22004925 - 021

راهکارهای درمان فوبی سگ

(17 رای)
راهکارهای درمان فوبی سگ

قبل از دانستن راهکارهای درمان فوبی سگ باید بدانیم فوبی سگ که در دسته فوبیای اختصاصی قرار دارد از شایعترین مشکلات روانی در مردان و به خصوص در زنان است. قبل از بررسی فوبیای سگ، علت ایجاد و روشهای درمان آن بهتر است شناختی از مفهوم فوبیا یا هراس داشته باشیم.

اصطلاح فوبیا یا هراس به معنای ترس افراطی از یک موضوع یا موقعیت خاص و معین است که در آن فرد ترسی شدید و مداوم را در برخورد با شی خاص تجربه خواهد کرد که باعث میشود یا فرد از روبه رو شدن با آن شی خاص خودداری کند یا با اضطراب زیادی آن را تحمل کند. افراد مبتلا به هراس فکر میکنند صدمه ای به آنها وارد خواهد شد مثلاً سگی آنها را گاز خواهد گرفت. در کودکان این ترس ممکن است به صورت گریه، قشقرق، میخکوب شدن یا چسبیدن به دیگران بروز کند.

هراس از سگ

علت ایجاد فوبیا یا هراس از سگ

هراس از حیوانات در برخی از خانواده ها بیشتر دیده میشود بنابراین ژنتیک میتواند در آن موثر باشد. هراس از سگ همچنین میتواند در اثر تماس مستقیم با سگ و اثرات این تماس مثل گاز گرفتگی و خراش ایجاد شده باشد و یا هراس از سگ میتواند در اثر یادگیری نیز به فرد منتقل شده باشد و فرد در کودکی چنین واکنشی نسبت به حیوان را در شخص دیگری مثلاً در والدین خود دیده باشد و یاد بگیرد که در مواجهه با سگ چنین واکنش مقابله ای نشان دهد. در صورت درمان نشدن، در سنین بالاتر این ترس ها میتواند باعث ایجاد مشکلات بزرگتری شود و زندگی فردی و اجتماعی فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

/// شماره های تماس ///

افرادی که دچار هراس از سگ هستند ترسشان را به شیوه های متفاوتی نشان میدهند. بعضی از افراد تقریباً تمام وقت این ترس را تجربه میکنند، بعضی دیگر فقط در پاسخ به محرک های مستقیم دچار ترس میشوند. شنیدن صدای سگ، دیدن یک سگ از نزدیک، تصور کردن لمس کردن سگ، تصور اینکه یک سگ را در تاریکی ببینند و تماس مستقیم چشمی با سگ داشتن، حتی گاهی اوقات دیدن عکس و ویدیو میتواند واکنش هراس را در شخص بیدار کند.

با توجه به اینکه علاقه به نگهداری و حفاظت از حیوانات به ویژه سگ در میان افراد جامعه به میزان زیادی افزایش پیدا کرده است بهتر است در صورت داشتن علایم ذکر حتماً به مشاور مراجعه کنید.

درمان هراس از سگ

بهترین و شناخته شده ترین روش برای درمان هراس از سگ، حساسیت زدایی منظم است در این روش فرد به صورت پیاپی در معرض سلسله مراتب اضطراب در مورد سگ قرار میگیرد و به ترتیب به وسیله رویارویی همزمان با آن و تمرینات ریلکسیشن ترس فرد از بین میبرد. این درمان شامل سه مرحله آرام سازی، آماده سازی سلسله مراتب اضطراب و انجام حساسیت زدایی است. اگر دچار فوبی های شدید و غیر قابل کنترل هستید توصیه می شود حتماً از یک متخصص برای این کار کمک بگیرید.

فوبی سگ

فرض کنید شما از لمس کردن یک سگ ترس زیادی دارید اما میخواهید بر این ترس غلبه کنید. با هم مراحل حساسیت زدایی منظم را پیش می بریم:

مرحله آرام سازی

از طریق استفاده از داروهای ضد اضطراب، هیپنوتیزم و آموزش آرام سازی عضلات، فرد یاد میگیرد که چگونه استراحت، آرامش روانی و جسمانی را در خودش القا کند پس از کسب این مهارت فرد باید آن را در هنگام مواجهه با هر یک از محرکهای برانگیزاننده ترس استفاده کند.

در این روش باید در یک وضعیت راحت مثل تکیه دادن یا دراز کشیدن طوری که سر و کمرتان راحت باشند قرار بگیرید چشم ها را ببندید تا از محیط خارجی تان آگاهی کمتری داشته باشید و خود را در یک مکان و موقعیت مطلوب که میتواند برای شما آرامش بخش باشد تصور کنید سپس از نوک انگشتان پاهایتان شروع کنید به شل کردن عضلات بدن. شل کردن عضلات بدن را تا فرق سر به ترتیب ادامه دهید. کف پا، ساق پا، زانو ها، ران پا، عضلات لگن، شکم، سینه، دستها، گردن، اجزای صورت و در نهایت سر را شل و ریلکس کنید.

/// شماره های تماس ///

چند دقیقه در همان حالت قرار بگیرید. قبل از انجام حساسیت زدایی منظم چند روز تمرینات ریلکسیشن را انجام دهید تا مطمئن شوید در انجام آن ماهر شده اید.

آماده سازی سلسله مراتب اضطراب

یک کاغذ بردارید و به ترتیب وخیم ترین حالتی که به شما اضطراب میدهد را بنویسید. سپس از میزان اضطراب آن بکاهید و تا جایی که کمترین اضطراب برایتان پیش می آید این لیست را تهیه کنید. مثلاً در مورد ترس از سگ این لیست میتواند به صورت زیر باشد:

  • در آغوش گرفتن یک سگ (بیشترین میزان اضطراب)
  • لمس کردن سگ
  • ایستادن در کنار سگ
  • نگاه کردن به سگ از فاصله دورتر
  • دیدن دیگران که سگ را لمس میکنند
  • دیدن تصاویر عکسهای سگ در تلویزیون (کمترین میزان اضطراب)

این لیست از بیشترین تا کمترین حالت اضطراب برای تماس برقرار کردن با سگ مرتب شده است. بعد از آماده کردن این لیست به مرحله بعد بروید.

راهکارهای درمان فوبی سگ

حساسیت زدایی

در حالت ریلکسیشن که در مرحله اول آن را آموختید و تمرین کردید قرار بگیرید. وقتی احساس کردید در آرامش بدنی کامل به سر می برید از لیست بالا کمترین حالت اضطراب (دیدن تصاویر عکسهای سگ در تلویزیون) را انتخاب و خود را در آن حالت تصور کنید. یعنی تصور کنید مشغول تماشای عکسهای سگ در تلویزیون هستید اگر آرامشتان حفظ شده بود چند دقیقه در آن حالت بمانید و بعد به درجه بالاتر لیستتان بروید اما اگر کوچکترین احساس اضطرابی کردید سریع تصور کردن آن را متوقف و همچنان با تمرین ریلکسیشن به آرام سازی بپردازید و هرگاه مجدد احساس آرامش کردید وارد تصور لیستتان از کمترین حالت اضطراب شوید. این کار را آنقدر ادامه دهید که بتوانید بدون اضطراب و در آرامش کامل به شماره ۱ لیستتان که بیشترین اضطراب را داشتید برسید.

توجه کنید که تمام کسانی که این روش را امتحان میکنند مانند شما بارها و بارها ناچار به توقف تصورات و از سر گرفتن تمرینشان هستند پس نا امید نشوید این مسئله کاملاً طبیعی است شما میتوانید موفق شوید پس نگران نباشید و به تمرینتان ادامه دهید. در نهایت قطعاً کمک و همراهی یک متخصص در کنارتان روند درمان را سرعت می بخشد و میتواند در فوبی های شدید این مسئله را به کمک شما حل کند.

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: راهکارهای درمان فوبی سگ

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی