22006198 021

اختلال آزارخواهی جنسی و نشانه های آن چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
اختلال آزارخواهی جنسی و نشانه های آن چیست؟

اختلال آزارخواهی جنسی یا مازوخیسم جنسی، در واقع یک ناهنجاری جنسی محسوب می شود. در این نوع اختلال فرد از عذاب یا شکنجه که روی او انجام می گیرد لذت می برد. شامل مواردی چون تحقیر شدن، کتک خوردن، بسته شدن پاها یا دست می باشد. وجه مقابل مازوخیسم اختلال سادیسم است که فرد تمایل به آزار فرد مقابل دارد. طبیعتا کسانی که مبتلا به اختلال آزارخواهی جنسی هستند به دنبال افراد سادیسمی می باشند تا بتوانند آنچه مورد نیازشان است را از فرد «دیگر آزار» دریافت کنند. مازوخیسم یکی از گروه اختلالات BDSM می باشد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین شخصیت جنسی

از جمله حالت هایی که فرد مبتلا به مازوخیسم تجربه خواهد کرد عبارتند از: وسواس فکری، ایجاد حس گناه یا پشیمانی، استرس و اضطراب شدید. در واقع آزارگری جنسی (سادیسم جنسی) و آزارطلبی جنسی (مازوخیسم جنسی) هر دو ریشه مزمن داشته و در حالت های شدید و افراطی، فرد آزارطلب ممکن است دچار آسیب های شدید بدنی شود. یا حتی این احتمال وجود دارد که جان خود را از دست بدهد.

اختلال آزارخواهی جنسی

نشانه های اختلال آزارخواهی جنسی

  • علاقه به فعالیت های چون کتک خوردن، ضرب و شتم، شکنجه، بسته شدن دست و پا
  • تمایل به شنیدن کلمات رکیک و فحاشی در حین رابطه جنسی
  • علاقه به هر نوع آزار جسمی و فیزیکی
  • لذت از برقراری رابطه خشن و بدون ملایمت
  • فرد تمایلی به معاشقه پیش از رابطه جنسی و روابط احساسی نداشته و انجام چنین روابطی برای او لذت بخش نیست.

دلایل ابتلا به اختلال آزارخواهی جنسی

البته که هیچ دلیل قطعی برای این ناهنجاری وجود ندارد تا ریشه این اختلال را برای تمام افراد درگیر توجیه کند. اما روانشناسان و متخصصین بر این باورند که هرچه تخیل و تفکرات جنسی فرد سرکوب شود، احتمال بروز آن در مسائل دیگر به صورت شدید و افراطی وجود دارد. در خصوص اختلال آزارخواهی جنسی، رفتار آزار طلبی با فعالیت جنسی فرد همراه است. یعنی فرد در حین برقراری فعالیت جنسی، طالب آزار و آسیب دیدن است و در غیر اینصورت از رابطه جنسی لذت نخواهد برد.

یکی از نظریه های روانکاو ها در این حوزه به این موضوع اشاره دارد که احتمالا تجربه یک ضربه روحی که در گذشته صورت گرفته در آینده سبب ایجاد چنین اختلالاتی در بیمار شده است. افراد مبتلا به این اختلال گاهی بر اثر یک اتفاق یا تجربه در کودکی به این نتیجه رسیده اند که درد کشیدن یا تحقیر شدن یکی از ملزومات رابطه جنسی است. اغلب روانشناسان بر این اعتقاد هستند که ریشه یابی اختلالاتی چون مازوخیسم جنسی را باید بیشتر در دوران کودکی فرد دنبال کرد.

آزار طلبی

دلیل فیزیولوژیکی اختلال آزارخواهی جنسی

احتمالا این سوال برای بعضی افراد پیش آید که چگونه یک فرد ممکن است از درد کشیدن لذت ببرد؟

هنگامیکه پزشکان این مورد را از لحاظ فیزیولوژیکی بررسی نمودند، به این نتیجه دریافتند که بدن انسان در هنگام قرارگیری در یک موقعیت سخت و دردآور به منظور محافظت، هورمون اندروفین ترشح می کند که سبب ایجاد حس لذت می شود. این مکانیسم عملی است که فرد در هنگام برقراری رابطه جنسی همراه با درد به آن دست پیدا می کند.

مازوخیسم جنسی

درمان اختلال آزارخواهی جنسی

روان درمانگر اغلب برای درمان اختلال آزارخواهی جنسی و موارد مشابه از جلسات روان درمانی به همراه مصرف دارو استفاده می کند. در جلسات مشاوره ای فرد روانکاوی می شد تا علت و منبع اصلی کشف شود تا بهتر بتواند روی آن تمرکز کرده و مشکل را حل کند. چرا که تنها با مصرف دارو شاید بطور موقت رو به بهبودی برود. اما تا زمانی که ریشه اصلی این اختلال کشف نشود پابرجا خواهد بود.

  • رفتاردرمانی: شامل تصحیح هر نوع باور یا الگوی ذهنی اشتباه و ثبت شده در ذهن بیمار است. همچنین در این شیوه درمانی به فرد یاد داده می شود تا مهارت لازم را برای کنترل انگیزه های جنسی خود بیاموزد.
  • روش درمانی دیگر که بیشتر رایج است، بیزار درمانی یا همان کاهش حساسیت فرد است. در این روش بیمار خود را در شرایطی تصور می کند که مورد آزار جنسی واقع شده و سپس یک حادثه بد پیش می آید. حال ضمیر ناخودآگاه فرد هر زمان که به آزار خواهی فکر کند به یاد آن اتفاق منفی افتاده و تمایل وی به انجامش آن امر کاهش خواهد یافت.
  • دارو درمانی: از قبیل داروهایی استفاده می شود که میزان تستوسترون بدن فرد کاهش یابد. یا گاهی از سری داروهای ضد افسردگی استفاده می شود. البته این بستگی به شدت اختلال و شرایط فرد دارد که در صورت صلاحدید فرد متخصص انجام می گیرد.
افزودن نظر:
captcha