22004925 - 021

اضطراب جدایی کودکان از والدین

(21 رای)
اضطراب جدایی کودکان از والدین

اضطراب جدایی کودکان از والدین یکی از مهم ترین مشکلات زندگی امروزی می باشد. دراینجا به شما توضیح و راهکارهای درمان اضطراب جدایی کودکان را خواهیم گفت. کودکان در حال رشد هستند و در عین حال تلاش می کنند بیشتر از دنیای اطراف خود آگاه شوند و آن را درک کنند؛ اما بعضی از کودکان قادر به ماجراجویی به صورت انفرادی نیستند.

اضطراب جدایی کودکان از والدین

اضطراب جدایی چیست؟

در این میان کودکانی هستند که اضطراب جدایی از والدین خود را دارند؛ یعنی به هنگام جدایی و نبود آنها فریاد می زنند و گریه میکنند. البته این رفتار ها به هنگام جدایی در اکثر کودکان مشاهده می شود و عادی است.

ولی چیزی که والدین از آن اطلاع ندارند این است که ممکن است کودکشان به این اختلال مبتلا باشد و آنها ندانند؛ طبق آمار بدست آمده، 4 درصد از کودکان و 6/1 از نوجوانان دارای اختلال هراس جدایی می باشند و بیشتر کودکان دارای این اختلال در سنین زیر 12 سال هستند.

هنگامی که این کودکان وارد جامعه می شوند، نشانه های این اختلال نمایان می شود؛ به عنوان مثال از مدرسه بیزارند و دوری می کنند و یا به هنگام خواب دچار مشکل هستند. کودکان هنگامی که با این مسائل روبه رو می شوند مضطرب می شوند و این امر روی زندگی اجتماعی آنها تأثیر منفی می گذارد.

اولین قدم برای کمک به این کودکان، یافتن یک دکتر روانشناس کودک در این زمینه است.

انواع درمان برای اختلال اضطراب جدایی کودکان

درمان رفتاری – شناختی (CBT)

طبق پژوهشهای مرکز مشاوره مکث این شیوه درمان برای اصلاح رفتار کودک عالی است؛ در این روش کودک فرا می گیرد که چگونه اضطراب جدایی خود را کنترل کند و به احساسات خود مسلط شود.

درمان والد و کودک

در این روش والدین و دیگر اعضای خانواده می آموزند که چگونه با کودک رفتار کنند و برای اینکه اضطراب جدایی کودک را کم کنند، روش های جدیدی را یاد می گیرند.

بازی درمانی

معمولا پیشنهاد اثر بخش دکتر روانشناس کودک، بازی درمانی است. کودکانی که توانایی درک رفتار و احساسات خود را ندارند؛ نمی توانند با روش های دیگر درمان شوند؛ پس بازی درمانی برای آنان روش مناسبی است.

/// شماره های تماس ///

روش های دیگر

راه های درمانی دیگری نیز برای اضطراب جدایی کودکان وجود دارد؛ مثلاً تمرین های ریلکسیشن و دارو درمانی. ریلکسیشن شامل نفس عمیق و تمرین های عضلانی است و برای آرام تر شدن کودک به کار می رود. دارو درمانی نیز برای تسریع بهبود فرد بکار می رود ولی برای کودکان توصیه نمی شود.

  • در هنگام رساندن فرزندتان به مدرسه برنامه ریزی کنید (مثلا به هنگام صبح زودتر از زنگ ساعت درسی در مدرسه حضور پیدا کرده و در حیاط مدرسه با کودک بازی کنید).
  • به کودک کمک کنید تا افکار منفی ای را که سبب اضطراب او می شود را با تهیه لیستی از افکار مثبت جایگزین کند (مثلاً افکار خوب را روی کارت ها بنویسید و در کوله پشتی کودک قرار دهید).
  • روزانه به همراه کودک خود نوشته هایی شامل افکار مثبت تهیه کنید.
  • از چیدن برنامه های زیاد خودداری کنید و بیشتر زمان خود را صرف بازی و خواب مناسب کودک کنید.
  • به کودک خود کمک کنید تغییراتی را در زندگی روزمره خود ایجاد کند.
  • با کودک خود همدلی کنید و در برنامه هایی که برای خود می چیند، نظر دهید.

اثر رفتار والدین بر اضطراب

پیش از این توضیح داده ایم که اضطراب و وجود آن در کودکان علت و ریشه اساسی در نحوه رفتار والدین با کودک دارد.

کودکی که بیش از یک سال و چهار ماهگی از شیر مادر تغذیه کند و یا بعد از چهار ماهگی در کنار والدین و یا والد مادر بخوابد دچار وابستگی شدید به والد خود میشود.

این وابستگی باعث میشود کودک اضطراب جدایی را در خود تجربه کند و نبود مادر را حتی در یک لحظه به مثابه مرگ و نیستی بداند، بنابراین نحوه تربیت والدین باعث میشود کودک به مرور اضطراب کمتر و یا بیش را تجربه کند.

اضطراب جدایی از والدین

ترس از دست دادن، وابستگی شدید و احساس ناامنی اضطراب را بالا برده و کودک را به هر نحوی و در هر لحظه ایی بیشتر به مادر میچسباند و این چسبندگی خود اضطراب بیشتری به وجود می آورد.

تأثیرات اضطراب جدایی در رفتارهای کودک و آینده او

کودکانی که دچار اضطراب جدایی میباشند قطعاً رفتارهای غیر طبیعی بیشتری خواهند داشت. غیر طبیعی به آن معنا که هر کودکی باید بتواند در سن ۳ سالگی در شرایطی مانند مهدکودک به آسانی با همسالان خود وقت بگذراند و از ندیدن مادر خود در ساعاتی دچار ترس و اضطراب نشود و همچنین این اضطراب در آینده رفتاری کودک نیز اثر گذار است.

دوران مدرسه رفتن کودکی که دچار اضطراب جدایی است با دردسر های فراوانی برای کودک و والد به همراه دارد، این گروه از کودکان نمیتواند در محیط هایی که مادرانشان حضور ندارند احساس امنیت کنند و با دیگران ارتباط مؤثرتری برقرار کنند و از وقت خود لذت ببرند. همچنین در آینده دورتر در انتخاب رشته تحصیلی و یا ازدواج خود نیز دچار دغدغه و مشکلاتی میشوند که باید بدانیم تماما ریشه در پیش از ۳ سالگی و رفتار والد با کودک دارد.

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: اضطراب جدایی کودکان از والدین

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی