22006198 021

مشاوره خانواده و بیمه خدمات روانشناسی

نازنین خوشبخت: مشاور زوج درمانی، سکس تراپیست، مشاوره فردی

نازنین خوشبخت
تهران

نسرین زارعی: مشاور کودک، سنجش هوش و استعدادیابی کودکان، روانشناس کودک

نسرین زارعی
تهران

پدرام محسنی: مشاور شغلی | کوچینگ فردی | استعدادیابی شغلی - مرکز مشاوره مکث

پدرام محسنی
تهران

بهزاد متین: روانشناس، مشاوره فردی، روانشناس بالینی

بهزاد متین
تهران

آزیتا دریای لعل: مشاور خانواده، مشاور زوج درمانی، مشاور نوجوان، مشاور فردی

آزیتا دریای لعل
تهران

سهیلا عیسایی:روانشناس مشاور فردی، نورو تراپیست، مشاور خانواده

سهیلا عیسایی
تهران

منا ادیبی فر:روانشناس بالینی متخصص در درمان انواع افسردگی و اضطراب

منا ادیبی فر
تهران

دکتر مریم موسوی نیک: روانشناس بالینی از انستیتو روانپزشکی تهران و دانشگاه میسور

مریم موسوی نیک
تهران

دکتر هلیا کریم روانپزشک و دستیار فلوشیپ روان تنی

هلیا کریم
تهران
خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(34 رای)
مشاوره خانواده و بیمه خدمات روانشناسی

در این مقاله به اهمیت مشاوره خانواده و رویکردهای درمانی مشاوره خانواده مکث خواهیم پرداخت. 3 گام مهم در خانوده درمانی مرکز مشاوره مکث، گام اول شناسایی و تشخیص مشکل خانوادگی توسط روانشناس یا مشاور خانواده. گام دوم مداخله به صورت زوج درمانی و استفاده از رویکرد سیستمی یا مینوچین خانواده درمانی. گام سوم شروع آموزش و مشاوره اعضای خانواده در جهت حل مشکلات بین خود والدین و فرزندان.

مشاوره خانواده رویکرد بسیار مهمی از مشاوره روانشناسی است که به برطرف کردن مسائل خانوادگی و آنچه در یک خانواده میگذرد، میپردازد. مشاوره خانواده به بررسی مسائل و مشکلات همه افراد خانواده میپردازد و با آنها ارتباط مؤثر و مفیدی برقرار میکند. مشاوران خانواده از جمله روانشناسانی با سابقه هستند که به دلیل بررسی کل خانواده و مراجعه همه اعضای خانواده، میتوانند تحلیل بهتر و روشن تری از مسائل افراد آن خانواده را داشته باشند.

چه افرادی به مشاوره خانواده نیاز دارند؟

می توان گفت خانواده ایی که به مشاور خانواده رجوع میکند، به میزانی از سطح رشد و شناخت دست یافته است. معمولا در شرایط کاملا بحرانی بررسی و تحلیل مسائل خانوادگی تحت نظر یک مشاور روانشناس مجرب، میتواند به مراتب مشکلات شما را سریع تر ارزیابی، تشخیص، درمان یا حل کند.

خانواده هایی که به این میزان از رشد فرهنگی و بینش دست پیدا کرده اند که میتوانند با هم صحبت کنند. و هر گاه احساس کردند در زمینه هایی، صحبت هایشان نتیجه بخش نیست و لازم است متخصص و مشاور مجربی به آنها راهکارهایی را بدهد و یا حرف هایی را که ترجیح میدهند ابتدا با مشاوران روانشناس خود مطرح کنند و بعد به صورت اصولی و پایه ایی آن را در خانه و خانواده شان اجرا کنند، خانواده های در حال رشد و پیشرفت هستند. این خانواده ها از لحاظ روانی، روان سالمتری نسبت به خانواده هایی که مدام در جنگ، بحث و دعوا هستند و یا مدام در قهر و کینه توزی از یکدیگر قرار دارند می باشند.

مشاوره خانواده

ریشه آسیب ها

دور ماندن از آسیب های احتمالی، ریشه در آسیب های کودکی که در خانواده با آنها روبرو شده ایم دارد. اگر کودکی در خانواده آسیب دیده باشد، در جنگ و تنش های مدام بوده باشد، عزت نفسش رشد پیدا نمی کند. همچنین اگر ارتباط مؤثر و مفیدی با افراد خانواده نداشته باشد، او را به آسیب های دوره بزرگسالی نزدیک میکند و پس از آن با مقداری از خشم و کینه و حس خودتخریبی به سمت آسیب سوق داده میشود.

اعتیاد، طلاق، اختلال شخصیت، اجتماع گریزی و ضد اجتماعی بودن از دسته آسیب هایی هستند که متوجه هر فردی است که در کودکی خانواده بامحبت و حمایت گری نداشته است. بنابراین خانواده ها وظیفه بسیار مهمی در رشد و حمایت فرزندانشان دارند و تنها تامین غذا و جای خواب خوب، فرزندانشان را فرزندانی با روان سالم و دور از آسیب نمیکند.

ممکن است فرزندی در خانواده ایی عذای خوب نخورد اما احساس امنیت و حمایت خانوادگی خود را در آن شرایط از پدر و مادرش دریافت کند و بتواند درک کند که «ما همدیگر را دوست داریم و برای رفع نیازهایمان تلاش میکنیم و فقط ممکن است الان شرایط بدی داشته باشیم اما یکدیگر را داریم و در کنار هم خواهیم بود».

مشاوران خانواده میتوانند در مواردی که خانواده ها با هم در بحث های طولانی هستند و حتی نمیتوانند منظور اصلیشان را بهم رسانند، عاملی برای کمک به افراد خانواده باشند و با صرف وقت برای هر یک از اعضای خانواده و شنیدن حرفهای هر کدام به صورت جداگانه به نوعی اتحاد، آشتی و برقراری صلح به افراد خانواده برسند.

این میزان از تجربه حال خوب تنها بوسیله یک مشاوره خانواده مجرب امکان پذیر است.

انواع درمانگر خانواده

در اینجا برخی از رایج ترین انواع مشاوره ذکر شده است

 • ازدواج و مشاوره خانواده.
 • راهنمایی و مشاوره شغلی.
 • مشاوره توانبخشی.
 • مشاوره بهداشت روان.
 • مشاوره سوء مصرف مواد.
 • مشاوره آموزشی.
 • مشاوره جنسی.
 • مشاوره تخصصی زوج درمانی.
 • درمان افسردگی و اضطراب.
 • درمان اعتیاد به قمار.
 • درمان سوگ عزیزان.
 • مشاوره خانواده سیستمی.

آیا مشاوره خانواده ایده خوبی است؟

بدون توجه به اینکه همه اعضای خانواده در این درمان شرکت کنند، روابط خانوادگی برای سلامتی روانی مهم است. این یک روش مشاوره ایده آل برای کمک به اعضای خانواده است که بتوانند با یک فرد فوری خانواده که با اعتیاد، مسئله پزشکی یا تشخیص سلامت روان مقابله می کند، سازگار شوند.

مزایای درمان خانواده چیست؟

 • درک کنید که عملکرد خانواده آنها چگونه است.
 • نقاط قوت و ضعف موجود در سیستم خانواده را شناسایی کنید.
 • اهداف را تعیین کرده و استراتژیهایی را برای حل چالشها تهیه کنید.
 • مهارت های ارتباطی را بهبود بخشید.
 • تمام خانواده را قوی تر کنید.

مشاور خانواده چه می کند؟

در مورد شغل، ازدواج و خانواده درمانی: نحوه تعامل افراد در واحدها را مشاهده کنید. مشکلات رابطه را ارزیابی و حل کنید. تشخیص و درمان اختلالات روانشناختی در یک زمینه خانوادگی.

انواع خانواده درمانی چیست؟

چهار نوع خانواده درمانی وجود دارد که بیشتر آنها توسط متخصصان مورد استفاده قرار می گیرند:

 • خانواده درمانی حمایتی
 • درمان شناختی-رفتاری
 • خانواده درمانی سیستمی
 • خانواده درمانی مینوچین

مشاوره خانواده درمانی

هدف از مشاوره خانواده چیست؟

هدف خانواده درمانی، کمک به اعضای خانواده در بهبود ارتباطات، حل مشکلات خانوادگی، درک و رسیدگی به موقعیت های خاص خانوادگی (به عنوان مثال مرگ، بیماری جدی جسمی یا روحی، یا مسائل کودک و نوجوان) و ایجاد یک محیط خانه با عملکرد بهتر است.

شرح شغل مشاور خانواده چیست؟

شرح شغل یک خانواده درمانی، یک درمانگر دارای مجوز است که مسائل روانشناختی و روانی مربوط به خانواده یا ازدواج را درمان می کند. در این خط کار، شما برای راهنمایی و حل مشکلاتی که نیاز به حل آنها دارند، برای مشتریان، چه به صورت گروهی و چه به صورت جداگانه، راهنمایی و واسطه گری خواهید کرد.

مشاوره خانوادگی چه چیزی را تعیین می کند؟

خانواده درمانی نوعی مشاوره روانشناختی (روان درمانی) است که می تواند به اعضای خانواده در بهبود ارتباط و رفع تعارض کمک کند. خانواده درمانی معمولاً توسط روانشناس، مددکار بالینی یا درمانگر مجاز انجام می شود.

چرا مشاوره خانواده مهم است؟

هدف از درمان این است که به اعضای خانواده کمک کنیم تا چگونگی رفتارهای خاص دیگران را تحت تأثیر قرار دهند، یاد بگیرند که شیوه های جدید ارتباط با یکدیگر، برطرف کردن تعارضات و خطوط ارتباطی باز بین همه اعضای خانواده است.

آیا مشاوره زوجین واقعاً کار می کند؟

براساس برخی تحقیقات، تقریباً یک چهارم زوجینی که ازدواج درمانی را دریافت می کنند، اظهار داشتند که رابطه آنها دو سال پس از پایان درمان بدتر شده است و تا 38 درصد از زوج هایی که ازدواج درمانی را دریافت می کنند، طی چهار سال پس از اتمام درمان، طلاق می گیرند.

مشاوره خانواده چیست؟ |بیمه خدمات روانشناسی

مشاوره خانواده با بیمه درمانی امکان پذیر است. مرکز مشاوره مکث با داشتن قرار داد با بسیاری از سازمانها اماده انجام خدمات مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی می باشد. لازم به ذکر است تعداد محدودی از مراکز با سازمانها طرف قرار داد می باشند.

3 نوع درمان و رویکرد روانشناسی

رویکردهای روان درمانی در پنج دسته گسترده قرار می گیرد:

 1. روانکاوی و روان درمانی
 2. رفتار درمانی
 3. درمان شناختی
 4. درمان انسان گرایانه
 5. درمانی یکپارچه یا جامع

اصول خانواده درمانی چیست؟

تغییر در روابط بین فردی باعث تغییر در بیمار می شود یا تغییری را که در حال رخ دادن است تقویت می کند. کار درمانی در اینجا و اکنون بر تعامل خانواده متمرکز است. از منابع و استقلال بیماران و خانواده های آنها به عنوان اهرم درمانی استفاده می شود.

کارکردهای خانوادگی چیست؟

وظایف اساسی خانواده عبارتند از:

 • تنظیم دسترسی و فعالیت جنسی.
 • زمینه مناسبی را برای تولید فراهم می کند.
 • کودکان را پرورش داده و معاشرت کنید.
 • ثبات اقتصادی را تضمین می کند.
 • وضعیت اجتماعی را نسبت دهید.

خانواده ها بیشتر عملکردهای محبت، مراقبت و تطبیقی را به اشتراک می گذارند.

آیا می توانم مشاوره رایگان دریافت کنم؟

شما می توانید از روشهای روانشناختی رایگان مانند درمان شناختی رفتاری (CBT) در NHS استفاده کنید. شما نیازی به مراجعه به پزشک عمومی ندارید. اگر ترجیح می دهید با پزشک عمومی خود صحبت کنید و آنها می توانند شما را ارجاع دهند.

در NHS می توانید روشهای درمانی روانشناختی رایگان، از جمله مشاوره برای افسردگی، دریافت کنید. شما نیازی به مراجعه به پزشک عمومی ندارید. می توانید خود را مستقیماً به یک سرویس درمانی روانشناختی ارجاع دهید.

مزایای مشاوره خانواده چیست؟

مزایای مشاوره شامل میزان بیشتری از خودآگاهی و درک خود و دیگران است. این باعث افزایش عزت نفس می شود و در روابط شخصی شما بازتاب می یابد. زندگی احساس لذت بخش تر و سرگرم کننده تری می کند! شما نسبت به خود و اینکه چه کسی هستید بهتر احساس می کنید.

مثالی از یک نمونه مشاوره خانواده

مثلا پدر و پسری که رابطه خوبی با یکدیگر ندارند، صمیمانه یکدیگر را دوست دارند اما همیشه با شروع یک حرف، گفتگویشان به بحث های طولانی میکشد و در خشمی مداوم از یکدیگر هستند. یک مشاور خانوده با بررسی دقیق علت، شرایط بحث ها و شنیدن حرف های هر کدام، چه پدر و چه پسر، میتواند مشکل را پیدا کرده، آن را بررسی کند و به بهبود و انسجام رابطه شان بپردازد و آنها را در مسیری از رشد رابطه قرار دهد. در آن خانواده به مرور بحث و گفتگو های بی پایان کمتر میشود؛ رابطه پدر و پسر صمیمی تر میشود و پس از گذراندن دوره ایی از مشاوره با یادگیری و اجرای راهکارهای گذشته میتوانند در آینده از بروز احتمال خطا در رابطه شان نیز جلوگیری کنند.

مرکز مشاوره روانشناسی مکث

مرکز مشاوره مکث با داشتن چندین دکتر روانشناس با سابقه و مجرب در زمینه های مشاوره ای آماده انجام خدمات گوناگون روانشناسی برای شما مردم عزیز می باشد که در سایت ما شما می توانید فعالیت های مختلف را مشاهده کنید.

دسترسی راحت به مرکز مشاوره روانشناسی مکث برای ساکنین تهران

1. مترو

با توجه به اینکه مرکز مکث جنب مترو قلهک می باشد مراجعین می توانند از این وسیله با توجه به ترافیک تهران استفاده کنند.

2. تاکسی

با توجه به بودن وسایل حمل نقل زیاد در محدوده شریعتی شما می توانید با این گونه وسایل به مرکز مکث مراجعه کنید.

3. پارکینگ

افرادی که با وسیله شخصی قصد آمدن به مرکز مکث را دارند 2 گزینه را پیش رو دارند؛ استفاده از سینمای فرهنگ و یا پارک کردن در کنار رودخانه قلهک که ورودی آن از کوچه یزدانیان می باشد.

مشاور خانواده

مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با سازمانها

 • مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با بانک مرکزی
 • مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با بانک تجارت
 • مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با بانک سپه
 • مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با بانک صادرات
 • مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با بانک صنعت و معدن
 • مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با بانک کشاورزی
 • مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با مهد کودک جیکو
 • مرکز مشاوره مکث طرف قرار داد با مهد کودک پازل

مشاوره خانواده و تاثیرات آن در مرحله پیش از ازدواج

قطعاً که مشاوره خانواده در مرحله پیش از ازدواج بسیار مؤثر عمل میکند، مشاوران خانواده می توانند با شناخت هر دو طرف و دادن آگاهی مناسب به آنها هر دو طرف را به این بینش برسانند که آیا برای برقراری ارتباط و ادامه زندگی در کنار یکدیگر مناسب هستند و یا خیر.

در مشاوره های خانواده و مسائل مربوط به پیش از ازدواج تست های شخصیت شناسی یکی از پایه های شناخت هر دو طرف محسوب میشود که میتوانند به طور واضح با وجه ایی از شخصیت خود و طرف مقابل آشنا شوند که در غیر اینصورت نیاز به صرف زمان بسیار طولانی داشتند که با این روش امکان پذیر شده است.

مشاوره خانواده در دوره طلاق

اگر زوجی به این مسئله برخورد کنند که دیگر نمیتوانند در کنار یکدیگر شاد و راضی و خوشحال باشند و احساس آرامش را در کنار یکدیگر تجربه نکنند و به طلاق فکر کنند لازم است پیش از هر اقدامی دوره هایی را در کنار مشاوره پیش از ازدواج بگذرانند، مشاوران پیش از ازدواج میتوانند با شناخت و آگاهی دادن به زوج هایی که مایل نیستند در کنار یکدیگر بمانند و یا آگاهی ماندن در کنار یکدیگر را ندارند اقدامی مفید برای برقراری رابطه دو طرفه شان باشند.

شناخت مشکلات و بیان مشکلات از زبان خود زوجین باعث میشود زوج ها نیز یکدیگر را شفاف تر و بدون سانسور ببینند و این شفافیت خود پایه ایی از ایجاد صمیمت نیز میباشد که در مورد زوج هایی که اقدام طلاق دارند مؤثر است.

لازم به توضیح است مشاوران پیش از ازدواج میتوانند به حل مسائلی بپردازند که زوج ها حتی در بیان آن نیز در مواردی مشکل دارند، از این رو پیش از هر اقدامی که منجر به طلاق میشود لازم است افراد دوره های مشاوره خانواده را بگذرانند.

نازنین خوشبخت: مشاور زوج درمانی، سکس تراپیست، مشاوره فردی

نازنین خوشبخت
تهران

نسرین زارعی: مشاور کودک، سنجش هوش و استعدادیابی کودکان، روانشناس کودک

نسرین زارعی
تهران

پدرام محسنی: مشاور شغلی | کوچینگ فردی | استعدادیابی شغلی - مرکز مشاوره مکث

پدرام محسنی
تهران

بهزاد متین: روانشناس، مشاوره فردی، روانشناس بالینی

بهزاد متین
تهران

آزیتا دریای لعل: مشاور خانواده، مشاور زوج درمانی، مشاور نوجوان، مشاور فردی

آزیتا دریای لعل
تهران

سهیلا عیسایی:روانشناس مشاور فردی، نورو تراپیست، مشاور خانواده

سهیلا عیسایی
تهران

منا ادیبی فر:روانشناس بالینی متخصص در درمان انواع افسردگی و اضطراب

منا ادیبی فر
تهران

دکتر مریم موسوی نیک: روانشناس بالینی از انستیتو روانپزشکی تهران و دانشگاه میسور

مریم موسوی نیک
تهران

دکتر هلیا کریم روانپزشک و دستیار فلوشیپ روان تنی

هلیا کریم
تهران
افزودن نظر:
captcha