22004925 021

بدترین نوع اختلال شخصیت چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(37 رای)
بدترین نوع اختلال شخصیت چیست؟

بدترین نوع اختلال شخصیت چیست؟ بدترین نوع اختلال شخصیت از نظر زدن آسیب به خود و دیگران شخصیتهای ضد اجتماعی، اسکیزوتایپال و مرزی می باشد. در ادامه به انواع اختلالات شخصیت و میزان شوع آن نیز خواهیم پرداخت. وقتی در مورد شخصیت صحبت میکنیم، مسئله شناخت رفتارهای نسبتا پایداری است که در مورد یک نفر درونی شده، انسجام پیدا کرده و به عنوان شخصیت آن فرد شناخته میشود. برای شناخت انواع اختلالهای شخصیتی و شناخت بدترین نوع اختلال شخصیت همچنین میزان شیوع آن، مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

انواع اختلالهای شخصیتی

اختلالات شخصیت طبق آخرین ویرایش کتاب DSM5 در سه دسته طبقه بندی می شود. دسته اول شامل اختلالات شخصیت پارانوئید، اسکیزوتایپال و اسکیزوئید می باشد. دسته دوم شامل اختلالات شخصیت مرزی، خودشیفته، نمایشی و ضد اجتماعی می باشد. دسته سوم شامل اختلالات شخصیت اجتنابی و وابسته همراه با اختلال شخصیت وسواسی است. برای ارزیابی و تشخیص انواع اختلالهای شخصیتی نیاز به انجام مصاحبه بالینی و تست توسط متخصص روانشناسی الزامی است.

روانکاوان معتقدند افرادی که اصطلاحا از دید اجتماع و روابط اجتماعی باشخصیت هستند، به میزانی از رشد فردی و خانوادگی رسیده اند و هویت مستقلی برای خود کسب کرده اند که شخصیتشان (رفتارهای نسبتا پایدار) بر اساس آن هویت برنامه ریزی میشود.

افرادی که از منظر مردم یک جامعه و یا یک خانواده، اصطلاحا بی شخصیت شناخته میشوند، کسانی هستند که رفتارهایشان بر اساس هنجارهای جامعه و اجتماع نظم و پایه پیدا نکرده است. چه بسا کسی در یک جامعه غیرمذهبی رفتاری مذهبی داشته باشد و افراد آن اجتماع او را ناهنجار و بی شخصیت فرض کنند و یا بالعکس.

به همین دلیل، شخصیت و الگو های رفتاری که در یک جامعه میتواند دلیلی بر شخصیت مناسب باشد، در یک جامعه دیگر میتواند دلیلی بر بی شخصیتی افراد شناخته شود (جدای از هویت مستقل انسانی هر فرد و آزادی افراد در انتخاب هایشان).

نکته مهم این است که رفتارهایی که به دیگران لطمه و صدمه وارد نکند، از مجموعه رفتارهای بیخطر شناخته میشوند و چون آسیبی به کسی نمیرسانند، نیازی به تعبیر و تفسیر آنها نیست. اما بیان ما از آسیب به میزانی از احساس ناامنی، دلخوری و یا آسیب های روحی و جسمی است.

اختلال های شخصیت، تعاریف مختلف و نامهای مختلفی دارند که هر کدام درمان مخصوص و روش خودشان را دارند.

اختلال های شخصیتی مانند خودشیفته، اختلال وابستگی، اختلال شخصیت نمایشی، اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اختلال شخصیت مرزی، دوری گزین و یا... که تعاریفی تخصصی و درمانی دارند.

اختلال شخصیت

بدترین نوع اختلال شخصیت چیست؟

بدترین نوع اختلال شخصیت از نظر زدن آسیب به خود و دیگران شخصیتهای ضد اجتماعی، اسکیزوتایپال و مرزی می باشد. معمولا فردی که دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی است بسیار خطر ناک است. زیرا بدون هیچ اضطرابی قادر به انجام کارهای بسیار خطرناک و مجرمانه است. شخصیت اسکیزوتایپال از نظر ساختاری بسیار نزدیک به اسکیزوفرنی است. پس به همین دلیل که از واقعیت به دور است و قادر به انجام کارهای روزمره خود نیست، بار اضافی و پر هزینه بر روی خانواده و جامعه است. شخصیت مرزی همه چیز را سیاه و سفید می بیند، به خود آسیب می زند، مشروب یا مواد به شکل افراطی مصرف می کند. پس بنابراین این فرد می تواند به خود و دیگران با کارهای خطرناکش آسیب زیادی بزند.

اختلال های شخصیتی و شناخت آنها فقط و فقط به عهده روانشناسان و روانپزشکان زبده است و تاکیدا اشاره میشود که نمیتوان به هر کسی با تغییری از خلق و خو و یا کنار نیامدن ما با آنها و یا شرایطی که باعث تغییر رفتاری هر فردی میشود به افراد برچسب اختلال شخصیت بزنیم.

در واقع همانطور که فقط یک جراح قلب میتواند تشخیص دهد قلب فردی نیاز به عمل دارد، تنها یک روانشناس میتواند تشخیص دهد فردی دچار اختلال شخصیتی است و پس از آن راههای درمان را به او پیشنهاد دهد.

شاید در اطراف ما و همچنین در خود ما تغییراتی در خلق و خویمان ایجاد شده باشد و یا از اطرافیانمان شنیده باشیم که با این همه تغییر در خلقمان، نیاز داریم به مشاور روانشناس مراجعه کنیم. البته که مشاوره با روانشناس امری بسیار عادی است و هر کسی به هر دلیلی میتواند به مشاوران روانشناس مراجعه کند.

روانشناسان عقیده دارند که باید این نکته را در نظر داشته باشیم که اگر مثلا فردی شاد است اما عزیزی را از دست داده، طبیعی است که مدتی غمگین، بی حوصله، گاهی عصبانی و یا افسرده باشد و ما نمیتوانیم بگوییم این فرد به نوعی دچار اختلال شخصیت شده و یا رفتارهایی متفاوت از آنچه بود را نشان میدهد. به این دلیل، شرایط محیطی، وراثت و تغییرات اجتماعی در تغییرات رفتاری ما بسیار اثرگذار هستند که باید برای ایجاد رفتارها و تغییراتشان آنها را در نظر داشته باشیم.

/// شماره های تماس ///

تعدادی از مکانیسم های دفاعی انواع اختلالات شخصیت

دو نیم سازی

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی از دو نیم سازی بهره میگیرند. این افراد دنیا و دیگران را سیاه یا سفید می بینند. افراد یا خوب هستند یا بد حد وسطی وجود ندارد.

همانند سازی فرافکنانه

این مکانیسم دفاعی نیز اکثراً توسط افراد مبتلا به شخصیت مرزی بکار برده می شود. در این روش فرد مبتلا یکی از صفات خود را به دیگری فرافکنی کرده و سعی می نماید مقابل آنچه فرافکنی شده همانند سازی کند.

تجزیه

مکانیسم دفاعی است که فرد مبتلا یک واقعیت خوشایند را انکار کامل می کند و گاهی حالت ناخوشاند عاطفی خود را جایگزین حالت بد عاطفی خود می کند. معمولاً در اختلال شخصیت مرزی دیده می شود.

بدترین نوع اختلال شخصیت

جداسازی

مختص اختلال شخصیت وسواسی است. فرد واقعیت را با تمام مواردش بیاد می آورد بدون آنکه در وی حالت عاطفی خاصی رخ دهد.

آمار شیوع انواع اختلالات شخصیت

  1. (SPD) اختلال شخصیت اسکیزوید = 9/4 درصد
  2. (PPD) اختلال شخصیت پارانویید = 3/2 درصد
  3. (STPD) اختلال شخصیت اسکیزوتایپال = 6/0 تا 6/4 درصد
  4. (ASPD) اختلال شخصیت ضد اجتماعی = 3/3 درصد
  5. (BPD) اختلال شخصیت مرزی = 6/1 درصد
  6. (HPD) اختلال شخصیت نمایشی = 8/1 درصد
  7. (OCPD) اختلال شخصیت وسواسی = 4/2 درصد
  8. (DPD) اختلال شخصیت وابسته = 6/0 درصد
  9. اختلال شخصیت دوری جو = 4/2 درصد

نمودار شیوع اختلالات شخصیت

سوالات متداول

1. اختلال در شخصیت به چه معناست؟
اختلال شخصیت به طور کلی عبارت است از تجارب درون ذهنی و رفتاری با دوامی که دور از معیارهای فرهنگی فرد است، نفوذی غیر قابل انعطاف دارد، در طول زمان تغییر نمیکند و باعث ناراحتی فرد و مختل شدن کارکردهایش میشود.

2. میزان شیوع اختلال شخصیت چگونه است؟
اختلال شخصیت اختلالی شایع و مزمن است به طوری که شیوع آن در جمعیت عمومی 10 تا 20 درصد تخمین زده میشود.

3. اهمیت پرداختن به اختلالات شخصیت چیست؟
اختلالات شخصیت از این جهت حائز اهمیت اند که میتوانند زمینه ساز سایر اختلالات روانپزشکی مانند مصرف مواد، خودکشی، اختلالات عاطفی، اختلال خوردن و اضطراب شوند. همچنین در نتایج درمانی بسیاری از سندرم های بالینی تداخل نموده و میزان مرگ و میر را در این بیماران افزایش می دهند.

افزودن نظر:
captcha