ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده نوعی از مشاوره است که به برطرف کردن مسائل خانوادگی و آنچه در یک خانواده میگذرد، میپردازد. مشاوره خانواده به بررسی مسائل و مشکلات همه افراد خانواده میپردازد و با آنها ارتباط مؤثر و مفیدی برقرار میکند. مشاوران خانواده از جمله روانشناسانی هستند که به دلیل بررسی کل خانواده و مراجعه همه اعضای خانواده، میتوانند تحلیل بهتر و روشن تری از مسائل افراد آن خانواده داشته باشند.

چه افرادی به مشاوره خانواده نیاز دارند؟

در واقع خانواده ایی که به مشاوره خانواده رجوع میکند، به میزانی از سطح رشد و شناخت دست یافته و کاملا آگاه است که بررسی و تحلیل مسائل خانوادگی شان تحت نظر یک مشاور روانشناس مجرب، میتواند به مراتب مشکلاتشان را بهتر تشخیص دهد و به درمان و بهبود خود و افراد خانواده بپردازد.

مشاوره خانواده

خانواده هایی که به این میزان از رشد فرهنگی دست پیدا کرده اند که میتوانند با هم صحبت کنند و هر گاه احساس کردند در زمینه هایی، صحبت هایشان نتیجه بخش نیست و لازم است کارشناس و مشاور مجربی به آنها حرف هایی را بزند و یا حرف هایی را که ترجیح میدهند ابتدا با مشاوران روانشناس خود مطرح کنند و بعد به صورت اصولی و پایه ایی آن را در خانه و خانواده شان اجرا کنند، خانواده های در حال رشد و پیشرفت هستند.

این خانواده ها از لحاظ روانی، روان سالمتری نسبت به خانواده هایی که مدام در جنگ، بحث و دعوا هستند و یا مدام در قهر و کینه توزی از یکدیگر قرار دارند میباشند.

ریشه آسیب ها

دور ماندن از آسیب های احتمالی، ریشه در آسیب های کودکی که در خانواده با آنها روبرو شده ایم دارد. اگر کودکی در خانواده آسیب دیده باشد، در جنگ و بحث های مدام بوده باشد، عزت نفسش رشد پیدا نکرده باشد و ارتباط مؤثر و مفیدی با افراد خانواده نداشته باشد، او را به آسیب های دوره بزرگسالی نزدیک میکند و پس از آن با مقداری از خشم و کینه و حس خودتخریبی به سمت آسیب سوق داده میشود.

اعتیاد، طلاق، اختلال شخصیت، اجتماع گریزی و ضد اجتماعی بودن از دسته آسیب هایی هستند که متوجه هر فردی است که در کودکی خانواده بامحبت و حمایت گری نداشته است. بنابراین خانواده ها وظیفه بسیار خطیری در رشد و حمایت فرزندانشان دارند و تنها تامین غذا و جای خواب خوب، فرزندانشان را فرزندانی با روان سالم و دور از آسیب نمیکند.

ممکن است فرزندی در خانواده ایی عذای خوب نخورد اما احساس امنیت و حمایت خانوادگی خود را در آن شرایط از پدر و مادرش دریافت کند و بتواند درک کند که «ما همدیگر را دوست داریم و برای رفع نیازهایمان تلاش میکنیم و فقط ممکن است الان شرایط بدی داشته باشیم اما یکدیگر را داریم و در کنار هم خواهیم بود».

مشاوران خانواده میتوانند در مواردی که خانواده ها با هم در بحث های طولانی هستند و حتی نمیتوانند منظور اصلیشان را بهم رسانند، عاملی برای کمک به افراد خانواده باشند و با صرف وقت برای هر یک از اعضای خانواده و شنیدن حرفهای هر کدام به صورت جداگانه به نوعی اتحاد، آشتی و برقراری صلح به افراد خانواده برسند.

این میزان از تجربه حال خوب تنها بوسیله یک مشاوره خانواده مجرب امکان پذیر است.

مثالی از یک نمونه مشاوره خانواده

مثلا پدر و پسری که رابطه خوبی با یکدیگر ندارند، صمیمانه یکدیگر را دوست دارند اما همیشه با شروع یک حرف، گفتگویشان به بحث های طولانی میکشد و در خشمی مداوم از یکدیگر هستند.

یک مشاور خانوده با بررسی دقیق علت، شرایط بحث ها و شنیدن حرف های هر کدام، چه پدر و چه پسر، میتواند مشکل را پیدا کرده، آن را بررسی کند و به بهبود و انسجام رابطه شان بپردازد و آنها را در مسیری از رشد رابطه قرار دهد.

در آن خانواده به مرور بحث و گفتگو های بی پایان کمتر میشود؛ رابطه پدر و پسر صمیمی تر میشود و پس از گذراندن دوره ایی از مشاوره با یادگیری و اجرای راهکارهای گذشته میتوانند در آینده از بروز احتمال خطا در رابطه شان نیز جلوگیری کنند.

مرکز مشاوره روانشناسی مکث

مرکز مشاوره مکث با داشتن چندین دکتر روانشناس با سابقه و مجرب در زمینه های مشاوره ای آماده انجام خدمات گوناگون روانشناسی برای شما مردم عزیز می باشد که در سایت ما شما می توانید فعالیت های مختلف را مشاهده کنید.

سهیلا عیسایی مشاور خانواده

دسترسی راحت به مرکز مشاوره روانشناسی مکث برای ساکنین تهران

1. مترو

با توجه به اینکه مرکز مکث جنب مترو قلهک می باشد مراجعین می توانند از این وسیله با توجه به ترافیک تهران استفاده کنند.

2. تاکسی

با توجه به بودن وسایل حمل نقل زیاد در محدوده شریعتی شما می توانید با این گونه وسایل به مرکز مکث مراجعه کنید.

3. پارکینگ

افرادی که با وسیله شخصی قصد آمدن به مرکز مکث را دارند 2 گزینه را پیش رو دارند؛ استفاده از سینمای فرهنگ و یا پارک کردن در کنار رودخانه قلهک که ورودی آن از کوچه یزدانیان می باشد.

مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با سازمانها

  • مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با بیمه سامان
  • مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با بانک تجارت
  • مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با بانک سپه
  • مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با بانک صادرات
  • مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با بانک صنعت و معدن

مشاوره خانواده و تاثیرات آن در مرحله پیش از ازدواج

قطعاً که مشاوره خانواده در مرحله پیش از ازدواج بسیار مؤثر عمل میکند، مشاوران خانواده می توانند با شناخت هر دو طرف و دادن آگاهی مناسب به آنها هر دو طرف را به این بینش برسانند که آیا برای برقراری ارتباط و ادامه زندگی در کنار یکدیگر مناسب هستند و یا خیر.

در مشاوره های خانواده و مسائل مربوط به پیش از ازدواج تست های شخصیت شناسی یکی از پایه های شناخت هر دو طرف محسوب میشود که میتوانند به طور واضح با وجه ایی از شخصیت خود و طرف مقابل آشنا شوند که در غیر اینصورت نیاز به صرف زمان بسیار طولانی داشتند که با این روش امکان پذیر شده است.

مشاوره خانواده در دوره طلاق

اگر زوجی به این مسئله برخورد کنند که دیگر نمیتوانند در کنار یکدیگر شاد و راضی و خوشحال باشند و احساس آرامش را در کنار یکدیگر تجربه نکنند و به طلاق فکر کنند لازم است پیش از هر اقدامی دوره هایی را در کنار مشاوره پیش از ازدواج بگذرانند، مشاوران پیش از ازدواج میتوانند با شناخت و آگاهی دادن به زوج هایی که مایل نیستند در کنار یکدیگر بمانند و یا آگاهی ماندن در کنار یکدیگر را ندارند اقدامی مفید برای برقراری رابطه دو طرفه شان باشند.

شناخت مشکلات و بیان مشکلات از زبان خود زوجین باعث میشود زوج ها نیز یکدیگر را شفاف تر و بدون سانسور ببینند و این شفافیت خود پایه ایی از ایجاد صمیمت نیز میباشد که در مورد زوج هایی که اقدام طلاق دارند مؤثر است.

لازم به توضیح است مشاوران پیش از ازدواج میتوانند به حل مسائلی بپردازند که زوج ها حتی در بیان آن نیز در مواردی مشکل دارند، از این رو پیش از هر اقدامی که منجر به طلاق میشود لازم است افراد دوره های مشاوره خانواده را بگذرانند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(16 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: مشاوره خانواده چیست؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی