22006198 021

نقش ورزش در سلامت روان انسان چیست؟ (11 نکته)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(27 رای)
نقش ورزش در سلامت روان انسان چیست؟ (11 نکته)

نقش ورزش در سلامت روان به قدری مهم و شناخته شده است که هر فردی و یا کودکی در این باره می تواند صحبت کند. زیرا از هر رسانه، کتاب و یا محیط آموزشی ممکن شنیده است که ورزش در سلامت جسم و روان بسیار مهم و تأثیر گذار است. اما مسئله در این است که چگونه می توانیم کسی را ترغیب به ورزش و دوری از تنبلی کنیم. فعالیت بدنی جدای از تأثیر گذاری بر جسم، بر بخش اعظم روان ما را نیز تأثیرگذار است. این تأثیر گذاری به واسطه پخش هورمون های آدرنالین، آمفتامین و دوپامین است که با فعالیت های بدنی در مغز ترشح می کند. پس از آن احساس عمیقی از شادی و نشاط بر فرد القا می شود. این احساس از تأثیر هورمون ها در جسم است و تأثیر آن کاملاً روانی است.

فردی که ورزش می کند، به غیر از به دست آوردن سلامت روانی، تحت تأثیر سلامت جسمی قرار می گیرد و این دو هر کدام بر روی دیگری تأثیرگذار است.

ورزش کردن

اما سوال اینجاست که چرا افراد با این همه تأثیرگذاری فعالیت جسمی بر جسم و روحشان، از آن دوری می کنند.

ورزش کردن یک نوع فرهنگ است. پیش از این وقتی جوامع شهری به این میزان رشد پیدا نکرده بودند و تعداد قابل توجهی از افراد در روستاها زندگی می کردند، به واسطه نوع زندگیشان و درگیری با فعالیت ها و کارهای روزمره شان نیازی به گفتن آنکه باید ورزش کنند وجود نداشت. زنان و مردانی که از ساعت ۵ صبح مشغول به فعالیت جسمی در فضای باز می شدند و همیشه با نشاط و سلامت بودند به همان میزان آدرنالین و آمفتامین در مغزشان ترشح میکرد که امروزه پس از ورزش های طولانی در یک باشگاه بدنسازی در فردی ایجاد می شود. از اینرو پس از به وجود آمدن جوامع شهری بزرگ، یکجا نشینی، ثابت ماندن و فعالیت های کم افراد در طول روز، ورزش کردن سبکی از فعالیت های واجب مردم جوامع شهری شده است.

بنابراین ورزش کردن یک فرهنگ است و به واسطه همان نوع سبک زندگی می باشد. در این نوع سبک زندگی باید بدانیم ورزش کردن جزیی از زندگی ما است که مانند خوردن، پوشیدن عمل می کند. در نتیجه باید ورزش کردن را نیز جزء مهمی از روند زندگی خود قرار دهیم. زیرا سلامت جسمی و روانیمان را به صورت مستقیم تحت تأثیر قرار می دهد. جسم با هماهنگی بر روان و روان با هماهنگی جسم با یکدیگر همسو و فعال عمل می کنند.

/// شماره های تماس ///

نقش ورزش در سلامت روان انسان چیست؟

1. ورزش باعث جلوگیری از افسردگی می شود

همانگونه که از ترشح هورمون های شادی در بدن صحبت کردیم، می توانیم به این نتیجه دست پیدا کنیم که ورزش کردن باعث می شود از افسردگی و عوامل ناشی از آن دور بمانیم.

نفش ورزش در سلامت روان

2. قرار گرفتن در محیط سالم

ورزش کردن مخصوصاً در باشگاه های ورزش باعث می شود در محیطی شاد و دلخواه قرار بگیریم. با دیگران معاشرت کنیم و لبخند بزنیم و دوستان جدیدی پیدا کنیم.

3. فعالیت های بدنی ما را از آسیب های اجتماعی دور نگه می دارد

آسیب های اجتماعی اولین و در دسترس ترین فعالیتی است که هر فردی می تواند با قرار گرفتن در محیط ناسالم و با افراد ناسالم آن را بدست آورد. در واقع آسیب اجتماعی راحت تر از آنکه هر فردی احساس کند به ما نزدیک می شود. اما ورزش کردن و فعالیت های مثبت ما را از آسیب های اجتماعی، افراد ناسالم و محیط های ناامن دور نگه میدارد.

4. فعالیت سریع ذهن در حل مسائل

همانگونه که می دانیم ذهن و جسم هر دو تأثیر مستقیم و مثبتی بر هم دارند و این تأثیر مستقیم باعث می شود سلامت و یا ناسلامت بودن یکی بر دیگری واضحاً عمل کند. بنابراین تمرکز، پیشگیری از خطا، فعالیت سریع ذهن در حل مسائل و مشکلات از جمله دستاوردهای ورزش کردن و تأثیرات جسم بر روح می باشد.

5. ورزش سطح بالایی از اضطراب را پایین می آورد

با فعالیت بدنی و تخلیه هیجانی می توانیم مطمئن باشیم سطح اضطرابمان پایین می آید. باعث می شود کمتر به مسائل حاشیه ای و تفکرات پیش پا افتاده و وسواس گونه که باعث از بین رفتن انرژی ذهنی ما می شود بپردازیم.

افزایش سلامت جسم و روح

اما نکاتی که به واسطه آن می توانیم سلامت جسم و روحمان را بیشتر کنیم و ورزش کنیم را یادآور می شویم.

1. روزانه ورزش کنیم حتی ۱۰ دقیقه

ورزش هر روزه باعث می شود که عادت هر روزه ما شود. ما دروناً به این موضوع بپردازیم که امروز حتماً باید زمانی برای ورزش اختصاص بدهیم. این تفکر را داشته باشیم که با انجام ندادن ورزش حتماً وظیفه ای در روز داشته ایم که انجام نداده ایم.

2. برای ورزش کردن ساعت مشخص کنیم

همانگونه که همه فعالیت های مهم زندگی ما ساعت و زمان مشخص دارد و به واسطه آن در زمان مشخص مشغول آن فعالیت می شویم. می توانیم برای جلوه ورزش کردن و مهم دانستن آن در روز ساعت مشخصی بنا به نوع فعالیت شبانه روزیمان اختصاص دهیم. مثلاً ۱۰ دقیقه در روز بین ساعت ۸ تا ۱۱ صبح و یا عصر بین ساعات ۴ تا ۶ زمان مشخص شده ای را برای خودمان و فعالیتمان در نظر بگیریم.

3. رعایت نظم و انضباط

به هر میزان ما در زندگیمان، فردی با انضباط تر و دقیق تر باشیم، در هدف گذاری ها و فعالیت هایمان که وابسته به رسیدن به هدف است آسان تر و راحت تر قرار می گیریم. هر چند ممکن است در ابتدا این میزان از نظم، انضباط و قرار گرفتن در این سبک و روش زندگی برایمان دشوار بیاید. اما باید بدانیم دستاورد حاصل از آن بسیار مهم تر و بهتر از هر زمان دیگری می تواند باشد.

ورزش در محیط باز

4. هدف گذاری های کوتاه مدت را در ورزش فراموش نکنیم

اگر می خواهیم در ورزش کردن دستاوردی داشته باشیم و سلامتی جسم و روحمان را بیشتر کنیم می توانیم برای خودمان هدف های کوتاه مدت در نظر بگیریم. مثلاً کاهش وزن با ورزش ماهی یک کیلوگرم که این هدف گذاری مستقیماً به ما اعلام می کند فعالیت ما بی نتیجه نیست. هر کسی که ما را ببیند متوجه می شود به غیر از سلامت روان دچار تغییرات مثبتی در جسم و اندام نیز شده ایم که خود باعث ایجاد اعتماد به نفس و شادی بیشتر می شود.

5. دوستی را با خودمان همراه کنیم

همراهی فردی با ما باعث می شود انگیزه ای اضافه پیدا کنیم. در شرایطی که ممکن است ما نخواهیم ورزش کنیم او می تواند ما را تشویق به ورزش کند و یا همچنین برعکس. در واقع انرژی روانی فردی دیگر که به ما ملحق می شود باعث می شود هم شادی بیشتری را تجربه کنیم و هم بتوانیم از کمک او در مواردی این چنینی بهرمند شویم.

6. اگر امکان ورزش در محیط باز را داریم آن را تجربه کنیم

ورزش در محیط های باز احساس سرزندگی و شادابی بیشتری به ما می بخشد. حتی یک پیاده روی ساده در یک محیط باز و با نشاط باعث می شود احساس سرخوشی ناشی از ورزش برایمان چندین برابر شود. نکته آخر اینکه ورزش کردن به صورت مستقیم بر روان ما اثر می گذارد و اگر در جهت این دست از فعالیت ها قرار بگیریم به مرور می توانیم خود و زندگیمان را در جهت شادی، نشاط، فعالیت های بهتر و مؤثرتر قرار دهیم.

اثرات درازمدت ورزش بر سلامت روان

ورزش می تواند اثرات درازمدت در سلامت روان ایجاد کند. محققان روی 9688 کودک که تجربیات بد در دوران کودکی مثل آزار و اذیت جسمی و جنسی، یا غفلت عاطفی داشتند مطالعه کردند. آن ها دریافتند که آن دسته از کودکانی که در ورزش های گروهی شرکت می کردند، از سلامت روان بیشتری برخوردار هستند.

نظرات کاربران:
kiana
پاسخ به این نظر
13:09 - 28 شهریور 00

من چهار سال پیش بخاطر مشکل افسردگی که داشتم پیش مشاور رفتم و بهم گفت حتما شروع کن به ورزش کردن و من از اون موقع هرروز ورزش میکنم و واقعا نتیجش رو توی این چند سال دیدم چون باعث شد صبح زود بلند شم و خوابم تنظیم بشه هم اینکه برم باشگاه و خود فضای شاد باشگاه روی روحیه م تاثیر مثبت داشت یکی از دلایل افسردگیم این بود که تضافه وزن داشتنم اما کم کم با ورزش اونم بهتر شد . تاثیر ورزش خیلی زیاده واقعا الان دیگه بدون ورزش نمیتونم زندگی کنم

0 0
افزودن نظر:
captcha