ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

آرایش کردن در کودکان و ضررهای آن

آرایش کردن در کودکان و ضررهای آن

از نظر روانشناسان سوال اینجاست که چرا آرایش کردن در کودکان دختر دچار اشکال است و یا اصلاً اشکالی وجود ندارد؟ مادرانی هستند که از آرایش کردن کودکانشان لذت میبرند، آنها را زیبا و دلربا میبینند، میتوانند با کودکانشان سرگرم باشند و بگذارند کودکشان میل به بازی با لوازم آرایش و آرایش کردن در وجودشان را ارضا کند.

اما نکته اینجاست که کودکان به هیچ عنوان نباید خود را آرایش کنند.

پدر و مادرها نباید از زیبایی کودکانشان و یا سرگرمی آنها با آرایش کردن لذت ببرند و تصور کنند کودک مشغول یک بازی شده که پس از چند وقت دیگر این بازی را فراموش میکند. کودکان در دوره بلوغ جنسی خود که شروع آن به ۳ سالگی بر میگردد و پس از آن مشغول احساساتی میشوند که میل دارند خودشان را بالغ، بزرگ، خواستنی و مورد تأیید قرار بدهند.

رفتارها و تمایلات جنسی در کودکان

پیش از آنکه فروید تأثیرات تجارب دوران کودکی را روی شخصیت بزرگسالی توصیف کند، دنیا از عالم گیر بودن فعالین جنسی و یادگیری جنسی در کودکان بی خبر بود.

آرایش کردن کودکان و ضررهای آن

بیشتر تجارب یادگیری جنسی در کودکان بدون اطلاع والدین انجام میشد ولی آگاهی از جنسیت کودک بر رفتار والدین موثر است. برای مثال با پسر بچه ها با جدیت بیشتری رفتار می شود تا دختر بچه ها و بر عکس دختر بچه ها بیشتر در بغل گرفته می شوند.

پدر زمان بیشتری را برای فرزند پسر خود می گذارد و نسبت به نگرانی های پسران نوجوان خود بیشتر از اضطراب دخترانشان آگاه هستند. تحمل والدین در برابر پرخاشگری و تقویت یا خاموشی فعالیت و علایق ذهنی، زیبایی شناسی و ورزشی بستگی به جنسیت کودک دارد.

هویت جنسیتی

تقریباً هر کودکی تا سن 2 تا 3 سالگی اعتقاد محکمی در مورد مونث یا مذکر بودن خود پیدا می کند ولی با این حال حتی اگر رشد جنسی طبیعی باشد، حس نرینگی یا مادینگی فرد کامل نیست و باید تکمیل شود.

به عقیده رابرت استولر هویت جنسی به طور ضمنی به معنای وجوه روانشناختی رفتار مرتبط با نرینگی یا مادینگی است.

رابرت استولر بین جنسیت اجتماعی و جنسیت زیستی تمایز قائل می شود. (اغلب مردها رفتار مردانه و زنان رفتار زنانه نشان می دهند) ولی ممکن است جنسی با هویت جنسیتی در تضاد باشد.

/// شماره های تماس ///

نکته مهم

در صورت مشاهده آرایش زیاد در پسران یا رفتارهای پسرانه در دختران که بیش از 6 ماه به طول انجامید حتماً به یک روانشناس مراجعه کنید و ریز رفتارهای کودک خود را توضیح دهید.

5 و 6 سالگی کودکان، دوره بلوغ جنسی

در دوره بلوغ جنسی در سالهای ۵ و ۶ سالگی کودکان  با کپی برداری از مادرانشان و پس از آن میل غریزی به خودآرایی و زیبایی دوستی، مشغول بازی کردن با لوازم آرایش و استفاده از آنها میشوند.

عدم استفاده از وسایل غیر از اسباب بازی

اما نکته مهم در این مسئله اینجاست از نظر روانشناسان کودکان به هیچ عنوان نباید با وسایلی غیر از اسباب بازی خودشان و هر آنچه مربوط به سن و سالشان است بازی کنند و سرگرم باشند، سرگرمی هایی به غیر از آنچه که مختص کودکان است، آنها را از دنیای کودکانه خودشان و میل به بازی کردن و سرگرمی و خلاقیت و رشد دور میکند و تنها توجه شان را تقلید از بزرگ تر ها، بلوغ جنسی و هر آنچه که مربوط به جنس و جنسیت و معیارهای زیبایی نادرست در کودکان میشود. پس در اولین گام فعلاً بدانیم که آرایش کردن کودکان اشتباه است.

مضرات آرایش کردن در کودکان

مورد توجه قرار گرفتن کودک با این روش!

از نظر روانشناسان وقتی کودک احساس کند با این روش مورد توجه قرار میگیرد، در ذهنش بت میشود که هیچ چیز انسانی دیگری در او وجود ندارد و تنها زیبایی ظاهری و امکاناتی که برای زیباتر شدن وجود دارد او را به دنیای اطرافش معرفی میکند. کودک بدون وسایلی که برای او جلب توجه به همراه می آورد، مانند لباس های پر زرق و برق، آرایش کردن، زیور آلات، احساس خالی بودن و غیر زیبا بودن میکند.

وظیفه پدر و مادر برای جلوگیری از بلوغ زودرس در کودک

 • این تنها وظیفه والدین و پدر و مادر کودک است که با جلوگیری از بلوغ زودرس در کودک با هر وسیله و اقدامی که جنسیت کودک در آن ارجحیت به خود کودک و ماهیت انسانی اش دارد باشد، از بروز این احساس در کودکان جلوگیری کنند.
 • مسامحه کاری، آسان گیری بیش از حد باعث میشود کودک از جایی به بعد بدون خواسته قلبی پدر و مادر و خود کودک در شرایطی دگرگون قرار بگیرد و بلوغ زودرس را تجربه کند.
 • احساس زن بودن را بیش از احساس کودک بودن و انسان بودن تجربه کند.
 • نیازهای کودکانه اش خدشه دار شود و تمام  تفکرش به غیر از کودکی و مراحل رشد به زیبایی ظاهری و رفتارهایی غیر کودکانه مشغول باشد.

تجربه کردن بلوغ جنسی پیش از دوره نوجوانی

بلوغ جنسی در فرزندان طی پشت سر گذاشتن دوره کودکی و وارد شدن به دوره نوجوانی اتفاق میافتد، اما کودکی که مدام مشغول تقلید از رفتار بزرگسالان است و به خطای رفتاری مشغول است (در مورد آرایش کردن کودکان) بلوغ جنسی را پیش از دوره نوجوانی تجربه میکند، که خود این تجربه به تنهایی ضربه ایی به بدنه ادامه زندگی کودک دارد.

 1. تفکرات متفاوت کودکی که زودتر از موعد بزرگ می شود!
 2. کودکی که زودتر از موعد بزرگ میشود، تفکرات متفاوتی با بقیه همسالان خود دارد.
 3. به معقوله های جنسی و گرایشات جنسی بیش تر از همسالان خود فکر میکند.
 4. راه رشد، پیشرفت و تحصیل برای او راهی است که در درجه چندم از ذهنش فرار میگیرد
 5. نیاز هایش متفاوت از اطرافیانش میشود.
 6. امکان آسیب و برقراری روابط پر خطر و اشتباه برای او بسیار بیش تر از همسالان اوست.

به همین منوال که فرزند پسری به تقلید از پدر خود در ۱۰ سالگی مشغول به سیگار کشیدن بشود، به همین ترتیب ورود به رفتار آسیب زا اتفاق افتاده و پس از آن آسیب های بعدی پشت سر هم برای نوجوانی که قدرت تحلیل شرایط را ندارد بیش از پیش میشود.

نکاتی که در تربیت کودکان باید به آن ها توجه کرد

نکاتی که در تربیت کودکان باید حتماً به آن توجه شود و به رفتارهایی تقلیدی نیانجامد، موجبات شادی پدر و مادر آسان گیر نشود، بسیار متعدد هستند.

 • آرایش کردن کودکان دختر یکی از مهم ترین آن نکات است
 • در پی آن پوشاندن لباس های جذب و لباس هایی که اندام زنانه کودک را در معرض دید و زیبایی قرار میدهد.
 • دنبال نکردن فیلم ها و سریال هایی که کاملاً دور از سن کودک است و رفتارهای جنسی در آن مشهود است.
 • دور ماندن کودک از هر چیزی که به مهم بودن کودک به وسیله جنسیت او مربوط میشود.
 • بازی های کودکانه و پیگیری والدین از کودکان در هنگام بازی و زیر نظر گرفتن کودک بدون آنکه احساس کند مادر و یا پدرش او را کنترل میکنند که دچار پنهان کاری نشود.

و در آخر، از منظر روانشناسان کودکان وسیله ایی برای شادی و بازی بزرگ تر ها نیستند و هر آنچه  که برای کودک دور از سن و سال او میباشد و او را از دنیای کودکانه و بازی های کودکانه دور کند، اقدامی برای آسیب روانی او محسوب میشود که در سالهای بعد از کودکی به طور واضح نمایانگر میشود.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(16 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: آرایش کردن در کودکان و ضررهای آن

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی