22006198 021

افسردگی خندان یا شاد چیست؟ (8 راهکار درمانی)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
افسردگی خندان یا شاد چیست؟ (8 راهکار درمانی)

تشخیص افسردگی خندان همیشه برای افراد آسان نیست. نشانه های معمول افسردگی مانند تغییر در اشتها، الگوی خواب و سطح انرژی، ممکن است آشکار نباشند و در نتیجه به افسردگی پنهانی منجر میشود که تشخیص آن دشوار شود. اگر کسی از اطرافیانتان دچار این اختلال است، درک این وضعیت مهم است تا بتوانید علائم را بشناسید و به او کمک کنید.

افسردگی خندان چیست؟

افسردگی خندان یک وضعیت سلامت روان است که با توانایی فرد در پنهان کردن میزان افسردگی خود در پشت نمای شادی و رضایت مشخص میشود. به آن افسردگی خندان یا شاد میگویند زیرا افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند ممکن است با وجود غمگینی یا ناامیدی، لبخند بزنند و خوشحال به نظر برسند. با وجود اینکه تحت راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) بعنوان یک تشخیص فنی تعیین نشده است، اما گفته میشود که این غم پنهان، یک وضعیت بسیار واقعی است. در افسردگی خندان، فرد بطور درونی علائم افسردگی از جمله غم و اندوه مداوم، ناامیدی، اضطراب، تحریک پذیری، مشکل در تمرکز و انرژی کم را احساس میکند. همه چیزهایی که ما با وضعیت عادی مرتبط میکنیم. با این حال آنها میتوانند خود را بعنوان کسی که آن علائم را ندارد به دنیا معرفی کنند.

افسردگی خندان یا شاد چیست؟

علائم افسردگی خندان

در حالی که علائم ظاهری افسردگی خندان می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، برخی از شاخص های رایج عبارتند از:

  • از دست دادن علاقه به فعالیت های لذت بخش: بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی خندان احساس می کنند (هیچ چیزی خواستن نیست). و در عوض همه چیز به (باید) تبدیل می شود.
  • خستگی: ممکن است اغلب خسته به نظر برسند.
  • ناامیدی: آنها ممکن است احساس کنند که هرگز از وضعیت خود خارج نخواهند شد یا احساسات منفی خود را از دست نخواهند داد. این احساس ناامیدی ناشی از افسردگی باعث می شود که از درمان یا درخواست کمک اجتناب کنند زیرا احساس می کنند فایده ای ندارد.
  • تغییرات در اشتها، وزن یا خواب: افراد مبتلا به افسردگی خندان تمایل دارند زیاده روی کنند. آنها به عنوان راهی برای تعدیل افسردگی خود پرخوری می کنند و بیش از حد می خوابند.
  • عزت نفس پایین یا بی ارزشی: برای افراد مبتلا به افسردگی معمول است که با اعتماد به نفس خود دست و پنجه نرم کنند.
  • مشکل در تمرکز: افسردگی خندان می تواند تمرکز را برای افراد دشوار کند، زیرا آنها دائماً تلاش زیادی می کنند تا شاد به نظر برسند و زندگی خود را مرتب کرده اند.
  • سوء مصرف مواد: فردی که احساس غمگینی یا ناامیدی می کند، می تواند به مواد مخدر و/یا الکل به عنوان راهی برای مقابله با احساسات خود روی آورد که منجر به سوء مصرف مواد شود.
  • افکار مرگ یا خودکشی: در موارد شدید، یک فرد مبتلا به این اختلال ممکن است به فکر گرفتن جان خود یا خودکشی باشد.

برخی از این علائم افسردگی خندان واضح هستند و به راحتی قابل تشخیص هستند، اما برخی دیگر به آسانی قابل تشخیص نیستند. برای مثال، کسی که افسردگی خندان دارد ممکن است بتواند واقعاً از جشن تولدش لذت ببرد. او ممکن است به طور موقت از بودن در آنجا احساس خوشحالی کند. اما بعد، وقتی مهمانی تمام شد، روحیه او دوباره افت می کند. تغییر خلق و خوی این افراد بخش بزرگی از چیزی است که افسردگی خندان آنها را پنهان نگه می دارد. با این حال، برای افرادی که با احساسات متناقض خود دست و پنجه نرم می کنند، این روش مقابله خوبی نیست. داشتن افسردگی پنهان حتی می تواند مشکل را با گذشت زمان بدتر کند.

چگونه به افسردگی خندان کمک کنیم؟

همه درمان های افسردگی معمولی به یک شکل برای افسردگی خندان نیز اعمال می شود. این اختلال پدیده ای نیست که آنقدر متفاوت از یک اختلال افسردگی اساسی باشد. اگر مشکوک هستید که کسی از نزدیکان شما ممکن است با افسردگی خندان دست و پنجه نرم کند، می توانید برای کمک به او اقداماتی انجام دهید.

1. او را دوست داشته باشید و بپذیرید

واقعیت این است که کسانی که با افسردگی و به ویژه افسردگی پنهان دست و پنجه نرم می کنند، احتمالاً در برابر درخواست های ساده برای (باز بودن) مقاومت می کنند. تعهد و پذیرش آنها را با ابراز عشق و همدلی، حتی اگر آنها احساسات خود را باز نکنند، در میان بگذارید. این فرآیند که به عنوان تنظیم مشترک شناخته می شود، زمینه را برای ایجاد فضای باز و امن برای او فراهم می کند تا در مورد احساسات و مبارزات خود صحبت کند.

2. مکالمات مربوط به افسردگی را عادی کنید

همچنین مهم است که مکالمات مربوط به افسردگی و اضطراب را عادی کنید. به او بفهمانید که اشکالی ندارد که احساس غمگینی کند، و شما برای حمایت از او حاضرید. جملاتی مانند «اخیراً متوجه شدم که خلق و خوی شما ضعیف شده است و نمی دانم آیا احساس افسردگی می کنید؟» یا بگذار به تو گوش کنم. را به او بگویید.

3. به دنبال درمان افسردگی خندان باشید

اگر در مورد سلامت روان شخص مهمی در زندگی تان نگران هستید، تماس با یک روانشناس ممکن است مفید باشد. یک درمانگر یا تراپیست می تواند درمان افسردگی خندان را مورد ارزیابی و درمان قرار دهد، به فرد کمک کند تا احساسات خود را حل کند و ابزارها و استراتژی هایی را که برای رسیدگی به وضعیت خود نیاز دارد در اختیار او قرار دهد.

درمان افسردگی خندان یا شاد

4. سلامتی را تشویق کنید

او را تشویق کنید تا عادت های سالمی مانند خواب کافی، ورزش و رژیم غذایی سالم داشته باشد. در واقع، به دنبال فرصت هایی برای ارتقای سلامت جسمانی در میان کل خانواده باشید. پیاده روی خانوادگی داشته باشید، انواع غذاهای مغذی بخورید، مقدار زیادی آب بنوشید و اطمینان حاصل کنید که همه بهداشت خواب را رعایت می کنند. احتمالاً نیاز است که کل خانواده آگاهی خود را برای تقویت سلامت برای همه تغییر دهند. در این صورت، شما سالم تر و در مکان بهتری برای حمایت از آنها خواهید بود.

5. به آنها کمک کنید تا ارتباطات را توسعه دهند

به فردی که دچار افسردگی خندان است، در برقراری ارتباط با دیگران و ایجاد یک شبکه حمایتی قوی که می تواند شامل دوستان، اعضای خانواده و گروه های حمایتی باشد، کمک کنید. این افراد می توانند به او کمک کنند که کمتر احساس تنهایی کند. آنها همچنین می توانند همدلی را ارائه دهند و به احساس ارزشمندی فرد کمک کنند.

6. صبور باشید و درک کنید

این مهم است که صبور باشید و درک درستی از افسردگی فرد داشته باشید. این کار محیطی ایجاد می کند که فرد در آن احساس راحتی می کند و احساسات خود را به اشتراک می گذارد و مبارزات خود را پنهان نمی کند. به یاد داشته باشید، این یک فرآیند است و ممکن است بهبود آنها زمان ببرد. در این راه حمایت و تشویق خود را ارائه دهید.

7. مراقبت از خود را آموزش دهید

افراد مبتلا به افسردگی از جمله افسردگی پنهان باید مراقبت از خود را در اولویت قرار دهند و مطمئن شوند که از سلامت جسمی، عاطفی و روانی خود مراقبت می کنند. به آنها بگویید که مراقبه کنند و ذهن آگاهی را تمرین کنند. از آنها حمایت کنید زیرا آنها درگیر علایقی هستند که به آنها کمک می کند با دیگران ارتباط برقرار کنند و روابط سالم ایجاد کنند.

8. خود را آموزش دهید و برای خود حمایت پیدا کنید

آموزش دادن به خود در مورد افسردگی و اینکه چگونه می تواند در افراد مختلف متفاوت ظاهر شود، می تواند مفید باشد. این موضوع می تواند به شما کمک کند تا مبارزات اطرافیان مبتلا به افسردگی که بسیار سخت است را بهتر درک کنید و بدانید چگونه به آنها کمک کنید.

نتیجه گیری در مورد افسردگی خندان

در نتیجه، افسردگی خندان اساساً یک افسردگی پنهان است، زیرا با توانایی فرد در پنهان کردن میزان افسردگی خود در پشت نمای شادی مشخص می شود. تشخیص اینکه فردی با این وضعیت دست و پنجه نرم می کند برای اطرافیان دشوار است؛ زیرا ممکن است علائم و نشانه های معمول افسردگی را نشان ندهند. اگر مشکوک هستید که یکی از اطرافیان شما با این مشکل دست و پنجه نرم میکند، با او در مورد احساسش صحبت کنید. با صبر و درک به او نزدیک شوید. اگر پس از صحبت نگران سلامت عاطفی او هستید، با یک متخصص سلامت روان تماس بگیرید. انجام این مراحل به شما این امکان را میدهد که به بهترین وجه از فرد مهم زندگی خود در طول سفرش برای درمان افسردگی خندان در کنار یک متخصص روانشناس حمایت کنید.

منبع: embarkbh.com

نظرات کاربران:
ستاره سعیدی
پاسخ به این نظر
1402/9/19

سلام وقتتون بخیر اخه عادی سازی به نظر من شرایط بدتر میکنه عادی سازی برای کسی که روحیه ضعیفی داره و‌زود تسلیم میشه مناسب نیست به نظرم

0 0
Mahak
پاسخ به این نظر
1402/9/19

Che zamani bi khabio bayad jedi begiram be onvane neshoneye afsordegi?

0 0
میلاد
پاسخ به این نظر
1402/9/19

من خواهری دارم که چند وقتی هست متوجه شدیم درگیر افسردگی هستش ‌و هرکاری کردیم تا مشاوره بره دارو مصرف کنه ولی گوش‌نمیده و‌روز‌ به روز بدتر میشه …

0 0
نگار محمودی
پاسخ به این نظر
1402/9/19

سلام وقت بخیر اگه شخصی دچار افسردگی باشه ناامیدی تجربه کنه و بعد از مدتی کم کم امیدوار بشه و انگیزه و‌لذت بیاد بالا میشه گفت تشخیص قبلی به عنوان افسردگی درست بوده ؟

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ