22004925 021

بدترین نوع اختلال شخصیت چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(40 رای)
بدترین نوع اختلال شخصیت چیست؟

بدترین نوع اختلال شخصیت چیست؟ بدترین نوع اختلال شخصیت از نظر زدن آسیب به خود و دیگران، شخصیت های ضداجتماعی، اسکیزوتایپال و مرزی می باشد. در ادامه به انواع اختلالات شخصیت و میزان شیوع آن نیز خواهیم پرداخت. وقتی در مورد شخصیت صحبت می کنیم، مسئله شناخت رفتارهای نسبتا پایداری است که در مورد یک نفر درونی شده، انسجام پیدا کرده و به عنوان شخصیت آن فرد شناخته می شود. برای شناخت انواع اختلال های شخصیتی و شناخت بدترین نوع اختلال شخصیت و همچنین میزان شیوع آن، مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

انواع اختلالات شخصیت

اختلالات شخصیت طبق آخرین ویرایش کتاب DSM_5، در سه دسته طبقه بندی می شود. دسته اول شامل اختلالات شخصیت پارانوئید، اسکیزوتایپال و اسکیزوئید می باشد. دسته دوم شامل اختلالات شخصیت مرزی، خودشیفته، نمایشی و ضد اجتماعی می باشد. دسته سوم شامل اختلالات شخصیت اجتنابی و وابسته همراه با اختلال شخصیت وسواسی است. برای ارزیابی و تشخیص انواع اختلال های شخصیتی نیاز به انجام مصاحبه بالینی و تست توسط متخصص روانشناسی الزامی است.

روانکاوان معتقدند افرادی که اصطلاحا از دید اجتماع و روابط اجتماعی باشخصیت هستند، به میزانی از رشد فردی و خانوادگی رسیده اند و هویت مستقلی برای خود کسب کرده اند که شخصیتشان (رفتارهای نسبتا پایدار) بر اساس آن هویت، برنامه ریزی می شود.

افرادی که از منظر مردم یک جامعه و یا یک خانواده، اصطلاحا بی شخصیت شناخته می شوند، کسانی هستند که رفتارهایشان بر اساس هنجارهای جامعه و اجتماع نظم و پایه پیدا نکرده است. چه بسا کسی در یک جامعه غیرمذهبی رفتاری مذهبی داشته باشد و افراد آن اجتماع او را ناهنجار و بی شخصیت فرض کنند و یا بالعکس.

به همین دلیل، شخصیت و الگو های رفتاری که در یک جامعه می تواند دلیلی بر شخصیت مناسب باشد، در یک جامعه دیگر می تواند دلیلی بر بی شخصیتی افراد شناخته شود (جدای از هویت مستقل انسانی هر فرد و آزادی افراد در انتخاب هایشان).

نکته مهم این است که رفتارهایی که به دیگران لطمه و صدمه وارد نکند، از مجموعه رفتارهای بی خطر شناخته میشوند و چون آسیبی به کسی نمی رسانند، نیازی به تعبیر و تفسیر آن ها نیست. اما بیان ما از آسیب به میزانی از احساس ناامنی، دلخوری و یا آسیب های روحی و جسمی است.

اختلال های شخصیت، تعاریف مختلف و نام های مختلفی دارند که هر کدام درمان مخصوص و روش خودشان را دارند.

اختلال های شخصیتی مانند خودشیفته، اختلال وابستگی، اختلال شخصیت نمایشی، اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اختلال شخصیت مرزی، دوری گزین و یا... که تعاریفی تخصصی و درمانی دارند.

اختلال شخصیت

بدترین نوع اختلال شخصیت چیست؟

بدترین نوع اختلال شخصیت از نظر زدن آسیب به خود و دیگران شخصیت های ضد اجتماعی، اسکیزوتایپال و مرزی می باشد. معمولا فردی که دارای اختلال شخصیت ضداجتماعی است، بسیار خطرناک است، زیرا بدون هیچ اضطرابی قادر به انجام کارهای بسیار خطرناک و مجرمانه است. شخصیت اسکیزوتایپال از نظر ساختاری بسیار نزدیک به اسکیزوفرنی است. پس به همین دلیل که از واقعیت به دور است و قادر به انجام کارهای روزمره خود نیست، بار اضافی و پر هزینه بر روی خانواده و جامعه است. شخصیت مرزی همه چیز را سیاه و سفید می بیند، به خود آسیب می زند، مشروب یا مواد به شکل افراطی مصرف می کند؛ بنابراین این فرد می تواند به خود و دیگران با کارهای خطرناکش آسیب زیادی بزند.

تشخیص اختلال های شخصیتی و شناخت آن ها فقط و فقط به عهده روانشناسان و روان پزشکان زبده است و تاکیدا اشاره می شود که نمی توان به هر کسی با تغییری از خلق و خو و یا کنار نیامدن ما با آن ها و یا شرایطی که باعث تغییر رفتار هر فرد می شود، برچسب اختلال شخصیت زد.

در واقع همانطور که فقط یک جراح قلب می تواند تشخیص دهد قلب فردی نیاز به عمل دارد، تنها یک روانشناس میتواند تشخیص دهد فردی دچار اختلال شخصیتی است و پس از آن راه های درمان را به او پیشنهاد دهد.

شاید در اطراف ما و همچنین در خود ما تغییراتی در خلق و خویمان ایجاد شده باشد و یا از اطرافیانمان شنیده باشیم که با این همه تغییر در خلقمان، نیاز داریم به مشاور روانشناس مراجعه کنیم. البته که مشاوره با روانشناس امری بسیار عادی است و هر کسی به هر دلیلی می تواند به مشاوران روانشناس مراجعه کند.

روانشناسان عقیده دارند که باید این نکته را در نظر داشته باشیم که اگر مثلا فردی شاد است اما عزیزی را از دست داده، طبیعی است که مدتی غمگین، بی حوصله، گاهی عصبانی و یا افسرده باشد و ما نمی توانیم بگوییم این فرد به نوعی دچار اختلال شخصیت شده و یا رفتارهایی متفاوت از آنچه بود را نشان می دهد. شرایط محیطی، وراثت و تغییرات اجتماعی در تغییرات رفتاری ما بسیار اثرگذار هستند که باید برای ایجاد رفتارها و تغییراتشان آنها را در نظر داشته باشیم.

/// شماره های تماس ///

تعدادی از مکانیسم های دفاعی انواع اختلالات شخصیت

دو نیم سازی

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی از دو نیم سازی بهره می گیرند. این افراد دنیا و دیگران را سیاه یا سفید می بینند. افراد یا خوب هستند یا بد و حد وسطی وجود ندارد.

همانند سازی فرافکنانه

این مکانیسم دفاعی نیز اکثراً توسط افراد مبتلا به شخصیت مرزی به کار برده می شود. در این روش فرد مبتلا یکی از صفات خود را به دیگری فرافکنی کرده و سعی می نماید مقابل آنچه فرافکنی شده همانند سازی کند.

تجزیه

مکانیسمی دفاعی است که فرد مبتلا یک واقعیت خوشایند را انکار کامل می کند و گاهی حالت ناخوشاند عاطفی خود را جایگزین حالت بد عاطفی خود می کند. معمولاً در اختلال شخصیت مرزی دیده می شود.

بدترین نوع اختلال شخصیت

جداسازی

مختص اختلال شخصیت وسواسی است. فرد واقعیت را با تمام مواردش به یاد می آورد بدون آنکه در وی حالت عاطفی خاصی رخ دهد.

برخی از نشانه های ابتلا به اختلالات شخصیت

اختلال شخصیت مرزی:

 • گرایش به رفتارهای تکانشی و خطرناک
 • تغییر کردن احساسات و یا مود(mood) به تعداد زیاد
 • ترس از ترک شدن و نداشتن روابط پایدار
 • تغییر مداوم افکار نسبت به خود

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال:

 • باورهای خرافی و عجیب مثل اعتقاد به کنترل شدن توسط ماوراء
 • رفتارهای عجیب و غریب مثل لباس پوشیدن نامتعارف
 • تمایل به تنهایی
 • داشتن افکار پارانوئیدی

اختلال شخصیت ضداجتماعی:

 • نشان دادن رفتارهای نامتعارف مثل آتش زدن، آزار حیوانات
 • تمایل به انجام رفتارهای غیرقانونی و نگران نبودن نسبت به نقض قوانین
 • نداشتن احساس همدلی
 • دروغ گفتن و گول زدن برای رسیدن به اهداف شخصی
 • پشیمان نشدن بعد از آسیب رساندن به دیگران

توجه: ممکن است در هر فرد مبتلا تعدادی از نشانه ها دیده شود و علاوه بر این، بررسی موارد دیگری نیز برای تشخیص اختلال ضروری است، بنابراین تشخیص فقط بر عهده متخصصان رواشناسی یا روان پزشکی است.

آمار شیوع انواع اختلالات شخصیت

 1. (SPD) اختلال شخصیت اسکیزوئید = 9/4 درصد
 2. (PPD) اختلال شخصیت پارانوئید = 3/2 درصد
 3. (STPD) اختلال شخصیت اسکیزوتایپال = 6/0 تا 6/4 درصد
 4. (ASPD) اختلال شخصیت ضد اجتماعی = 3/3 درصد
 5. (BPD) اختلال شخصیت مرزی = 6/1 درصد
 6. (HPD) اختلال شخصیت نمایشی = 8/1 درصد
 7. (OCPD) اختلال شخصیت وسواسی = 4/2 درصد
 8. (DPD) اختلال شخصیت وابسته = 6/0 درصد
 9. اختلال شخصیت دوری جو = 4/2 درصد

نمودار شیوع اختلالات شخصیت

سوالات متداول

1. اختلال در شخصیت به چه معناست؟
اختلال شخصیت به طور کلی عبارت است از تجارب درون ذهنی و رفتاری با دوامی که دور از معیارهای فرهنگی فرد است، نفوذی غیر قابل انعطاف دارد، در طول زمان تغییر نمیکند و باعث ناراحتی فرد و مختل شدن کارکردهایش میشود.

2. میزان شیوع اختلال شخصیت چگونه است؟
اختلال شخصیت اختلالی شایع و مزمن است به طوری که شیوع آن در جمعیت عمومی 10 تا 20 درصد تخمین زده میشود.

3. اهمیت پرداختن به اختلالات شخصیت چیست؟
اختلالات شخصیت از این جهت حائز اهمیت اند که میتوانند زمینه ساز سایر اختلالات روانپزشکی مانند مصرف مواد، خودکشی، اختلالات عاطفی، اختلال خوردن و اضطراب شوند. همچنین در نتایج درمانی بسیاری از سندرم های بالینی تداخل نموده و میزان مرگ و میر را در این بیماران افزایش می دهند.

نظرات کاربران:
نیلوفر
پاسخ به این نظر
13:59 - 31 شهریور 00

سلام وقت بخیر ایا اختلال خودشیفتگی هم میتونه به اندازه بقیه اختلالاتی که گفتید مشکل ایجاد بکنه و حل نشه ؟ چون من جدیدا با یه اقایی اشنا شدم که فکر میکنم دچار خود شیفتگیه اما خب شرایط مالی و اجتماعی خوبی داره و بهم گفت که پیش مشاور میره البته نگفت به چه علت اما من حدس میزنم به دلیل همین خودشیفتگی باشه و اینکه اگر این اختلال قابل درمان هست چه مدت زمانی طول میکشه ایا مثلا توی 6 ماه میشه درمانش کرد؟

0 1
arezu
11:56 - 19 مهر 00

سلام من هم یک سال با اقایی در ارتباط بودم که خودشیفته بود و واقعا اذیت شدم و تجربه بدی داشتم بنظرم اگر داره درمان میشه حتما پیگیر باش ببین روند درمانش چجوریه بهتر شده یا نه و حتما اگر میخای رابطه رو ادامه بدی خودت هم برو پیش روانشناس و نظرشو بپرس حتی میتونید دو نفری هم یه جا برید خلاصه خیلی حواست باشه و راحت نگیر اینجور مواردو چون میتونه مثل من تجربه تلخی برات بشه و باعث عذاب کشیدنت بشه

0 0
افزودن نظر:
captcha