22004925 - 021

نقش ورزش در سلامت روان انسان چیست؟ (11 نکته)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(26 رای)
نقش ورزش در سلامت روان انسان چیست؟ (11 نکته)

نقش ورزش در سلامت روان انسان چیست؟ نقش ورزش در سلامت روان به قدری مهم و شناخته شده است که هر فردی و یا کودکی در این باره میتواند صحبت کند. زیرا از هر رسانه، کتاب و یا محیط آموزشی ممکن شنیده است که ورزش در سلامت جسم و روان بسیار مهم و تأثیر گذار است.

اما مسئله در این است که چگونه میتوانیم کسی را ترغیب به ورزش و دوری از تنبلی کنیم. ورزش جدای از تأثیر گذاری بر جسم، بر بخش اعظم روان ما را نیز تأثیر گذار است و این تأثیر گذاری به واسطه پخش هورمن های آدرنالین، آمفتامین و دوپامین است که به واسطه فعالیت های ورزشی در مغز ترشح میکند و پس از آن احساس عمیقی از شادی و نشاط بر فرد القا میشود.

این احساس از تأثیر هورمن ها در جسم است و تأثیر آن کاملاً روانی است. فردی که ورزش میکند، به غیر از به دست آوردن سلامت روانی، تحت تأثیر سلامت جسمی قرار میگیرد و این دو هر کدام بر روی دیگری تأثیر گذار است.

ورزش کردن

اما سوال اینجاست که چرا افرادی با این همه تأثیر گذاری ورزش بر جسم و روحشان از ورزش کردن دوری میکنند.

ورزش کردن یک نوع فرهنگ است، پیش از این وقتی جوامع شهری به این میزان رشد پیدا نکرده بودند و تعداد قابل توجهی از افراد در روستاها زندگی میکردند، به واسطه نوع زندگیشان و درگیری با فعالیت ها و کارهای روزمره شان نیازی به گفتن آنکه باید ورزش کنند وجود نداشت.

زنان و مردانی که از ساعت ۵ صبح مشغول به فعالیت جسمی در فضای باز میشدند و همیشه با نشاط و سلامت بودند به همان میزان آدرنالین و آمفتامین در مغزشان ترشح میکرد که امروزه پس از ورزش های طولانی در یک باشگاه بدنسازی در فردی ایجاد میشود.

از این رو پس از به وجود آمدن جوامع شهری بزرگ، یکجا نشینی، ثابت ماندن و فعالیت های کم افراد در طول روز، ورزش کردن سبکی از فعالیت های واجب مردم جوامع شهری شده است. بنابراین ورزش کردن یک فرهنگ است و به واسطه همان نوعی سبک زندگی میباشد. در این نوع سبک زندگی باید بدانیم ورزش کردن جزیی از زندگی ما است که مانند خوردن، پوشیدنعمل میکند.

/// شماره های تماس ///

بنابراین باید ورزش کردن را نیز جز مهمی از روند زندگی خودمان قرار دهیم، زیرا سلامت جسمی و روانیمان را به صورت مستقیم تحت تأثیر قرار میدهد. جسم با هماهنگی بر روان و روان با هماهنگی جسم با یکدیگر همسو و فعال عمل میکنند.

نقش ورزش در سلامت روان انسان چیست؟

1. ورزش باعث جلوگیری از افسردگی میشود

همانگونه که از ترشح هورمن های شادی در بدن صحبت کردیم، میتوانیم به این نتیجه دست پیدا کنیم که ورزش کردن باعث میشود از افسردگی و عوامل ناشی از آن دور بمانیم.

نفش ورزش در سلامت روان

2. قرار گرفتن در محیط سالم

ورزش کردن مخصوصاً در باشگاه های ورزش باعث میشود در محیطی شاد و دلخواه قرار بگیریم، با دیگران معاشرت کنیم و لبخند بزنیم و دوستان جدیدی پیدا کنیم.

3. ورزش کردن ما را از آسیب های اجتماعی دور نگه میدارد

آسیب های اجتماعی اولین و در دسترس ترین فعالیتی است که هر فردی میتواند با قرار گرفتن در محیط ناسالم و با افراد ناسالم آن را به دست بیاورد. در واقع آسیب اجتماعی راحت تر از آنکه هر فردی احساس کند به ما نزدیک میشود، اما ورزش کردن و فعالیت های مثبت ما را از آسیب های اجتماعی، افراد ناسالم و محیط های نا امن دور نگه میدارد.

4. فعالیت سریع ذهن در حل مسائل با ورزش کردن

همانگونه که میدانیم ذهن و جسم هر دو تأثیر مستقیم و مثبتی بر هم دارند و این تأثیر مستقیم باعث میشود سلامت و یا ناسلامت بودن یکی بر دیگری واضحاً عمل کند. بنابراین تمرکز، پیشگیری از خطا، فعالیت سریع ذهن در حل مسائل و مشکلات از جمله دستاوردهای ورزش کردن و تأثیرات جسم بر روح میباشد.

/// شماره های تماس ///

5. ورزش سطح بالایی از اضطراب را پایین میاورد

با ورزش کردن و تخلیه هیجانی میتوانیم مطمئن باشیم سطح اضطرابمان پایین میاید و باعث میشود کمتر به مسائل حاشیه ایی و تفکرات پیش پا افتاده و وسواس گونه که باعث از بین رفتن انرژی ذهنی ما میشود بپردازیم.

ورزش و افزایش سلامت جسم و روح

اما نکاتی که به واسطه آن میتوانیم سلامت جسم و روحمان را بیشتر کنیم و ورزش کنیم را یاد آور میشویم.

1. روزانه ورزش کنیم حتی ۱۰ دقیقه

ورزش هر روزه باعث میشود ورزش کردن عادت هر روزه ما شود و ما دروناً به این موضوع بپردازیم که امروز حتماً باید زمانی برای ورزش اختصاص بدهیم و این تفکر را داشته باشیم که با انجام ندادن ورزش حتماً وظیفه ایی در روز داشته ایم که انجام نداده ایم.

2. برای ورزش کردن ساعت مشخص کنیم

همانگونه که همه فعالیت های مهم زندگی ما ساعت و زمان مشخص دارد و به واسطه آن در زمان مشخص مشغول آن فعالیت میشویم. میتوانیم برای جلوه ورزش کردن و مهم دانستن آن در روز ساعت مشخصی بنا به نوع فعالیت شبانه روزیمان برای ورزش کردن اختصاص بدهیم. مثلاً ۱۰ دقیقه در روز بین ساعت ۸ تا ۱۱ صبح و یا عصر بین ساعات ۴ تا ۶ زمان مشخص شده ایی را برای خودمان و فعالیتمان در نظر بگیریم.

3. رعایت نظم و انضباط

به هر میزان ما در زندگیمان فردی با انضباط تر و دقیق تر باشیم در هدف گذاری ها و فعالیت هایمان که وابسته به رسیدن به هدف است آسان تر و راحت تر قرار میگیریم. هر چند ممکن است در ابتدا این میزان از نظم، انضباط و قرار گرفتن در این سبک و روش زندگی برایمان دشوار بیاید اما باید بدانیم دستاورد حاصل از آن بسیار مهمتر و بهتر از هر زمان دیگری میتواند باشد.

ورزش در محیط باز

4. هدف گذاری های کوتاه مدت را در ورزش فراموش نکنیم

اگر میخواهیم در ورزش کردن دستاوردی داشته باشیم و سلامتی جسم و روحمان را بیشتر کنیم میتوانیم برای خودمان هدف های کوتاه مدت در نظر بگیریم. مثلاً: کاهش وزن با ورزش ماهی ۱ کیلو گرم که این هدف گذاری مستقیماً به ما اعلام میکند فعالیت ما بی نتیجه نیست و هر کسی که ما را ببیند متوجه میشود به غیر از سلامت روان دچار تغییرات مثبتی در جسم و اندام نیز شده ایم که خود باعث ایجاد اعتماد به نفس و شادی بیشتر میشود.

5. دوستی را با خودمان همراه کنیم

همراهی فردی با ما باعث میشود انگیزه ایی اضافه پیدا کنیم. در شرایطی که ممکن است ما نخواهیم ورزش کنیم او میتواند ما را تشویق به ورزش کند و یا همچنین برعکس. در واقع انرژی روانی فردی دیگر که به ما ملحق میشود باعث میشود هم شادی بیشتری را تجربه کنیم و هم بتوانیم از کمک او در مواردی اینچنینی بهرمند شویم.

6. اگر امکان ورزش در محیط باز را داریم آن را تجربه کنیم

ورزش در محیط های باز احساس سرزندگی و شادابی بیشتری به ما میبخشد. حتی یک پیاده روی ساده در یک محیط باز و با نشاط باعث میشود احساس سرخوشی ناشی از ورزش برایمان چندین برابر شود.

نکته آخر اینکه ورزش کردن به صورت مستقیم بر روان ما اثر میگذارد و اگر در جهت این دست از فعالیت ها قرار بگیریم به مرور میتوانیم خودمان و زندگیمان را در جهت شادی، نشاط، فعالیت های بهتر و مؤثر تر قرار بدهیم.

افزودن نظر:
CAPTCHA
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث