موهایتان را شامپو بزنید اما از نرم کننده استفاده نکنید
 • از محصولات مو مانند اسپری مو، ژل، موس استفاده نکنید.
 • تمام لوازم جانبی مو مانند اکستنشن، تکه های مو، سنجاق، کش مو، گوشواره و غیره را بردارید.
 • بلافاصله قبل از تست ورزش نکنید یا آهسته شروع به دویدن نکنید البته فعالیت سبک مشکلی ندارد.
 • شب قبل از تست تا دیر وقت بیدار نمانید

اگر علائم زیر را دارید لطفا قبل از انجام تست با روانشناس مشورت کنید:

 • بیماری خاص
 • تب
 • سرفه
 • مشکلات بینی و پولیپ
 • عفونت چشم
 • عفونت گوش و غیره

کاربرد نقشه مغزی یا qEEG

تجزیه و تحلیل نقشه مغزی چگونه است؟

صفحه تجزیه و تحلیل، لوب های مغزشامل (فرونتال، کناری، مرکزی، زمانی و پس سری) را برای هر نوع موج مغز نشان می دهد: دلتا، تتا، آلفا، بتا. رنگ سبز در نقشه نشان دهنده سطح نرمال، قرمز بالا و زرد افراطی است. صفحه تجزیه و تحلیل یک صفحه بصری برای تشخیص عملکردهای اصلی مغز مانند عملکردهای شناختی، عاطفی، پردازش حافظه، عملکردهای اجرایی و غیره میباشد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: تالاموس و نقش آن در مغز چیست؟

تفاوت نوار مغز و نقشه مغزی

الکتروانسفالوگرافی (EEG) اندازه گیری الگوهای الکتریکی در سطح پوست سر است که فعالیت قشر مغز را منعکس می کند و معمولا به عنوان امواج مغزی شناخته می شود و EEG و کمی است. تجزیه و تحلیل qEEG دیجیتالی شده است، و در اصطلاح عادی گاهی اوقات به آن نقشه مغزی نیز می گویند.

منبع: Sandstonehealth.com

نظرات کاربران:
محبوب اکبری
پاسخ به این نظر
1402/9/7

سلام وقت بخیر من برای درمان وسواس فکری میخوام از نقشه مغزی و جلسات نورو فیدبک استفاده کنم. ممنون میشم راهنماییم کنید

0 0
Maya
پاسخ به این نظر
1402/9/6

سلام من چند ساله درگیر مسئله افسردگی هستم و جلسات مشاوره زیادی داشتم. میتونم امید داشته باشم با جلسات نوروفیدبک مشکلم حل بشه؟

0 0
ابراهیم امجدی
پاسخ به این نظر
1402/9/6

سلام چطور باید وقت بگیرم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید بعد از انجام نقشه مغزی جلسات نوروفیدبک هم دارید؟

0 0
Sahel
پاسخ به این نظر
1402/8/30

سلام ممنون از مطالب مفیدتون من ۳۱ سالمه و مدتیه دچار افسردگی شدم. اگه بخوام از جلسات نوروفیدبک استفاده کنم باید چند جلسه بگیرم و اینکه چقدر زمان میبره چون من تهران زندگی نمیکنم

0 0
سمانه آزاد
پاسخ به این نظر
1402/8/30

سلام این روش محدودیت سنی نداره؟ برای مادرم که ۷۲ سالشونه میشه استفاده کرد

0 0
نگارحسنی
پاسخ به این نظر
1402/8/29

سلام روز بخیر در کلینیک شما نقشه مغزی انجام می‌شود ؟ من هیچ مشاوره ای نرفتم ولی دوست دارم امواج مغزی خودم را چک کنم

0 0
هلیا خلیلی
پاسخ به این نظر
1402/8/29

من اینکارو انجام دادم به خاطر افسردگی که داشتم و افکار منفی ولی هیچ تغییری نکردم !

0 0
Amirmahdi
پاسخ به این نظر
1402/8/29

سلام و درود برای کودکان سنین ۵سال هم مناسب هست اینکار؟

0 0
صدف رستگار
پاسخ به این نظر
1402/8/29

سلام وقت بخیر تفاوت نوروفیدبک با نقشه مغزی چی هستش ؟

0 0
شادی رفعت
پاسخ به این نظر
1402/8/29

سلام من مطلب مربوط به نقشه مغزی توی سایت شما خوندم و خیلی جالب بود برام مدتیه احساس میکنم دچار وسواس فکری شدم گاهی فکر میکنم دارم افسردگی‌ میگیرم میتونم امیدوار باشم که با استفاده از نقشه مغزی مشکل اصلیم ریشه یابی بشه و درمان بشم؟

1 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ