22004925 021

نقش ورزش در سلامت روان انسان چیست؟ (11 نکته)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(26 رای)
نقش ورزش در سلامت روان انسان چیست؟ (11 نکته)

نقش ورزش در سلامت روان به قدری مهم و شناخته شده است که هر فردی و یا کودکی در این باره میتواند صحبت کند. زیرا از هر رسانه، کتاب و یا محیط آموزشی ممکن شنیده است که ورزش در سلامت جسم و روان بسیار مهم و تأثیر گذار است. اما مسئله در این است که چگونه میتوانیم کسی را ترغیب به ورزش و دوری از تنبلی کنیم. فعالیت بدنی جدای از تأثیر گذاری بر جسم، بر بخش اعظم روان ما را نیز تأثیرگذار است. این تأثیر گذاری به واسطه پخش هورمن های آدرنالین، آمفتامین و دوپامین است که با فعالیت های بدنی در مغز ترشح میکند. پس از آن احساس عمیقی از شادی و نشاط بر فرد القا میشود. این احساس از تأثیر هورمن ها در جسم است و تأثیر آن کاملاً روانی است.

فردی که ورزش میکند، به غیر از بدست آوردن سلامت روانی، تحت تأثیر سلامت جسمی قرار میگیرد و این دو هر کدام بر روی دیگری تأثیرگذار است.

ورزش کردن

اما سوال اینجاست که چرا افراد با این همه تأثیرگذاری فعالیت جسمی بر جسم و روحشان، از آن دوری میکنند.

ورزش کردن یک نوع فرهنگ است. پیش از این وقتی جوامع شهری به این میزان رشد پیدا نکرده بودند و تعداد قابل توجهی از افراد در روستاها زندگی میکردند، به واسطه نوع زندگیشان و درگیری با فعالیت ها و کارهای روزمره شان نیازی به گفتن آنکه باید ورزش کنند وجود نداشت. زنان و مردانی که از ساعت ۵ صبح مشغول به فعالیت جسمی در فضای باز میشدند و همیشه با نشاط و سلامت بودند به همان میزان آدرنالین و آمفتامین در مغزشان ترشح میکرد که امروزه پس از ورزش های طولانی در یک باشگاه بدنسازی در فردی ایجاد میشود. از اینرو پس از بوجود آمدن جوامع شهری بزرگ، یکجا نشینی، ثابت ماندن و فعالیت های کم افراد در طول روز، ورزش کردن سبکی از فعالیت های واجب مردم جوامع شهری شده است.

بنابراین ورزش کردن یک فرهنگ است و بواسطه همان نوع سبک زندگی میباشد. در این نوع سبک زندگی باید بدانیم ورزش کردن جزیی از زندگی ما است که مانند خوردن، پوشیدن عمل میکند. در نتیجه باید ورزش کردن را نیز جزء مهمی از روند زندگی خود قرار دهیم. زیرا سلامت جسمی و روانیمان را بصورت مستقیم تحت تأثیر قرار میدهد. جسم با هماهنگی بر روان و روان با هماهنگی جسم با یکدیگر همسو و فعال عمل میکنند.

/// شماره های تماس ///

نقش ورزش در سلامت روان انسان چیست؟

1. ورزش باعث جلوگیری از افسردگی میشود

همانگونه که از ترشح هورمن های شادی در بدن صحبت کردیم، میتوانیم به این نتیجه دست پیدا کنیم که ورزش کردن باعث میشود از افسردگی و عوامل ناشی از آن دور بمانیم.

نفش ورزش در سلامت روان

2. قرار گرفتن در محیط سالم

ورزش کردن مخصوصاً در باشگاه های ورزش باعث میشود در محیطی شاد و دلخواه قرار بگیریم. با دیگران معاشرت کنیم و لبخند بزنیم و دوستان جدیدی پیدا کنیم.

3. فعالیت های بدنی ما را از آسیب های اجتماعی دور نگه میدارد

آسیب های اجتماعی اولین و در دسترس ترین فعالیتی است که هر فردی میتواند با قرار گرفتن در محیط ناسالم و با افراد ناسالم آنرا بدست آورد. در واقع آسیب اجتماعی راحت تر از آنکه هر فردی احساس کند به ما نزدیک میشود. اما ورزش کردن و فعالیت های مثبت ما را از آسیب های اجتماعی، افراد ناسالم و محیط های ناامن دور نگه میدارد.

4. فعالیت سریع ذهن در حل مسائل

همانگونه که میدانیم ذهن و جسم هر دو تأثیر مستقیم و مثبتی بر هم دارند و این تأثیر مستقیم باعث میشود سلامت و یا ناسلامت بودن یکی بر دیگری واضحاً عمل کند. بنابراین تمرکز، پیشگیری از خطا، فعالیت سریع ذهن در حل مسائل و مشکلات از جمله دستاوردهای ورزش کردن و تأثیرات جسم بر روح میباشد.

5. ورزش سطح بالایی از اضطراب را پایین میاورد

با فعالیت بدنی و تخلیه هیجانی میتوانیم مطمئن باشیم سطح اضطرابمان پایین میاید. باعث میشود کمتر به مسائل حاشیه ایی و تفکرات پیش پا افتاده و وسواس گونه که باعث از بین رفتن انرژی ذهنی ما میشود بپردازیم.

افزایش سلامت جسم و روح

اما نکاتی که بواسطه آن میتوانیم سلامت جسم و روحمان را بیشتر کنیم و ورزش کنیم را یادآور میشویم.

1. روزانه ورزش کنیم حتی ۱۰ دقیقه

ورزش هر روزه باعث میشود که عادت هر روزه ما شود. ما دروناً به این موضوع بپردازیم که امروز حتماً باید زمانی برای ورزش اختصاص بدهیم. این تفکر را داشته باشیم که با انجام ندادن ورزش حتماً وظیفه ایی در روز داشته ایم که انجام نداده ایم.

2. برای ورزش کردن ساعت مشخص کنیم

همانگونه که همه فعالیت های مهم زندگی ما ساعت و زمان مشخص دارد و بواسطه آن در زمان مشخص مشغول آن فعالیت میشویم. میتوانیم برای جلوه ورزش کردن و مهم دانستن آن در روز ساعت مشخصی بنابه نوع فعالیت شبانه روزیمان اختصاص دهیم. مثلاً ۱۰ دقیقه در روز بین ساعت ۸ تا ۱۱ صبح و یا عصر بین ساعات ۴ تا ۶ زمان مشخص شده ایی را برای خودمان و فعالیتمان در نظر بگیریم.

3. رعایت نظم و انضباط

به هر میزان ما در زندگیمان، فردی با انضباط تر و دقیق تر باشیم، در هدف گذاری ها و فعالیت هایمان که وابسته به رسیدن به هدف است آسان تر و راحت تر قرار میگیریم. هر چند ممکن است در ابتدا این میزان از نظم، انضباط و قرار گرفتن در این سبک و روش زندگی برایمان دشوار بیاید. اما باید بدانیم دستاورد حاصل از آن بسیار مهمتر و بهتر از هر زمان دیگری میتواند باشد.

ورزش در محیط باز

4. هدف گذاری های کوتاه مدت را در ورزش فراموش نکنیم

اگر میخواهیم در ورزش کردن دستاوردی داشته باشیم و سلامتی جسم و روحمان را بیشتر کنیم میتوانیم برای خودمان هدف های کوتاه مدت در نظر بگیریم. مثلاً کاهش وزن با ورزش ماهی یک کیلوگرم که این هدف گذاری مستقیماً به ما اعلام میکند فعالیت ما بی نتیجه نیست. هر کسی که ما را ببیند متوجه میشود به غیر از سلامت روان دچار تغییرات مثبتی در جسم و اندام نیز شده ایم که خود باعث ایجاد اعتماد به نفس و شادی بیشتر میشود.

5. دوستی را با خودمان همراه کنیم

همراهی فردی با ما باعث میشود انگیزه ایی اضافه پیدا کنیم. در شرایطی که ممکن است ما نخواهیم ورزش کنیم او میتواند ما را تشویق به ورزش کند و یا همچنین برعکس. در واقع انرژی روانی فردی دیگر که به ما ملحق میشود باعث میشود هم شادی بیشتری را تجربه کنیم و هم بتوانیم از کمک او در مواردی اینچنینی بهرمند شویم.

6. اگر امکان ورزش در محیط باز را داریم آن را تجربه کنیم

ورزش در محیط های باز احساس سرزندگی و شادابی بیشتری به ما میبخشد. حتی یک پیاده روی ساده در یک محیط باز و با نشاط باعث میشود احساس سرخوشی ناشی از ورزش برایمان چندین برابر شود. نکته آخر اینکه ورزش کردن بصورت مستقیم بر روان ما اثر میگذارد و اگر در جهت این دست از فعالیت ها قرار بگیریم به مرور میتوانیم خود و زندگیمان را در جهت شادی، نشاط، فعالیت های بهتر و مؤثرتر قرار دهیم.

افزودن نظر:
captcha