ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

اختلال شخصیت از دیدگاه روانشناسان

اختلال شخصیت از دیدگاه روانشناسان

روانشناسان مشکلاتی که باعث ایجاد اختلال شخصیت در زندگی می شوند را بررسی کرده اند که ما در این مقاله برای شما توضیحات لازم را خواهیم داد. وقتی در مورد شخصیت صحبت میکنیم، مسئله شناخت رفتارهای نسبتا پایداری است که در مورد یک نفر درونی شده، انسجام پیدا کرده و به عنوان شخصیت آن فرد شناخته میشود.

افراد با شخصیت و بی شخصیت

افرادی که در اجتماع، افراد باشخصیتی شناخته میشوند، در واقع به نوعی الگوی رفتاری نسبتا پایداری دارند که در جامعه و نسبت به هنجارهای جامعه پذیرفته شده است و دیگران در کنار آنها احساس خوبی دارند. این افراد الگو های رفتاری مناسبی دارند و رفتارهایی که اساس و زمینه ایی از بی هنجاری، بی نظمی، اغتشاش و بی هویتی داشته باشد را ندارند و در معاشرت با مردم، اجتماع و اطرافیان خود، روابطی شناخته شده و موجه دارند.

/// شماره های تماس ///

روانشناسان معتقدند افرادی که اصطلاحا از دید اجتماع و روابط اجتماعی باشخصیت هستند، به میزانی از رشد فردی و خانوادگی رسیده اند و هویت مستقلی برای خود کسب کرده اند که شخصیتشان (رفتارهای نسبتا پایدار) بر اساس آن هویت برنامه ریزی میشود.

افرادی که از منظر مردم یک جامعه و یا یک خانواده، اصطلاحا بی شخصیت شناخته میشوند، کسانی هستند که رفتارهایشان بر اساس هنجارهای جامعه و اجتماع نظم و پایه پیدا نکرده است. چه بسا کسی در یک جامعه غیرمذهبی رفتاری مذهبی داشته باشد و افراد آن اجتماع او را ناهنجار و بی شخصیت فرض کنند و یا بالعکس.

به همین دلیل، شخصیت و الگو های رفتاری که در یک جامعه میتواند دلیلی بر شخصیت مناسب باشد، در یک جامعه دیگر میتواند دلیلی بر بی شخصیتی افراد شناخته شود (جدای از هویت مستقل انسانی هر فرد و آزادی افراد در انتخاب هایشان).

اختلال شخصیت

نکته مهم این است که رفتارهایی که به دیگران لطمه و صدمه وارد نکند، از مجموعه رفتارهای بیخطر شناخته میشوند و چون آسیبی به کسی نمیرسانند، نیازی به تعبیر و تفسیر آنها نیست. اما بیان ما از آسیب به میزانی از احساس ناامنی، دلخوری و یا آسیب های روحی و جسمی است.

اختلال های شخصیت، تعاریف مختلف و نامهای مختلفی دارند که هر کدام درمان مخصوص و روش خودشان را دارند.

اختلال های شخصیتی مانند خودشیفته، اختلال وابستگی، اختلال شخصیت نمایشی، اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اختلال شخصیت مرزی، دوری گزین و یا ... که تعاریفی تخصصی و درمانی دارند.

تعریف اختلال شخصیت

اختلال شخصیت در تعریف خود به ناپایداری رفتارهایی مربوط است که باید پایدار می بودند و در اینصورت فردی که رفتارهایی دارد که هم خود احساس خوبی ندارد و هم اطرافیان و تغییراتی در خلق و خو و رفتارهای خود دارد که نیاز به بررسی دارد، میتواند با مراجعه به روانشناسان زبده و همچنین گاها شناخت اختلال شخصیت خود، به درمان بپردازند.

اختلال های شخصیتی و شناخت آنها فقط و فقط به عهده روانشناسان و روانپزشکان زبده است و تاکیدا اشاره میشود که نمیتوان به هر کسی با تغییری از خلق و خو و یا کنار نیامدن ما با آنها و یا شرایطی که باعث تغییر رفتاری هر فردی میشود به افراد برچسب اختلال شخصیت بزنیم.

/// شماره های تماس ///

در واقع همانطور که فقط یک جراح قلب میتواند تشخیص دهد قلب فردی نیاز به عمل دارد، تنها یک روانشناس میتواند تشخیص دهد فردی دچار اختلال شخصیتی است و پس از آن راههای درمان را به او پیشنهاد دهد.

شاید در اطراف ما و همچنین در خود ما تغییراتی در خلق و خویمان ایجاد شده باشد و یا از اطرافیانمان شنیده باشیم که با این همه تغییر در خلقمان، نیاز داریم به مشاور روانشناس مراجعه کنیم. البته که مشاوره با روانشناس امری بسیار عادی است و هر کسی به هر دلیلی میتواند به مشاوران روانشناس مراجعه کند.

روانشناسان عقیده دارند که باید این نکته را در نظر داشته باشیم که اگر مثلا فردی شاد است اما عزیزی را از دست داده، طبیعی است که مدتی غمگین، بی حوصله، گاهی عصبانی و یا افسرده باشد و ما نمیتوانیم بگوییم این فرد به نوعی دچار اختلال شخصیت شده و یا رفتارهایی متفاوت از آنچه بود را نشان میدهد. به این دلیل، شرایط محیطی، وراثت و تغییرات اجتماعی در تغییرات رفتاری ما بسیار اثرگذار هستند که باید برای ایجاد رفتارها و تغییراتشان آنها را در نظر داشته باشیم.

تعدادی از مکانیسم های دفاعی انواع اختلالات شخصیت

دو نیم سازی

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی از دو نیم سازی بهره میگیرند. این افراد دنیا و دیگران را سیاه یا سفید می بینند. افراد یا خوب هستند یا بد حد وسطی وجود ندارد.

دو نیم سازی

همانند سازی فرافکنانه

این مکانیسم دفاعی نیز اکثراً توسط افراد مبتلا به شخصیت مرزی بکار برده می شود. در این روش فرد مبتلا یکی از صفات خود را به دیگری فرافکنی کرده و سعی می نماید مقابل آنچه فرافکنی شده همانند سازی کند.

تجزیه

مکانیسم دفاعی است که فرد مبتلا یک واقعیت خوشایند را انکار کامل می کند و گاهی حالت ناخوشاند عاطفی خود را جایگزین حالت بد عاطفی خود می کند. معمولاً در اختلال شخصیت مرزی دیده می شود.

جداسازی

مختص اختلال شخصیت وسواسی است. فرد واقعیت را با تمام مواردش بیاد می آورد بدون آنکه در وی حالت عاطفی خاصی رخ دهد.

آمار شیوع انواع اختلالات شخصیت

  1. (SPD) اختلال شخصیت اسکیزوید = 9/4 درصد
  2. (PPD) اختلال شخصیت پارانویید = 3/2 درصد
  3. (STPD) اختلال شخصیت اسکیزوتایپال = 6/0 تا 6/4 درصد
  4. (ASPD) اختلال شخصیت ضد اجتماعی = 3/3 درصد
  5. (BPD) اختلال شخصیت مرزی = 6/1 درصد
  6. (HPD) اختلال شخصیت نمایشی = 8/1 درصد
  7. (OCPD) اختلال شخصیت وسواسی = 4/2 درصد
  8. (DPD) اختلال شخصیت وابسته = 6/0 درصد
  9. اختلال شخصیت دوری جو = 4/2 درصد

نمودار شیوع اختلالات شخصیت

سوالات متداول

1. اختلال در شخصیت به چه معناست؟
اختلال شخصیت به طور کلی عبارت است از تجارب درون ذهنی و رفتاری با دوامی که دور از معیارهای فرهنگی فرد است، نفوذی غیر قابل انعطاف دارد، در طول زمان تغییر نمیکند و باعث ناراحتی فرد و مختل شدن کارکردهایش میشود.

2. میزان شیوع اختلال شخصیت چگونه است؟
اختلال شخصیت اختلالی شایع و مزمن است به طوری که شیوع آن در جمعیت عمومی 10 تا 20 درصد تخمین زده میشود.

3. اهمیت پرداختن به اختلالات شخصیت چیست؟
اختلالات شخصیت از این جهت حائز اهمیت اند که میتوانند زمینه ساز سایر اختلالات روانپزشکی مانند مصرف مواد، خودکشی، اختلالات عاطفی، اختلال خوردن و اضطراب شوند. همچنین در نتایج درمانی بسیاری از سندرم های بالینی تداخل نموده و میزان مرگ و میر را در این بیماران افزایش می دهند.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(30 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: اختلال شخصیت از دیدگاه روانشناسان

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی