22006198 021

قطع ناگهانی رابطه عاشقانه

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
قطع ناگهانی رابطه عاشقانه

چرا گاهی بهترین رابطه عاشقانه هم ناگهان برای همیشه قطع میشود. آیا انسانها نمیتوانند در روابط عاشقانه با هم کنار بیایند؟ علم پشت پرده این موضوع چیست؟ یکی از آزار دهنده ترین تجربیاتی که برای هر شخصی ممکن است پیش بیاید این است که رابطه عاشقانه فرد بطور ناگهانی قطع شود. این موضوع حتما تکان دهنده و بسیار دردناک خواهد بود. همچنین این موقعیت از جمله موضوعاتی است که اغلب در جلسات مشاوره نیز با آن برخورد کرده ام و میتواند برای هرکسی پیش بیاید.

علت قطع ناگهانی رابطه عاشقانه

ممکن است همه چیزهای خوب یک روزی به پایان برسند. فکر میکنم نیازی به گفتن نیست، احتمالاً بعد از قطع ناگهانی رابطه عاشقانه، خودتان را برای ناامیدی آماده کرده اید. واقعیت هم همین است. در ادامه نیز نشانه هایی وجود دارد که علت قطع رابطه عاشقانه را مطرح می کند که بهتر است در نظر بگیرید:

 • درست است که هیچ رابطه ای بی نقص نیست، اما آیا می توان گفت که همه رابطه های عاشقانه حتما پایدار خواهد ماند؟ آیا همیشه همه چیز عالی پیش می رود؟ آیا شما هرگز اشتباه نمی کنید؟ داشتن انتظارات بالا خوب است، اما داشتن انتظارات غیرواقع بینانه مشکل ساز است. پس نمی توان به اندازه کافی تاکید کرد که رابطه عاشقانه همیشه باقی می ماند.
 • وقتی هورمونها و مواد شیمیایی مغز ما به سطح طبیعی باز میگردند، بسیاری از افراد تغییر در احساسات خود را با فقدان ناگهانی عشق اشتباه میگیرند و جای تعجب نیست که بیشتر روابط به این سرنوشت دچار میشوند. درست است، لازم است مراقب باشید که رابطه را خیلی سریع قضاوت نکنید.
پیشنهاد میکنیم بخوانید: عشق واقعی چیست و چگونه اتفاق میافتد؟
 • در طی یک نظرسنجی فهرستی از رفتارهای عاشقانه مطرح شد و از پاسخ دهندگان خواسته شد مواردی که به نظرشان رمانتیک بود را بررسی کنند. اکثر مردان و زنان فکر میکردند که راه رفتن در ساحل مهتابی، ابراز عشق، ماندن در آنجا و عشق ورزی در آخر هفته ها، صرف یک شام عاشقانه و بوسیدن در جمع از جمله رفتارهای عاشقانه است و از همه مهمتر اگر این رفتارها به مرور اتفاق نیفتد به معنای قطع ناگهانی رابطه عاشقانه است.
 • گاهی نیز افراد یک درک واحد و بدون ابهام از مفهوم عاشقانه ندارند. وقتی از مردم بخواهید که عاشقانه ترین تجربه هایشان را توصیف کنند، پاسخها نشان میدهد که درباره مفهوم عاشقانه بودن با عبارات بسیار متفاوت صحبت میکنند. مانند سکس در وان حمام، سکس زیر ستاره ها، سکس در بیرون هنگام طوفان و بسیاری دیگر نوعی رنج عاشقانه را توصیف کردند. مانند عشق نافرجام، جدا شدن از یک عزیز، دخالت والدین، موارد خیانت وحشتناک.
 • یک نشانه ای که علت پایان رابطه عاشقانه را بیان میکند عبارتند از اینکه دو نفر دیگر اشتراکات زیادی با هم ندارند یا بعد از مدتی با هم بودن، احساس خستگی میکنند. یا به عبارتی ارزشهای اصلی شما متفاوت است و دیگر احساس نمیکنید که مشترکات زیادی داشته باشید.
 • نداشتن حس خوب نسبت به یکدیگر باعث قطع رابطه عاشقانه میشود. در یک رابطه عاشقانه سالم، بهتر است بتوانید خود واقعیتان باشید.
 • عشق سالم شامل احساسات و عقل میباشد. اما گاهی صرفا به دلیل اینکه معاشقه هیجان انگیز بین دو نفر دچار پریشان حالی میشود، میتواند رابطه را به سمتی سوق دهد که تعادل نداشته باشد.

سایر علائم ممکن است شامل رقابت، قضاوت سخت و عدم احترام به مرزها نیز باشد.

علت قطع ناگهانی رابطه عاشقانه

هنگام قطع ناگهانی رابطه عاشقانه چه کنید

در ادامه قصد داریم سه راه کاملاً متفاوت برای پاسخ به قطع ناگهانی روابط عاشقانه و فکر کردن در مورد آن را مطرح کنیم.

 • پذیرش: زندگی مانند یک حرکت براونی در انسان است. گاهی انسان همیشه در یک فرآیند ثابت هست، وصل می شود، قطع می شود، دوباره وصل می شود، در یک گرداب بی پایان تغییر ناگهانی و پی در پی گرفتار می شود. لذا، تنها چیزی که ثابت است، تغییر است. علاوه بر این، زندگی همه انسان ها پر از رمز و راز است و گواه این مطلب این است که گاهی اوقات اتفاقاتی رخ می دهد که به طور چشمگیری نشان می دهد واقعاً زندگی چقدر مرموز است. بنابراین، برای بازگشت به سوال اصلی خودمان: چرا گاهی اوقات بهترین روابط عاشقانه ناگهان برای همیشه قطع می شود، پاسخ واقعی ممکن است این باشد که برخی چیزها منطقی نیستند و واقعا نمی توان آنها را توضیح داد. فقط بهتر است آنها را بپذیرید.
 • استراتژی راه حل محور: استراتژی شماره یک به معنای پذیرش بود و استراتژی بعدی کاملاً برعکس است. این استراتژی یک برنامه گام به گام برای ترمیم شکاف رابطه است. در ادامه این مراحل پیشنهاد می شود: در صورت امکان به صورت شفاهی یا تلفنی موضوع را با طرف مقابل در میان بگذارید. اگر امکانش نیست، ایمیل بفرستید. پیامی که ارسال می کنم برای برقراری ارتباط دوباره است (از قول خودتان): «ما قبلاً خیلی صمیمی و عاشق بودیم. اما پس از آن چه اتفاقی افتاد که اکنون ما با هم نیستیم.» یا من مطمئن نیستم که چه اتفاقی افتاده و هر اتفاقی که افتاده شاید تقصیر من بوده است. یا اگر اتفاقی هم افتاده تقصیر من بوده، عذرخواهی می کنم!، من دوست دارم از نو شروع کنم و دوباره با هم رابطه عاشقانه داشته باشیم زیرا برای رابطه با شما ارزش زیادی قائل هستم. آیا می توانیم جایی یکدیگر را ملاقات کنیم و قهوه بخوریم و صحبت کنیم؟ این روش یک استراتژی چهار مرحله ای بسیار ساده است. اما هر چهار مرحله کلیدی هستند و بهتر است به ترتیب انجام شوند، بدون اینکه هیچ چیز حذف شود. بسیار ساده، و بله، البته که انجام آن سخت است. اما احتمال این زیاد است که بسیار موثر باشد.
 • درک نقش هویت در رابطه عاشقانه: همه ما دارای یک «هویت» اولیه هستیم که زیرلایه شخصیت انسان را به تعبیری اساسی اینکه، «چه کسی هستیم» را تعریف می کند. اما انسان، هویت های ثانویه دیگری نیز دارد که ممکن است از هویت اولیه شخص سرچشمه بگیرد یا به طرق مختلف در تنش یا در تضاد با هویت اصلی فرد باشد. اینجاست که قضیه پیچیده می شود. انسان دائماً توسط هویت ها یا روش های احتمالی دیگری احاطه می شود تا بتواند زندگی خود را بگذراند و در مورد خود فکر کند. برخی از آنها توسط خانواده، جامعه، شغل به ما تحمیل میشوند. اما گاهی افراد آرزو دارند کارهایی که دوست دارند را انجام دهند یا از طریق راه های جدیدی که دوست دارند زندگی کنند. فرد اغلب در جریان این موضوع هست که کدام هویت، من واقعی را نشان میدهد. هنگامی که یک رابطه عاشقانه طولانی مدت و صمیمی به طور ناگهانی مختل می شود، این اختلال ممکن است به این دلیل باشد که طرف مقابل در حال تغییر هویت است.

قطع ناگهانی رابطه عاشقانه

هنگام قطع ناگهانی رابطه عاشقانه خود را نجات دهید

وقتی رابطه عاشقانه به پایان می رسد، بهتر است فرد خود را نجات دهد. اما چگونه می توان پایان یک رابطه عاشقانه را پیش برد و همچنان حال شخص خوب باشد؟ پایان یک رابطه عاشقانه با انواع رنج های روحی همراه است. اما بیشترین آسیبی را که می تواند به همراه داشته باشد، ضربه به هویت فرد است. بخشی از اندوهی را که احساس می کنید، گویا این است که در یک کار مهم زندگی شکست خورده اید. همچنین، طبیعی است که احساساتی مانند از دست دادن اعتماد به نفس، اضطراب، نگرانی در مورد صدمه دیدن دوباره در روابط آینده، عصبانیت، افسردگی، و مشغول شدن به آنچه دیگران در مورد شما فکر می کنند را تجربه کنید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: مشاوره و درمان شکست عشقی در دختران

کسی که برایتان ارزش داشت به شما آسیب رسانده است.در حالیکه شما همچنان به او اهمیت می دهید. در یک رابطه افراد دو نوع چهره مثبت و منفی از خود نشان می دهند. چهره مثبت تمایل به تایید، صمیمیت، همبستگی و دوست داشتن دارد. رابطه عاشقانه این جنبه از هویت اجتماعی شما را تقویت می کند. از طرفی دیگر، طرد شدن در یک رابطه عاشقانه، احساسِ دوست داشتنی و شایسته بودن فرد را تهدید می کند. این موضوع نشان می دهد که برای بهبودی پس از قطع ناگهانی رابطه عاشقانه، بهتر است از احساس هویت خود محافظت کنید. به دنبال راه هایی برای حمایت از هویت مثبت خود باشید. حتی اگر از رابطه عاشقانه تان اثری نباشد. شما لازم است احساس استقلال و خودمختاری و همچنین توانایی خود را در ایجاد احساس خوب نسبت به خود به عنوان یک فرد سالم تقویت کنید.

از قضا، این الگوهای هویتی تأثیر منفی جدایی را تعدیل می کند. حتی ممکن است از وقوع دوباره این چنین مسائل نیز جلوگیری کند تا در نهایت بهتر بتوانید از سلامت و طول عمر خود، محافظت کنید. در آخر، توجه داشته باشید که این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی خواننده نوشته شده است. این مقاله قرار نیست جایگزینی برای مشاوره، تشخیص یا درمان حرفه ای یا روانشناختی رابطه باشد. در مورد هر گونه سؤالی که ممکن است در مورد وضعیت یا پارتنر خود داشته باشید، همیشه از متخصصین سلامت روان خود یا یک فرد واجد شرایط دیگر مشاوره بگیرید.

منابع:

 • i] Belu, Charlene F., and Lucia F. O’Sullivan. 2019. “Roving Eyes: Predictors of Crushes in Ongoing Romantic Relationships and Implications for Relationship Quality.” Journal of Relationships Research 10 (January). doi:10.1017/jrr.2018.21.
 • [ii] Erickson, Sarah E., and Sonya Dal Cin. 2018. “Romantic Parasocial Attachments and the Development of Romantic Scripts, Schemas and Beliefs among Adolescents.” Media Psychology 21 (1): 111–36. doi:10.1080/15213269.2017.1305281.
 • Capulet, S. (2019, Feb 11). Why We’re Obsessed With Romantic Love and Why It’s Dangerous. thoughtcatalog.com
 • DePaulo, B. (2018, Nov 7). In Love With Romantic Love? That Comes With Risks. psychologytoday.com
 • Raypole, C. (2020, Aug 5). 15 Ways Love Affects Your Brain and Body. healthline.com
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ