ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

روانشناس کیست و چه کمکی میتواند به ما میکند؟

روانشناس کیست و چه کمکی میتواند به ما میکند؟

امروزه یکی از بزرگترین معضلات انسانی شاید پس از برطرف کردن مراحل اولیه و نیازهای اولیه خود مثل خوراک، پوشاک و پس از آن امنیت، احساس نیاز به شناخت خود و رشد در این زمینه است. هر موجود انسانی که از هویت مستقل انسانی برخوردار است، به عنوان انسان نیاز مبری به شناخت خود و احساسات خود دارد.

روانشناس

این که ما بدانیم چه کسی هستیم، چه چیزی میخواهیم و یا در این دنیا چه نقش و هدفی داریم و یا در سطحی ترین شکل خود، فقط بتوانیم احساساتمان را بشناسیم و در ارتباط با احساساتمان رشد را تجربه کنیم، یک نیاز انسانی است که در این شناخت نیاز به راهنمایی یک روانشناس داریم.

کسی که بتواند ما را از سرگردانی شناخت خودمان و این احساس که کلاً چه کسی هستیم و چه کاری باید انجام بدهیم نقش دارد، روانشناس است.

وظیفه روانشناس

در موارد بسیار متفاوت یک مشاور روانشناس وظیفه درمان را به عهده دارد. درمان اختلالات شخصیتی و بیماری های روانی که دسته بندی مشخص خود را دارند نیز وظیفه یک روانشناس است که میتواند با تشخیص اولیه صحیح و پس از آن مبادرت در درمان مراجع را به سمت بهبود ببرد. 

یک روانشناس با تشخیص صحیح میتواند درمان درستی را آغاز کند و مراجع خود را به سمت سلامت روانی و بهبود بکشاند.

مشاور روانشناس در زمینه مشاوره فردی و همچنین زوج یک وظیفه مهم دیگر را هم ایفا میکند، مشاور روانشناس میتواند با راهنمایی دقیق و مهم و بجا افراد را از گمراهی و یا سردرگمی دور کرده و یک راه مناسب و یا یک نگرش و بینش مناسب جلوی پای مراجع خود بگذارد. 

مراجعی که همیشه یک بینش داشته و مسيله خود را سالهای سال از یک جهت دیده و هیچ راهی را نمیتواند برای بهبود مسئله خود پیدا کند، لازم است با مشاوره گرفتن از یک روانشناس با مهارت راه جدید تری را امتحان کند و یا بشناسد، که همان تغییر نگرش و ایجاد بینش جدید است. که به وسیله آن هر چند که مسئله هنوز در جای خود باقی است اما با تغییر نگرش یکباره بهبود پیدا میشود.

/// شماره های تماس ///

که تنها یک روانشناس از پس آن بر میآید. روانشناسها با گذراندن دوره های درمانی و شناخت دوره هاو گذراندن واحد های درسی مربوطه، با این علم آشنا میشوند و به نوعی با میل قلبی و زمینه روانی که باعث میشود به درمان های روانی کشش پیدا کنند، به درمان مراجعین میپردازند. 

همانطور که یک متخصص قلب و یا مغز میتواند فردی را از مرگ نجات دهد، یک روانشناس با مهارت میتواند افراد زیادی را از احساس گناه، افسردگی، میل به خودکشی و یا دیگر کشی، نجات دهند. در واقع وظیفه خطیر یک روانشناس بالینی در بهبود وضعیت اجتماع و یک شهر و یا یک جهان بسیار چشم گیر است.

یک اجتماع پیش از آنکه به آسیب رسیدگی کند باید فردی را در خود داشته باشد که آسیب ها را بشناسد و از پیدایش آن جلوگیری کند. هر چقدر افراد یک جامعه آسیب ها را بهتر بشناسند و بدانند که چگونه میتوانند از آن دور باشند ( که وظیفه روانشناس آن جامعه است) جامعه سالم تر و رو به رشد تری خواهیم داشت.

مسئله زندان، طلاق، خودکشی از مسائلی هستند که با وجود یک روانشناس بالینی در بستر جامعه و در خانواده ها باعث میشود به درصد کم تری برسند و سلامت روان و روابط را در افراد یک جامعه به وجود بیاورد و روانشناس ها آموزگاران روان و رشد آن هستند و با تلاش آنها جامعه میتواند سلامت روان را بشناسد و به راه هایی که منجر به سلامت روان و آرامش فردی و اجتماعی میشود دست پیدا کند.

شاخه های مختلف روانشناسی در دانشگاه ها

  • روانشناسی بالینی
  • روانشناسی عمومی
  • روانشناسی شخصیت
  • روانشناسی سلامت
  • روانشناسی صنعتی و سازمانی
  • روانشناسی ورزشی
  • روانشناسی اسلامی

شاخه های روانشناسی در بازار کار ایران و جهان

بله امروزه در تمام دنیا روانشناسی در تمام سطوح جامعه استفاده می شود. تقریباً تمام شرکتهای بزرگ از روانشناسانی که در زمینه روانشناسی فروش هستند استفاده می کنند. بسیاری از شرکتها برای بالا بردن فروش خود در اتاق های فکر، روانشناس فروش یا روانشناسی بازاریابی دارند. حال در مورد چندین گرایش کاری روانشناسی به غیر از شاخه های موجود در دانشگاه به شما خواهیم گفت.

روانشناسی جنایی

روانشناسی جنایی شاخه ای از روانشناسی برای شناسایی کردن مجرم حقیقی است.

روانشناس جنایی

معمولاً ابزار روانشناس جنایی مصاحبه تحت فشار و استفاده از تست های رورشاخ است. از دیگر قابلیتهای روانشناس جنایی آشنایی به دستگاه دروغ سنج و آشنایی به زبان بدن است که کوچکترین حرکات را زیر نظر دارد.

روانشناسی منابع انسانی

روانشناسی منابع انسانی با روانشناسی صنعتی تفاوت دارد به گونه ای که در اینجا روانشناس به کارشناسان مدیریت منابع انسانی در جهت استخدام و ارزیابی روتین آن شرکت راهکار و کوچینگهای تخصصی می دهد.

روانشناسی رنگها

در روانشناسی رنگها شرکتها در جهت شناسایی رنگ مورد علاقه مشتریان خود برای محصولات مورد نظر شرکتشان می باشند.

به گونه ای که بتوانند بالاترین فروش و تأثیر گذاری را بر مشتریانشان داشته باشند. یا اینکه در سایت یا فضایی مجازی خود برای Bold کردن محصول مورد نظر خود چکار کنند که بتوانند چشم مشتری یا مخاطب خود را درگیر کنند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(18 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: روانشناس کیست و چه کمکی میتواند به ما میکند؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی