22006198 021

نقش پیاده روی در سلامت روان چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
نقش پیاده روی در سلامت روان چیست؟

پیاده روی درمان طبیعی و کم هزینه ای برای مبارزه با کم خوابی، اضطراب، استرس، اعتیاد و افسردگی است. ورزش برای سلامتی بدن اهمیت زیادی دارد. با ورزش کردن علاوه بر اینکه جسم و بدن تان سالم می ماند، روح و روان شما نیز تقویت میشود. از جمله بهترین ورزش ها پیاده روی است. چرا که همین ورزش ساده اکسیژن کافی مغز شما را فراهم میکند.

ورزش به روح و ذهن شما امکان پرواز میدهد. یعنی استرس و درگیری های ذهنی شما را کم میکند و علاوه بر اینکه باعث خستگی شما نمیشود، به توانایی بدن تان هم کمک میکند. ممکن است فکر کنید این ورزش اهمیت چندانی ندارد اما اگر به طور مداوم به این ورزش ادامه دهید متوجه تغییراتی که در بدن تان اتفاق می افتد میشوید.

نقش ورزش بر سلامت روان

با پیاده روی ذهن تان را آزاد کنید

مهمترین نقش پیاده روی در سلامت روان رها شدن ذهن است. در این شرایط میتوانید به راحتی به مسائل فکر کرده و با ذهن و چشم باز تصمیمات درستی بگیرید. همانطور که می دانید اگر ذهن تحت فشار باشد نمیتوانید به درستی تصمیم بگیرید. در این شرایط قدرت یادگیری شما پایین می آید و مدت زیادی طول میکشد تا نکات ساده ای را به ذهن تان بسپارید. اما اگر ذهن تان آرام و آزاد باشد میتوانید با دقت کامل به مسائل نگاه کنید. در این شرایط میتوانید به راحتی بر مسائل چیره شوید.

بهتر است در هوای آزاد و تمیز پیاده روی کنید. یعنی به هر چیزی که شما را به عقب می راند بی توجه باشد و تنها به رو به رو نگاه کرده و به جلو بروید. همین ورزش ساده میتواند شما و دیدگاه تان را به زندگی تغییر دهد.

نقش پیاده روی در سلامت روان

با پیاده روی با فشارهای روحی مبارزه کنید

همه ما با فشار روحی زندگی میکنیم. پس طبیعی است اگر نتوانید احساسات تان را به خوبی کنترل کنید یا عصبی و مضطرب شوید. برای مقابله با این حالات به دل طبیعت بزنید و پیاده روی کنید. قرار نیست همیشه کار کنید. به عنوان انسان نیاز به استراحت دارید تا بتوانید نگاهی روشن به مسائل داشته باشید. ریلکس کردن و زمان گذاشتن برای خودتان جزو کار های ضروری است که برای رهایی از استرس می توانید انجام دهید. نمی توانید خودتان را حبس کنید و با احساسات منفی تان دست و پنجه نرم کنید. استرس سلامتی را به خطر می اندازد. پس باید این اضطراب را کنترل کنید. در این حالت یکی از بهترین کار ها پیاده روی است.

با افکارتان کنار بیایید

بعضی افکار در ذهن می ماند و می چرخد و روح را خسته می کند. روزی هزاران بار افکار را در ذهن تان بالا و پایین میکنید. بدون اینکه راه حلی پیدا کنید و بخواهید با آنها کنار بیایید. این افکار باعث میشود ذهن و روح فرسوده شود. با پیاده روی این مهارت را به دست می آورید تا با این افکار کنار بیایید و آرامشی که حق تان است را به دست آورید. پس اگر میخواهید با این افکار منفی کنار بیایید و با ترس و شک تان مقابله کنید، همین الان پیاده روی کنید. پیاده روی مستمر باعث میشود از افکاری که شما را اذیت میکند خلاص شده و افکار بهتری را جایگزین کنید.

نقش پیاده روی در سلامت روان و خلاق تر شدن

حتماً شده که شما هم در شرایطی باشید که به خلاقیت بیشتری نیاز داشته باشید. اما ذهن تان با شما همکاری نکند و اصطلاحاً هنگ کند. گاهی پیش می آید که قدرت تخیل انسان دچار مشکل میشود و اگر شما جزو افرادی باشید که به این مهارت نیاز دارید، حتماً دچار مشکل میشوید. اما زمانیکه شما با ذهنی باز فکر میکنید، بدون شک موفق میشوید.

اما این طبیعی است که قدرت تخیل خودتان را برای مدتی از دست بدهید. در این شرایط باید دست از کار بکشید. به طبیعت بروید و پیاده روی کنید. پیاده روی که انرژی و زمان زیادی از شما نمیگیرد، قدرت تفکر شما را بالا می برد و شما را خلاق تر میکند. در این شرایط نقاطی از ذهن تان که باید فعال شود تحریک شده و خلاق تر میشوید.

اگر شرایط پیاده روی در طبیعت را ندارید، کافیست زمانی که از محل کارتان به خانه می روید را پیاده طی کنید. اگر مشغول به کار نیستید پیشنهاد میکنیم که صبح زود یا عصرها قبل از تاریکی هوا پیاده روی کنید. اگر بتوانید صبح زود پیاده روی کنید، در طول روز شاداب تر می شوید.

تاثیر ورزش بر سلامت روان کودکان

ورزش قسمت بزرگ و مهمی از رشد و پیشرفت کودکان را تشکیل میدهد. ورزش علاوه بر تاثیر در جسم کودکان، بر روان آنان نیز تاثیر زیادی دارد. با ورزش کودکان مهارت های بسیاری به دست می آورند. در ادامه نیز میتواند شخصیت کودک را به خوبی شکل دهد. به همین دلیل مدارس باید ورزش و کسب مهارت از این طریق را در اولویت برنامه های خود قرار دهند. ورزش های ساده و مفیدی مثل بسکتبال، فوتبال، تنیس، شنا و غیره که باعث تقویت مهارت تمرکز و کار گروهی در آنها می شود.

تاثیرات پیاده روی بر جسم و روح

با پیاده روی میتوانید مشکلات روانی که این روزها اکثر افراد درگیر آن هستند را درمان کنید. در ادامه چند مورد از مواردی که میتواند نقش پیاده روی در سلامت روان را نشان دهد بر می شماریم.

تاثیر پیاده روی در سلامت روان

اعتماد به نفس تان را افزایش دهید

همه ورزش های هوازی مثل پیاده روی و دویدن باعث بزرگترشدن عضلات و بهبود وضعیت استقامت بدن تان میشود. نتیجه این اتفاقات افزایش اعتماد به نفس است.

وضعیت خواب تان را درست کنید

نقش پیاده روی در سلامت روان در دراز مدت به صورت مستمر، بهبود وضعیت خواب و بیداری شما در طول روز است. در واقع با کاهش استرس وضعیت خواب تان بهبود می یابد.

تمرکزتان را افزایش دهید

اگر ذهن شما هم پرش دارد و نمیتوانید تمرکز کافی داشته باشید، پیاده روی کنید. این فعالیت در دراز مدت عملکرد ذهنی تان را بیشتر میکند.

استرس روزانه خود را کم کنید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید رابطه معکوس بین پیاده روی و استرس وجود دارد. یعنی هر چه بیشتر ورزش کنید، کمتر دچار استرس میشوید. با پیاده روی میتوانید آسیب پذیری خود را نسبت به بیماری های ناشی از فشار روحی کم کنید.

افسردگی خود را بهبود دهید

تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده و محققین به این نتیجه رسیده اند که ورزش های منظم قلبی مثل پیاده روی و دویدن افسردگی را کاهش میدهد. در حقیقت افسردگی به دلیل کمبود انتقال دهنده های عصبی به وجود می آید. پیاده روی باعث افزایش ترشح این انتقال ها میشود. در نتیجه خلق و خوی شما بهتر شده و افسردگی تان کمتر میشود. در ادامه نیز پیاده روی اندروفین را در بدن تان آزاد میکند و این خود به بهبود دو چندان افسردگی کمک میکند.

نقش پیاده روی در سلامت روان و کاهش اضطراب

اگر خیلی مضطرب هستید به طور مستمر در فعالیت های هوازی شرکت کنید. این فعالیت ها باعث کاهش سطح هورمون های مربوط به استرس میشود. حتی اگر این مدت کم باشد میتوانید نقش پیاده روی در سلامت روان تان را مشاهده کنید.

کتاب در مورد ورزش و سلامت روان

از جمله کتاب هایی که در این زمینه میتوان معرفی کرد موارد زیر است:

  • تاثیر ورزش در سلامت روان نوشته یونس تقی زاده تقوائی
  • سلامت روان و ورزش نوشته محمد رحیمی، علی تقی زاده، مرضیه عابدی
  • ورزش و سلامت روان نوشته سکینه سالم نوشنق

در این مقاله به بررسی نقش پیاده روی در سلامت روان پرداختیم و متوجه شدید که این ورزش هر چند ساده تاثیر بسیار زیادی در روحیه شما دارد.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ