22006198 021

رویکرد درمان شناختی تحلیلی (CAT) و اثریخشی آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
رویکرد درمان شناختی تحلیلی (CAT) و اثریخشی آن

درمان شناختی تحلیلی یا CAT از روشهای درمان روانشناختی است این درمان ترکیبی از نظرات روانشناسی تحلیلی با اصل های درمان شناختی است، در درمان شناخت تحلیلی قبل از اینکه به افراد برای حل کردن مشکلات کمک کند به صورت تحلیلی به مشکل نگاه می کند. این روش درمانی و کاربردی توانسته در درمان بسیاری از اختلالات مفید و موثر باشد، هر شیوه و نظریه درمانی بسته به نوع شرایط و موقعیت فرد به مسائل و مشکلاتی که با آن روبرو هستند عملکرد متفاوتی دارد.

این روش همانطور که از نامش پیداست بخشی از آن تحلیل است که مربوط به اتفاقات گذشته و تجربه های افراد است که بسیاری از اوقات می تواند به مشکلات فعلی ارتباط داشته باشد. این درمان به شما نشان می دهد که به چه علت مسائل گذشته بر حال ما تاثیر دارد و بعد از بررسی های فراوان راه های حل مسئله را به افراد یاد می دهند.

قسمت دیگر این درمان، درمان شناختی است که به وسیله این درمان ابزارهای زیادی برای مواجهه با مسائل و مشکلات به افراد داده می شود تا در مسیر درست قرار بگیرد و زندگی بهتر و با آرامشی را تجربه کنند. اثر هر درمانی از جمله درمان شناختی تحلیلی یا CAT وقتی بیشتر می شود که در جلسه درمان اعتماد شکل بگیرد و درمانگر همدلی زیاد و مناسبی با مراجعه داشته باشد. همچنین پذیرش مراجع البته بدون قید و شرط کمک فراوانی به درمان اثربخش می کند، درمان وقتی اثر بیشتری دارد که رابطه حسنه بین مراجع و مشاور به وجود بیاید، در این صورت مراجع مقاومتی ندارد و روند درمان به بهترین شکل پیش می رود.

رویکرد درمان شناختی تحلیلی CAT

درمان شناختی تحلیلی شامل چه چیزی است؟

می توانید CAT را به صورت انفرادی، زوجی و گاهی به صورت گروهی انجام دهید. درمان CAT محدود به زمان است، معمولا بین 16 تا 24 جلسه، این موضوع در شروع درمان با درمانگر مطرح می شود. هرجلسه هفتگی بین 50 تا 60 دقیقه است. بین یک تا پنج جلسه پیگیری پس از پایان درمان ارائه می شود. این موضوع دوباره با درمانگر مورد بحث و توافق قرار می گیرد.

تفاوت درمان شناختی با درمان شناختی تحلیلی یا CAT

درمان شناختی CBT با درمان شناختی تحلیلی یا CAT تفاوت هایی دارند، علیرغم اینکه هر دو درمان روش کوتاه مدت هستند ولی CBT با گذشته افراد کار ندارد و افکار و رفتارهای مراجع را در زمان حال مورد بررسی قرار میدهد. ولی درمان شناختی تحلیلی گذشته را بررسی میکند تا بتواند به ریشه یابی مشکلات در زمان حال بپردازد. این نظریه موثر و مفید میداند با سایر روش ها ترکیب شود و بسیاری از اختلالات را درمان کند.

از این رویکرد شناختی تحلیل در بسیاری از درمان ها استفاده می شود، در این درمان فرد هر وقت دلش بخواهد می تواند در مورد افکار و احساسات صحبت کند و حتی افکاری که در گذشته داشته نیز مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و تاثیر آنها بر مشکلات مشخص شود. در این درمان ممکن است درمانگر از ابزار مختلف از جمله پرسشنامه استفاده کنند تا بتوانند برخی علائم را دریابد.

هر درمانی اهدافی را دنبال میکند درمان شناختی تحلیلی هم اهدافی دارد از جمله، بررسی و کشف اینکه چه نوع افکاری میتواند شدت مشکلات را بیشتر کند. درمانگر در این درمان افکار خود را تشریح میکند تا مراجع را به گفتن افکار و رفتار خود تشویق کند، درمانگر در درمان شناختی تحلیلی یا CAT حواسش به یادگیری، پیشرفت و عملکرد مراجع می باشد.

درمانگر بعد از گذشت چند ماه از جلسات مراجع را دعوت می کند تا کاربرد و عملکرد درمانی را بسنجد، این رویکرد برای برخی اختلالات ذیل می توان استفاده کرد.

  • اعتیاد به بازی های آنلاین
  • بعضی از اضطراب ها
  • فوبیا
  • استرس های کاری
  • تقویت تفکر تحلیلی
  • درمان مشکلات جنسی

نکته بسیار مهم در درمان با رویکرد درمان شناختی تحلیلی (CAT) این است که این رویکرد هم مهارت های مورد نیاز که مربوط به مشکل افراد هستند را به آن ها آموزش می دهد و هم سلامتی را به آن ها هدیه می دهد که چطور بهبودی خود را نگهداری کنند. این درمان شناختی تحلیلی با بررسی گذشته و تاثیر آن در حال بیمار میخواهد تصویر بزرگی از دنیای مراجع را کشف کنند و آن را بیان کنند، همچنین درمان شناختی تحلیلی یا CAT مشارکت و الگوها و مهارت های خو د مراقبتی را به مراجعین نشان می دهد، که این مسئله سبب می شود درمان در همه مراحل زندگی به کار رود.

افزودن نظر:
captcha