22004925 021

رویکرد درمان شناختی تحلیلی (CAT) و اثریخشی آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
رویکرد درمان شناختی تحلیلی (CAT) و اثریخشی آن

درمان شناختی تحلیلی یا CAT از روشهای درمان روانشناختی است این درمان ترکیبی از نظرات روانشناسی تحلیلی با اصل های درمان شناختی است، در درمان شناخت تحلیلی قبل از اینکه به افراد برای حل کردن مشکلات کمک کند به صورت تحلیلی به مشکل نگاه میکند. این روش درمانی و کاربردی توانسته در درمان بسیاری از اختلالات مفید و موثر باشد، هر شیوه و نظریه درمانی بسته به نوع شرایط و موقعیت فرد به مسائل و مشکلاتی که با آن روبرو هستند عملکرد متفاوتی دارد.

این روش همانطور که از نامش پیداست بخشی از آن تحلیل است که مربوط به اتفاقات گذشته و تجربه های افراد است که بسیاری از اوقات میتواند به مشکلات فعلی ارتباط داشته باشد، این درمان به شما نشان میدهد که به چه علت مسائل گذشته بر حال ما تاثیر دارد و بعد از بررسی های فراوان راه های حل مسئله را به افراد یاد میدهند.

قسمت دیگر این درمان، درمان شناختی است که به وسیله این درمان ابزارهای زیادی برای مواجهه با مسائل و مشکلات به افراد داده میشود تا در مسیر درست قرار بگیرد و زندگی بهتر و با آرامشی را تجربه کنند. اثر هر درمانی از جمله درمان شناختی تحلیلی یا CAT وقتی بیشتر میشود که در جلسه درمان اعتماد شکل بگیرد و درمانگر همدلی زیادی با مراجعه داشته باشد، همچنین پذیرش مراجع البته بدون قید و شرط کمک فراوانی به درمان اثربخش میکند، درمان وقتی اثر بیشتری دارد که رابطه حسنه بین مراجع و مشاور به وجود بیاید، در این صورت مراجع مقاومتی ندارد و روند درمان به بهترین شکل پیش میرود.

رویکرد درمان شناختی تحلیلی CAT

تفاوت درمان شناختی با درمان شناختی تحلیلی یا CAT

درمان شناختی CBT با درمان شناختی تحلیلی یا CAT تفاوت هایی دارند، علیرغم اینکه هر دو درمان روش کوتاه مدت هستند ولی CBT با گذشته افراد کار ندارد و افکار و رفتارهای مراجع را در زمان حال مورد بررسی قرار میدهد، ولی درمان شناختی تحلیلی گذشته را بررسی میکند تا بتواند به ریشه یابی مشکلات در زمان حال بپردازد. این نظریه موثر و مفید میداند با سایر روش ها ترکیب شود و بسیاری از اختلالات را درمان کند.

از این رویکرد در بسیاری از درمان ها استفاده میشود، در این درمان فرد هر وقت دلش بخواهد میتواند در مورد افکار و احساسات صحبت کند و حتی افکاری که در گذشته داشته نیز مورد بحث و بررسی قرار میگیرد و تاثیر آنها بر مشکلات مشخص شود. در این درمان ممکن است درمانگر از ابزار مختلف از جمله پرسشنامه استفاده کنند تا بتوانند برخی علائم را دریابد.

هر درمانی اهدافی را دنبال میکند درمان شناختی تحلیلی هم اهدافی دارد از جمله، بررسی و کشف اینکه چه نوع افکاری میتواند شدت مشکلات را بیشتر کند. درمانگر در این درمان افکار خود را تشریح میکند تا مراجع را به گفتن افکار و رفتار خود تشویق کند، درمانگر در درمان شناختی تحلیلی یا CAT حواسش به یادگیری، پیشرفت و عملکرد مراجع می باشد.

درمانگر بعد از گذشت چند ماه از جلسات مراجع را دعوت میکند تا کاربرد و عملکرد درمانی را بسنجد، این رویکرد برای برخی اختلالات مثل اعتیاد، اضطراب، فوبیا، استرس موثر است و میتواند این بیماران را درمان کند.

نکته بسیار مهم در درمان این است که این رویکرد هم مهارت های مورد نیاز که مربوط به مشکل افراد هستند را به آنها آموزش میدهد و هم سلامتی را به آنها هدیه میدهد که چطور بهبودی خود را نگهداری کنند، این درمان با بررسی گذشته و تاثیر آن در حال بیمار میخواهد تصویر بزرگی از دنیای مراجع را کشف کنند و آن را بیان کنند، همچنین درمان شناختی تحلیلی یا CAT مشارکت و الگوها و مهارت های خو د مراقبتی را به مراجعین نشان میدهد، که این مسئله سبب میشود درمان در همه مراحل زندگی به کار رود.

افزودن نظر:
captcha