22006198 021

ریهاکام (RehaCom)، مزایا و طرز کار آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
ریهاکام (RehaCom)، مزایا و طرز کار آن

ریهاکام (RehaCom) یک سیستم نرم افزاری جامع و پیچیده برای توانبخشی شناختی به کمک رایانه است. این ابزار به درمانگر در توانبخشی اختلالات شناختی کمک میکند و بر جنبه های خاصی از توجه، تمرکز، حافظه، ادراک، فعالیتهای روزمره زندگی و موارد دیگر تاثیر میگذارد. زمانی که فرد تکالیف ریهاکام را حل میکند، فرآیندهای مغز فعال میشود و عملکردهای مغز بهبود پیدا میکنند. این بدان معناست که فرد بهتر میتواند با چالشهای زندگی روزمره کنار بیاید و به عنوان نوعی آموزش موفقیت آمیز تلقی میشود. ریهاکام را میتوان حتی در مرحله بسیار حاد آسیب استفاده کرد و در تمام مراحل انتظار میزانی از بهبودی را داشت.

مقیاس های آموزشی ریهاکام

مقیاس های آموزشی را میتوان به راحتی بر اساس ارزیابی شناختی غربالگری کرد. به عبارتی دیگر، با استفاده از ارزیابی شناختی میتوان تصمیم گرفت چه مقیاس هایی به بیمار ارائه شود. این نرم افزار حدود 30 مقیاس دارد و به 27 زبان دیگر نیز موجود است، بنابراین بیماران میتوانند به زبان مادری خود کار کنند. ریهاکام به صورت خودکار تطبیق مییابد، بنابراین سطح دشواری بسته به عملکرد بیمار افزایش و کاهش مییابد. پس از یک دوره درمان در داخل یک مرکز، بیمار همچنین میتواند در منزل، از طریق اینترنت، با استفاده از گزینه آموزشی نظارت از راه دور RehaCom، تحت نظارت باشد. علاوه بر درمان بالینی با ریهاکام، بیماران میتوانند در خانه نیز درمان شوند. آموزش خانگی ریهاکام به همین منظور طراحی شده است و توسط درمانگر قابل کنترل و نظارت است.

ریهاکام (RehaCom)

مزایای اصلی ریهاکام چیست؟

1) علمی بودن

ریهاکام توسط و برای روانشناسان اعصاب در 20 سال گذشته توسعه یافته است. ممکن است شبیه یک بازی بنظر برسد، اما ریشه در علم دارد و از نظر بالینی ثابت شده است.

2) چند زبانه بودن

این نرم افزار به 27 زبان در دسترس است، بنابراین مراجعان میتوانند به زبان مادری خود آموزش ببینند. حدود 30 مقیاس به زبان انگلیسی موجود است.

3) استفاده جهانی

این سیستم تمام مراحل توانبخشی را پوشش میدهد. آموزش میتواند در اسرع وقت شروع شود و تا پایان توانبخشی ادامه یابد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: نوروفیدبک چیست و چه کاربردی در تقویت حافظه دارد؟

4) کمبودهای شناختی اختصاصی

این مقیاس ها تمام کاستی های شناختی از جمله توجه، واکنش، حافظه و عملکردهای اجرایی بالاتر را پوشش میدهند. این بدان معناست که میتوان کسری ها را هدف قرار داد و به طور خاص آموزش داد.

5) تطبیق خودکار

این سیستم به صورت خودکار تطبیق پذیر است، به این معنی که بسته به عملکرد فرد، فعالیت سخت تر یا آسان تر میشود. این ویژگی ریهاکام، پیشرفت ثابت را تضمین میکند و ناامیدی را برای مراجع کاهش میدهد.

6) غربالگری

ریهاکام تعدادی ماژول غربالگری را برای شناسایی اختلالات و توصیه ماژول های آموزشی شناختی مربوطه ارائه می دهد. غربالگری منظم همچنین می تواند به نشان دادن پیشرفت و ارائه گزارش دقیق کمک کند.

7) نظارت از راه دور

این سیستم این امکان را فراهم می آورد تا آموزش از طریق اینترنت انجام بگیرد. به این معنا که درمانگر میتواند یک برنامه آموزشی تجویز کرده و مراجعان خود را از راه دور نظارت کند.

8) حداکثر بهره از درمان

استراتژی های درمانی با استفاده از مقیاس های RehaCom تقویت پیدا میکند. این متخصص را قادر میسازد تا کارآمدتر با مراجعان خود کار کند و پس از چند جلسه، مراجعان حتی میتوانند به تنهایی کار کنند.

مزایای ریهاکام برای بیماران

1. بهبود عملکرد شناختی

با استفاده مداوم، بیمار شاهد بهبود واضحی در زمینه های نقص شناختی خواهد بود. بسیاری از وظایف و استراتژی های درمانگر، مراجعان را تقویت کرده و بهبودی آنها را به حداکثر میرساند.

2. منحصر بفرد بودن

نرم افزار سازگار با بیمار است. آن ها میتوانند به زبان مادری خود کار کنند، کمبودهای بینایی را جبران کنند و حتی از محرک های آشنا، مانند تصاویر خانوادگی در آموزش استفاده کنند.

3. آموزش از راه دور

ریهاکام را میتوان از راه دور با نظارت درمانگر از طریق اینترنت استفاده کرد. این بدان معنی است که آنها میتوانند به کار بر روی مقیاس ها و تقویت استراتژی های درمانی خارج از جلسات منظم خود ادامه دهند و پیشرفت خود را بهبود بخشند.

4. در برابر ناامیدی مقاومت میکند

مقیاس ها به طور خودکار با موفقیت بیمار سازگار میشوند. هنگامی که آنها یک کار را دشوار میبینند، تا زمانی که بتوانند با آن کنار بیایند، کار آسان تر میشود. اگر نسبتا آسان باشد، نرم افزار کمی چالش بیشتری را معرفی میکند و از خستگی جلوگیری میکند.

ریهاکام چگونه کار میکند؟

ریهاکام یک ابزار تکامل یافته است تا برای توانبخشی شناختی مبتنی بر رایانه تبدیل شود. تقریبا 95% کلینیک های آلمان هرروز از این ابزار استفاده میکنند. اگرچه استفاده از آن جذاب است، اما این یک ابزار آموزش مغز برای سرگرمی نیست. این توسط پزشکان و مهندسان طراحی شده است تا بهبودی واقعی برای کاربران مبتلا به مشکلات شناختی پس از آسیب مغزی ارائه دهد. روند ریهاکام را میتوان به سه قسمت تقسیم کرد:

مزایا و طرز کار ریهاکام (RehaCom)

1. غربالگری

تعدادی مقیاس غربالگری برای استفاده در دسترس قرار میگیرد، و این مقیاس ها در هر نسخه در حال بهبود و گسترش هستند. هر مقیاس غربالگری حدود 15 دقیقه طول میکشد، بنابراین ممکن است متخصص نخواهد همه آنها را یکباره انجام دهد. به طور کلی توصیه میشود روند غربالگری، با غربالگری هوشیاری شروع شود زیرا به هر گونه نقص توجه اشاره میکند که سنگ بنای عملکرد شناختی است. مقیاس غربالگری با یک مثال و یک جلسه تمرین شروع میشود تا این اطمینان حاصل شود که مراجع کار را درک کرده است. پس از تکمیل این، غربالگری آغاز خواهد شد. پس از غربالگری، صفحه نتایج به متخصص نشان میدهد که عملکرد مراجع در برابر مقایس ها چگونه است. این یک داده مفید در مورد شدت نقایص و مقیاس های آموزشی خاصی که باید استفاده شود محسوب میشود.

2. آموزش

حدود 30 مقیاس آموزشی به زبان انگلیسی موجود است و این تعداد به طور پیوسته در حال افزایش است. هنگامی که درمانگر بداند کدام مقیاس را انتخاب کند، میتواند روی نماد دوبار کلیک کرده و تعدادی متغیر را از صفحه پارامترها انتخاب کند. شامل:

  • مدت زمان جلسه
  • سطح شروع جلسه
  • سازگاری چقدر باید حساس باشد

متغیرهای خاصی به نام مقیاس اضافی در دسترس هستند. از جمله:

  • محدودیت زمانی برای حل وظایف
  • بازخورد صوتی
  • انتخاب های محرک و موارد دیگر

هنگامی که درمانگر راضی شد، مراجع میتواند آموزش را آغاز کند (با یا بدون دستورالعمل های آغازین از سیستم ریهاکام). با ادامه آموزش، بسته به عملکرد بیمار، کار آسان تر یا سخت تر میشود. این بدان معنی است که فرد میتواند بدون ناامید شدن، با تکالیف چالش برانگیز مواجه شود. آموزش همیشه میتواند متوقف شود یا دستورالعمل ها در صورت لزوم تکرار شوند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: نوروسایکولوژی یا عصب روانشناختی و کاربردهای آن

3. نتایج

پس از تکمیل آموزش، درمانگر میتواند جلسه را از صفحه نمایش نتایج بررسی کند. این شامل تعداد زیادی داده گنجانده شده است که با استفاده بیشتر از نرم افزار غنی تر میشود. داده ها را میتوان به روش های مختلفی از جمله نمودارها، اشکال و مقایسه ها ارائه کرد. متداول ترین نتایج خوانده شده عبارتند از:

  • سطح پیشرفت
  • تعداد اشتباهات انجام شده
  • زمان صرف شده برای هر کار

با تجزیه و تحلیل کامل داده ها، درمانگر میتواند نقاط ضعف خاصی را شناسایی کند، به عنوان مثال: متخصص متوجه کمبود در محرک های شنیداری شود و در آموزش بیشتر به این موضوع بپردازد.

آموزش خانگی ریهاکام چیست؟

درمان اختلالات شناختی به زمان درمان طولانی تری نیاز دارد. بیمار میتواند درمان را در کلینیک آغاز کرده و سپس تحت نظار متخصص در منزل ادامه دهد. این طرح بر روی یک سرور اینترنتی ذخیره میشود. بیمار طرح را دانلود میکند و آموزش را در خانه انجام میدهد. نتایج به طور خودکار در سرور ذخیره میشود. هدف از این کار، اطمینان از انتقال مداوم شناخت به بیمار از کلینیک یا مطب خصوصی از طریق عصب روانشناسی، کاردرمانی یا گفتار درمانی به آموزش در منزل است.

منابع: intirg.com و hasomed.de

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ