22004925 021

اختلال بچه بازی (پدوفیلیا) چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
اختلال بچه بازی (پدوفیلیا) چیست؟

اختلال بچه بازی که در اصطلاح علمی به آن Pedophilia (پدوفیلیا) گفته می شود نوعی بیماری روانی میل جنسی به کودکان است که می تواند بدترین خاطره و تجربه از دوران کودکی را در ذهن یک کودک ایجاد کند. این تجربه تلخ در زندگی آینده کودک و روابط او نیز تاثیر می گذارد. برای آشنایی با نشانه ها، دلایل و پیشگیری از آسیب های اختلال بچه بازی در این متن با ما همراه باشید.

اختلال بچه بازی، گرایش جنسی به سمت کودکان 13 ساله و کوچکتر

افراد مبتلا به این اختلال که در اغلب موارد، مردان هستند به کودکان زیر سن قانونی گرایش جنسی پیدا می کنند. آنها حتی در صورت مقابله کودک، به اجبار و زور متوسل شده و به کودک از نظر جنسی تجاوز می کنند. این اختلال زننده در کشور باعث تجربه تلخ تجاوز جنسی، در بیش از 20 درصد کودکان شده است. برخی از والدین تصور می کنند که افراد دارای اختلال پدوفیلیا در اطراف آنها وجود ندارند و لازم نیست حساسیت زیادی در این مورد در رابطه با اطرافیان، افراد نزدیک و فامیل خود داشته باشند در صورتی که این اختلال یک ناهنجاری شایع محسوب می شود که ممکن است در میان نزدیکترین افراد فامیل، دوست و آشنایان شما نیز کسانی وجود داشته باشند که به آن مبتلا باشند.

برخی مردان حتی با نگاه کردن به کودک، لمس او، درآوردن لباس و مسائلی چون سکس دهانی و لمس ناحیه تناسلی کودک نیاز جنسی خود را برطرف می کنند و این موضوع تنها مختص کودکان دختر یا پسر نیست و در هر نوع می تواند اتفاق بیافتد.

اختلال بچه بازی

ملاک هایی برای تشخیص اینکه یک فرد به اختلال بچه بازی مبتلاست

هر چند که تشخیص افراد مبتلا به اختلال بچه بازی بسیار دشوار است اما با در نظر گرفتن برخی نشانه ها میتوان این افراد را تا حدی شناسایی نمود. برخی از نشانه های افراد مبتلا به پدوفیلیا عبارتند از:

  • این افراد حداقل 16 ساله هستند و سنی حداقل 5 سال بیشتر از کودک مورد تجاوز دارند. البته لازم است توجه داشته باشید که برخی افراد در اواخر دوران نوجوانی خود اقدام به برقراری رابطه جنسی با افراد 12 یا 13 ساله می کنند که این موضوع ارتباطی به ابتلای آنها به بیماری روانی پدوفیلیا پیدا نمی کند.
  • نشانه دیگر افراد مبتلا به اختلال بچه بازی، برون گرا بودن آنهاست. این افراد از آنجایی که در مورد هیچ یک از امور مربوط به زندگی خود نمی توانند آنچه در درونشان وجود دارد را پنهان کنند، تمایل خود به رابطه جنسی با کودکان را نیز نمی توانند پنهان کنند. از طرف دیگر آنها در مورد عملکردهای اجتماعی، شغلیخود غالباً ناموفق عمل کرده و توانایی بالایی از خود نشان نمی دهند.

هر چند که افراد مبتلا به این اختلال کمتر خود به صورت داوطلبانه به روانشناس یا روانپزشک مراجعه می کنند و غالباً از طریق دادگاه به روانپزشک اعزام می شوند اما پزشک و روانپزشک مربوطه بایستی با مطالعه و بررسی شرایط بیمار و آگاهی از علائم روحی او در مورد اینکه آیا فرد تنها به کودکان گرایش جنسی دارد یا خیر؟ آیا گرایش او تنها به غریبه ها محدود می شود یا محارم؟ اختلال فرد در گرایش جنسی به کودکان مختص جنس مذکر است یا مونث و یا هر دو؟اطلاع یابد.

دلیل ابتلا به اختلال بچه بازی چه می تواند باشد؟

گفته می شود که طبق مطالعات انجام شده پژوهشگران این حوزه و متخصصان روانپزشکی دلیل پدید آمدن این اختلال را ناشناخته می دانند؛ هر چند که در برخی مطالعات ریشه داشتن این مشکل در خانواده و انتقال آن از نسلی به نسل دیگر، به اثبات رسیده است. ژنتیکی بودن یا اکتسابی بودن این اختلال نیاز به مطالعه زیاد دارد اما در هر صورت مراجعه و استفاده از تخصص و تجربه یک روانپزشک یا مشاور روانی متبحر، می تواند کمک شایانی به فرد در بر طرف کردن مشکلش نماید.

اختلال بچه بازی (پدوفیلیا)

راه هایی برای پیشگیری از دچار شدن به آسیب های ناشی از اختلال بچه بازی

در اینجا پیشنهاداتی را مطرح می کنیم که می توانند باعث جلوگیری از آسیب های ناشی از اختلال پدوفیلیا شوند. توجه به این پیشنهادات بیشتر مختص والدین کودکان است:

  • کودک خود را حتی با دوست، فامیل یا آشنای بزرگتر از خودش، تنها نگذارید.
  • به افراد متاهلی که حتی خود نیز فرزند دارند اعتماد نکنید.
  • افراد مبتلا به این اختلال همواره افرادی دارای انرژی منفی هستند و حس خوبی به شما منتقل نمی کنند.
  • مراقب افرادی که بازی با کودکان را بر گذران وقت خود با بزرگترها ترجیح می دهند باشید.
  • افرادی که هدایای گران قیمت برای کودک شما میخرند نگران کننده هستند.
افزودن نظر:
captcha